TESA

TESA - testikulárna ašpirácia spermií (z angl. Testicular Sperm Aspiration ) je ďalšia z metód získavania spermií zo semenníkov muža na účely IVF7 / ICSI.

Svojim prevedením je veľmi podobná metóde TESE, avšak hlavný rozdiel spočíva v prevedení. Zatiaľ čo u metódy TESE je potrebná mikrochirurgická operácia (drobný rez do obalu semenníkov a následná extrakcia (vybratie) tkaniva) a aj celková anestézia, metóda TESA je vykonávaná iba pomocou tenkej ihličky, ktorá je zavedená cez obal (kožu) semenníka a k odberu spermií ( testikulárneho tkaniva) dochádza ašpiráciou, teda odsávaním. Testikulárnu ašpiráciu spermií možno vykonávať iba v lokálnej anestéze, čo radí výkon medzi menej invazívne metódy odberu spermií.

TESA

Viac informácií o metóde TESE nájdete v samostatnom článku: TESE.

Na podobnej báze prebieha metóda PESA, avšak tu sa vykonáva odber z nadsemenníka. Metóda TESA používa odber spermií priamo zo semenníkov muža. V prípade neúspešnosti odberu metódou PESA sa ďalej pristupuje k metóde TESA.

Viac o perkutánnej ašpirácii z nadsemenníkov (PESA) nájdete v hlavnom článku PESA.

TESA, podobne ako TESE, sa vykonáva najmä mužom, u ktorých bola zistená neprítomnosť spermií v ejakuláte (azoospermia), buď v dôsledku nepriechodnosti semenovodu alebo nadsemenníkov.

Azoospermiou trpí v súčasnosti približne 1-2% mužov, približne v polovici prípadov sú síce spermie tvorené v semenníkoch, ale ich transport do semenovodu je zablokovaný. Tento stav sa označuje ako obštrukčná azoospermia.

Viac o neprítomnosti spermií v ejakuláte nájdete v samostatnom článku Azoospermia.

Semenníky a ich funkcia

Semenníky sú párový orgán umiestnený v miešku, sú vajcovitého tvaru, hladké, s miernym sploštením zo strán. Na pohmat sú mierne citlivé. Veľkosť semenníkov u muža je kolísavá, ich dĺžka je spravidla medzi 4-5 cm, šírka medzi 3-3,5 cm a hrúbka sa pohybuje v rozmedzí 2,5 cm. Jeden semenník sa hmotnostne pohybuje medzi 15-25 g. Zadná a horná strana semenníka nadväzuje na nadsemenník. Semenovod vrátane ciev vytvára zväzok, ktorý ďalej pokračuje k trieslam a zasahuje až do dutiny brušnej.

Na tvorbu spermií v semenníkoch má vplyv hormón testosterón a tiež folikuly stimulujúce hormóny. Následne spermie putujú do nadsemenníkov, kde postupne dozrievajú. Tvorba nových spermií trvá cca 90 dní, z čoho vyplýva, že spermie obsiahnuté v ejakuláte boli vytvorené pred tromi mesiacmi.

Nadsemenník možno prirovnať k zásobárni zrelých spermií, ktoré sú tvorené semenníkmi. Ejakuláciou sa spermie uvoľnia a odchádza z tela von, v opačnom prípade, teda ak k ich odchodu nedôjde, sa v tele postupne rozložia.

Komu je metóda TESA určená

Testikulárna ašpirácia je vykonávaná mužom na základe zistenia:

  • obštrukčnej azoospermie,
  • neobstrukčnej azoospermie (tu ju však kvalita získaných spermií posúva až na metódu tretej voľby, teda po MESA a PESA),
  • poúrazové stavy miechy (neschopnosť ejakulácie),
  • dysfunkcia v procese ejakulácie,
  • retrográdna ejakulácia (ejakuláciou dochádza k transportu spermií do močového mechúra, nevyjdú teda močovou trubicou z tela von),
  • vazektómia (sterilizácia),
  • vrodené vady mužského pohlavného ústrojenstva (napr. obojstranná absencia semenovodov - táto anomália sa často vyskytuje súčasne s cystickou fibrózou).

Vyšetrenia pred výkonom

  • Okrem krvných a hormonálnych testov je vyšetrenie zamerané predovšetkým na prítomnosť semenníkov, nadsemenníkov a semenovodu, ďalej tiež na veľkosť, objem a konzistenciu týchto orgánov. Semenníky menších rozmerov a mäkšej konzistencie hovoria za nižšiu kvalitu spermií, naopak stvrdnuté nadsemenníky a absencia semenovodov môžu byť známkou možnej obštrukcie (nepriechodnosti). Za obštrukciou môžu byť skryté tiež abnormality prostaty, preto je potrebné pred výkonom vyšetriť aj tento orgán.
  • Ďalším krokom je analýza ejakulátu pre následné potvrdenie azoospermie (zisťuje sa počet spermií v ejakuláte). Ejakulát obsahuje mnoho minerálnych látok (sodík, vápnik, horčík, zinok), okrem iného aj fruktózu a je ľahko zásaditého charakteru, preto nález kyslého pH a menšieho množstva tekutiny bez obsahu fruktózy, naznačuje obštrukčnú azoospermiu.
  • Bežné je tiež testovanie pacientov na HIV a žltačku typu B a C. V prípade pozitívnych výsledkov na niektoré z týchto ochorení sa nedá získaná vzorka uskladniť a následne použiť.

Možné komplikácie

  • hematóm,
  • bolestivosť,
  • možné poranenia semenníkov a nadsemenníkov.

Výhody metódy TESA

  • Neinvazívnosť (nie je potrebný veľký zásah do organizmu muža),
  • Uprednostňuje sa lokálnej anestézia,
  • Je vhodná pre mužov trpiacich obštrukčnou azoospermiou,
  • Nie sú potrebné znalostí z odboru mikrochirurgie.

Nevýhody

  • Nižší počet odobratých spermií,
  • Nezrelé alebo nepohyblivé spermie,
  • Pri použití metódy TESA u pacientov s neobštrukčnou azoospermiou môžu byť dosiahnuté výsledky nedostatočné,
  • Možné komplikácie v podobe bolestivosti, príp. i drobného cievneho poranenia,
  • Metóda je vykonávaná tzv. na slepo, bez možnej kontroly napr. ultrazvukom, čo môže zapríčiniť možné poranenie jemných cievok vnútri nadsemenníka. Ak je proces niekoľkokrát opakovaný, zvyšuje sa tým pravdepodobnosť poškodenia.

Postup

  • Zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii.
  • Tenká ihlička sa zavedie do semenníka, kde sú prítomné spermie.
  • Následne sa obsah semenníka odsaje.
  • Ihneď po úspešnom výkone a kontrole odobratých vzoriek sú spermie použité na metódu ICSI - Viac o intracytoplazmatickej injekcii spermií nájdete v samostatnom článku ICSI.

Video (ENG): Metóda TESA

Po výkone

Vďaka tomu, že je metóda TESA veľmi nenáročná, nijako výrazne pacienta neobmedzuje. Pacient sa môže vrátiť domov ešte v ten istý deň po zákroku. Obnovenie bežného života je možné už druhý deň.

Dôvetok

Niektoré menšie štúdie, ktoré boli vykonané pre porovnanie úspešnosti rôznych typov chirurgických odberov spermií, došli k záveru, že najvyšší možný počet spermií, možno získať metódou MESA (Microsurgical epididymis Sperm Aspiration). Touto metódou sa získavajú spermie s najvyššou možnou kvalitou a tieto spermie sú tiež najlepšími "plavcami", preto patria medzi najvhodnejšie na použitie v oblastiach In vitro fertilizácie (IVF) a intracytoplasmatickej injekcie spermií (ICSI).

Ďalšie možnosti zvýšenia šance na otehotnenie

V oblasti odberu spermií existujú aj ďalšie metódy (zákroky), ktoré zvyšujú šancu na počatie neplodného1 páru. Patria medzi ne:

  • Vasovasostómia - zjednodušene povedané sa jedná o navrátenie plodnosti mužom, ktorí podstúpili vazektómiu - teda podviazanie semenovodu. Vasovasosomia je teda odstránenie podviazania semenovodu.
  • Epidymovasostómia - jedná sa o náročnejšiu chirurgickú operáciu, pri ktorej ide operatérom o napojenie drobných vývodných kanálikov z nadsemenníka k semenovodu.
  • TURED (transuretrálna resekcia ejakulačných vývodov) - jedná sa o operáciu, kedy je cez močovú trubicu zavedený endoskop a chirurgický nástroj (resektoskop), ktorým sa následne odstráni poškodená časť semenovodu.

Všetky vymenované metódy sú určené výhradne pre pacientov s obštrukčnou azoospermiou. Tieto metódy môžu pomôcť preklenúť prekážky v pohlavnom ústrojenstve muža brániace počatiu.

Viac o metóde TESA na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1578547/
  2. http://www.lekari-online.cz/lecba-neplodnosti/zakroky/odber-spermii
  3. http://cs.wikipedia.org/wiki/Varle
  4. Surgical sperm retrieval and its use in infertility treatment
  5. http://www.sharecare.com
  6. http://www.flinturology.com/TURED.shtml

Použité zdroje obrázkov

  1. https://pixabay.com/cs/sperium-cum-spermie-vítěz-první-2505954/

Hodnotenia a skúsenosti s TESA

Máš skúsenosť s TESA?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke