Amniodrenáž

Množstvo plodovej vody dokáže skomplikovať priebeh tehotenstva – môže jej byť totiž priveľa alebo zasa príliš málo. V takýchto prípadoch lekári hľadajú nielen príčinu tohto problému, ale snažia sa i udržať tehotenstvo, napríklad aj prostredníctvom niektorých invazívnych zákrokov. Jedným z nich je aj amniodrenáž či inak povedaná amnioredukcia. O čo presne ide a ako prebieha?
Amniodrenáž a polyhydramnion

Pred amniodrenážou sa robí dôkladné ultrazvukové vyšetrenie.

Čo je to amniodrenáž a prečo sa vykonáva?

  • Amniodrenáž alebo amnioredukcia je gynekologický zákrok, počas ktorého sa v tehotenstve redukuje množstvo plodovej vody. Ide o invazívnu metódu, čo znamená, že sa k nemu pristupuje po dôkladnom vyhodnotení všetkých prínosov, ale aj rizík, ktoré obnáša.
  • Vykonáva sa tým nastávajúcim maminkám, ktorým bol v tehotenstve zistený závažný polyhydramnion – nadpriemerne vysoké hodnoty plodovej vody, pričom tento stav môže mať mnoho príčin a môžu ho spôsobovať zdravotné problémy tehotnej ženy, ale aj vyvíjajúceho sa dieťaťa.
  • Polyhydramnion je komplikáciou, ktorá – okrem iného – často vedie k predčasnému pôrodu. Ak sa nadbytok plodovej vody objaví v skorších týždňoch tehotenstva a vylúčia sa niektoré vývojové vady dieťaťa, ktoré by za zvýšené množstvo plodovej vody mohli zodpovedať, pristupuje sa k jej redukcii, teda odobratiu.
  • Amnioredukcia však nerieši príčinu zdravotného problému, jej cieľom je iba znížiť riziko prípadných komplikácií, ktoré nadbytočné množstvo plodovej vody v tehotenstve spôsobuje.

Polyhydramnion

O tom, ako môže hladina plodovej vody skomplikovať priebeh tehotenstva, sa veľa nehovorí. Aj preto sa množstvo mamičiek, ktoré sa s týmto problémom stretnú, vystrašia. Je skutočne dôvod na obavy, ak sa ti v tehotenskej knižke objaví výraz polyhydramnion? Čo to presne znamená a aké sú príčiny? Aj to sa dozvieš v našom článku.

  • S amniodrenážou a polyhydramnionom sa môžu stretnúť aj tie tehotné ženy, ktoré čakajú dvojčatá, prípadne viacerčatá, a bol im diagnostikovaný tzv. transfúzny syndróm dvojčiat (Twin-to-Twin transfusion syndrome – TTTs).
    • TTTs sa týka dvojčiat, ktoré sú vyživované jednou placentou, pričom u nich nastáva nerovnováha v prísune kyslíka a krvi. Jedno z dvojčiat v raste zaostáva, vo svojom plodovom vaku má minimum plodovej vody a druhé jej má zase vysoký nadpriemer.

Ako amniodrenáž prebieha?

  • Amniodrenáž sa vykonáva podobne ako amniocentéza,18 teda odber plodovej vody za účelom diagnostiky dieťaťa. Cez brušnú stenu sa do plodových obalov zavedie ihla, pomocou ktorej sa požadované množstvo plodovej vody vyberie von.
  • Obava, či ihla neublíži bábätku alebo orgánom v brušnej dutine, skutočne nie je na mieste, pretože celý zákrok prebieha pod kontrolou ultrazvuku a rovnako mu predchádza dôkladné ultrazvukové vyšetrenie, počas ktorého lekár skúma polohu a pohyby dieťaťa, polohu placenty, pupočnej šnúry, atď.
  • Vzorka z odobratého množstva plodovej vody môže byť odoslaná do laboratória na vyšetrenie zdravotného stavu dieťaťa – spája sa tu teda liečebná metóda s diagnostickou. Často sa lekári vďaka tomu dozvedia primárnu príčinu vysokej hladiny plodovej vody.

Riziká amniodrenáže

  • Keďže amniodrenáž predstavuje tzv. invazívny zákrok, prináša so sebou aj nejaké riziká. Menovite ide o predčasné odlúčenie placenty, infekciu plodových obalov, samovoľný únik plodovej vody, prípadne aj predčasný pôrod.6 Takisto sa zvyšuje riziko spontánneho potratu o 1%.
  • Po odobratí nadbytočného množstva plodovej vody sa odporúča dodržiavať rovnaký režim ako po amniocentéze – niekoľko dní sa vyhýbať fyzickej námahe. Väčšinou je žena so závažným polyhydramnionom, ktorý si vyžaduje amniodrenáž, hospitalizovaná, takže na prípadné komplikácie striehnu lekári.

Amniocentéza

Snáď neexistuje žiadna nastávajúca mamička, ktorú by neprepadol strach, ak jej lekár odporučí podstúpiť amniocentézu alebo inak povedané odber plodovej vody. Nejde o rutinné vyšetrenie v tehotenstve, preto si poď prečítať, ako amniocentéza prebieha, či so sebou nesie nejaké riziká a kedy sa zvykne vykonávať.


Video: Všetko o predčasnom pôrode

Rozhovor s odborníkom: doc. MUDr. Kamil Biringer, PhD.

Čo vo videu zaznelo?


Mohlo by ťa zaujímať

Vyšetrenia počas tehotenstva

Screeningové, diagnostické, odporúčané a doplnkové – vyšetrení v tehotenstve je veľké množstvo a pre nastávajúcu mamičku nie je také ľahké sa v nich zorientovať. Práve preto sme pripravili kalendár tehotenských vyšetrení, v ktorom ti vysvetlíme, aké vyšetrenie na čo slúži, ktoré je preplatené zdravotnou poisťovňou a ktoré môžeš podstúpiť na vlastnú žiadosť, aby si sa o trošku viac ubezpečila, že tehotenstvo prebieha v poriadku.

Odber choriových klkov

Odber choriových klkov nie je tak známy ako napríklad amniocentéza a práve preto môže nejednu nastávajúcu mamičku vystrašiť, ak jej lekár toto vyšetrenie odporučí. Poď si prečítať, ako biopsia choria prebieha a prečo ti ju doktor môže navrhnúť.

Priebeh tehotenstva

Ako vyzerá priebeh tehotenstva po jednotlivých týždňoch a kedy sa odohrávajú dôležité míľniky? V ktorých týždňoch ťa čakajú vyšetrenia, akým vývojom si prechádza bábätko a na základe čoho sa vlastne počíta termín pôrodu? Poď sa spolu s nami pozrieť, ako tehotenstvo prebieha od počatia až po pôrod.


Viac o tehotenstve na Modrom koníku

  • Polož otázku odborníkovi
    • Máš otázku, na ktorú potrebuješ zrozumiteľnú odpoveď od odborníka? Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.
  • Tematické skupiny
    • V tematických skupinách nájdeš užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája, napríklad aj približne rovnaký termín pôrodu. S nastávajúcimi mamičkami, ktoré si prechádzajú rovnaký obdobím tehotenstva, si môžete vymeniť skúsenosti, ale aj rady či dôležité informácie.
    • Tematické skupiny

Hodnotenia a skúsenosti s amniodrenážou

Máš skúsenosť s amniodrenážou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke