Vajcovody, z latinčiny tuba uterina alebo oviductus, sú dve úzke, duté, ohybné trubice z hladkej svaloviny uložené v brušnej dutine.
Každý vajcovod, s dĺžkou asi 11 cm a šírkou 0,5 cm, spája maternicu a vaječníky. Úlohou vajcovodov vo vašom tele je, že vedú po ovulácii vajíčko z vaječníkov do maternice. Miestom, na ktorom dochádza k splynutiu vajíčka a spermie a tým k oplodneniu a vzniku nového života, sú práve vajcovody, ktoré do maternice dopravia už oplodnené vajíčko.
Popis obrázku: Umiestnenie vajcovodov a ich poloha voči pohlavným orgánom na ženskom tele
Popis obrázku: Podrobný popis všetkých častí vajcovodov aj s latinskými názvami
Lievik (na obrázku pod číslom 2, strapatý výbežok úplne vpravo) sa otvára do panvovej dutiny. Je to prvé miesto, kde začína kontakt s novovzniknutým zrelým vajíčkom. Jeho okraje sú opatrené strapcami (fimbriae), ktoré prisadajú na povrch vaječníka. Pri ovulácii, keď sa z vaječníka uvoľní vajíčko, ho strapce zachytia a presunú do vajcovodu.
Rozšírený úsek vajcovodu (na obrázku pod číslom 3) je najdlhšia časť vajcovodu. V ampulla sa vajíčko stretáva so spermiou a práve tu dochádza k oplodneniu.
Zúžený úsek (na obrázku pod číslom 4) je krátky úsek vajcovodu pred jeho vyústením do maternice.
Stena vajcovodu je tvorená hladkou svalovinou, vo vnútri sa nachádza sliznica, ktorú najmä v ampulla tvoria pozdĺžne, členité vetvené riasy. Vajcovod vystielajú tiež riasinkové a sekrečné bunky.
Riasinkové bunky sú opatrené riasinkami, ktoré neustále kmitajú smerom k maternici a tak posúvajú vajíčko alebo zygotu.
Sekrečné bunky vylučujú látky, ktoré vyživujú vajíčko alebo zygotu a umožňujú kapacitáciu spermií, proces, kedy spermie "naberajú silu" k samotnému oplodneniu.
"Naberanie sily" odbornejšie povedané znamená, že menia svoje proteínové zloženie, aby boli schopné preniknúť cez zonu pellucida, bez čoho by tento dej nebol možný.
Vajcovody, rovnako ako ostatné orgány v ľudskom tele, sú ohrozené množstvom chorôb. Vaše vajcovody môžu postihnúť zrasty, ktoré bývajú dôsledkom rôznych zápalov v oblasti podbruška a ženských orgánov, a nepriechodnosť vajcovodov. Obe tieto choroby môžu viesť k neplodnosti. Niektoré z chorôb, ako napríklad vzácna rakovina vajcovodov, sú choroby veľmi závažné.
Najlepšou prevenciou proti chorobám vajcovodov sú pravidelné gynekologické prehliadky a celoživotne zvýšená vnímavosť k vášmu telu a menštruačnému cyklu. Ak budete dobre poznať priebeh celého vášho menštruačného cyklu naprieč mesiacom, dokážete počas všetkých životných fáz a životných situácií lepšie vnímať všetky udalosti a podchytiť tak nesprávne fungovanie a prípadné ochorenie včas.
Na to, že sú vaše vajcovody choré, prídete pravdepodobne až v okamihu, keď sa snažíte o bábätko a dlhšiu dobu nie ste úspešní. Nepriechodné vajcovody sú jednou z najčastejších príčin ženskej neplodnosti5. Našťastie v modernej medicíne je nepriechodnosť jedného alebo aj oboch vajcovodov už pomerne ľahko liečiteľná prekážka v plodnosti.
Nepriechodnosti vajcovodov väčšinou vznikajú po prekonanom zápale vajcovodov alebo vaječníkov, infekcii maternice, vplyvom zrastov alebo endometriózy. Nepriechodné môžu byť oba vajcovody, ale tiež iba jeden. Nepriechodnosť nemusí byť úplná, ale len čiastočná, ktorá bráni priechodu len z niekoľkých percent.
Medzi prvé vyšetrenie v prípade, že máte problémy s otehotnením a zamierite na kliniku liečiacu neplodnosť, patrí práve vyšetrenie priechodnosti vajcovodov.
Jedna z prvotných a najjednoduchších techník na vyšetrenie vajcovodov je tzv. kymoinsuflácia. Pomocou kanyly, úzkej trubičky, lekár zavádza do dutiny maternice oxid uhličitý (plyn, ktorí robí napríklad bublinky v limonáde) a fonendoskopom (odposluch, ktorý lekári používajú pri počúvaní srdca alebo pľúc pri bežných prehliadkach), ktorý prikladá na vaše brucho počúva, či oxid vajcovodmi prejde až k vaječníkom. Ak totiž plyn dôjde až k cieľu, ozve sa známy šumivý zvuk.
Ak sú vaše vajcovody priechodné, vedľajším účinkom doputovania bubliniek až do cieľa, do dutiny brušnej, môže byť podráždenie bránice, čo sa prenesene prejaví niekoľkominútovú ostrou bodavú bolesťou v ramene.
Ďalšou možnosťou, ako priechodnosť overiť, je tzv. hysterosalpingografia. Pri tomto vyšetrení sa do brušnej dutiny tiež zavádza kanyla, ale tentoraz v sebe vedie kontrastnú látku. Po malej chvíli po zavedení látky vám bude vykonaný röntgen a zo snímky bude zreteľné, kam až kontrastná látka došla. Výhodou tohto vyšetrenia je, že sa zároveň nasníma aj snímka maternice osvetlenej kontrastnou látkou a je tak možné vyšetriť v jednom kroku viac možných príčin ochorení.
Odmenou za absolvovanie vyšetrenia vám bude úľava, že zisťujete možnú príčinu vašej neplodnosti.
V prípade, že sú vajcovody v poriadku, môžete sa vrhnúť na ďalšie možnosti a čoskoro odhaliť príčinu vašej prekážky v túžbe po bábätku.
Aj v prípade odhalenia nejakého zrastu pri vyšetrení je možné sa radovať - poznáte príčinu a jej liečba je zvyčajne jednoduchá a rýchla.
Liečba, ktorú vám lekár odporúča, sa odvíja od miery poškodenia alebo zrastu v mieste vajcovodu. Menšie zrasty sa riešia drobnou, laparoskopickou operáciou5.
Laparoskopia, teda operácia, počas ktorej sú niekoľkými otvormi v blízkosti miesta, ktoré lekár lieči, zavedené drobnými otvormi lekárske nástroje a kamera, cez ktorú lekár na monitore miesto operácie sleduje, sa môže tiež vykonávať aj ako vyšetrovacia metóda.
K laparoskopii ako k vyšetreniu lekári zvyčajne pristupujú v prípadoch, keď je potrebné vyšetriť aj maternicu. V tom prípade je voľba vyšetrenia týmto spôsobom pre vás výhodná - pri jednej narkóze absolvujete všetky vyšetrenia, ktoré potrebujete, ušetríte si hospitalizáciu a zároveň sa dozviete viac informácií naraz.
Drobné zrasty možno laparoskopicky ihneď vyriešiť. V prípade väčšieho poškodenia vajcovodov sa zvyčajne prechádza k metóde umelého oplodnenia1 formou IVF7.
Aj keď vám bude zistené tak veľké poškodenie a znepriechodnenie, netreba smútiť. Umelé oplodnenie je v prípade, že je nepriechodnosť jedinou príčinou vašej neplodnosti, veľmi úspešným riešením a cesta k bábätku sa s touto možnosťou otvára dokorán.
Popis obrázku: Znázornenie laparoskopickej operácie a vedenia nástrojov počas nej.
Mimomaternicové tehotenstvo je závažný a život ohrozujúci stav, keď sa zárodok bábätka uhniezdi mimo dutinu maternice, najčastejšie práve vo vajcovode (95-98%), prípadne vo vaječníku alebo v brušnej dutine a zriedkavo v oblasti rohov maternice alebo v krčku maternice .
Takéto tehotenstvo sa prejavuje štandardne - menštruácia sa nedostaví, tehotenský test je pozitívny. To, že je bábätko uhniezdnené mimo maternice sa zistí až pri prvom ultrazvukovom vyšetrení.
Viac sa o mimomaternicovom tehotenstve môžete dočítať v hlavnom článku na tému: Mimomaternicové tehotenstvo4
Popis obrázku: Grafické znázornenie mimomaternicového tehotenstva, kedy sa oplodnené vajíčko uhniezdilo vo vajcovode.
Endometrióza je ochorenie žien, kedy sa ložiská sliznice maternice nachádzajú mimo maternice. Endometrióza je najčastejšou gynekologickou chorobou v reprodukčnom veku ženy a tiež môže byť príčinou neplodnosti. Ak trpíte bolestivou menštruáciou, bolesťami v podbrušku alebo bolesťou pri pohlavnom styku, môžete trpieť endometriózou. Vyšetrenie pre potvrdenie tejto diagnózy aj liečba sú podobné ako v prípade nepriechodnosti vajcovodov.
Viac sa o endometrióze môžete dočítať v hlavnom článku na tému: Endometrióza4
Ďalším ochorením, ktoré postihuje vajcovody a spôsobuje následné problémy s otehotnením, je zápal vajcovodov. Zápal sa môže do vajcovodu rozšíriť aj z vaginálnej infekcie - vyvoláva šírenie baktérií po maternicu, vajcovody a vaječníky, a tak vzniká zápal vajcovodov. Celkovo sa potom toto ochorenie označuje ako panvové zápalové ochorenie. Za týmto ochorením stoja hlavne baktérie prenášané pohlavným stykom alebo infekcie slepého, hrubého čreva.
Hlavným príznakom zápalu vajcovodov je bolesť v podbrušku. Ak je infekciou zasiahnutá aj maternica, môžete aj krvácať mimo menštruačný cyklus. Zápal sprevádza často tiež teplota2 a výtok z pošvy.
Problémy s plodnosťou však často prináša aj zápal, ktorý je mierny, pretože mu nevenujete pozornosť a neliečite ho. Drobnú bolesť si napríklad vysvetlíte ako bolesť, ktorú cítite počas ovulácie alebo menštruácie a zápal ani nemusíte objaviť. Bohužiaľ, práve z týchto neliečených ťažkostí vznikajú spomínané zrasty a následná neplodnosť. Preto by ste v prípade, že máte aj menšie problémy a podozrenia na možnosť zápalu, mala vždy vyhľadať lekára a situáciu riešiť.
Zápal vajcovodov sa lieči pomocou antibiotík4. Keďže ho spôsobuje baktéria, ktorá býva aj príčinou pohlavných chorôb, je potrebné liečiť aj vášho partnera.
Popis obrázku: Venujte pozornosť dlhšie pretrvávajúcej bolesti v podbrušku či ťažkostiam počas cyklu, pravidelnými kontrolami a vyšetreniami u gynekológa môžete predísť závažným problémom, súvisiacich nielen s možnosťou prirodzene počať dieťa.
Chronickým sa zápal stáva v prípadoch, keď o ňom neviete a neliečite ho alebo sa aj po antibiotickej liečbe neustále vracia.
Pri chronickom zápale pociťujete bedrové bolesti, krížové bolesti, trpíte zápchou a nepravidelnou menštruáciou. Dôsledkom dlhodobého zápalu vajcovodov je vďaka vznikajúcim zrastom a zjazveniu tkaniva, kedy dochádza k proliferácii (zhusťovaniu) sliznice a zahusteniu rias, neplodnosť.
Vyliečiť toto ochorenie možno predovšetkým antibiotikami, s ktorými sa liečba začína a v prípade, že nie je opakovane úspešná, pristúpi sa k metóde chirurgického odstránenia zápalu. K operácii dochádza laparoskopicky a z vajcovodov sa počas nej odstráni hnis a zrasty. Doliečovanie prebieha ďalšími antibiotikami.
Operačné riešenie je síce nepríjemná situácia, ale ak sú vaše ťažkosti zdĺhavé a stále sa opakujúce, môže byť operácia trvalým riešením vašich problémov a oslobodením od častej bolesti a strachu z ďalšieho návratu choroby.
V prípade, že zápalmi trpíte, je dobré k problému pristupovať okrem klasickej antibiotickej liečby celostne. Dbať na väčšiu hygienu, často meniť spodné prádlo, ak nechcete otehotnieť, používať pri sexe kondóm. Myslite tiež na to, že baktérie spôsobujúce zápal sú pohlavne prenosné a nakaziť tak môžete aj svojho partnera.
Je pre neho typická bolesť v podbrušku, teplota až horúčka, zvracanie a celková únava, slabosť, nevoľnosť, zápcha alebo hnačka, bolesť pri močení, hnisavý a (alebo) zapáchajúci výtok z pošvy či krvácanie mimo menštruačných dní. Ak je zápal spôsobený baktériami, lieči sa pomocou príslušných antibiotík.
Ak máte čo i jeden z týchto príznakov, ihneď vyhľadajte lekára. Zvlášť, ak vaše ťažkosti sprevádza vyššia teplota alebo horúčka, komplikácie po takomto zápale môžu byť veľmi vážne. S liečbou je potrebné začať okamžite pri zistení zápalu alebo jeho príznakov.
Toto vzácne ochorenie o sebe vo vašom tele nemusí dať dlho poznať a býva bez príznakov tak dlho, až je zachytené vo svojom pokročilom štádiu, kedy už sa prejavuje fyzickými príznakmi.
Podľa štatistík, ktoré lekári vedú pri liečbe žien postihnutých touto rakovinou, postihuje ženy okolo 50-tky, ženy po menopauze alebo ženy, ktoré užívali lieky na neplodnosť. Svoju úlohu hrá aj fajčenie a alkohol. Väčšinou však ale ani lekári nie sú schopní zistiť, či nádor vzniká primárne vo vajcovodoch a rýchlo sa šíri alebo sa jedná o metastázu z iného ženského orgánu - maternica, prsník, krčok maternice.
Rakovina vajcovodov často postihuje aj okolité orgány v tele a medzi jej príznaky patrí pobolievanie brucha, podbruška, pálenie záhy, či nadúvanie alebo nevoľnosť. Pokročilé štádium rakoviny vajcovodov so sebou nesie pocity tlaku v bruchu, väčší objem brucha, bolesti brušnej steny, časté močenie, zápchu, nechutenstvo, vracanie a v niektorých prípadoch aj dýchacie ťažkosti. Ak takými ťažkosťami trpíte, je dobré navštíviť svojho lekára. Samozrejme to neznamená, že trpíte rakovinou, ale venujte týmto ťažkostiam pozornosť. Začať môžete aj u lekára praktického, požiadať o kompletné vyšetrenie, a následne podľa výsledkov krvných testov vyhľadať ďalšieho, odborné lekára.
Odstránenie rakoviny, teda nádoru, prebieha buď chirurgicky (operatívne) alebo chemoterapiou injekčne, či v tabletkovej forme.
Pri operácii ide hlavne o odstránenie maximálneho možného množstva nádorových buniek a zároveň stanovenie presného rozsahu rakoviny v tele. Pri operácii sa zároveň často pristupuje aj k odstráneniu vaječníkov, vajcovodov, maternice aj slepého čreva a nasníma sa odber vzorky lymfatických uzlín.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu