S pojmom amnioinfúzia sa môžu v tehotenstve stretnúť tie maminky, ktorým bola diagnostikovaná nízka hladina plodovej vody. Ako tento zákrok prebieha, kedy sa odporúča vykonať a kedy k nemu lekári aj napriek prínosom radšej nepristúpia? Poď si o tom prečítať viac.
Nedostatok plodovej vody môže v nemalej miere skomplikovať tehotenstvo.
Vedela si, že aj plodová voda dokáže skomplikovať priebeh tehotenstva? Odchýlky v jej hladine totiž vedia byť príčinou predčasného pôrodu a zároveň príznakom, že sa orgány dieťatka nevyvíjajú správne. Jedným z takýchto prípadov je aj oligohydramnion, alebo inak povedané – málo plodovej vody. Prečo tento jav vzniká a k akým komplikáciám až môže viesť?
Pojem anhydramnion sa týka stavu plodovej vody a v lekárskej správe nastávajúcich mamičiek sa nevyskytuje až tak často. Aj preto dokáže vzbudiť okrem množstva otázok i veľký strach. Čo to anhydramnion vlastne je, aké komplikácie sú s ním spojené a predstavuje nebezpečenstvo pre mamičku aj dieťa?
Snáď neexistuje žiadna nastávajúca mamička, ktorú by neprepadol strach, ak jej lekár odporučí podstúpiť amniocentézu alebo inak povedané odber plodovej vody. Nejde o rutinné vyšetrenie v tehotenstve, preto si poď prečítať, ako amniocentéza prebieha, či so sebou nesie nejaké riziká a kedy sa zvykne vykonávať.
Rozhovor s odborníkom: doc. MUDr. Kamil Biringer, PhD.
Čo vo videu zaznelo?
Screeningové, diagnostické, odporúčané a doplnkové – vyšetrení v tehotenstve je veľké množstvo a pre nastávajúcu mamičku nie je také ľahké sa v nich zorientovať. Práve preto sme pripravili kalendár tehotenských vyšetrení, v ktorom ti vysvetlíme, aké vyšetrenie na čo slúži, ktoré je preplatené zdravotnou poisťovňou a ktoré môžeš podstúpiť na vlastnú žiadosť, aby si sa o trošku viac ubezpečila, že tehotenstvo prebieha v poriadku.
O tom, ako môže hladina plodovej vody skomplikovať priebeh tehotenstva, sa veľa nehovorí. Aj preto sa množstvo mamičiek, ktoré sa s týmto problémom stretnú, vystrašia. Je skutočne dôvod na obavy, ak sa ti v tehotenskej knižke objaví výraz polyhydramnion? Čo to presne znamená a aké sú príčiny? Aj to sa dozvieš v našom článku.
Odber choriových klkov nie je tak známy ako napríklad amniocentéza a práve preto môže nejednu nastávajúcu mamičku vystrašiť, ak jej lekár toto vyšetrenie odporučí. Poď si prečítať, ako biopsia choria prebieha a prečo ti ju doktor môže navrhnúť.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu