Už v 19. týždni tehotenstva sa tvoje telo pomaličky pripravuje na pôrod, dôsledkom čoho môžeš pociťovať bolesti bedier. Poradíme ti, ako ich zmierniť, a zároveň prezradíme, ako sa vyvíja bábätko.
V 19. týždni tehotenstva bábätko väčšinu dňa prespí.
Čo sa deje v 19. týždni tehotenstva?
Možno ťa už začínajú trápiť bolesti bedier, ktoré sú spôsobené tým, že sa tvoja panva pomaly začína rozťahovať a pripravovať sa tak na pôrod. Výbornou pomôckou môže byť vankúš na dojčenie – ak si ho počas spánku umiestniš medzi kolená, čiastočne si uľavíš od bolesti.
Množstvo tehotných žien vníma, že sa rýchlejšie zadýchavajú a že vybehnúť po schodoch na jedenkrát je pre ne takmer nemožné. Je to dané tým, že bábätko v maternici čoraz viac tlačí na bránicu a pľúca, ktoré dôsledkom toho majú zmenšenú kapacitu. Čím viac bude bábätko rásť, o to viac budeš pociťovať, že s dychom už nevládzeš. S dušnosťou počas tehotenstva však veľa nenarobíš, no stále môžeš dbať na správne držanie tela či dostatočný odpočinok.
Ak sa ti často točí hlava, trpíš závratmi a už viackrát si zahnala omdletie, nos pri sebe tzv. pohotovostnú „desiatu.“ Skvelou voľbou je zdravšia čokoládová tyčinka (napríklad proteínová verzia) alebo ovocie. Skrátka v týchto chvíľach potrebuješ menšiu dávku rýchleho cukru, ktorý ti dodá energiu.
Pichanie v bruchu, ktoré sa môže chvíľami objaviť, je signálom rastúcej maternice a ide o úplne bežný a neškodný symptóm. Pozor by si si však mala dávať v prípade, ak pichanie prerastá do bolesti, ktorá je príliš častá a intenzívna. V takom prípade neváhaj vyhľadať lekára.
Ako sa vyvíja bábätko?
Jeho telíčko by sa teraz dalo rozdeliť na tri veľké časti, pričom hlavička svojou veľkosťou predstavuje presnú jednu tretinu.
V tomto období dieťatko väčšinu času prespí. V priebehu jedného dňa prebdie približne 6 hodín.
Mimické svaly bábätka už fungujú, a preto sa maličké snaží otvárať aj zatvárať ústočká či pohybovať perami. Takisto už pije a prehĺta plodovú vodu.
Ak čakáš chlapčeka, má už vyvinutý miešok a jeho semenníky produkujú testosterón.
Dievčatko má zasa vyvinuté vajcovody, maternicu aj pošvu. Vaječníky už obsahujú milióny buniek, z ktorých sa neskôr počas jej života vyvinú vajíčka, pričom po pôrode týchto buniek bude len niečo okolo milióna.
Okolo 19. týždňa tehotenstva pokožka bábätka produkuje bielu mazovú hmotu, ktorá ho chráni pred dlhodobým pobytom v plodovej vode. Tomuto povlaku sa hovorí vernix alebo tiež kožný mázok a jeho súčasťou sú odumreté kožné bunky, jemné chĺpky a tuky, ktoré sú takisto kožným výlučkom.
Vo väčšine prípadov sa vernix vytráca pred pôrodom a jeho zbytky zostávajú napríklad len v záhyboch končatín. U nedonosených detí1 však zostáva po celom tele aj po narodení.
Aké je bábätko veľké?
Na konci 19. týždňa tehotenstva (teda 18tt + 6) maličké meria asi 15 cm a váži okolo 240 g. Lekári mu stále hovoria plod a pre predstavu svojou veľkosťou pripomína banán.
V 19. týždni tehotenstva už tehotenské bruško začína byť pomerne viditeľné.
Tehotenská kalkulačka
Zaujímavé informácie o bábätku i tvojom tehotenstve ti vypočíta naša tehotenská kalkulačka.
Na čo sa v 19. týždni tehotenstva sústrediť?
Nezabúdaj už teraz posilňovať panvové dno. Dôsledkom tehotenstva a pôrodu totiž ochabne, čo môže mať za následok nepríjemné problémy, napríklad samovoľný únik moču.
Ak ťa čím viac prepadá panika, že do pôrodu musíš zariadiť množstvo vecí, pokojne si píš zoznam. Vďaka tomu na nič dôležité nezabudneš a navyše ti odľahne, že to všetko nemusíš držať v hlave.
Veľa budúcich maminiek v priebehu tehotenstva postihnú kŕčové žily. Ak sa medzi ne radíš i ty, lekár ti môže predpísať lieky, ktoré ich prejavy zmiernia. Ako prevenciu proti vzniku kŕčových žíl možno vnímať:
Často meniť polohy, teda dlho nestáť ani nesedieť.
Odpočívať s nohami vyloženými nahor.
Pravidelne sa hýbať, ideálne aspoň 20 minút každý deň. Bude tak dochádzať k dostatočnému prekrveniu končatín.
Sprchovanie nôh studenou vodou.
Vyšetrenia v 19. týždni tehotenstva
1 . Tehotenská poradňa
Ak tehotenstvo prebieha bez komplikácií, do tehotenskej poradne sa až do 34. týždňa tehotenstva chodí v intervale 4 až 6 týždňov. Zaužívanou praxou je však väčšinou jedna návšteva v priebehu mesiaca.
2. Ďalšie prípadné vyšetrenia
V priebehu bežných kontrol môže lekár nadobudnúť podozrenie, že sa bábätko nevyvíja tak, ako by sa malo. Z toho dôvodu ti môžu byť odporučené ďalšie vyšetrenia, ktoré žena s bezproblémovým priebehom tehotenstva nemá dôvod absolvovať. Najčastejšie ide napríklad o amniocentézu.
Na Modrom koníku nájdeš odborníkov aj užívateľky, ktorých skúsenosti a rady oceníš nielen počas tehotenstva.
Opýtaj sa odborníka
Máš akúkoľvek otázku ohľadom tvojho fyzického i duševného zdravia, vývoja bábätka, pôrodu, vzťahov či finančných alebo právnych záležitostí? Opýtaj sa jedného z našich odborníkov! Naše Poradne sú zadarmo a pýtať sa môžeš aj anonymne.
Diskutuj s inými mamičkami
V diskusiách môžeš čítať už vzniknutý obsah alebo sa do nich (napríklad i anonymne) aj aktívne zapojiť. Nazri do nich a určite tam nájdeš niečo, čo ťa zaujme.
Spoj sa s ostatnými užívateľkami, ktoré si práve takisto prechádzajú 19. týždňom tehotenstva, prípadne majú rovnaké záujmy a hobby ako ty. Môžete si navzájom zdieľať svoje skúsenosti, vymeniť si nejaké rady alebo zdroje informácií.
Tento text má len informatívny charakter. Neslúži ako reklama, jeho cieľom nie je navádzať k užívaniu liekov či doplnkov stravy a nenahrádza diskusiu s lekárom či lekárnikom. V prípade akýchkoľvek pochybností o svojom zdravotnom stave neváhajte kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára.