Navonok sa síce žiadne veľké zmeny nedejú, no vo vnútri tvojho tela dochádza v 6. týždni tehotenstva k veľkým veciam. Pomaličky sa chystáš k lekárovi, aby potvrdil tehotenstvo, ktoré ti už ukázal možno aj tehotenský test. Poď sa s nami pozrieť, čo sa práve teraz deje, kedy sa môžu objaviť tehotenské nevoľnosti a aké symptómy ti našepkajú, že by si mala vyhľadať lekára.
V 6. týždni tehotenstva na tebe zatiaľ nie je nič poznať.
Čo sa deje v 6. týždni tehotenstva?
Hormonálna búrka prebiehajúca v tvojom tele okrem iného môže spôsobiť zmenu chutí a vnímania vôní. Je úplne v poriadku, ak sa ti sprotiví parfum, ktorý si doteraz milovala, alebo začneš mať chuť na nápoje a jedlá, ktoré ťa doposiaľ veľmi nelákali.
V priebehu prvého trimestra1 (a predovšetkým v prvých týždňoch) sa zhruba u jednej tretiny žien objaví slabšie krvácanie1.
Ak je jeho intenzita slabá, prípadne ide o len o špinenie, spravidla to nie je nič závažné. Často k tomu môže dôjsť po sexe, počas ktorého sa naruší sliznica v pošve, ktorá je v priebehu tehotenstva viac prekrvená.
V horších prípadoch môže krvácanie signalizovať mimomaternicové tehotenstvo4, začiatok spontánneho potratu11 alebo problémy s placentou. Vtedy však krvácanie býva silné, krv má jasno červenú farbu a pociťovať môžeš aj bolesť v podbrušku.
Dôležitá informácia: Akékoľvek krvácanie, či už slabé, bolestivé, alebo nebolestivé, spomeň svojmu lekárovi.
Tvoje telo teraz pracuje na plné obrátky a aj v úplnom pokoji spotrebuje viac energie ako pred tehotenstvom. Niet teda divu, že sa cítiš viac unavená a musíš často odpočívať. Nepríjemné to dokáže byť aj preto, že sa tvoja únava ťažšie vysvetľuje okoliu, ktoré ešte o tvojom tehotenstve netuší.
Budúcim maminám sa často snívajú zvláštne sny. Hoci je väčšina z nich pozitívna, nie je nič výnimočné, ak sa objavia aj nočné mory a sny, dôsledkom ktorých pociťuješ strach a úzkosť.
Ak čakáš dvojčatá1 alebo dokonca viacerčatá, je, žiaľ, veľmi pravdepodobné, že všetky tehotenské príznaky budeš pociťovať výraznejšie.
Ako sa vyvíja bábätko?
Zatiaľ čo doteraz dieťatko vyzeralo skôr ako gulička, od tohto momentu sa začína formovať do tvaru žubrienky. Zreteľne sa mu už rysujú hlavička a končatiny vo forme drobných výstupkov.
Srdiečko je zatiaľ menšie ako zrnko maku, ale začína sa už deliť na predsiene a komory. Na konci tohto týždňa už ultrazvuk zachytí jeho tep, ktorý sa pohybuje od 100 až 160 úderov za minútu.
Dieťatku sa začínajú vyvíjať obličky, črevá a pľúca. Má vlastný obehový systém a neurálna trubica, z ktorej sa neskôr vyvinú mozog a miecha, sa už uzavrela.
Začína sa vyvíjať pokožka bábätka.
Aké je bábätko v 6. týždni tehotenstva veľké?
Na konci 6. týždňa tehotenstva (teda 5tt + 6) dieťatko meria 5 až 6 mm a vážiť môže 0,5 g. Lekári ho nazývajú embryom a pre predstavu je veľké asi ako gulička čierneho korenia.
Tehotenská kalkulačka
Zaujímavé informácie o bábätku i tvojom tehotenstve ti vypočíta naša tehotenská kalkulačka.
Na čo sa v 6. týždni tehotenstva sústrediť?
Hoci na sebe už teraz môžeš pozorovať nafúknuté bruško (za ktorým stoja spomalené trávenie a plynatosť), samotné tehotenstvo na tebe teraz ešte nie je vidieť. Hlavne nie vtedy, ak čakáš svoje prvé bábätko.
Ak ti môžeme poradiť, s oznámením tehotenstva tvojim blízkym ešte chvíľku počkaj (samozrejme, partner a budúci otecko je výnimkou). Bohužiaľ, dve z desiatich tehotenstiev sa končia spontánnym potratom a ľútosť či poznámky blízkych (aj keď sú určite dobre mienené) potom celú situáciu ešte len zhoršujú. Určite však nepanikár a mysli pozitívne, no to, že čakáš bábätko, svojim blízkym a okoliu radšej oznám až na začiatku 4. mesiaca.
Iným prípadom je situácia, ak máš prácu, ktorá nie je vhodná pre tehotné ženy. Vtedy budeš musieť so svojím zamestnávateľom túto novinku prebrať.
S návštevou gynekológa nemusíš čakať. S najväčšou pravdepodobnosťou je všetko v poriadku, no ak by predsa len nebolo, je lepšie riešiť problém hneď na začiatku gravidity.
Gynekológ ti počas vyšetrenia nielen potvrdí tehotenstvo, ale tiež určí, koľko bábätiek sa ti o pár desiatok týždňov narodí. V jeho ordinácii ťa čaká odber krvi a predovšetkým vaginálny ultrazvuk, počas ktorého možno budeš počuť aj tlkot srdiečka. Tento okamih si zapamätáš už navždy. 💙
Vplyvom hormónov a maximálneho výkonu, ktorý teraz tvoje telo dosahuje, sa u množstva žien môžu objaviť veľké bolesti hlavy. Ak na ne nepomáha dostatočný odpočinok, vyvážená strava, pravidelný pohyb1 ani optimálny pitný režim, informuj sa u svojho lekára, aké lieky na tlmenie bolesti môžeš v tehotenstve užívať.
Vzhľadom na to, že sa cítiš unavená, je dobré mať poruke malú desiatu alebo maškrtu (napríklad proteínovú tyčinku), ktorá ti okamžite dodá energiu. Okrem toho, samozrejme, pamätaj aj na dostatočný odpočinok, ktorý by si mala striedať s prechádzkami na čerstvom vzduchu.
Vyšetrenia v 6. týždni tehotenstva
Potvrdenie tehotenstva
Na potvrdenie tehotenstva je vhodné navštíviť gynekológa do 10. týždňa, ktorý sa počíta od dátumu poslednej menštruácie. Lekár urobí rozbor krvi, v ktorom vyhodnotí, či je zvýšená hladina hCG1, a pomocou ultrazvuku zistí, či sa embryo nachádza v maternici.
Pre zaujímavosť: Aj keď poznáš dátum prvého dňa tvojej poslednej menštruácie a tiež i presný deň, kedy mohlo byť bábätko počaté, je možné, že výpočet tehotenstva lekármi sa bude od tvojho odhadu trochu líšiť. Oplodnené vajíčko totiž môže do maternice putovať a následne sa v nej uhniezďovať aj pomalšie, ako sa vo všeobecnosti predpokladá. Presný týždeň tvojho tehotenstva sa určuje ultrazvukom počas screeningu v prvom trimestri (presnejšie medzi 10. a 14. týždňom).
Niekedy sa stane, že lekár diagnostikuje mimomaternicové tehotenstvo. Prečítaj si o ňom viac. 👇
Čo je to mimomaternicové tehotenstvo?
Keď sa oplodnené vajíčko v priebehu svojej cesty zasekne a nedoputuje do maternice, ide o mimomaternicové tehotenstvo. Aj v takomto prípade má žena pozitívny tehotenský test1, rovnako aj krvný rozbor preukáže tehotenstvo, no lekár počas ultrazvuku nenájde v maternici vyvíjajúce sa embryo. Takýto stav je nesmierne nebezpečný, ohrozuje ženu na živote a je potrebné tehotenstvo umelo ukončiť.
Nie nadarmo sa hovorí, že žena je počas tehotenstva v inom alebo druhom stave. Graviditu sprevádza množstvo zmien a nových pocitov, z ktorých ťa niektoré môžu poriadne prekvapiť. Pre príklad môžeme uviesť, že určitá miera bolesti je v tehotenstve normálna, pretože okrem iného sa žene rozťahuje maternica. V prípade, že máš akékoľvek pochybnosti a kladieš si otázku, či to, čo prežívaš, je predsa len v poriadku, neváhaj sa obrátiť na svojho lekára.
Kedy určite vyhľadať odbornú pomoc?
Silnejšia bolesť v podbrušku.
Krvácanie – k slabšiemu krvácaniu1 môže dôjsť dôsledkom uhniezďovania vajíčka v maternici a neskôr aj pri vývoji placenty, ale len čo by sa ti niečo nepozdávalo, určite sa poraď so svojím gynekológom.
Naše Poradne sú zadarmo a pýtať sa môžeš aj anonymne. Nech už ťa zaujíma tvoje zdravie, vývoj bábätka, právne, finančné či vzťahové záležitosti, odpovedať ti bude vždy odborník, ktorý je v danej oblasti ako doma. 🙂
Poraď sa s inými (budúcimi) mamičkami
Diskutuj o tom, čo ti je blízke alebo čo ťa práve trápi. Vo fóre môžeš vystupovať aj anonymne a ak medzi vzniknutými diskusiami nenájdeš takú, ktorá by ťa zaujala, pokojne založ vlastné vlákno.
Tento text má len informatívny charakter. Neslúži ako reklama, jeho cieľom nie je navádzať k užívaniu liekov či doplnkov stravy a nenahrádza diskusiu s lekárom či lekárnikom. V prípade akýchkoľvek pochybností o svojom zdravotnom stave neváhajte kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára.