Anhydramnion

Pojem anhydramnion sa týka stavu plodovej vody a v lekárskej správe nastávajúcich mamičiek sa nevyskytuje až tak často. Aj preto dokáže vzbudiť okrem množstva otázok i veľký strach. Čo to anhydramnion vlastne je, aké komplikácie sú s ním spojené a predstavuje nebezpečenstvo pre mamičku aj dieťa?
anhydramnion a predčasný pôrod

Ak plodová voda v brušku chýba, znamená to pre dieťatko celú škálu rizík.

Čo to je anhydramnion?

  • Anhydramnion pomenúva množstvo plodovej vody. Konkrétne ide o jej mimoriadne nízky stav až absolútny deficit. Jednoducho povedané – plodová takmer úplne alebo úplne chýba, čo pre tehotenstvo ako také predstavuje nemalé riziko a takisto je ohrozená aj životaschopnosť dieťaťa ako v maternici, tak aj po jeho narodení.
  • Deficit plodovej vody sa môže objaviť kedykoľvek počas tehotenstva, pričom jeho príčinou môže najčastejšie byť:
    • predčasné odtekanie plodovej vody,
    • porucha funkcie obličiek dieťaťa.

Plodová voda

Bábätko si v nej spokojne pláva, no zároveň musí byť chránené pred jej dlhodobým pôsobením. Jej objem zvyšuje tvoj hmotnostný prírastok počas tehotenstva a jej skoršie odtečenie môže spôsobiť problémy. Hovoríme o plodovej vode, inak nazývanej aj amniová tekutina. Poď s Modrým koníkom zistiť, aká je funkcia plodovej vody, čo obsahuje a ako sa v priebehu tehotenstva meria jej objem.

Anhydramnion spôsobený predčasným odtekaním plodovej vody

  • Odtekanie plodovej vody môže nastať v ktoromkoľvek štádiu tehotenstva, pričom môže spôsobiť oligohydramnion – nízky stav plodovej vody, alebo anhydramnion – akútny deficit či úplné chýbanie plodovej vody.
  • Často je žena odoslaná k niekoľkým špecialistom, prípadne je dlhodobo hospitalizovaná, pričom sa monitoruje nielen stav plodovej vody, ale aj vývoj bábätka.
  • Predčasné odtekanie plodovej vody je spôsobené porušením plodového vaku, ktoré sa vo väčšine prípadov dá úspešne vyriešiť tzv. metódou amniopatch, teda zalepením miesta na plodovom obale, z ktorého voda odteká.
    • Zákrok amniopatch sa vykonáva podobne ako amniocentéza, teda vpichom cez brušnú stenu, no tentokrát sa už ihlou nezachádza tak hlboko a neprepichuje sa plodový obal. Miesto, v ktorom je plodový vak natrhnutý, sa lepí upravenými krvnými doštičkami a plazmou matky alebo špeciálnym lepidlom.

Predčasný odtok plodovej vody

„Prasknutie“ plodovej vody poznáme z filmov ako veľkolepý moment signalizujúci blížiaci sa pôrod. V skutočnosti však plodová voda vo väčšine prípadov odteká postupne a rozhodne to nevyzerá, akoby niekto vylial na podlahu vedro vody. A to najdôležitejšie – plodová voda môže začať odtekať aj predčasne. Prečo sa to stáva a aké majú lekári možnosti pri riešení tejto komplikácie? Poď si o plodovej vode a jej predčasnom úniku prečítať viac.

Anhydramnion spôsobený poruchou obličiek dieťaťa

  • Vyvíjajúce sa dieťa v maternici prispieva k výmene a obnove plodovej vody práve pomocou obličiek. Dieťatko, ktorého orgány sa vyvíjajú správne, totiž plodovú vodu pije a následne ju formou moču vylučuje späť do prostredia maternice a plodového vaku. Ak obličky dieťaťa nie sú schopné plodovú vodu filtrovať a produkovať moč, logicky dochádza k deficitu plodovej vody. Laicky povedané – bábätko vodu vypije, ale neprispieva k obmene plodovej vody v maternici, dôsledkom čoho si ju celú minie.
  • Často sa stáva, že sa na túto komplikáciu príde až okolo 20. týždňa tehotenstva, presnejšie na morfologickom ultrazvuku (druhotrimestrálnom screeningu). Vtedy lekár s kvalitným ultrazvukovým prístrojom zistí, že tehotenstvo, ktoré sa dovtedy javilo ako bezproblémové, ani zďaleka nenapreduje tak, ako by malo. Dieťa nemá vyvinuté obličky a dôsledkom toho trpí v prostredí maternice úplným deficitom plodovej vody.

Riziká úplného nedostatku plodovej vody

Keďže plodová voda vytvára pre dieťa v maternici optimálne podmienky pre jeho rast, jej deficit spôsobuje aj tieto komplikácie:

  • narušenie sterilného prostredia a s tým spojený prípadný vznik infekcie,
  • limitujúce podmienky pre pohyb dieťaťa,
  • hrozí priľnutie dieťaťa k plodovému obalu,
  • dieťa si netrénuje tráviacu sústavu ani čkavý reflex,5
  • zaostáva vývin pľúc,
  • trpí aj vylučovacia sústava – okrem tráviaceho ústrojenstva aj obličky.
  • Zákrok, ktorý plodovú vodu dopĺňa, sa nazýva amnioinfúzia. Ide o vstreknutie určitého množstva plodovej vody do plodového vaku. Avšak v prípade anhydramnionu, ktorý je spôsobený zlou funkciou obličiek dieťaťa, však tento úkon stráca svoj význam, respektíve má len krátkodobú účinnosť a tehotenstvo sa vďaka nemu nedarí dlhodobo udržať.
  • Lekári pre zlú prognózu dieťaťa často žene odporúčajú ukončenie tehotenstva, pričom v mnohých prípadoch potrat nastane spontánne. Deti, ktoré sa napriek tomu narodia, v drvivej väčšine trpia Potterovej syndrómom, ktorý nepriaznivo ovplyvňuje ich životaschopnosť.

Potterovej syndróm

  • S nedostatkom alebo úplným deficitom plodovej vody je spojený aj Potterovej syndróm – ide o súbor špecifických chorobných znakov, ktorými trpia novorodenci vyvíjajúci sa v nedostatku alebo v deficite plodovej vody. Po prvýkrát znaky tohto syndrómu popísala americká patologička Edith Potterová v roku 1946, po ktorej sa tento syndróm pomenoval.
  • Medzi znaky Potterovej syndrómu patria:
    • charakteristické črty tváre – sploštený noštek, oči vzdialené ďaleko od seba, nižšie posadené uši, atd…
    • chronické pľúcne ochorenia,
    • chronické zlyhávanie obličiek.
  • Žiaľ, Potterovej syndróm je nesmierne závažný stav a drvivá väčšina prípadov sa končí smrťou dieťaťa ihneď po narodení, prípadne niekoľko dní po narodení. Deti, ktoré sa napriek Potterovej syndrómu preklenú novorodeneckým obdobím, trpia závažnými ochoreniami pľúc alebo obličiek a ich chronickým zlyhávaním.

Ako sa meria plodová voda?

Stav, respektíve množstvo plodovej vody sa meria pomocou ultrazvuku. Popíšeme si jednu z metód – zmeranie vertikálneho stĺpca. Vždy sa nájde miesto, kde sa nachádza najviac plodovej vody a odmeria sa jeho dĺžka. Toto rozhranie sa nazýva aj vertikálny stĺpec plodovej vody.

Na základe dĺžky tohto stĺpca sa stanoví prípadná odchýlka:

  • nezmerateľné množstvo – úplný nedostatok plodovej vody – anhydramnion,
  • menej ako 1 cm – ťažký nedostatok plodovej vody – ťažký oligohydramnion,
  • 1 – 2 cm – mierny nedostatok plodovej vody – oligohydramnion,
  • 2 – 8 cm – ideálne množstvo plodovej vody,
  • viac ako 8 cm – nadbytok plodovej vody – polyhydramnion (v závislosti od dĺžky vertikálneho stĺpca, ktorý môže dosahovať až 16 cm, ide o mierny, stredne ťažký až závažný polyhydramnion).

Oligohydramnion

Vedela si, že aj plodová voda dokáže skomplikovať priebeh tehotenstva? Odchýlky v jej hladine totiž vedia byť príčinou predčasného pôrodu a zároveň príznakom, že sa orgány dieťatka nevyvíjajú správne. Jedným z takýchto prípadov je aj oligohydramnion, alebo inak povedané – málo plodovej vody. Prečo tento jav vzniká a k akým komplikáciám až môže viesť?

Polyhydramnion

O tom, ako môže hladina plodovej vody skomplikovať priebeh tehotenstva, sa veľa nehovorí. Aj preto sa množstvo mamičiek, ktoré sa s týmto problémom stretnú, vystrašia. Je skutočne dôvod na obavy, ak sa ti v tehotenskej knižke objaví výraz polyhydramnion? Čo to presne znamená a aké sú príčiny? Aj to sa dozvieš v našom článku.


Video: Všetko o predčasnom pôrode

Rozhovor s odborníkom: doc. MUDr. Kamil Biringer, PhD.

Čo vo videu zaznelo?


Mohlo by ťa zaujímať

Vyšetrenia počas tehotenstva

Screeningové, diagnostické, odporúčané a doplnkové – vyšetrení v tehotenstve je veľké množstvo a pre nastávajúcu mamičku nie je také ľahké sa v nich zorientovať. Práve preto sme pripravili kalendár tehotenských vyšetrení, v ktorom ti vysvetlíme, aké vyšetrenie na čo slúži, ktoré je preplatené zdravotnou poisťovňou a ktoré môžeš podstúpiť na vlastnú žiadosť, aby si sa o trošku viac ubezpečila, že tehotenstvo prebieha v poriadku.

Placenta

Orgán, ktorý je v ženskom tele iba počas tehotenstva a napriek tomu plní svoju funkciu aj pre niekoho iného. Reč je o placente alebo o plodovom koláči, ktorý v priebehu gravidity okrem iného vyživuje bábätko. Poď s Modrým koníkom zistiť, čo to placenta presne je, aké sú jej úlohy a aké komplikácie môže v tehotenstve spôsobiť.

Amniocentéza

Snáď neexistuje žiadna nastávajúca mamička, ktorú by neprepadol strach, ak jej lekár odporučí podstúpiť amniocentézu alebo inak povedané odber plodovej vody. Nejde o rutinné vyšetrenie v tehotenstve, preto si poď prečítať, ako amniocentéza prebieha, či so sebou nesie nejaké riziká a kedy sa zvykne vykonávať.


Viac o tehotenstve a rodičovstve na Modrom koníku

  • Spýtaj sa odborníka
    • Máš otázku, na ktorú potrebuješ zrozumiteľnú odpoveď od odborníka? Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.
  • Pridaj sa do tematickej skupiny
    • V tematických skupinách nájdeš užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája, napríklad aj približne rovnaký termín pôrodu. S nastávajúcimi mamičkami, ktoré si prechádzajú rovnaký obdobím tehotenstva, si môžete vymeniť skúsenosti, ale aj rady či dôležité informácie.
    • Tematické skupiny

Hodnotenia a skúsenosti s anhydramnionom

Máš skúsenosť s anhydramnionom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke