V roku 2017 po prvý raz dosiahol priemerný vek rodičiek v Slovenskej republike po prirodzenom oplodnení 30 rokov. Čo je o 5 rokov neskôr ako v roku 1990. Vek, kedy sa začínate snažiť o bábätko sa posúva hneď z niekoľkých rôznych príčin. Takže ak ste tehotná v 30, odpovedáte práve vyššie spomínanému štatistickému priemernému veku otehotnenia.
V roku 2017 uskutočnil štatistický úrad sčítanie vysokoškolákov a porovnanie ich počtu s rokmi minulými. Okrem zistenia, že vysokoškolsky vzdelaných ľudí stále pribúda, z výskumu tiež vyplynulo, že počet vysokoškoláčok vzrástol trojnásobne oproti roku 1995. A teraz už vám stačí len počítať - ak maturuje v 19 rokoch a máte záujem pokračovať v štúdiu na vysokej škole, máte v čase získania bakalárskeho titulu 22 rokov. Ak študujete ďalej v nadväzujúcom odbore, ukončíte ho asi v 25 rokoch, ak ide všetko tak, ako má. Ak pripočítame chuť cestovať a vyššie nároky, ktoré kladiete nielen na seba, ale aj na výber toho pravého partnera, dostávate sa veľmi často na vyšší vek, než je 25 rokov.
Po ukončení štúdia sa teda vydáte do zamestnania. Vekom, ale aj nadobudnutými skúsenosťami viete pomerne presne, čo chcete. Máte jasne stanovené ciele a zároveň trochu zakorenenú obavu z toho, že ak práve teraz zamestnanie opustíte, nemusí na vás čakať rovnaká pozícia, rovnaká kancelária pod. S týmto aspektom ide často ruka v ruke to, že tridsaťročnej ženy sú finančne nezávislé od svojich partneroch, majú svoj život pevne v rukách a pomerne iste vedia, čo chcú. Skrátka a dobre - máte 30 rokov a máte sa celkom dobre. Lenže možno vám predsa len niečo chýba.
Počuli ste niekedy o tzv. "tikaní biologických hodín"? Termín označuje zvýšenú túžbu ženy po splodení potomka. Toto volanie prírody je možné pozorovať najmä u žien medzi 27. a práve 30. rokom. Hormóny sú na svojom vrchole a vaše telo je perfektne pripravené na počatie. Zároveň tiež príroda počíta s tým, že po 30. roku letia hladiny ženských pohlavných hormónov zľahka a postupne dole a každý ďalší rok, najmä po 35 je to výrazne poznať v úspešnosti otehotnieť. Snažia sa vás teda "popohnať" a dať vám jasne najavo, že už je ten správny čas. To, že vaše biologické hodiny "tikajú" spoznáte podľa toho, že sa viac než obvykle začínate zaujímať o malé deti. Pri pohľade na tehotnú kamarátku (ale často aj úplne cudziu ženu) sa rozcitlivíte a mimovoľne sa usmievate. A tiež máte tendenciu nazerať do kočíkov a usmievať sa na cudzie bábätká. Ak u seba podobné "príznaky" pozorujete, rýchlo zbystrite.
Byť tehotná v 30 pre vás znamená mnoho výhod, ale tiež určité riziká. Z hormonálneho hľadiska ste práve teraz na vrchole a začínate z neho pomaly ale isto klesať. Stále však nie je dôvod k zásadným obavám.
Ak ste, alebo ak sa chystáte byť mamičkou v 30 rokoch tak vedzte, že vaše tehotenstvo bude mať niekoľko benefitov, ktoré priamo súvisia s vaším životným postojom a fázou, v ktorej sa práve nachádzate. Vaším tehotenstvom vás tak pravdepodobne bude sprevádzať tehotenská literatúra, tehotenské kurzy, najskôr tiež začnete premýšľať nad tým, čo jesť a piť. Skrátka a dobre - tehotenstvo, rovnako ako väčšina vecí vo vašom živote, je premyslené a dobre naplánované. A rovnako tak dobre sa dokážete informovať o tom, čo je pre vás aj vášho potomka najlepšie.
Ako tridsaťročná mamička ešte nie ste vo veku, kedy by vás lekári považovali (samozrejme ak sa jedná o normálny priebeh tehotenstva) za rizikovú a bol by nutný zvýšený dohľad. Za takúto hranicu pre zvýšený dohľad sa u nás považuje vek 35 rokov.
Viac sa môžete dočítať v článku na tému: Tehotenstvo po 30
Možné riziká sú zatiaľ minimálne. Majte na pamäti, že s každým rokom vzrastajú. V okamihu tehotenstva v 30 rokoch u vás hrozí asi 12% riziko samovoľného potratu11. S každým ďalším rokom sa tiež zvyšuje rizikovosť výskytu vývojových chýb (napr. Downov syndróm2), avšak vo vašom veku sa zatiaľ ešte nerobia žiadne konkrétne vyšetrenia navyše (samozrejme ak váš gynekológ nerozhodne inak). Podľa štatistík je riziko Downovho syndrómu 1: 952, postihnutia inou chromozomálnou vadou potom 1: 385. Pre porovnanie - medzi 25. a 29. rokom je riziko samovoľného potratu na hranici 10%. Downov syndróm sa objavuje v 1 z 1 250 prípadov a ďalšie chromozomálne vady s rizikom 1: 476.
Ďalším rizikom vo vašom veku je fakt, že otehotnenie, hoci je starostlivo naplánované, sa nemusí dariť. Po 30. roku vám zvyčajne dávajú lekári 1 rok tzv. "snaženie" , než začnú vašu situáciu riešiť. Pravdepodobnosť, že sa podarí umelé oplodnenie je vo vašom veku okolo 30%. Zdravotné poisťovne potom hradia celkom 4 pokusy.
Viac sa dočítate v článku na tému: Umelé oplodnenie1
Ak máte práve teraz 30 rokov a čakáte bábätko7, tak vám srdečne gratulujeme. Snažte sa premýšľať výhradne nad benefitmi, ktoré vám váš vek prináša a naopak nemyslieť na riziká, ktoré, viac či menej, súvisia s každým tehotenstvom. A užívajte si tie krásne chvíle, ktoré vás čakajú!
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu