Akné v tehotenstve spôsobujú hormonálne zmeny v tele nastávajúcej mamičky. Hoci býva tehotenstvo jedno z najkrajších životných etáp ženy, môže byť sprevádzané z dôvodov hormonálnych zmien niektorými nepríjemnými javmi.
Navýšenie hladiny androgénov spôsobuje zmeny mazových žliaz, ktoré sa zväčšia a produkujú zvýšené množstvo mazu. Inokedy môžu staršie bunky pleti zablokovať vyústenie mazovej žľazy. To zapríčiní hromadenie mazu v mazovej žľaze. Táto situácia je potom ideálna pre množenie baktérií, ktoré môžu následne vyvolať nežiaduci zápal kože a vznik akné. Tehotenské akné najčastejšie postihuje tvár, dekolt a hornú časť chrbta.
Budúcim mamičkám s akné možno odporučiť dostatočný denný príjem tekutín. A to najmä preto, že voda odvádza z kože toxíny. Priaznivo pôsobí aj ovocie, zelenina, kefírové alebo acidofilné mlieko. Ďalej je možné používať pleťové vody určené priamo na problematickú pokožku. Aj tu môže dôjsť pri pravidelnej aplikácii k zhoršeniu prejavov akné. Odporúčajú sa prípravky s obsahom alfa-hydroxykyselín alebo tea tree oil, a to najmä pre ich antibakteriálne účinky. Dôležité je tiež pravidelné čistenie a odličovanie pleti a následná hydratácia.
V prípade pretrvávajúceho akné, alebo ak dôjde k zhoršeniu stavu pleti, je možné pristúpiť k lokálnej antibiotickej4 liečbe. Tu je však nutné navštíviť odborníka z radov dermatológov, alebo konzultovať problém s gynekológom alebo praktickým lekárom.
K zlepšeniu stavu pokožky dôjde vo väčšine prípadov po pôrode32.
Áno, prejavy tehotenského akné bývajú často v súvislosti s dedičnosťou. Ak chce teda žena plánujúce tehotenstvo zistiť, či je u nej väčšia pravdepodobnosť vzniku tehotenského akné, stačí sa opýtať svojej mamičky, či aj ona trpela v tehotenstve týmto neduhom.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu