Zona pellucida je ochranný obal vajíčka, tzv. priesvitná zóna. Môžete si ju predstaviť ako takú záclonku, ktorá chráni okno. Ta v prvých šiestich dňoch chráni vajíčko pred okolitými vplyvmi.
Vráťme sa ešte bližšie k prvotnej funkcii zony pellucida. Ide o malú dutinu v centre buniek a vyvíjajúce sa nové bunky rastú okolo nej. Na povrchu tejto dutiny je tenká vrstva buniek. Táto nová štruktúra s dutinou v centre a vyvíjajúcimi sa bunkami okolo nej sa nazýva blastocysta.
Ako už asi z hodín biológie viete, potom bezprostredne po pohlavím styku sa spermie stretnú s vajíčkom. Ale len tá najrýchlejšia a najšikovnejší z nich prenikne skrz zonu pellucida. Tým vznikne zygota, teda oplodnené vajíčko. Už za 24 hodín sa bunka rozdelí na dve: tak vzniknú dve blastoméry. Tie sa potom za ďalší deň rozmnožia na štyri bunky: a máme tu už štyri blastoméry. Ďalší deň ich je osem. To je slušná, rýchlosť, čo poviete?
V tejto fáze dochádza k aktivácii embryonálneho génovej informácie a štvrtý deň vznikne rovno 16 blastomér, ktorým sa hovorí morula. V štádiu morula praskne zona pellucida a bunky sa tak môžu "vyliahnuť". Výsledkom je blastocysta, ktorá sa potom uhniezdi do sliznice maternice. A v tej sa potom diferencujú embryoblast a trofoblast. V štádiu blastocysty vzniká blastocel (primárna telová dutina), v ktorej potom vznikajú orgány embrya.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu