Zatiaľ čo teba môžu potrápiť závraty či opuchnuté lýtka a členky, bábätko sa spokojne vrtí v brušku a počúva zvuky, ktoré k nemu prenikajú zvonka. Vitaj na začiatku piateho mesiaca tehotenstva a poď sa pozrieť, čo ťa v nasledujúcich dňoch čaká!
v 18. týždni tehotenstva má bábätko v brušku stále dostatok miesta, a tak nie je nijako obmedzené v pohybe.
Čo sa deje v 18. týždni tehotenstva?
Najčastejšie sa opuchy v tehotenstve objavujú až v treťom trimestri, no niektoré budúce mamičky nimi trpia omnoho skôr, a to predovšetkým v letných mesiacoch.
Opúchanie sa týka predovšetkým nôh, avšak môže ísť aj o ruky alebo tvár. Popravde, tomuto nepríjemnému javu sa veľmi predísť nedá a rovnako na to neexistuje ani liečba. Opuchnuté miesta a končatiny sa väčšinou vrátia do pôvodného stavu počas noci, prípadne vtedy, keď žena odpočíva.
Opuch, ktorý má pomalý nástup, je bežný, no ak sa objaví náhle, môže byť symptómom iného zdravotného problému, napríklad preeklampsie3. Každopádne je však dôležité vždy túto skutočnosť spomenúť svojmu lekárovi.
Mávaš už kŕče v nohách? Obvykle sú spôsobené nadmernou záťažou, ale svoje tu môžu urobiť aj nedostatočný pitný režim a dehydratácia. Preto dostatočne oddychuj (ideálne s nohami vyloženými nahor) a postráž si objem prijatých tekutín. Ak problémy neustávajú, preber so svojím lekárom možnosť užívania magnézia5.
Dokážu ťa z ničoho nič prepadnúť závraty a mdloby? Prečítaj si viac 👇
Prečo v tehotenstve dochádza k závratom a omdlievaniu?
Existujú dva faktory, ktoré tento stav ovplyvňujú:
Na oboje dobre funguje rýchle doplnenie cukrov, ideálne v zdravej forme – napríklad v podobe ovocia alebo 100% ovocnej šťavy. Samozrejmosťou je, že cukor do tela doplníš aj kúskom čokolády alebo inou sladkou dobrotou. Okrem toho je vhodné dostatočne odpočívať a dávať si pozor pri vstávaní z pohovky či z postele. Ak ležíš, vždy si najprv pomaly sadni, počkaj, kým sa telo vyrovná so zmenou polohy, a potom pomaličky vstaň.
Ako sa vyvíja bábätko?
Dieťatko stále prehĺta plodovú vodu, ktorá okrem iného obsahuje aj odumreté bunky. V žalúdku potom dochádza k prvým procesom trávenia a následne sa v črevách vytvorí tzv. mekónium alebo smolka. Tá má zeleno-čiernu farbu a riedku konzistenciu a ide o prvú stolicu, ktorú bábätko niekoľkokrát po narodení vylúči.
Nastáva ďalší vývoj sluchových kostičiek, preto sa teraz bábätku zdokonaľuje sluch a neustále vníma nielen to, čo sa deje okolo teba, ale aj tlkot tvojho srdca či zvuky tráviaceho systému.
Maličké má v maternici stále dostatok miesta, takže sa často otáča, precvičuje si svoje reflexy a žije si aktívnym životom. 🙂
Z tukových vankúšikov, ktoré sa nachádzajú na konci prstov rúk a nôh, sa teraz začínajú tvoriť tzv. papilárne línie. Vďaka nim bude mať bábätko jedinečné odtlačky prstov.
V hlavičke sa vytvára mozgová kôra.
Aké je bábätko veľké?
Na konci 18. týždňa tehotenstva (teda 17tt + 6) dieťa meria asi 14 cm a vážiť môže okolo 190 g. Lekári ho nazývajú plodom a svojou veľkosťou teraz pripomína mango.
V 18. týždni tehotenstva sa už bruško začína zaobľovať.
Tehotenská kalkulačka
Zaujímavé informácie o bábätku i tvojom tehotenstve ti vypočíta naša tehotenská kalkulačka.
Na čo sa v 18. týždni tehotenstva sústrediť?
Netráp sa, ak priberáš36 viac, ako sa uvádza v tabuľkách. Ak sa stravuješ vyvážene a máš aj dostatok pohybu, potom je všetko v poriadku a za váhový prírastok môže skutočnosť, že si bábätko jednoducho žiada, aby si mala väčšie zásoby. Určite v tehotenstve nedrž žiadne redukčné diéty. Výnimkou sú také, ktoré ti na základe tvojho zdravotného stavu odporučí tvoj lekár.
Tehotenské hormóny ovplyvňujú pigmentáciu vlasov, preto ak si zvykneš farbiť vlasy, môže sa stať, že ti na nich farba nechytí v správnom odtieni, prípadne nevydrží tak dlho ako pred tehotenstvom.
Pamätaj tiež na to, že zloženie bežných farieb na vlasy obsahuje celé spektrum syntetických zložiek, a tak by stálo za zváženie používať počas tehotenstva len prírodné farby na vlasy.
Nejedna budúca mamička má problémy so spánkom. Tie môže spôsobovať rastúce bruško a v druhom trimestri čiastočne aj myseľ, ktorú je niekedy ťažké usmerniť. Preto ešte predtým, ako si ľahneš spať, urob všetko preto, aby si myseľ aj telo upokojila – uvar si medovkový čaj, daj si kúpeľ s aromatickými prísadami (vyhni sa však horúcej vode), prípadne požiadaj partnera o jemnú uvoľňujúcu masáž. Niektorým ženám takisto pomáha aj dlhšia prechádzka na čerstvom vzduchu.
Vyšetrenia v 18. týždni tehotenstva
1 . Tehotenská poradňa
Do 34. týždňa tehotenstva budeš do tehotenskej poradne chodiť v intervale 4 až 6 týždňov, pričom väčšinou ide o jednu návštevu za mesiac. V prípade, že by s tebou alebo s bábätkom nebolo niečo v poriadku, chcel by vás lekár vidieť častejšie.
2. Ďalšie prípadné vyšetrenia
Môže sa stať, že lekár nadobudne podozrenie na vývojovú vadu bábätka. Súčasná medicína našťastie ponúka množstvo vyšetrení, ktoré dokážu tieto predpoklady potvrdiť, špecifikovať alebo úplne vyvrátiť. Najčastejšie ide o amniocentézu – odber plodovej vody.
Na Modrom koníku nájdeš odborníkov aj užívateľky, ktorých skúsenosti a rady oceníš nielen počas tehotenstva.
Opýtaj sa odborníka
Máš akúkoľvek otázku ohľadom tvojho fyzického i duševného zdravia, vývoja bábätka, pôrodu, vzťahov či finančných alebo právnych záležitostí? Opýtaj sa jedného z našich odborníkov! Naše Poradne sú zadarmo a pýtať sa môžeš aj anonymne.
Diskutuj s inými mamičkami
V diskusiách môžeš čítať už vzniknutý obsah alebo sa do nich (napríklad i anonymne) aj aktívne zapojiť. Nazri do nich a určite tam nájdeš niečo, čo ťa zaujme.
Spoj sa s ostatnými užívateľkami, ktoré si práve takisto prechádzajú 18. týždňom tehotenstva, prípadne majú rovnaké záujmy a hobby ako ty. Môžete si navzájom zdieľať svoje skúsenosti, vymeniť si nejaké rady alebo zdroje informácií.
Tento text má len informatívny charakter. Neslúži ako reklama, jeho cieľom nie je navádzať k užívaniu liekov či doplnkov stravy a nenahrádza diskusiu s lekárom či lekárnikom. V prípade akýchkoľvek pochybností o svojom zdravotnom stave neváhajte kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára.