Tehotenstvo po potrate

Kedy otehotnieť po potrate? To je otázka, ktorú si kladie každá žena, ak má za sebou smutnú a bolestivú skúsenosť so stratou dieťatka. Načasovanie ďalšieho tehotenstva po potrate je však nesmierne individuálnou záležitosťou, a preto nie je možné stanoviť ten najlepší „čas“ pre všetky ženy všeobecne. Poď sa spolu s nami pozrieť, aké faktory plánovanie ďalšieho tehotenstva môžu ovplyvniť.
Kedy môžem otehotnieť po potrate?

Na ďalšie tehotenstvo po potrate by sa mala žena pripraviť aj psychicky.

Šestonedelie po potrate

  • Najprv je dôležité povedať, že aj po potrate3 by žena mala dodržiavať šestonedelie. V praxi ide o obdobie šiestich týždňov, počas ktorých sa dostaví menzes a činnosť jednotlivých orgánov sa vracia do normálneho režimu.
  • Okrem toho by sa žena mala šetriť – ako psychicky, tak aj fyzicky. Maternica sa v priebehu šestonedelia zmenšuje na pôvodnú veľkosť pred tehotenstvom, tým pádom nie je žiaduca náročná fyzická aktivita. Takisto je to čas, kedy by sa mala venovať sama sebe, pretože ignorovanie akýchkoľvek emócií sa v budúcnosti môže škaredo vyplatiť.
  • Ohľadom šestonedelia po potrate máme samostatný článok. Ak sa v tomto období práve nachádzaš, určite ho neprehliadni:

Šestonedelie po potrate

Nehľadiac na to, či ukončenie tehotenstva nastalo spontánne alebo bolo umelo vyvolané, šestonedelie po potrate je pre ženu náročným obdobím – ako psychicky, tak aj fyzicky. Len máloktorá žena si však v týchto týždňoch dopraje čas na regeneráciu svojich síl a v snahe rýchlo sa z tohto zážitku spamätať sa vracia k bežnému životu. Prečo je dôležité, aby sa aj po potrate dodržiavalo šestonedelie a ako by toto obdobie malo v praxi prebiehať?

Rekonvalescencia po kyretáži

  • Ak po potrate bola nutná kyretáž2 (často je nevyhnutným zákrokom po zamĺknutom tehotenstve či umelom prerušení tehotenstva), je potrebné dodržiavať šestonedelie o to viac. Žena vtedy pociťuje bolesť v oblasti podbruška, ktorá je podobná tej, ako pred menštruáciou alebo počas nej. Rovnako sa vyskytuje aj krvácanie slabšej alebo stredne silnej intenzity, ktoré je spôsobené dôsledkom manuálneho zásahu do sliznice maternice.
  • Rekonvalescencia po potrate a následnej kyretáži si teda žiada prísnejší pokojový režim a dôslednejšie hygienické opatrenia:
    • Nezaťažovať brušné svalstvo – v prvých dňoch po kyretáži nie je žiaduce zdvíhať ťažké bremená. Svalstvo maternice sa totiž potrebuje v pokoji zregenerovať. Zdvíhanie ťažkých vecí by mohlo viesť k zvyšovaniu bolesti, ktorú žena cíti, a rovnako i k nadmernému krvácaniu.
    • Pravidelné sprchovanie – zvýšená hygiena vonkajších intímnych partií zabraňuje vzniku infekcií rodidiel, pričom je dôležité, aby sa na umývanie používala iba čistá voda, nie parfumované prípravky na intímnu hygienu. Kúpanie sa vo vani, prípadne na verejných kúpaliskách a bazénoch sa v priebehu šestonedelia po potrate neodporúča vôbec.
    • Vyhnúť sa pohlavnému styku – počas šiestich týždňov po kyretáži by žena nemala mať vaginálny pohlavný styk. Hrozí tu totiž prenos infekcie do vaginálneho prostredia.
  • Prečítaj si o kyretáži a zotavovaní sa po tomto zákroku viac v našom samostatnom článku:

Kyretáž

Kyretáž predstavuje pomerne častý gynekologický zákrok, pričom veľa žien nemá vedomosť, ako presne prebieha. Prečo ťa tvoj gynekológ môže poslať na kyretáž, ako dlho pobudneš v nemocnici a čo bude nasledovať po zákroku? To sa dozvieš v našom článku.


