Zdá sa ti, že cítiš väčšiu únavu ako v predchádzajúcich týždňoch? Môže za tým byť nedostatok železa. Prečo tento jav v tehotenstve vzniká a ako mu môžeš prechádzať? Aj to sa okrem dôležitých informácií o tebe a tvojom dieťatku dozvieš v riadkoch nižšie. 🙂
V 23. týždni tehotenstva už počas spánku bábätko sníva.
Čo sa deje v 23. týždni tehotenstva?
Bábätko momentálne obklopuje cca pol litra plodovej vody. Je slaná, dieťatku poskytuje dokonalú ochranu a taktiež má aj termoregulačnú funkciu.
Možno ťa už začínajú trápiť opuchnuté nohy, predovšetkým v oblasti členkov. V tehotenstve ide o bežný jav, avšak stále ho vieš čiastočne zmierniť, ak budeš odpočívať s nohami vyloženými nahor, nebudeš dlho sedieť ani stáť a budeš sa pravidelne hýbať1.
Ak si začínaš všímať, že sú tvoje ďasná o niečo viac citlivejšie, opuchnuté a dokonca aj začínajú krvácať, opäť nie je dôvod na paniku. V tehotenstve sa to, žiaľ, stáva a spôsobuje to zvýšený objem krvi v tvojom organizme. Skús používať jemnú zubnú kefku a šetrnejšie prípravky ústnej hygieny. No v prípade, že by boli opuchy alebo krvácanie príliš silné, povedz o tom svojmu lekárovi. Sám navrhne ďalší postup.
Tvoje prsia stále rastú a faktom je, že počas tehotenstva môže poprsie svoj objem až zdvojnásobiť. Ak sa ti už teraz prsia poriadne zväčšili, zaobstaraj si mäkkú a pohodlnú podprsenku bez kostíc a výstuže, ktorá má navyše aj široké ramienka. Oceníš ju nielen počas dňa, ale aj pri spánku.
Ako sa vyvíja bábätko?
Práve sa dieťatku spevňujú ušné lalôčiky, vďaka čomu čochvíľa začne lepšie počuť. Je dosť pravdepodobné, že už v tejto chvíli dokáže rozpoznať tvoj hlas a odlíšiť ho od iných hlasov.
Okrem toho, že sa teraz bábätku začína pokožka pomaly sfarbovať doružova, tmavnú aj jeho ochlpenie (lanugo), vlásky, obočie a mihalnice.
Dieťatku sa začínajú snívať sny, pretože sa jeho spánok dostáva aj do REM fázy. Práve v tejto etape spánku sa sníva aj dospelým ľuďom.
Bábätko už pije plodovú vodu, dôsledkom čoho môže často štikútať. Ty jeho štikútku5 môžeš pociťovať ako trhané pohyby vo vnútri tvojho bruška.
Neustále si precvičuje najrôznejšie pohyby a otočky.
Aké je bábätko veľké?
Na konci 23. týždňa tehotenstva (teda 22tt + 6) dieťatko meria cca 28 cm a vážiť môže približne 500 g. Doktori ho stále nazývajú plodom a pre tvoju predstavu je veľké asi ako biela reďkovka.
Dieťatko v 23. týždni tehotenstva už váži pol kilogramu
Tehotenská kalkulačka
Zaujímavé informácie o bábätku i tvojom tehotenstve ti vypočíta naša tehotenská kalkulačka.
Na čo sa v 23. týždni tehotenstva sústrediť?
Ak už vnímaš poslíčkov (alebo inak povedané včasné falošné kontrakcie), preber to so svojím lekárom. Okrem dostatočného odpočinku a optimálneho pitného režimu ti môže odporučiť aj užívanie magnézia5. Rozhodne si ho však nenasadzuj sama od seba.
Na každej prehliadke v tehotenskej poradni ti budú merať krvný tlak. Možno ti to pripadá ako bezvýznamná banalita, no v skutočnosti ide o veľmi potrebný údaj odzrkadľujúci tvoj zdravotný stav. V prípade, že by sa tvoj krvný tlak zvyšoval, mohlo by ísť o jeden z najvýraznejších príznakov preeklampsie3. Okrem toho sú pre toto ochorenie charakteristické aj masívne opuchy či zvýšená bielkovina v moči. Našťastie, ak je preeklampsia zistená včas, dá sa liečiť.
Cítiš výraznejšiu únavu? Je možné, že trpíš nedostatkom železa. Ešte predtým, ako siahneš po výživových doplnkov, skús tento minerál doplniť v prvom rade stravou. Do jedálnička pridaj viac zelenej zeleniny, chudého mäsa, orechov, sušeného ovocia a cereálií. Ak predsa len dávaš prednosť tabletkám, prípadne zmena v stravovaní nepriniesla žiadne viditeľné účinky, poraď sa o užívaní železa so svojím lekárom.
Až do 34. týždňa tehotenstva budeš navštevovať tehotenskú poradňu v približnom intervale 4 až 6 týždňov. Ideálom je však jedna poradňa za mesiac. Frekvenciu návštev lekár plánuje individuálne, na základe zdravotného stavu ženy.
Na Modrom koníku nájdeš odborníkov aj užívateľky, ktorých skúsenosti a rady oceníš nielen počas tehotenstva.
Opýtaj sa odborníka
V našich Poradniach môžeš položiť akúkoľvek otázku niektorému z našich odborníkov. Poradne sú zadarmo a pýtať sa môžeš ohľadom tvojho fyzického i duševného zdravia, vývoja bábätka, pôrodu, vzťahov či finančných alebo právnych záležitostí.
Diskutuj s inými mamičkami
Nezáleží na tom, či budeš v diskusiách čítať už vzniknutý obsah alebo sa do nich (napríklad i anonymne) aj aktívne zapojíš. Určite v nich nájdeš niečo, čo ťa zaujme.
Spoj sa s ostatnými užívateľkami, ktoré si práve takisto prechádzajú 23. týždňom tehotenstva, prípadne majú rovnaké záujmy a hobby ako ty. Môžete si navzájom zdieľať svoje skúsenosti, vymeniť si nejaké rady alebo zdroje informácií.
Tento text má len informatívny charakter. Neslúži ako reklama, jeho cieľom nie je navádzať k užívaniu liekov či doplnkov stravy a nenahrádza diskusiu s lekárom či lekárnikom. V prípade akýchkoľvek pochybností o svojom zdravotnom stave neváhajte kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára.