Pravdepodobne si už pocítila prvé pohyby bábätka. Je to krásny pocit, že? Poď sa s nami pozrieť, ako sa maličké momentálne vyvíja, prečo sa v tomto období tehotenstva chodí na tzv. veľký ultrazvuk a čo všetko ťa v nasledujúcich dňoch čaká. 🙂
v 20. týždni tehotenstva sa bábätko v brušku čoraz viac narovnáva.
Čo sa deje v 20. týždni tehotenstva?
Pre 20. týždeň je typické, že pohyby bábätka2 cítia už aj prvorodičky, ktoré doposiaľ tento pocit nepoznali. Ak si však stále žiaden pohyb nezaznamenala, netráp sa, všetko je s tebou aj s bábätkom dozaista v poriadku a prvé náznaky pohybu tvojho dieťatka ťa čoskoro čakájú!
Chodíš teraz častejšie na toaletu? Môže za to skutočnosť, že maternica už teraz zaberá toľko miesta, že znižuje kapacitu močového mechúra.
V tomto týždni je placenta, ktorá vyživuje bábätko a zároveň odvádza odpadové látky, najväčšia za celé tehotenstvo.
Ak ťa doposiaľ nepotrápil vaginálny výtok, je dosť možné, že sa objaví v týchto dňoch. Väčšinou za týmto javom stoja hormonálne zmeny, v horšom prípade infekcie. Vždy, keď sa u teba výtok objaví, informuj o tom svojho gynekológa. Ak má výtok žltkastú či zelenú farbu, prípadne nezdravo zapácha, zavolaj mu okamžite.
Začínaš pozorovať bolesti, kŕče a opuchy nôh, ktorých intenzita je nepríjemná? Dbaj na dostatočný pitný režim a nezabudni ani na strečing, odpočinok a chladivé zábaly, ktoré ti môžu okamžite priniesť úľavu.
Ako sa vyvíja bábätko?
Nervový systém prešiel v predchádzajúcich dňoch značným vývojom, a tak bábätko už teraz pozná chuť plodovej vody, rozoznáva zvuky, ktoré k nemu zvonka prenikajú, a v pravidelných intervaloch bdie a spí.
Už vie prehĺtať plodovú vodu a túto zručnosť možno vnímať ako vynikajúci tréning jeho tráviacej sústavy.
Hoci sa podkožný tuk tvorí už niekoľko týždňov, stále je ho pomerne málo. Bábätko tak ešte môže pôsobiť chudučkým dojmom.
Aké je bábätko veľké?
Na konci 20. týždňa tehotenstva (teda 19tt +6) dieťatko meria asi 25 cm a váži okolo 300 g. Lekári ho nazývajú plodom a svojou veľkosťou pripomína menší žltý melón.
Bábätko v 20. týždni tehotenstva je natoľko veľké, že čoraz silnejšie tlačí na močový mechúr.
Tehotenská kalkulačka
Zaujímavé informácie o bábätku i tvojom tehotenstve ti vypočíta naša tehotenská kalkulačka.
Na čo sa v 20. týždni tehotenstva sústrediť?
V rozmedzí 20. až 22. týždňa1 ťa čaká tzv. veľký ultrazvuk, počas ktorého lekár zisťuje, či sa bábätko správne vyvíja.
Pozor na prejedanie sa, a to hlavne nezdravými potravinami. Hoci je vyšší váhový prírastok v 2. trimestri obvyklý, nemal by dosahovať abnormálnu hranicu. Okrem toho, že nadbytočnými kilami ohrozuješ seba, nie je to správne ani pre bábätko.
Do minulého týždňa (19. tt) bolo bábätko natoľko stočené do tvaru písmena C, že sa jeho dĺžka počítala od temena po zadoček. Od 20. týždňa tehotenstva sa však jeho dĺžka berie od temena až k pätám, preto sa za tak krátky čas „vytiahlo“ až o 10 cm.
Vyšetrenia v 20. týždni tehotenstva
1. Tehotenská poradňa
Do 34. týždňa tehotenstva sa chodí do tehotenskej poradne v rozmedzí 4 až 6 týždňov. Za ideálny interval sa však považuje jedna návšteva v priebehu mesiaca.
Čo ťa v tehotenskej poradni čaká?
Meranie krvného tlaku, zápis tvojej hmotnosti a váhového prírastku.
Gynekológ zisťuje, či sú prítomné opuchy dolných a horných končatín.
Rozbor moču.
Lekár posudzuje stav maternice, maternicového krčka a hodnotí nález na pôrodných cestách.
2. Ultrazvukový screening v druhom trimestri (tzv. morfologický alebo tiež veľký ultrazvuk)
Ultrazvukový screening druhého trimestra je najdôležitejším vyšetrením v priebehu celého tehotenstva. Jeho cieľom je včasné odhalenie vývojových vád bábätka.
Na obrazovke ultrazvuku budeš môcť vidieť srdce, obličky, mozog, pršteky na končatinách a pohlavné orgány bábätka – tie ti lekár, samozrejme, ukáže len v prípade, ak si želáš vedieť, či čakáš chlapčeka alebo dievčatko.
Okrem sona ťa čaká aj meranie tlaku, váženie a rozbor krvi a moču. Ide o zásadné vyšetrenie, ktoré by nemalo byť zanedbané. Dobrou správou je, že na veľký ultrazvuk môže obvykle prísť aj budúci otecko a doktor vám na pamiatku môže vytlačiť fotku z ultrazvuku.
Ak čakáš dvojčatá1, prípadne viacerčatá, lekár sa tiež zameria na to, či všetky deti majú rovnako veľké hlavičky. Ak tomu tak nebude, budeš odoslaná na ďalšie vyšetrenia, aby sa včas odhalili prípadné rastové problémy u jedného či viacerých bábätiek.
Dôležitá informácia: Základný morfologický ultrazvuk (ktorého súčasťou je všetko, čo bolo spomenuté vyššie), je hradený zdravotnou poisťovňou. K dispozícii je však aj jeho rozšírený variant, preto sa svojho lekára spýtaj, aké sú možnosti.
Ak sa naskytne podozrenie, že by bábätko mohlo mať nejaký zdravotný problém, lekár ti odporučí ďalšie vyšetrenia. Tie môžu doterajšie predpoklady buď potvrdiť, špecifikovať, alebo úplne vyvrátiť. Najčastejšie sa vykonáva práve odber plodovej vody, inak povedané amniocentéza.
Na Modrom koníku nájdeš odborníkov aj užívateľky, ktorých skúsenosti a rady oceníš nielen počas tehotenstva.
Opýtaj sa odborníka
Máš akúkoľvek otázku ohľadom tvojho fyzického i duševného zdravia, vývoja bábätka, pôrodu, vzťahov či finančných alebo právnych záležitostí? Opýtaj sa jedného z našich odborníkov! Naše Poradne sú zadarmo a pýtať sa môžeš aj anonymne.
Diskutuj s inými mamičkami
V diskusiách môžeš čítať už vzniknutý obsah alebo sa do nich (napríklad i anonymne) aj aktívne zapojiť. Nazri do nich a určite tam nájdeš niečo, čo ťa zaujme.
Spoj sa s ostatnými užívateľkami, ktoré si práve takisto prechádzajú 20. týždňom tehotenstva, prípadne majú rovnaké záujmy a hobby ako ty. Môžete si navzájom zdieľať svoje skúsenosti, vymeniť si nejaké rady alebo zdroje informácií.
Tento text má len informatívny charakter. Neslúži ako reklama, jeho cieľom nie je navádzať k užívaniu liekov či doplnkov stravy a nenahrádza diskusiu s lekárom či lekárnikom. V prípade akýchkoľvek pochybností o svojom zdravotnom stave neváhajte kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára.