Vnútromaternicové teliesko (tiež IUD) je prostriedkom nehormonálnej antikoncepcie2, ktorá je vhodná pre ženy, ktoré sa chcú dlhodobo chrániť pred otehotnením, ale napriek tomu raz chcú otehotnieť a mať dieťa. Pretože táto metóda neobsahuje estrogén, je vhodnou antikoncepciou aj pre dojčiace matky a je možné ju zaviesť hneď po šestonedelí. V prípade, že ženy nechcú, alebo nemôžu brať hormonálnu antikoncepciu, je teliesko vhodnou antikoncepciou.
Z anglického názvu intrauterine device je vnútromaternicové teliesko taktiež známe pod skratkou IUD. V Českej republike ide o veľmi rozšírenú antikoncepčnú metódu, ktorú napríklad v roku 1993 používalo až 280 tisíc žien.
Teliesko musí byť do maternicovej dutiny zavedené odborne gynekológom, a to ambulantne, bez anestézie. Tvar IUD záleží na tvare maternicovej dutiny každej ženy individuálne, aby bezpečne zotrvalo vo svojej polohe a pozícii. Preto je niekoľko veľkostí IUD.
Lekár k zavedeniu používa trubičku, ktorá vyzerá ako dlhá a tenká slamka, do ktorej je teliesko pred zavedením zasunuté. Akonáhle sa teliesko do dutiny zavedie, trubičku vytiahne. Silikónové vlákna, ktoré vedú od konca telieska do pošvy, skráti na dĺžku cca 2 centimetrov. Týmito vláknami potom lekár teliesko z tela ženy ľahšie vyberie. Najvhodnejšou dobou pre zavedenie IUD je začiatok menštruácie, alebo čas po skončení šestonedelia.
Na trhu sú ale aj také telieska, ktoré sú zaradené už v sekcii hormonálnej vnútromaternicovej antikoncepcie a obsahujú syntetický hormón. Takéto teliesko môžu používať aj mladé dievčatá, nielen ženy po pôrode32, pretože nie je zaťažené vyšším rizikom zápalu maternice.
Jednou takouto antikoncepciou je teliesko Mirena1, ktoré zahusťuje hlien krčka maternice a znemožní tak spermiám oplodniť vajíčko. Zároveň tlmí a znižuje pohyblivosť spermií v maternici a vo vajíčkovodoch. Zabraňuje rastu sliznice maternice a nedochádza tak k uhniezdenie vajíčka. Mirena1 pôsobí iba v maternici a nijako výrazne neovplyvňuje hormonálnu hladinu ženy.
Teliesko funguje v maternici ako cudzie teleso, ktoré v nej vyvoláva reakciu uvoľňovania látok, ktoré pôsobia proti oplodnenému vajíčku a spermiám. Priťahuje teda veľké množstvo bielych krviniek, ktoré sa v maternici vrhajú na postupujúce spermie smerom nahor. Spomínaný medený drôtik potom tieto účinky násobí, pretože meď, ktorá sa z drôtiku uvoľňuje, má toxický účinok na spermie a spolu s krvinkami im bráni v ceste pohlavným ústrojenstvom ženy.
Teliesko narúša pohyb spermií a transport vajíčka, čím znižuje schopnosť spermií oplodniť vajíčko. Ak má žena teliesko zavedené viac ako 5 rokov, je vhodné a odporúčané teliesko vybrať a vymeniť. Táto výmena prebieha ambulantne, počas jednej návštevy lekára.
IUD sa najčastejšie vyrába z plastových hmôt, ktoré sú doplnené medeným drôtikom na zvýšenie účinnosti telieska. Niekedy je tento drôtik zlatý, strieborný alebo zo zliatiny zinku a striebra. Takto vyrobené teliesko má rôzny tvar a zavádza sa do maternice.
Väčšinou má ale teliesko tvar písmena T. Plastové hmoty sú pre výrobu IUD najvhodnejšie z toho dôvodu, že umožňujú deformácii telieska, ktoré tak prejde krčkom maternice ako pri zavádzaní, tak pri vytiahnutí.
Medzi hlavné výhody teliesok s meďou patrí ich jednoduchosť a hlavne ich cena, ktorá je najnižšia zo všetkých moderných antikoncepčných metód. Telieska ale nemajú žiadne zdravotné výhody, avšak sa špekuluje o tom, že znižujú neskorší rozvoj rakoviny sliznice maternice.
Za nevýhodu možno považovať zvýšenie dĺžky a intenzity menštruačného krvácania. Pokiaľ ide o telieska, ktoré sú s meďou, sú menšie a vplyv na krvácanie menej výraznejší.
Ďalšou nevýhodou je abstinencia hormónov, ktoré by chránili ženu pred nádormi, pred cystami1 vaječníkov a zápalmi vnútorných rodidiel.
V prípade používania IUD môže dôjsť k mimomaternicovému tehotenstvu4. Podľa výskumov sa mimomaternicové tehotenstvo neobjavuje viac u žien, používajúcich IUD ako u žien bez akejkoľvek antikoncepcie. Avšak v porovnaní so správne vyvijajúcim sa tehotenstvom, teda vnútromaternicovom tehotenstvom, je relatívny výskyt imomaternicového tehotenstva pri užívaní IUD zvýšený.
Za nevýhodu možno zriedkavo považovať i poranenie maternice pri zavádzaní a vybratí telieska. Ojedinelými prípadmi je aj vypadnutie telieska z maternice.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu