Výpočet týždňa tehotenstva môže nejednu nastávajúcu maminku zaskočiť. Hlavne z dôvodu, ak jej lekár krátko po tom, ako jej vyjde pozitívny tehotenský test, povie, že je v šiestom alebo v siedmom týždni tehotenstva. Ako sa počíta tehotenstvo a aké okolnosti sa považujú za rozhodujúci faktor?
Týždeň tehotenstva určí lekár už počas prvej kontroly v tehotenstve na základe dátumu poslednej menštruácie.
Ako sa počítajú týždne tehotenstva?
Pri výpočte týždňa tehotenstva väčšinou vychádzajú lekári a tehotenské kalkulačky z dátumu poslednej menštruácie, ktorú mala žena pred otehotnením. Konkrétne ide o prvý deň menštruácie, ktorý sa zároveň stáva totožným s prvým dňom tehotenstva. To je i dôvod, prečo mnoho žien prekvapí, že sú krátko po pozitívnom tehotenskom teste1 napríklad v šiestom týždni tehotenstva – rátajú sa sem totiž i týždne, počas ktorých žena tehotná ešte nie je, pretože k počatiu došlo až o pár týždňov neskôr.
Keď sa na prvej kontrole v tehotenstve počíta, v ktorom týždni si, vychádza sa z týchto predpokladov:
pravidelná menštruácia,
ovulácia, ktorá prebehla približne v 14. deň menštruačného cyklu.
Prvý deň poslednej menštruácie sa zároveň stáva i dňom, na základe ktorého sa stanoví predpokladaný termín pôrodu.7 Keďže sa prvý deň menštruácie považuje za nultý deň tehotenstva, k tomuto dátumu sa pripočíta 280 dní, teda obdobie, počas ktorého tehotenstvo v priemere trvá.
Prečo sa do týždňov tehotenstva započívajú aj dni, počas ktorých tehotná fakticky nie si? Odpoveď je jednoduchá – dátum poslednej menštruácie predstavuje údaj, ktorý sa dá spätne určiť so stopercentnou presnosťou. Buď ho má žena zapísaný, alebo sa naň rozpamätá, ak si pripomenie okolnosti, ktorými si prešla, keď poslednýkrát menštruovala. Zatiaľ čo ovuláciu a deň počatia nemožno s presnosťou stanoviť.
Ak žena máva nepravidelnú menštruáciu, prípadne ovulácia nastala nie v strede menštruačného cyklu, ale o niečo skôr či neskôr, môže sa stať, že jej lekár týždeň tehotenstva v priebehu prvého trimestra ešte dodatočne poupraví. Urobí tak na základe CRL merania plodu, ktoré predstavuje dĺžku bábätka od temena po kostrč. Ak hodnoty CRL nekorešpondujú s týždňom tehotenstva, ktorý sa vyrátal na základe poslednej menštruácie, lekár stanoví „nový“ týždeň tehotenstva aj spolu s termínom pôrodu.
Zápis týždňov tehotenstva
Týždne tehotenstva a s tým súvisiace udalosti (výsledky dôležitých vyšetrení či dátumy kontrol v tehotenskej poradni) sa zapisujú do tehotenskej knižky. Lekár však nezapíše údaj, že si práve v 12. týždni tehotenstva, ale k príslušnému týždňu poznačí aj konkrétny deň. Aby si nebola prekvapená, že sa týždne tehotenstva zapisujú „o týždeň pozadu,“ nezabudni, že prvý tehotenský týždeň sa zapisuje ako nultý týždeň tehotenstva.
Napríklad taký 12. týždeň tehotenstva je v tehotenskej knižke zapísaný nasledovne:
11tt + 0 = prvý deň 12. týždňa tehotenstva,
11tt + 1 = 11 týždňov + jeden deň (druhý deň 12. týždňa tehotenstva),
11tt + 2 = 11 týždňov + dva dni (tretí deň 12. týždňa tehotenstva),
11tt + 3 = 11 týždňov + tri dni (štvrtý deň 12. týždňa tehotenstva),
11tt + 4 = 11 týždňov + štyri dni (piaty deň 12. týždňa tehotenstva),
11tt + 5 = 11 týždňov + päť dní (šiesty deň 12. týždňa tehotenstva),
11tt + 6 = 11 týždňov + šesť dní (siedmy deň 12. týždňa tehotenstva),
12tt + 0 = prvý deň 13. týždňa tehotenstva.
Tehotenská kalkulačka
Zaujímavé informácie o bábätku i tvojom tehotenstve ti vypočíta naša tehotenská kalkulačka.
Gestačný a fetálny vek plodu
Počula si už o gestačnom a fetálnom veku plodu? Ide o dva odlišné údaje, pričom v pôrodníctve sa „spolieha“ len na jeden z nich.
Gestačný vek sa počíta rovnako ako týždne tehotenstva, ktoré máš zapísané v tehotenskej knižke – podľa dátumu prvého dňa poslednej menštruácie. I preto môžeš v ambulancii gynekológa počuť, že si práve prechádzaš napríklad 12. gestačným týždňom.
Fetálny vek plodu je tzv. skutočný vek – počíta sa od dátumu počatia, ktorý je však stále len orientačný, pretože, ako tu už bolo spomenuté, presný moment, kedy bolo vajíčko oplodnené spermiou, nie je možné vždy na 100% určiť.
Tehotenstvo trvá 280 dní, pričom toto obdobie je rozdelené na 40 týždňov, 9 mesiacov a 3 trimestre. Prečítaj si viac informácií o tom, čo sa v jednotlivých etapách tehotenstva odohráva. Postačí, ak klikneš na trimester, mesiac či týždeň, ktorý ťa práve zaujíma.
Tehotenstvo trvá v priemere 40 týždňov. Tie sa dajú rozdeliť na:
9 kalendárnych mesiacov, ktoré trvajú buď 30, alebo 31 dní, a buď 4 týždne, alebo 5 týždňov.
10 lunárnych mesiacov, pričom každý z nich trvá 28 dní a 4 týždne.
S výpočtom lunárnych mesiacov tehotenstva sa však v praxi stretneš len výnimočne. Ak ťa zaujíma, ako sú tehotenské mesiace „rozdelené“ do kalendárnych mesiacov, pozri si našu tabuľku.
Trimestre, mesiace a týždne tehotenstva.
Video: Všetko, čo by si mala vedieť o tehotenstve
Rozhovor s odborníkom: vedúci lekár IVF Clinic Olomouc, MUDr. Štěpán Machač
V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné – pokojne môže ísť aj o približne rovnaký termín pôrodu. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.
Diskusie
Nechaj si poradiť alebo si len prečítaj už vzniknutý obsah v našich fórach. V jednotlivých diskusiách určite nájdeš niečo, čo ťa zaujme. A ak náhodou nie, pokojne vytvor vlastné vlákno a počkaj si na reakcie ostatných užívateľov našej stránky.