V 37. týždni tehotenstva by si už mala mať pripravenú tašku do pôrodnice aj výbavičku pre bábätko a v podstate už len s vyloženými nohami čakať na veľký deň D. Zisti, či je dieťatko v tejto chvíli už úplne donosené, čo ťa v tomto týždni ešte môže postretnúť a prečo ti lekár urobí vyšetrenie na streptokoka, ak sa tak ešte doteraz nestalo.
V 37. týždni tehotenstva je už bábätko donosené.
Čo sa deje v 37. týždni tehotenstva?
Posledná fáza tehotenstva je charakteristická tým, že sa u ženy často objavuje vaginálny výtok. Hoci obvykle nejde o nič závažné, predsa len by si o tom mala informovať svojho gynekológa. Ten sa bude zaujímať o intenzitu výtoku a jeho konzistenciu.
Napriek tomu, že akákoľvek fyzická aktivita je pre teba teraz dosť náročná, nemala by si sa úplne prestať hýbať. Primeraný pohyb je totiž stále dôležitý pre správne trávenie a lepší spánok.
Vzhľadom na to, že sa pokožka na tvojom bruchu napína stále viac, je celkom možné, že sa na nej do pôrodu ešte objavia nové strie. Jediným spôsobom, ako ich vznik aspoň trochu obmedziť, je dôsledná hydratácia telovým mliekom či olejom.
V ideálnom prípade by už bábätko malo byť otočené hlavou dole, dôsledkom čoho začína vyvíjať väčší tlak na spodnú časť tvojho brucha a panvu.
Ako dieťatko tlačí na panvové dno a močový mechúr, je pre teba čím ďalej, tým ťažšie zaspať. Ak si aj konečne nájdeš správnu polohu a začínaš zaspávať, je dosť možné, že ťa z postele vyženie nutkanie ísť na toaletu.
Žiaľ, pálenia záhy2 sa do konca tehotenstva nezbavíš, pretože bábätko tlačí na žalúdok, a ten dôsledkom toho pravidelne vracia žalúdočné šťavy späť do vrchnej časti tráviacej sústavy.
Na druhej strane sa ti môže lepšie dýchať, pretože pľúca a bránica sú odbremenené od tlaku dieťatka.
Pocit nemotornosti zostáva. A vydrží to až do pôrodu. 😃
Ak je bábätko otočené stále zadočkom nadol, môže sa lekár pokúsiť o jeho pretočenie. V prípade, že sa to nedarí, alebo táto snaha nie je z hocijakého dôvodu možná, je na mieste porozprávať sa s lekárom o tom, ako bude pôrod prebiehať – či sa zvolí pôrod koncom panvovým, alebo bude vykonaný cisársky rez60.
Ako sa vyvíja bábätko?
Naďalej prebieha tvorba tukového tkaniva, ktoré je stále potrebné, aby bábätko do pôrodu ešte pribralo a zosilnelo.
Na pokožke je stále kožný mázok, vďaka ktorému je povrch telíčka dieťaťa klzkejší a ľahšie tak prejde pôrodnými cestami.
Posledné týždne tehotenstva sú dôležité pre správny vývoj pľúc, mozgu a nervového systému.
Ak by sa bábätko narodilo v 37. týždni tehotenstva, už by nebolo považované za ľahko nedonosené.
Aké je bábätko veľké?
Na konci 37. týždňa tehotenstva (teda 36tt + 6) dieťatko meria cca 48,5 cm a jeho váha je približne 2,9 kg. Lekári ho stále nazývajú plodom a pre predstavu svojou veľkosťou pripomína futbalovú loptu.
V 37. týždni tehotenstva bábätko váži okolo troch kilogramov.
Tehotenská kalkulačka
Zaujímavé informácie o bábätku i tvojom tehotenstve ti vypočíta naša tehotenská kalkulačka.
Na čo sa v 37. týždni tehotenstva sústrediť?
Už môžeš popíjať čaj z ostružiny malinovej alebo si uvariť ľanové semienka1. Tieto odvary pôsobia na panvové svalstvo a dokážu vyvolať kontrakcie, čo ti v priebehu pôrodu môže pomôcť. Ak sú ti skôr sympatické homeopatiká8, môžeš užívať aj tie.
Preorganizovala si celý byt, trikrát vytriedila šatník a o bežnom upratovaní ani nehovoriac? Tejto fáze sa hovorí syndróm hniezdenia4 a stretáva sa s ním takmer každá tehotná žena. Podľa psychológov ide o prirodzený inštinkt, ktorým si tvoje telo a mozog overujú, či je skutočne všetko pripravené na príchod bábätka.
V tomto týždni sa už poslíčkovia môžu objavovať aj niekoľkokrát za deň. Dávaj si preto pozor, aby si si ich nepomýlila so skutočnými kontrakciami. Tie sú na rozdiel od poslíčkov pravidelné, ich intenzita postupne silnie a rozhodne neodznejú, ak si napríklad sadneš alebo ľahneš.
Ak čakáš dvojčatá1 alebo viacerčatá a lekár ti odporučil cisársky rez, je pravdepodobné, že nastane už v nasledujúcom týždni. Samozrejme, všetko závisí od tvojho zdravotného stavu a stavu bábätka.
Vyšetrenia v 37. týždni tehotenstva
1. Tehotenská poradňa
Do tehotenskej poradne sa teraz chodí v intervale raz za týždeň. V rámci nej bude lekár okrem iného sledovať panvové dno, ktoré sa môže dôsledkom pôrodu začať otvárať, a takisto bude pozorovať zmeny na krčku maternice. Samozrejme, frekvencia návštev prenatálnej poradne sa môže líšiť, pretože ju ovplyvňuje množstvo faktorov – tvoj zdravotný stav, vývoj bábätka, priebeh predchádzajúcich tehotenstiev, atď...
Ak ti tvoj gynekológ ešte neurobil ster z pošvy, aby zistil, že sa u teba (ne)nachádza streptokoková infekcia typu B, tak ťa to čaká práve teraz. 37. týždeň tehotenstva je totiž posledným týždňom, kedy sa toto vyšetrenie vykonáva.
2. Prípadný screening pre odhalenie rastového problému
V 36. až 37. týždni je čas na špeciálne vyšetrenie, ktorého úlohou je odhaliť, či bábätko nerastie príliš pomaly, a teda netrpí tzv. rastovou reštrikciou. Tento screening nepodstupuje každá žena, vykonáva sa len v prípade, ak lekár nadobudne nejakú pochybnosť.
Za rastovú reštrikciu sa považuje stav, kedy dieťa v maternici nedosahuje rozmery, aké by v danom týždni malo mať. Najčastejšie za týmto problémom stojí nedostatočná funkcia placenty. Rastová reštrikcia ohrozuje zdravie aj život bábätka, preto je viac ako dôležité, aby ju lekári odhalili včas.
Video: 36., 37., 38., 39. a 40. týždeň tehotenstva
Na Modrom koníku nájdeš odborníkov aj užívateľky, ktorých skúsenosti a rady oceníš nielen počas tehotenstva.
Opýtaj sa odborníka
Či už máš akúkoľvek otázku ohľadom tvojho fyzického i duševného zdravia, vývoja bábätka, pôrodu, vzťahov či finančných alebo právnych záležitostí, môžeš sa ju spýtať jedného z našich odborníkov. Naše Poradne sú zadarmo a pýtať sa môžeš aj anonymne.
Diskutuj s inými mamičkami
Diskutuj o tom, čo ti je blízke a čo práve prežívaš. Môžeš si čítať už vzniknutý obsah alebo sa do online debaty aj aktívne zapojiť. Ide to aj anonymne.
Spoj sa s ostatnými užívateľkami, ktoré si práve takisto prechádzajú 37. týždňom tehotenstva, prípadne majú rovnaké záujmy a hobby ako ty. Môžete si navzájom zdieľať svoje skúsenosti, vymeniť si nejaké rady alebo zdroje informácií.
Tento text má len informatívny charakter. Neslúži ako reklama, jeho cieľom nie je navádzať k užívaniu liekov či doplnkov stravy a nenahrádza diskusiu s lekárom či lekárnikom. V prípade akýchkoľvek pochybností o svojom zdravotnom stave neváhajte kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára.