28. týždeň tehotenstva

Tvoje bruško stále rastie, no bábätko v ňom tiež, takže má čím ďalej, tým menej priestoru. Jeho pohyby vďaka tomu môžeš cítiť omnoho intenzívnejšie ako doposiaľ. Možno sa ti horšie spí a objavuje sa zvláštne tŕpnutie rúk či pocit mravčenia. Poď sa pozrieť, prečo sa to deje a čo sa s tým dá urobiť…

28. týždeň tehotenstva

Bábätko sa už v 28. týždni tehotenstva môže otočiť hlavičkou nadol.

Čo sa v 28. týždni tehotenstva deje?

  • Možno ťa už začína trápiť nespavosť. Ak je tomu tak, namiesto prevaľovania sa v posteli, si skús radšej prečítať nejakú knižku, prípadne si pusti relaxačnú hudbu. Na nespavosť určite vyskúšaj aj mätový či medovkový čaj, ktorý však treba vypiť približne dve hodiny pred spaním. Predíde sa tak častému chodeniu na toaletu počas noci.
  • Je pravdepodobné, že bábätko začína tlačiť na tvoje pľúca natoľko, že sa zadýchavaš aj pri vykonávaní bežných činností, nieto ešte, aby si poľahky vybehla po schodoch. V tomto stave je dobré sa neprepínať a dbať na dostatočný odpočinok.
  • Tretí trimester je pre tvoje telo poriadnou skúškou – preverí si jeho sily a potrápi ťa rôznymi bolesťami, pričom najčastejšie ide o bolesť v oblasti bedier. Ak máš zamestnanie, v ktorom musíš veľa chodiť či stáť, mala by si nosiť tehotenský podporný pás. Predstavuje skvelú oporu pre chrbticu, ktorú odbremení od nadmernej záťaže a tebe sa trochu uľaví.
  • Prsia už možno začali vytvárať kolostrum, teda prvé mlieko, ktorým budeš po narodení kŕmiť svoje bábätko. Ak už na sebe tento jav pozoruješ, začni si do podprsenky vkladať špeciálne vložky, ktoré túto tekutinu absorbujú a tebe sa nebudú na tričku vytvárať mokré škvrny. Tvorbu kolostra možno vnímať ako prípravu tvojich pŕs na dojčenie.
  • Niektoré budúce maminky pociťujú brnenie a mravčenie v rukách. Ide o jav spôsobený zvýšeným tlakom na karpálne tunely, ktorý má na svedomí zadržiavanie vody v organizme, čo je pre tehotenstvo úplne bežná vec. Od nepríjemných pocitov mravčenia si môžeš uľaviť chladivými zábalmi, častým vytriasavaním rúk v stoji a oddychom od manuálnej práce. Ak sa ti však zdá, že ti ruky okrem toho aj opúchajú, prípadne ti tŕpnu až príliš, neváhaj to spomenúť tvojmu lekárovi.

Ako sa vyvíja bábätko?

  • Bábätku sa práve vyvíja krvné riečište v pľúcach, vďaka ktorému sa bude môcť bezprostredne po narodení nadýchnuť. Okrem toho však v pľúcach dochádza i k ďalšiemu procesu – tvorbe tzv. surfaktantu. Ide o komplex tukov a bielkovín, dôsledkom ktorého sa pľúcne alveoly budú môcť pri nádychu otvoriť a naplniť sa vzduchom, keď sa dieťatko po prvýkrát nadýchne.
  • Dozrieva aj ďalšia časť dýchacieho ústrojenstva – konkrétne priedušky, ktoré sa teraz delia na menšie vetvy.
  • Žalúdok bábätka už funguje tak, ako má, hoci stále spracováva len plodovú vodu.
  • Pokožka už prestáva byť priesvitná a za touto zmenou stojí celé spektrum faktorov – konkrétne ide o systém kapilár (drobných cievok), kožné väzivo a vrstvu tuku, ktorej má bábätko na sebe čoraz viac.
  • Hoci je brušná stena dieťatka už úplne spojená, jeho chrbtica sa ešte len vyvíja.
  • Mozog sa v týchto chvíľach značne zväčšuje a jeho nervové vlákna sa obaľujú do tukových puzdier, ktorých úlohou je tieto vlákna chrániť. Na povrchu doposiaľ hladkej mozgovej kôry sa objavujú prvý záhyby a ryhy.

Aké je bábätko veľké?
Na konci 28. týždňa tehotenstva (teda 27tt + 6) bábätko meria asi 37 cm a jeho hmotnosť je približne 1 kg. Lekári mu stále hovoria plod a pre predstavu svojou veľkosťou pripomína melón cantaloupe.
veľkosť bábätka v 28. týždni tehotenstva

V 28. týždni tehotenstva bábätko váži približne 1 kilogram.


Tehotenská kalkulačka

Zaujímavé informácie o bábätku i tvojom tehotenstve ti vypočíta naša tehotenská kalkulačka.


Na čo sa v 28. týždni tehotenstva sústrediť?

  • Bábätko sa v maternici ešte stále pretáča, no o malú chvíľu ho čaká otočenie hlavičkou nadol, pričom v tejto polohe by malo zostať až do pôrodu. Ak sa tak nestane, môže ťa čakať pôrod panvovým koncom, prípadne cisársky rez60. Existuje však široké spektrum cvičení, ktorými môžeš bábätku k pretočeniu pomôcť. Tvoj lekár ti určite poradí, ako môžeš dieťatko „presvedčiť,“ aby sa otočilo do požadovanej polohy.
  • Nezabudni, že teraz je ten správny čas na prípadný 3D alebo 4D ultrazvuk.
  • Ak je s tebou aj s bábätkom všetko v poriadku, budeš až do 34. týždňa tehotenstva chodiť do poradne v intervale cca raz za mesiac. V prípade komplikácií ťa však budú chcieť lekári vidieť častejšie – jedenkrát v priebehu jedného alebo dvoch týždňov. Medzi možné problémy, ktoré môžu stáť za častejšími kontrolami, patria riziko preeklampsie3, tehotenská cukrovka alebo vcestná placenta4.
  • Ak je Rh faktor tvojej krvi negatívny a Rh faktor otca dieťaťa pozitívny, čaká ťa preventívna injekcia imunoglobulínu. Viď nižšie 👇👇👇

Prečo dostaneš injekciu imunoglobulínu, ak je tvoj krvný Rh faktor negatívny a otec dieťaťa má pozitívny Rh faktor?

Určite si si všimla, že lekár v tvojej krvi skúmal Rh faktor. Vo všeobecnosti ide o krvný systém, ktorý môže byť buď pozitívny, alebo negatívny a ide o znamienko plus či mínus, ktoré je za písmenom/číslom tvojej krvnej skupiny. (Napríklad A+/A- alebo 0+/0-, atď…) Práve v prípade, že máš negatívny Rh faktor, lekár pošle na odbery krvi aj otca dieťaťa, aby získal vedomosť, či je jeho faktor pozitívny. Ak sa táto informácia potvrdí, budeš musieť dostať injekciu imunoglobulínu.

V akom prípade sa (ne)dáva injekcia imunoglobulínu?

Rh faktor matkyRh faktor otcaPodáva sa injekcia imunoglobulínu?
Rh pozitívnyRh pozitívny NIE
Rh pozitívnyRh negatívnyNIE
Rh negatívnyRh negatívnyNIE
Rh negatívnyRh pozitívny ÁNO

👉Čo ak nemožno zistiť Rh faktor otca?

Môže sa stať, že sa žena s negatívnym Rh faktorom dostane do situácie, kedy odber krvi otca nie je možný – budúci rodičia sa viac nestýkajú, prípadne panuje neistota o tom, kto je otcom. V tomto prípade sa pre istotu postupuje tak, akoby mal otec pozitívny Rh faktor, a žene sa injekcia imunoglobulínu predsa len podá.

👉Čo by sa stalo, ak by si imunoglobulín nedostala?

Tvoj organizmus by Rh pozitívnu krv bábätka vyhodnotil ako cudzorodú a začal by proti tomu bojovať. V prípade prvého tehotenstva sa to obvykle nestane, pretože sa vaša krv „zmieša“ až v priebehu pôrodu. No tým, že sa tvoje telo po prvýkrát stretne s pozitívnym Rh faktorom, začne proti nemu vytvárať protilátky.

No ak by si neskôr čakala druhého potomka, ktorý by mal pozitívny Rh faktor, hrozila by mu chudokrvnosť, novorodenecká žltačka, či dokonca až poškodenie plodu a úmrtie. Injekčne podaný imunoglobulín týmto problémom úspešne predchádza.

Rh faktor

Rh faktor býva určovaný spolu s krvnou skupinou človeka. Rh faktor sa určuje podľa výskytu aglutinogénu D v červených krvinkách.


Aké vyšetrenia ťa v 28. týždni tehotenstva čakajú?

1. Tehotenská poradňa

Ak nie sú žiadne komplikácie, do tehotenskej poradne budeš až do 34. týždňa tehotenstva dochádzať v približnom intervale raz za mesiac. Medzi 27. a 32. týždňom takisto absolvuješ odber krvi, ktorá poputuje do laboratória na rozbor.

2. Prípadný 3D a 4D ultrazvuk

Medzi 24.30.3 týždňom tehotenstva je ideálny čas na 3D či 4D ultrazvuk. Ak chceš niektorú z týchto zobrazovacích metód podstúpiť, objednaj sa kliniku, ktorá toto vyšetrenie vykonáva. Avšak pozor – keďže sa 3D ani 4D ultrazvuk nevykonáva zo zdravotných dôvodov, nie je preplácaný zdravotnou poisťovňou, preto si pri výbere skontroluj aj cenník danej kliniky.

Rozdiel medzi 3D a 4D ultrazvukom spočíva v tom, že 3D ti ukáže, ako bábätko vyzerá, a 4D ti poskytne pohľad na bábätko a jeho pohyby v čase, kedy sa na dieťatko budete pozerať.

3. Glukózový tolerančný test

Medzi 24. a 28. týždňom tehotenstva ťa čaká orálny glukózový tolerančný test (v skratke oGTT), ktorého cieľom je odhalenie prípadnej tehotenskej cukrovky.

Prečítaj si, ako tento test prebieha a ako sa naň pripraviť. 👇👇👇

OGTT (orálny glukózový tolerančný test)

Cieľom glukózového tolerančného testu (OGTT) je včas odhaliť prípadný vznik tehotenskej cukrovky. Hoci sa z neho stal medzi budúcimi maminkami nemalý strašiak a určite si si aj ty na internete prečítala, aký to bol pre niektoré ženy nepríjemný zážitok, neznamená to, že ty ho nezvládneš ľavou zadnou. 🙂 Prečítaj si, či je nutné sa naň nejako špeciálne pripraviť, prečo sa vlastne vykonáva a čo presne ťa počas testu čaká.


Video: 27., 28., 29., 30., a 31. týždeň tehotenstva

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Linda Limbergová

Čo vo videu zaznelo:


28. týždeň tehotenstva v číslach

28. týždeň tehotenstva mesiace

28. týždeň tehotenstva je druhým týždňom v treťom trimestri.


Lekár zapíše údaj: 27 týždňov + 0 dní až 27 týždňov + 6 dní (skrátene: 27tt + 0 až 27tt + 6).


28. týždeň tehotenstva v číslach:

  • 27tt + 0 = prvý deň 28. týždňa tehotenstva,
  • 27tt + 1 = 27 týždňov + jeden deň (druhý deň 28. týždňa tehotenstva),
  • 27tt + 2 = 27 týždňov + dva dni (tretí deň 28. týždňa tehotenstva),
  • 27tt + 3 = 27 týždňov + tri dni (štvrtý deň 28. týždňa tehotenstva),
  • 27tt + 4 = 27 týždňov + štyri dni (piaty deň 28. týždňa tehotenstva),
  • 27tt + 5 = 27 týždňov + päť dní (šiesty deň 28. týždňa tehotenstva),
  • 27tt + 6 = 27 týždňov + šesť dní (siedmy deň 28. týždňa tehotenstva),
  • 28tt + 0 = prvý deň 29. týždňa tehotenstva.
  • 28 týždňov od poslednej menštruácie.
  • Do pôrodu zostáva približne 12 týždňov.

28. týždeň tehotenstva po dňoch

Týždeň tehotenstvaPočet ukončených dní tehotenstvaPočet dní do pôrodu
27tt+018991
27tt+119090
27tt+219189
27tt+319288
27tt+419387
27tt+519486
27tt+619585

Mohlo by ťa zaujímať

Siedmy mesiac tehotenstva

Siedmy mesiac tehotenstva otvára tretí trimester a ak si doteraz nepociťovala výraznú záťaž, je pravdepodobné, že sa fyzický diskomfort začne pomaličky objavovať teraz. Poď sa pozrieť, čo ťa čaká, ako sa vyvíja bábätko a na čo by si v priebehu 7. mesiaca mala myslieť.

Bylinky v tehotenstve

Bylinky v tehotenstve a celkovo bylinky ako aj farmaceutické lieky obsahujú účinné látky a pôsobia na rôzne orgánové systémy ľudského tela. Viacero byliniek môže v tehotenstve svojim účinkom pôsobiť negatívne na matku alebo plod, môžu ovplyvňovať tvorbu mlieka a jeho chuťové vlastnosti.

Poloha plodu

Prečo je dôležité poznať pred pôrodom polohu plodu a kedy sa dieťatko zvykne otočiť hlavičkou nadol? Ak sa práve nachádzaš blízko cieľovej rovinky tehotenstva a obávaš sa, či práve uloženie dieťatka v tvojom brušku neskomplikuje priebeh prirodzeného pôrodu, potom je tento článok presne pre teba.


Viac o 28. týždni tehotenstva na Modrom koníku

Na Modrom koníku nájdeš odborníkov aj užívateľky, ktorých skúsenosti a rady pre teba môžu byť osožné.

  • Poraď sa s odborníkom
    • Polož anonymne a úplne zadarmo akúkoľvek otázku niektorému z našich odborníkov v našich Poradniach. Pýtať sa môžeš otázku ohľadom tvojho fyzického i duševného zdravia, vývoja bábätka, pôrodu, vzťahov či finančných alebo právnych záležitostí.
  • Pridaj sa do tematických skupín
    • Pridaj sa k maminkám, ktoré sú práve takisto v 28. týždni tehotenstva, alebo vás spájajú spoločné záujmy. Určite práve zažívajú rovnaké radosti aj starosti, takže si môžete navzájom vymeniť nejaké rady či zdieľať spolu informácie. Prípadne si len môžeš očami prejsť, čo o svojich skúsenostiach píšu ony.
    • Tematické skupiny

<< 27.týždeň tehotenstva / 29.týždeň tehotenstva >> 1


Tento text má len informatívny charakter. Neslúži ako reklama, jeho cieľom nie je navádzať k užívaniu liekov či doplnkov stravy a nenahrádza diskusiu s lekárom či lekárnikom. V prípade akýchkoľvek pochybností o svojom zdravotnom stave neváhajte kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára.


Text po odbornej stránke skontrolovala:
MUDr. Linda Limbergová
Gynekologička
I. gynekologicko-pôrodnícka klinika SZU a UNB

Hodnotenia a skúsenosti s 28. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť s 28. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke