Asistovaná reprodukcia alebo tiež umelé oplodnenie je podobor medicíny, ktorá má za úlohu pomáhať pri liečba neplodnosti muža a ženy. Napomáha tak neplodným párom otehotnieť, ktorí sa snažia o dieťa, a majú aj vyše roka nechránený pohlavný styk. Asistovaná reprodukcia sa komplexne vykonáva v centrách asistovanej reprodukcie, ktoré sú v súčasnosti už v každom väčšom meste. Vhodná metóda alebo kombináciá metód je určená na základe zistených príčin neplodnosti.
Video: Umelé oplodnenie: Ako to prebieha a čo všetko mu predchádza?
Rozhovor s odborníkom: MUDr. Lenka Lapides
V rozhovore s MUDr. Lenkou Lapides:
0:00 Úvod 0:37 Kedy vyhľadať odborníka? 1:25 Čo vie odhaliť už gynekológ? 2:32 Čo sa dá zistiť v CAR? 3:58 Aké sú možnosti liečenia neplodnosti? 4:41 Umelé oplodnenie: Ako prebieha? 8:32 Aká je úspešnosť umelého oplodnenia? 9:54 Natívny cyklus odoberania vajíčok 11:25 Preplácanie IVF zdravotnými poisťovňami 12:20 Čo ak je liečba aj dlhšie neúspešná?
Pre viac video rozhovorov s odborníkmi klikni na YouTube kanál Modrého koníka.
Asistovaná reprodukcia je odporúčaná párom, ktoré majú problémy s otehotnením. Muži môžu mať rôzne zdravotné komplikácie, ktoré sťažujú spermiám, aby boli zdravé a našli si správnu cestu k ženskému vajíčku, aby ho mohli oplodniť. Viac príčin mužskej neplodnosti nájdete v hlavnom článku: Mužské faktory neplodnosti.
Neplodnosť u žien býva spôsobená hlavne nemožnosťou vajíčka sa uhniezdiť alebo vaječníky neumožnia vajíčku dozrieť. Viac o ženských problémoch s neplodnosťou sa dočítate v hlavnom článku:Ženské faktory neplodnosti5.
Na určenie faktorov neplodnosti je najprv nutné, aby oba páry prešli u gynekológa (ženy) alebo andrológa (muži) podrobné vyšetrenie, aby sa zistilo, u koho je liečbu neplodnosti treba riešiť.
Intrauterinná inseminácia (IUI) - jedná sa o najmenej náročnú metódu asistovanej reprodukcie, u ktorej sú spermie zavedené do dutiny maternice ženy pomocou katétra.
Intrafolikulárna inseminácia (IFI) - je invazívne, nie príliš využívanou metódou asistovanej reprodukcie, ktorá je svojím priebehom veľmi podobná metóde IUI.
In Vitro Fertilizácia (IVF)7 - táto asistovaná reprodukcia je mimomaternicovou metódou, pri ktorej je žene odoberie vajíčko, ktoré je mimo jej tela oplodnené a potom vrátené späť do maternice.
ICSI - metóda ICSI sa používa pri zlyhaní metódy IVF. Ženám je pomocou mikropipety zavedená spermia priamo do vajíčka.
PICSI - metóda Pics je zdokonalenou metódou ICSI, pri ktorej je možné vybrať funkčné a kvalitné spermie. Bohužiaľ ani táto metóda nezaručuje 100% oplodňujúcu schopnosť zvolenej spermie.
Predĺžená kultivácia - embryá sú kultivované v špeciálnom roztoku a umožňujú tým ich rast do vyšších štádií, embryá, ktorá sa ďalej nevyvíjajú sú z programu vylúčené.
Asistovaný hatching - táto asistovaná reprodukcia je metódou, ktorá napomáha k lepšiemu uhniezdenie zhruba 4 denného embrya. Metóda sa nepoužíva súčasne s metódou IUI, pretože hlavnou úlohou predĺženej kultivácie je narušenie bielkovinového obalu, ktoré embryo chráni a u metódy IUI je tento obal už narušený.
Darované pohlavné bunky alebo embryá - ženskŕ vajíčka alebo embrya alebo mužské spermie je možné anonymne darovať. Anonymita je zaručená ako pre darcu, tak aj pre príjemcu.
PGS, PGD - PGS je vyšetrenie zameranie na vybranie vhodných embryí bez akýchkoľvek genetických abnormalít, ktoré by mohli viesť k vývojovým chybám.
Viac o PGS metóde v samostatnom článku: PGS. PGD je metódou odhaľovanie genetických chýb u embryí. Viac o metóde PGD v hlavnom článku: PGD.
MESA a TESE - MESA je mikroskopická operácia, ktorá je zameraná na získanie spermií určených k metódam asistovanej reprodukcie. Viac v hlavnom článku: MESA.
TESE je metóda získavania spermií, ktoré nie sú schopné sa samostatne uvoľniť (dostať sa zo semenníka do nadsemenníka). Viac v hlavnom článku: TESE. PESA je metóda určená na získanie spermií na účely IVF. Viac v hlavnom článku: PESA.
Úhrada výkonov asistovanej reprodukcie na základe verejného zdravotného poistenia
Podľa Nariadenia vlády SR č. 777/2004 Z. z. (v zmysle § 3 ods. 8 cit. zákona č. 577/2004 Z. z, ktorým sa vydáva Zoznam chorôb) sa na základe verejného zdravotného poistenia uhrádzajú najviac tri cykly výkonov asistovanej reprodukcie ženám do dovŕšenia 39. roku veku života, ak ide o nasledovné príčiny neplodnosti (príloha č. 2. časť V k cit. Naradeniu vlády SR č. 777/2004 Z. z.):
Chýbajúce vajcovody alebo nezvratné poškodenie vajcovodov diagnostikované laparoskopicky alebo laparotomicky, okrem stavov, ktoré vznikli ako následok predchádzajúcej sterilizácie alebo umelého prerušenia tehotenstva.
Endometrióza4 ženy, ktorá je diagnostikovaná laparoskopicky alebo laparotomicky.
Nezvratné poškodenie vaječníkov, ktoré je potvrdené biochemicky, laparoskopicky alebo laparotomicky, ak toto poškodenie nie je následkom umelého prerušenia tehotenstva.
Idiopatická sterilita, ktorá je neúspešne liečená jeden rok v špecializovanom zdravotníckom zariadení.
Mužský faktor sterility - azoospermia, astenospermia, ejakulačné dysfunkcie a ochorenia súvisiace s chemoterapiou alebo po úrazovými stavmi, ktoré sú overené andrológom.
Imunologické príčiny sterility, ktoré sú overené laboratórne.
Riziko dedičného ochorenia, v ktorého dôsledku nemôžu mať manželia zdravé potomstvo, ktoré je overené genetikom.
V prípadoch vyššie neuvedených sa výkony asistovanej reprodukcie na základe verejného zdravotného poistenia neuhrádzajú (100% spoluúčasť poistenca, príloha č. 1 k cit. Nariadeniu vlády SR č. 777/2004 Z. z.) O úhradu každého výkonu/cyklu IVF je potrebné požiadať príslušnú zdravotnúpoisťovňu osobitne na tlačive „Žiadosť o úhradu výkonu IVF na základe verejného zdravotného poistenia“, ktoré vypisuje Centrum asistovanej reprodukcie, v ktorom sa bude liečba realizovať. Prílohou k Žiadosti o úhradu výkonu je tlačivo „Čestné prehlásenie k žiadosti o úhradu výkonu IVF na základe verejného zdravotného poistenia“, ktoré vypisuje poistenka /pacientka.
Ja som absolvovala 1 cyklus IVF a vrámci neho dva transfery na úspešnej reprodukčnej klinike Repromeda v Ostrave. Prebehlo to veľmi pohodovo. Môj lekár ma všetkým trpezlivo previedol a bol mi aj akousi psychickou oporou. Popravde spočiatku ma obrovské množstvo vstupných vyšetrení akosi zarazilo, ale potom som bola nadšená, že máme o sebe tak veľa informácií. Obzvlášť ma zaujal PANDA test z krvi, pri ktorom sledovali zdravie bábätka. Poplakala som si veľmi po prvom neúspechu, ale našťastie druhý vyšiel a som neskutočne pyšná mamina úžasnej slečny. Stálo to rozhodne za to.
Tehotenský newsletter
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu