Blížiacim sa pôrodom sa v tvojom tele opäť zvyšuje hladina tehotenských hormónov, a tak ťa znovu čakajú výkyvy nálad podobné tým, ktoré ťa možno prekvapili v začiatkoch tehotenstva. Určite však nezúfaj, všetko sa vykompenzuje v momente, keď o pár týždňov po prvýkrát uvidíš svoje bábätko.
Ak by v 30. týždni tehotenstva nastal predčasný pôrod, bábätko by malo veľké šance na prežitie.
Čo sa deje v 30. týždni tehotenstva?
Tvoja maternica má v tejto chvíli vrchol asi 10 cm nad pupkom.
Pre túto etapu tehotenstva sú príznačné aj problémy so spánkom, ktorý je dôsledkom stále sa zväčšujúceho bruška čoraz slabší. Ideálne je zaspávať na boku, pretože práve v tejto polohe je zaručený voľný prietok krvi do všetkých končatín a orgánov.
Tip: Výborným pomocníkom pre spánok v tehotenstve je vankúš na dojčenie, ktorý rovnako zužitkuješ aj po pôrode.
Prihliadnuc na ďalšie hormonálne zmeny je možné, že sa u teba znovu objavia náhle výkyvy nálad, prekvapivé chute a tiež i zmenené vnímanie vôní – skrátka ide o presne tie príznaky, s ktorými si sa pasovala na začiatku tehotenstva. Bohužiaľ sa s nimi nedá robiť nič iného, len prečkať do pôrodu. V šestonedelí sa zase všetko vráti do normálu.
Pre tretí trimester je charakteristické, že sa cítiš nemotorná. Môžu za to tvoje bruško a ťažisko tela, ktoré sa teraz nachádza inde ako pred otehotnením. Určite sa nenechaj rozhodiť svojím okolím, ak ťa častuje poznámkami o veľkom bruchu či kačacej chôdzi, a užívaj si posledné týždne tehotenstva.
Je dosť možné, že ťa čoraz častejšie páli asvrbí pokožka na brušku. Ide o jav, ktorý je spojený so stále rastúcim bábätkom, dôsledkom čoho sa, samozrejme, rozťahuje aj koža v oblasti bruška a bokov. Jedinou možnosťou, ako nepríjemné pnutie pokožky zmierniť, je jej časté natieranie. Cieľom totiž je, aby bola koža neustále hydratovaná a vyživovaná. Čiastočne tým minimalizuješ aj vznik strií7.
Ako sa vyvíja bábätko?
Tvár bábätka vyzerá v 30. týždni tehotenstva podobne, ako bude vyzerať po narodení. Bábätko má otvorené oči aj rozvinuté dýchanie a môže nasávať vzduch nosom, hoci k nemu zatiaľ do maternice žiadny neprúdi.
Ak by v tomto týždni nastal predčasný pôrod6, je 98% šanca, že bábätko prežije. K predčasnému pôrodu najčastejšie dochádza dôsledkom vaginálnych infekcií9, problémom s placentou alebo tiež pre zdravotný stav budúcej maminky (nadváha či cukrovka). Kľúčovú úlohu tu môže zohrať aj životný štýl budúcej rodičky (užívanie alkoholu alebo drog), prípadne vyšší čí nižší vek (40+ a menej než 16 rokov).
V prípade, že je už bábätko otočené hlavičkou nadol, je tu vysoká pravdepodobnosť, že v tejto polohe zostane až do pôrodu. V maternici má totiž čoraz menej miesta.
Ak čakáš dvojčatá1 alebo dokonca trojčatá či štvorčatá, zatiaľ rastú a silnejú podobným tempom ako bábätká, ktoré sú v brušku samy. Neskôr však s priberaním na váhe trochu spomalia.
Bábätko neustále trénuje svoj úchop – chytá si nožičky alebo poťahuje pupočnú šnúru. Na prštekoch už má nechty.
Aké je bábätko veľké? Na konci 30. týždňa tehotenstva (teda 29 tt + 6) bábätko meria asi 39 cm a vážiť môže okolo 1,32 kg. Doktori mu stále hovoria plod a svojou veľkosťou pripomína acorn tekvicu.
V 30. týždni tehotenstva je bábätko veľké asi ako acorn tekvica.
Tehotenská kalkulačka
Zaujímavé informácie o bábätku i tvojom tehotenstve ti vypočíta naša tehotenská kalkulačka.
Na čo sa v 30. týždni tehotenstva sústrediť?
Pravdepodobne ťa čaká ultrazvuk – lekár sa na ňom zameria predovšetkým na polohu plodu a tiež na tzv. flowmetriu, počas ktorej meria prietoky v mozgových a pupočníkových cievach a takisto aj v tých, ktoré zásobujú maternicu a dieťatko. Posledný veľký ultrazvuk sa potom obvykle vykonáva okolo 36. týždňa tehotenstva.
To, čo ťa pred mesiacom len občas trochu potrápilo, je dnes každodennou nepríjemnou realitou – ide napríklad o pálenie záhy2, zadýchavanie, poslíčkov, nesústredenosť, časté močenie, opuchy končatín, nadúvanie, zápchu alebo tak obrovské bruško, ktoré ti komplikuje aj obúvanie topánok a totálne znemožňuje urobiť pedikúru. Bohužiaľ sa s týmito prejavmi vyššieho štádia tehotenstva nedá robiť nič, možno len neprestať dodržiavať zdravý životný štýl, aby sa po narodení bábätka dalo tvoje telo čo najrýchlejšie do poriadku.
Trápi ťa, že priberáš viac, ako počas tehotenstva priberali napríklad tvoje kamarátky? V prípade, že sa zdravo stravuješ, tak sa tým vôbec nestresuj. Tvoje telo jednoducho potrebuje viac tukových zásob, aby bábätku dokázalo poskytnúť plnohodnotné zázemie pre zdravý rast a vývoj. Navyše nikde nie je napísané, že tieto kilá ti zostanú aj po pôrode.
Mávaš často poslíčkov (alebo falošné – Braxton Hicks kontrakcie)? Obvykle sa objavujú napríklad po cvičení či športe1, po sexuálnom styku3, pri únave alebo tiež i vtedy, keď málo piješ. Akonáhle sa dostavia, posaď sa, prípadne si ľahni na bok, snaž sa upokojiť a pi dostatok vody. Ak poslíčkovia neustupujú, ich intenzita sa stupňuje, prípadne ich pociťuješ viac než štyrikrát v priebehu hodiny, kontaktuj lekára. Mohlo by totiž ísť o príznaky pôrodu.
Aké vyšetrenia ťa v 30. týždni tehotenstva čakajú?
Do 34. týždňa tehotenstva sa jedenkrát za štyri až šesť týždňov chodí do tehotenskej poradne. Ideálnym intervalom je však jedna návšteva za mesiac. Medzi 27. a 32. týždňom tehotenstva ťa čaká laboratórne vyšetrenie krvi a v rozmedzí 30. až 32. týždňa tehotenstva sa potom vykonáva ultrazvuk, ktorého súčasťou je aj flowmetria.
Spoj sa s užívateľkami, ktoré sú teraz takisto v 30. týždni tehotenstva alebo rovnako ako ty holdujú podobným záujmom. Môžeš sa s nimi poradiť či vďaka nim získať inšpiráciu.
Tento text má len informatívny charakter. Neslúži ako reklama, jeho cieľom nie je navádzať k užívaniu liekov či doplnkov stravy a nenahrádza diskusiu s lekárom či lekárnikom. V prípade akýchkoľvek pochybností o svojom zdravotnom stave neváhajte kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára.
Tak dievčatá, aj mne bolo povedané v 22. týždni, že mám menej plodovej vody, než by som mala mať. Ale môj gynekológ v Nemecku mi povedal, že jej mám dostatok a na Slovensku doktorka, ku ktorej som išla na 4d sono, že hold málo. Takže som bola v strachu, ale vše je ok.
Aspoň jedno pozitívum na tomto mojom poslednom tehotenstve je, že som pribrala zatiaľ len 6 kg, čo ma veľmi teší, keďže pri 1. a 2. synčekovi to bolo do 30 kg.
Moje ukrutné bolesti krížov, pálenie záhy, to ani radšej nespomínam. Niekedy si už hovorím, aby som to mala čím skôr za sebou
Som v 30. týždni tehotenstva. Dnes mi gynekologička povedala, že mám málo plodovej vody. Išla som na veľké sono, tam mi povedali, že to je primerané množstvo. Povedali, že ak sa to zhorší, čo je pravdepodobné, tak vyvolajú pôrod. 😦 Malinká má ešte len 1600 g, tak sa bojím.
Tak dlho som váhala, či napísať, ale rada sa podelím o svoje radosti aj starosti. Som v 30tt a musím povedať, že mnohé riadky, ktoré som čítala o zmenách nálad, sú mi neznáme (chvála bohu). Ja celé svoje tehotenstvo prežívam "v pohode" nemám plačúce stavy (na začiatku ich zopár bolo). No teraz sa cítim úplne skvele. Samozrejme odhliadnuc od nočných prechádzok do kuchyne a na WC - to je momentálne moje "najobľúbenejšie" miesto :-) Dieťatko tlačí na mechúr, takže časté cikanie je v norme. Samozrejme pokiaľ necíti žena pálenie alebo nejaké nepríjemnosti....
Nepríjemné je aj pálenie záhy, snažím sa piť len čistú vodu a pomáha to. Moja dievčinka sa rada vrtí a v poslednom čase je krásne vidieť ako sa "premiestňuje." Kopance sú častejšie v noci, hlavne keď si mamička hľadá vhodnú polohu na spánok, aby bolo dobre nám obom :-) Je nádherné cítiť a vidieť ako sa bruško "vlní" a už máme aj svoje známe dotyky, na ktoré reagujeme . Vie, že som to ja alebo tatino :-)
Minulý týždeň mi prvýkrát napuchol členok. Vcelku to vyzeralo ako noha Shreka :-) Našťastie žiadne bolesti, len celkovo namáhavý mesiac :-) (sťahovanie a tak...) musíme oddychovať baby a šetriť sa. Aj mne sa umývanie okien, a podobné záležitosti "vypomstili" boľavými krížami, ale dnes je už všetko v poriadku, aj členok je v pôvodnom stave.
Prírastok mojej váhy je už menej potešujúci, ale pokiaľ je malá v poriadku, ma to nejak netrápi. Jej zdravie je najdôležitejšie. Máme plus 17kg, tak dúfam, že do konca to bude do 20 a dosť. Možný rýchly nárast váhy je ovplyvnený aj štítnou žľazou, kedže mám zvýšenú funkciu... :-)
No zatiaľ sa cítim dobre a zajtra máme poradňu. Som zvedavá koľko váži a aká je veľká. Úprimne, mám pocit, že mi po pôrode toto brušinko bude strašne chýbať. Je mi jasné, že pokladík to vynahradí, no je to krásny pocit nosiť "batôžtek" :-) a hlavne keď ho mám prvýkrát.
Po schodoch sa mi už ide ťažko, no stále sa snažím byť ako tak "v pohybe." Musím si stále merať krvný tlak, ktorý je u mňa hocijako, raz hore raz dole. No čo už, beriem magnézium a je to okej.
Pôrod sa blíži každým dňom a ja sa ho už neviem dočkať. Hlavne nech to mám čo najskôr za sebou a bublinku v rukách. Teším sa a viem, že to zvládnem.
Držím všetkým nastávajúcim mamičkám palce, a verte, pozitívne myslenie pomôže! Musíme už len v šťastí a zdraví dobojovať :-)
66 ľudí považuje za užitočné
Tehotenský newsletter
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu