Termín pôrodu lekári stanovujú na prelom 40. a 41. týždňa tehotenstva, konkrétne ide o 40tt + 0. Avšak bábätko nie je naprogramovaný stroj a rovnako ako sa môže narodiť skôr, môže prísť na svet aj po termíne. Ak sa ti každý deň, ktorý úspešne, no s ťažkosťami zvládneš, zdá ako večnosť, poď sa spolu s nami pozrieť, ako môžeš pôrod trošku „popohnať“. Okrem toho v nasledujúcich riadkoch nájdeš aj iné užitočné informácie.
Vv 41. týždni tehotenstva je už bábätko dávno vyvinuté.
Čo sa deje v 41. týždni tehotenstva?
Do konca 42. týždna tehotenstva by malo byť tehotenstvo ukončené. A tak v rozmedzí 41tt + 0 až 42tt + 0 bude tvoj lekár podnikať kroky vedúce k spusteniu pôrodných procesov. Prečítaj si o vyvolaní pôrodu viac. 👇
Vyvolávaný pôrod
1. Čo môžeš skúsiť pre vyvolanie pôrodu ty?
Existujú metódy, ktorými môžeš vyvolať pôrod aj ty v domácom prostredí. Avšak ešte predtým, ako ich skúsiš, určite sa poraď so svojím lekárom, či sú pre teba vhodné. Medzi najznámejšie rady patria:
Pohlavný styk – počas sexu sa do tvojho tela vyplavuje hormón oxytocín20, ktorý dokáže vyvolať kontrakcie. Navyše spermie obsahujú látky, ktoré ovplyvňujú prípravu pôrodných ciest na samotný pôrod.
Pohyb – vrhni sa na upratovanie bytu alebo sa vyber na prechádzku. Pre istotu však na ňu nechoď sama. Ak by si začala cítiť prvé kontrakcie, bude dobré, keby bol niekto s tebou.
2. Ako lekári vyvolávajú pôrod?
Vyvolanie pôrodu v pôrodnici má obrovskú výhodu v tom, že ťa kontrakcie ani odtečenie plodovej vody nezaskočí nepripravenú, ale udeje sa to pod dohľadom odborníkov. Na druhej strane sa však niektoré rodičky sťažujú na to, že v priebehu indukovaného pôrodu29 mali bolestivejšie a silnejšie kontrakcie.
Pôrod môže lekár vyvolať niekoľkými spôsobmi:
Hamiltonov hmat7 – ide o úkon, počas ktorého lekár prstom oddelí plodový vak od sliznice maternice. Dôsledkom toho dochádza k produkcii prostaglandínu, teda hormónu, ktorý spúšťa pôrod.
Podanie gélu alebo vloženie prostaglandínovej tablety – daný prípravok sa zavádza do ženského tela cez pošvu.
Infúzne podanie oxytocínu – ide o hormón, ktorý spúšťa pôrodné kontrakcie. Táto metóda sa využíva u rodičiek, ktorým odtiekla plodová voda, no nepociťujú sťahy maternice.
Amniotómia alebo manuálne prepichnutie plodového vaku, vďaka čomu nastane odtok plodovej vody. Umelé „prasknutie“ plodovej vody sa vykonáva u rodičiek, ktoré už dlhšiu dobu pociťujú kontrakcie, no plodová voda im stále neodtiekla.
Balónikový katéter – ide o mechanické vyvolanie pôrodu, kedy sa do krčka maternice zavedie katéter v tvare balóniku.
Riziká prenášania
Bábätko v maternici vyživuje placenta, ktorá mu tiež dodáva kyslík a zároveň odvádza oxid uhličitý. Okrem toho plní aj hormonálnu a vylučovaciu funkciu. Bez toho, aby placenta naplno fungovala, sa dieťa nezaobíde.
Plná funkčnosť placenty je však obmedzená na 42 týždňov, neskôr tento orgán postupne odumiera, dôsledkom čoho prestáva byť dieťa vyživované.
Ako sa vyvíja bábätko?
Čím dlhšie bábätko v brušku pobudne, o to viac sa dá očakávať, že bude mať po narodení dlhšie nechty aj vlásky. Zároveň sa predpokladá, že na jeho telíčku bude menej zvyškov lanuga a mázku.
Aké je bábätko veľké? Na konci 41. týždňa tehotenstva (teda 40tt + 6) dieťatko meria asi 51 cm a vážiť môže až 3,7 kg. Lekári mu stále hovoria plod a a svojou veľkosťou pripomína vodný melón.
Tehotenská kalkulačka
Zaujímavé informácie o bábätku i tvojom tehotenstve ti vypočíta naša tehotenská kalkulačka.
Na čo sa v 41. týždni tehotenstva sústrediť?
Určite si už túto radu tisíckrát počula, ale v žiadnom prípade to neznižuje jej dôležitosť – vnímaj svoje telo a akonáhle budeš na sebe pozorovať príznaky blížiaceho sa pôrodu (intenzívne kontrakcie, ktoré neustupujú, ani keď si ľahneš, odtok plodovej vody, atď…) vyraz do pôrodnice.
Zároveň neodkladne kontaktuj lekára, ak by sa u teba vyskytli krvácanie, silný výtok z pošvy či zvláštne bolesti v podbrušku. Platí to aj v prípade, ak by sa ti zdalo, že sa bábätko v brušku hýbe menej alebo sa v ňom hmýri až moc.
Vyšetrenia v 41. týždni tehotenstva
Ak lekár doteraz nezvolil vyvolanie pôrodu, bude teba aj bábätko starostlivo sledovať. Do jeho ordinácie teda môžeš chodiť aj každý druhý deň.
Vaginálne vyšetrenie – v priebehu tohto vyšetrenia môže byť vykonaný prípadný Hamiltonov hmat.
CTG vyšetrenie – tzv. monitor alebo „pásy“. Ide o vyšetrenie kardiotokografom, ktoré trvá približne 20 minút a snímajú sa ozvy (tep srdca) bábätka.
Ultrazvukové vyšetrenie – na sone sa kontrolujú predovšetkým prietoky krvi v pupočníku, stav placenty a množstvo plodovej vody.
Video: Všetko, čo potrebuješ vedieť o fyziologickom pôrode
Na Modrom koníku nájdeš odborníkov aj užívateľky, ktorých skúsenosti a rady oceníš nielen počas tehotenstva.
Opýtaj sa odborníka
Či už máš akúkoľvek otázku ohľadom tvojho fyzického i duševného zdravia, vývoja bábätka, pôrodu, vzťahov či finančných alebo právnych záležitostí, môžeš sa ju spýtať jedného z našich odborníkov. Naše Poradne sú zadarmo a pýtať sa môžeš aj anonymne.
Diskutuj s inými mamičkami
Rozprávaj sa o tom, čo ti je blízke a čo práve prežívaš. Môžeš si čítať už vzniknutý obsah alebo sa do diskusií (napríklad i anonymne) aj aktívne zapojiť. Ak si vo fóre nenašla vlákno, ktoré by ťa zaujalo, pokojne vytvor vlastnú diskusiu.
Spoj sa s ostatnými užívateľkami, ktoré si práve takisto prechádzajú 41. týždňom tehotenstva, prípadne majú rovnaké záujmy a hobby ako ty. Môžete si navzájom zdieľať svoje skúsenosti, vymeniť si nejaké rady alebo zdroje informácií.
Tento text má len informatívny charakter. Neslúži ako reklama, jeho cieľom nie je navádzať k užívaniu liekov či doplnkov stravy a nenahrádza diskusiu s lekárom či lekárnikom. V prípade akýchkoľvek pochybností o svojom zdravotnom stave neváhajte kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára.