Pojem anhydramnion sa týka stavu plodovej vody a v lekárskej správe nastávajúcich mamičiek sa nevyskytuje až tak často. Aj preto dokáže vzbudiť okrem množstva otázok i veľký strach. Čo to anhydramnion vlastne je, aké komplikácie sú s ním spojené a predstavuje nebezpečenstvo pre mamičku aj dieťa?
Ak plodová voda v brušku chýba, znamená to pre dieťatko celú škálu rizík.
Čo to je anhydramnion?
Anhydramnion pomenúva množstvo plodovej vody. Konkrétne ide o jej mimoriadne nízky stav až absolútny deficit. Jednoducho povedané – plodová takmer úplne alebo úplne chýba, čo pre tehotenstvo ako také predstavuje nemalé riziko a takisto je ohrozená aj životaschopnosť dieťaťa ako v maternici, tak aj po jeho narodení.
Deficit plodovej vody sa môže objaviť kedykoľvek počas tehotenstva, pričom jeho príčinou môže najčastejšie byť:
Anhydramnion spôsobený predčasným odtekaním plodovej vody
Odtekanie plodovej vody môže nastať v ktoromkoľvek štádiu tehotenstva, pričom môže spôsobiť oligohydramnion – nízky stav plodovej vody, alebo anhydramnion – akútny deficit či úplné chýbanie plodovej vody.
Často je žena odoslaná k niekoľkým špecialistom, prípadne je dlhodobo hospitalizovaná, pričom sa monitoruje nielen stav plodovej vody, ale aj vývoj bábätka.
Predčasné odtekanie plodovej vody je spôsobené porušením plodového vaku, ktoré sa vo väčšine prípadov dá úspešne vyriešiť tzv. metódou amniopatch, teda zalepením miesta na plodovom obale, z ktorého voda odteká.
Zákrok amniopatch sa vykonáva podobne ako amniocentéza, teda vpichom cez brušnú stenu, no tentokrát sa už ihlou nezachádza tak hlboko a neprepichuje sa plodový obal. Miesto, v ktorom je plodový vak natrhnutý, sa lepí upravenými krvnými doštičkami a plazmou matky alebo špeciálnym lepidlom.
Vyvíjajúce sa dieťa v maternici prispieva k výmene a obnove plodovej vody práve pomocou obličiek. Dieťatko, ktorého orgány sa vyvíjajú správne, totiž plodovú vodu pije a následne ju formou moču vylučuje späť do prostredia maternice a plodového vaku. Ak obličky dieťaťa nie sú schopné plodovú vodu filtrovať a produkovať moč, logicky dochádza k deficitu plodovej vody. Laicky povedané – bábätko vodu vypije, ale neprispieva k obmene plodovej vody v maternici, dôsledkom čoho si ju celú minie.
Často sa stáva, že sa na túto komplikáciu príde až okolo 20. týždňa tehotenstva, presnejšie na morfologickom ultrazvuku (druhotrimestrálnom screeningu). Vtedy lekár s kvalitným ultrazvukovým prístrojom zistí, že tehotenstvo, ktoré sa dovtedy javilo ako bezproblémové, ani zďaleka nenapreduje tak, ako by malo. Dieťa nemá vyvinuté obličky a dôsledkom toho trpí v prostredí maternice úplným deficitom plodovej vody.
Riziká úplného nedostatku plodovej vody
Keďže plodová voda vytvára pre dieťa v maternici optimálne podmienky pre jeho rast, jej deficit spôsobuje aj tieto komplikácie:
narušenie sterilného prostredia a s tým spojený prípadný vznik infekcie,
trpí aj vylučovacia sústava – okrem tráviaceho ústrojenstva aj obličky.
Zákrok, ktorý plodovú vodu dopĺňa, sa nazýva amnioinfúzia. Ide o vstreknutie určitého množstva plodovej vody do plodového vaku. Avšak v prípade anhydramnionu, ktorý je spôsobený zlou funkciou obličiek dieťaťa, však tento úkon stráca svoj význam, respektíve má len krátkodobú účinnosť a tehotenstvo sa vďaka nemu nedarí dlhodobo udržať.
Lekári pre zlú prognózu dieťaťa často žene odporúčajú ukončenie tehotenstva, pričom v mnohých prípadoch potrat nastane spontánne. Deti, ktoré sa napriek tomu narodia, v drvivej väčšine trpia Potterovej syndrómom, ktorý nepriaznivo ovplyvňuje ich životaschopnosť.
Potterovej syndróm
S nedostatkom alebo úplným deficitom plodovej vody je spojený aj Potterovej syndróm – ide o súbor špecifických chorobných znakov, ktorými trpia novorodenci vyvíjajúci sa v nedostatku alebo v deficite plodovej vody. Po prvýkrát znaky tohto syndrómu popísala americká patologička Edith Potterová v roku 1946, po ktorej sa tento syndróm pomenoval.
Medzi znaky Potterovej syndrómu patria:
charakteristické črty tváre – sploštený noštek, oči vzdialené ďaleko od seba, nižšie posadené uši, atd…
chronické pľúcne ochorenia,
chronické zlyhávanie obličiek.
Žiaľ, Potterovej syndróm je nesmierne závažný stav a drvivá väčšina prípadov sa končí smrťou dieťaťa ihneď po narodení, prípadne niekoľko dní po narodení. Deti, ktoré sa napriek Potterovej syndrómu preklenú novorodeneckým obdobím, trpia závažnými ochoreniami pľúc alebo obličiek a ich chronickým zlyhávaním.
Ako sa meria plodová voda?
Stav, respektíve množstvo plodovej vody sa meria pomocou ultrazvuku. Popíšeme si jednu z metód – zmeranie vertikálneho stĺpca. Vždy sa nájde miesto, kde sa nachádza najviac plodovej vody a odmeria sa jeho dĺžka. Toto rozhranie sa nazýva aj vertikálny stĺpec plodovej vody.
Na základe dĺžky tohto stĺpca sa stanoví prípadná odchýlka:
nezmerateľné množstvo – úplný nedostatok plodovej vody – anhydramnion,
menej ako 1 cm – ťažký nedostatok plodovej vody – ťažký oligohydramnion,
1 – 2 cm – mierny nedostatok plodovej vody – oligohydramnion,
2 – 8 cm – ideálne množstvo plodovej vody,
viac ako 8 cm – nadbytok plodovej vody – polyhydramnion (v závislosti od dĺžky vertikálneho stĺpca, ktorý môže dosahovať až 16 cm, ide o mierny, stredne ťažký až závažný polyhydramnion).
Máš otázku, na ktorú potrebuješ zrozumiteľnú odpoveď od odborníka? Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.
Pridaj sa do tematickej skupiny
V tematických skupinách nájdeš užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája, napríklad aj približne rovnaký termín pôrodu. S nastávajúcimi mamičkami, ktoré si prechádzajú rovnaký obdobím tehotenstva, si môžete vymeniť skúsenosti, ale aj rady či dôležité informácie.
Diskutuj v našich fórach o čomkoľvek, čo ťa zaujíma, trápi alebo čím si práve prechádzaš. Zapoj sa do už existujúcej diskusie, no pokojne môžeš vytvoriť aj svoje vlastné vlákno.