Ďalšie tehotenstvo po potrate – kedy po potrate otehotnieť?

Hoci aj načasovanie ďalšieho tehotenstva po potrate podlieha individuálnym faktorom, predsa len možno hovoriť o akomsi nepísanom všeobecnom pravidle. Ak sa v tehotenstve, ktoré sa skončilo spontánnym potratom, nevyskytli sa žiadne komplikácie a lekári nechcú zahajovať žiadny diagnostický proces, väčšinou ti ďalšie otehotnenie odporučia nasledovne:

  • Biochemické tehotenstvobiochemické tehotenstvo je také, počas ktorého síce dôjde k oplodneniu vajíčka, avšak už nenastane jeho úspešné uhniezdenie na výstelke maternice. Oplodnené vajíčko sa teda vylúči počas nasledujúcej menštruácie. Žena biochemické tehotenstvo najčastejšie odhalí, ak absolvovala umelé oplodnenie, no drvivá väčšina žien, ktoré si biochemickým tehotenstvom prejdú, o tom ani netušia. Ďalšie otehotnenie je možné už počas ďalšej ovulácie, pretože tehotenstvo nezanechalo v ženskom organizme žiadne zmeny, ktoré by si žiadali zotavovanie.
  • Spontánny potrat neukončený kyretážou – či žena po spontánnom potrate11 podstúpi kyretáž, alebo nie, závisí od skutočnosti, či sa obsah maternice z tela vylúčil celý samovoľne. Ak kyretáž nutná nie je, lekári ti vo väčšine prípadov odporučia, aby si sa pri pohlavnom styku chránila pred otehotnením minimálne do ďalšej menštruácie. Často sa však stáva, že odporúčanie znie, aby si počkala aspoň dva či tri menštruačné cykly.
  • Spontánny potrat alebo zamĺknuté tehotenstvo ukončené kyretážou – ak je po potrate nutná kyretáž, žena by mala dodržiavať šestonedelie, po ktorom sa dostaví menštruácia. Väčšina lekárov potom odporúča, aby nechala prebehnúť aspoň tri menštruačné cykly.
  • Potrat ukončený vyvolaným pôrodom – pôrod sa najčastejšie vyvoláva pri umelom ukončení tehotenstva z dôvodu, že plod trpí závažnou vadou, prípadne tehotenstvo vážne ohrozuje zdravie či život matky. V tomto prípade je nesmierne ťažké povedať, kedy možno znovu otehotnieť. Okrem toho, že by sa malo dodržiavať šestonedelie a následne počkať, kým prebehne pár menštruačných cyklov, je potrebné aj prihliadať aj na príčinu potratu, predovšetkým, ak bola na strane tehotnej ženy. Komplikácie, ktoré u nej nastali, si totiž často žiadajú dlhodobejšiu liečbu, preto sa aj ďalšie otehotnenie musí posunúť.
  • Ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú, kedy po potrate otehotnieť:
    • Zdravotné komplikácie tehotnej ženy – patria sem (tehotenská) cukrovka5, preeklampsia, veľké myómy maternice a iné. Ak nimi žena trpí, môže sa stať, že lekári najprv budú chcieť stabilizovať jej zdravotný stav, prípadne daný problém najprv úplne vyriešiť.
    • Vývojové vady plodu – ak bola potvrdená vývojová alebo chromozomálna vada dieťaťa, ktorá sa stala príčinou potratu, možno bude lekár najprv chcieť urobiť genetické vyšetrenie.

Dôležitá informácia: Samozrejmosťou je, že pri plánovaní otehotnenia po potrate by si mala prihliadať nielen na svoj fyzický, ale aj psychický stav. Ak sa na ďalšie tehotenstvo necítiš, určite sa nenechaj do dôležitých rozhodnutí dotlačiť.


Rizikové tehotenstvo po potrate

  • Častou otázkou je, či je ďalšie tehotenstvo po prvom spontánnom potrate automaticky hneď rizikové. Tu je opäť pomerne náročné dať všeobecnú odpoveď, pretože do hry vstupuje veľké množstvo faktorov.
  • Ak žena absolvovala prvý potrat, ktorého príčinu lekári neodhalili, pretože nebola zjavná, v drvivej väčšine prípadov tehotenstvo po prvom potrate rizikové nie je. Miera potratov je totiž pomerne vysoká, a preto sa lekári prvým spontánnym potratom zatiaľ neznepokojujú.
  • Iné je to však napríklad v týchto prípadoch:
    • Diagnostikovaná preeklampsia – ak sa tehotenstvo predčasne skončilo dôsledkom preeklampsie,3 prípadne eklampsie či dokonca HELLP syndrómu.7 V takýchto prípadoch je tehotná žena počas druhého tehotenstva sledovaná na rizikovej poradni, hoci tu neplatí, že by sa preeklampsia a jej pridružené komplikácie museli znovu zopakovať.
    • Vývojová alebo chromozomálna vada plodu – ak bol dieťatku diagnostikovaný niektorý syndróm zo skupiny trizómií (Downov syndróm,2 Patauov syndróm, Edwarsov syndróm)2 alebo iné vývojové vady, ako je rázštep chrbtice, je dosť možné, že bude plod v druhom tehotenstve viac sledovaný.
    • Problémy na strane placenty – medzi najčastejšie placentárne komplikácie spôsobujúce potrat patria abrupcia placenty či nedostatočnosť placenty. Hoci sa tieto problémy nemusia zopakovať, dá sa predpokladať, že ďalšie tehotenstvo po potrate bude označené ako rizikové.
    • Rodinná anamnéza – nepriaznivá rodinná anamnéza znamená, že sa potraty vyskytujú aj v príbuzenskej rodinnej vetve. Tento faktor takisto môže čiastočne ovplyvniť skutočnosť, že ďalšie tehotenstvo po potrate bude alebo nebude rizikové.
    • Opakovaný potrat – v prípade, že by sa potrat opakoval, lekári môžu ďalšie tehotenstvo označiť ako rizikové či tzv. patologické. Ak sa vyskytlo tri a viac potratov, ide už o infertilitu.
  • Komplikácií, dôsledkom ktorých je tehotenstvo zaradené medzi rizikové gravidity, je omnoho viac, preto určite neprehliadni náš samostatný článok:

Rizikové tehotenstvo

Za rizikové tehotenstvo sa považuje také, kde bol zistený nejaký rizikový faktor alebo faktory, ale tehotenstvo prebieha doposiaľ normálne. Udáva sa, že ide asi o 30% tehotenstiev.

Príprava na tehotenstvo po potrate

  • Je možné sa na tehotenstvo po potrate nejako pripraviť? To je znovu pomerne všeobecná otázka, na ktorú nemožno jednoznačne odpovedať. Ak ide o prípravu tvojho organizmu, môžeš si byť istá, že táto skutočnosť je v rukách lekárov, ktorí tvoj zdravotný stav počas tehotenstva a po potrate sledovali. Neváhaj sa ich teda opýtať na čokoľvek, čo ťa zaujíma.
  • Druhou stranou mince je psychická príprava – potrat totiž poznačí psychiku ženy, aj keď sa snaží byť akokoľvek silná. Preto je dôležité, aby si sa po potrate, nech už prebehol v ktoromkoľvek týždni, venovala sama sebe a „neutekala“ pred svojimi pocitmi.
  • Pozri si naše videá, v ktorých psychologička a pôrodná asistentka hovorí o tom, ako sa vyrovnať s potratom:

Video: Ako sa vyrovnať so stratou vytúženého bábätka?

Rozhovor s odborníkom: Mgr. Kristina Zemánková

Čo vo videu zaznelo:

Video: Interrupcia – daj priestor emóciám, aj keď to bolo tvoje rozhodnutie

Čo vo videu zaznelo:


Mohlo by ťa zaujímať

Ako sa vyrovnať s potratom?

Strata dieťatka je psychicky nesmierne náročná situácia – či už ide o zamĺknuté tehotenstvo, spontánny potrat, ukončenie tehotenstva zo zdravotných dôvodov, mimomaternicové tehotenstvo alebo úmrtie bábätka pred narodením či krátko po ňom. Ak sa ťa niektorá z týchto citlivých situácií týka, radi by sme ti v nasledujúcich riadkoch aspoň trochu pomohli. Tento článok vznikol v spolupráci so psychologičkou, ktorá nám vo videu poskytla rady, ako sa s potratom vyrovnať.

Ukončenie tehotenstva

Nešťastie rozhodne nechodí po horách, ale po ľuďoch, a tak sa niekedy tehotenstvo nekončí odjazdom z pôrodnice s bábätkom v náručí. Dôvodov môže byť mnoho, pričom s každým z nich je náročné sa zmieriť. Z akých príčin nastáva predčasné ukončenie tehotenstva?

Indikácie k ukončeniu tehotenstva

Predčasné ukončenie tehotenstva predstavuje v živote ženy nesmierne náročné obdobie, nech už prebieha z akýchkoľvek dôvodov a akýmkoľvek spôsobom. Aké faktory možno považovať za dôvody na ukončenie tehotenstva? To sa dozvieš v našom článku.


Viac o tejto téme na Modrom koníku

  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s tehotenstvom po potrate

Máš skúsenosť s tehotenstvom po potrate?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
bambulka026  29. jún 2017

Dlhé čakanie

Ja som potratila 3x. Bolo to ťažké, hoci sa to stalo vzdy na začiatku tehu cca do 12tt. Po druhom potrate sme absolvovali všetky možné vyšetrenia a na nič neprišli. Tretí krát to bolo najťažšie a najhoršie som to znášala, pretože po tom ako som začala špiniť som skončila v nemocnici. Bola som na izbe so ženami čo už boli vo vyššom štádiu tehu. Chodili im merať srdiečko, všetky sme sa na bábätko tešili, až ja som tam jeden deň na Wc potratila. Proste zo mňa všetko vypadlo na podlahu. Bola som v takom šoku, že som sa tam celkom zosypala. Samozrejme kyretáž. Nezniesla som tie súcitné pohľady a pýtala som sa domov. Dlho som sa z toho spamätávala, ale po čase sme sa to rozhodli vyskúšať posledný krát. Hneď som vedela, že som tehotná a strach bol neskutočný. Zostala som na rizikovom a chvála bohu všetko dobre dopadlo. Poležala som si pár krát i v nemocnici, mo len kvôli tomu, že mi vyskočil tlak. Syna som dokonca o týždeň prenášala, čo sa mu nechcelo von. Po 7 rokoch snaženia a trápenia som sa dočkala svojho pokladu. Syn sa narodil valibuk, mal 4kg a 53cm. 😁

O 4 roky nato sa narodila dcéra, tiež som sa neskutočne bála, ako to dopadne, no do 7 mesiaca bolo všetko ok. Potom zistili že nepriberá a má zlý prívod kyslíka a výživy cez pupočnú šnúru. Celý 8. mesiac som preležala na infúziách a nakoniec museli tehu v 36tt ukončiť sekciou. Dcéra mala 2kg a 46cm a bola pár dní v inkubátore. Teraz je z nej krásne zdravé dievčatko. Takže žienky, veľa sily Vám prajem,viem že je to ťažké, no treba veriť.... Nie som nejak pobožná, no každý večer prosím o zdravie a šťastie mojej rodiny, a zároveň ďakujem že som dostala tú možnosť byť mamou.
4 ľudia považujú za užitočné
moni0705  28. jún 2017

Potratila som trikrát, teraz mam ročného chlapca

Prešla som si troma potratmi. Všetko v prvom trimestri v priebehu 4 rokov. Bolo to veľmi ťažké z psychickej stránky. Pri každom tehu obrovský strach a panika. Najskôr bolo všetko ok a na kontrolnom sone zrazu zmlčaný potrat a kyretáž. Priznám sa, po treťom potrate som si myslela, že deti mať nebudem, že to už nezvládnem znova. Psychicky som bola vyčerpaná a zničená. Podľa vyšetrení som bola úplne zdravá a nevedeli ani prečo som o bábo prišla. Po čistení som cítili vinu, neschopnosť a obrovskú bolesť.

Po treťom potrate sme rok čakali a skúsili znovu. Ale viac ako pol roka sa nedarilo. Trápila som sa, čo sa deje. Predtým to vyšlo na prvý šup. Po čase som si povedala, že na to kašlem, idem si užívať a netrápiť sa otehotnením. Mala som novú prácu, tak som sa sústredila na ňu a hneď ďalší mesiac dve čiarky už v 4 týždni tehotenstva. Hneď nasledoval odber krvi, riziková poradňa, utrogestan - konská dávka, šetrenie a fraxiparin. Dala som s mimčom dohodu, že ja sa nebudem stresovať, ak ma ono nebude strašiť a fungovalo to. Keď som mala obavy, či je ok, vždy sa pohol a cítila som pohyby. Veľa som mu rozprávala, že ho ochránim. Tehotenstvo bolo v celku ok. Akurát, v 33 týždni som sa začala otvárať. Poležala som si dva týždne a teraz mám ročného krásneho valibuka, úplne zdravého a úžasného. A som v 17 týždni tehotenstva. Znova rizikové, ale všetko prebieha v poriadku.

Myslím, že veľa robí psychika. Stálo ma to veľa síl byť pokojná a nebáť sa každú minútu o malé. Ale malo to zmysel. Teraz sa snažím byť stále pozitívne naladená, keď nejde o život, všetko sa dá zvládnuť. Držte sa a nevzdávajte to.
4 ľudia považujú za užitočné
poisonblu  28. jún 2017

Moja skusenost s potratom

V júli roku 2011 sme mali ísť na predsvadobnú cestu do Chorvátska, ale mne akurát na ten termín vychádzala menštruácia, tak hovorím drahému, že skúsme bábo. Práve som mala ovuláciu. Skúsili sme. V noci som mala sen o bábätku a od prvého momentu som vedela, že som tehotná. Na dovolenke som mala pozitívny test. V 5 týždni som bola u doktoa, všetko ok. Koncom augusta sme mali svadbu a v ten deň som začala špiniť. Brali sme sa 27.8. a 1.9. som mala kyret. Môj gynekológ nás poslal na genetické vyšetrenie, zistili mi nejaké trombofilné stavy, ale brala som na to len femibion. Začali sme znova skúšať v januári 2012, vo februári nám to vyšlo a opäť som mala sen, že som porodila chlapčeka Tomáška. Od prvej chvíle to bol malý. Ešte som mala iba pár dní pozitívny test a už som začala špiniť. Doktor mi nasadil progesteronové injekcie, špinila som cca do 11 týždňa tehotenstva. V 20 týždni mi doktor oznámil, že čakám dievča. Trošku sklamanie, ale tak začali sme sa tešiť na babu. V 30 týždni taktiež dievča. Rodila som takmer na termín 6.11 a máme chlapca Tomáška :-)

Momentálne som vo fáze, že druhé dieťa nechcem, mám dosť s jedným čertom a aj sa obávam, že by som mohla potratiť.
2 ľudia považujú za užitočné
anjelikdianka  21. jún 2017

Tri týždne po druhom potrate

Máme 11 ročného syna, tehotenstvo bolo bez problémov. Potom o 6 rokov som otehotnela, všetko bolo v poriadku až do 19 týždňa tehotenstva. Keď mi pomaličky začala odtekať plodová voda a v 23 týždni som musela porodiť dcérku. Presne po roku po potrate som otehotnela a teraz mám trojročnú princeznú.
V apríli som zistila, že čakáme bábätko, strašne sme sa všetci tešili. V ôsmom týždni som bola na USG, kde pekne bolo vidieť srdiečko, všetko vyzeralo byť v poriadku.
Niekoľko dní na to som začala trošku špiniť, bežala som k doktorovi. Nemá ultrazvuk, ale vyšetril ma a podľa neho to iba praskla nejaká žilka. Dva týždne som bola bez špinenia a potom som opäť začala špiniť. Zase som išla k doktorovi a on ma poslal na ultrazvuk, kde už srdiečko nebolo vidieť a bábätko prestalo rásť v 8+5tt, takže vtedy, keď som prvý krát išla za gynekológom, že špiním.

Na ďalší deň som mala kyretáž. Teraz máme čakať 3-4 týždne a môžeme sa pokúšať o bábätko, len ten strach je obrovský.
3 ľudia považujú za užitočné
mon777  12. máj 2016

Už sa bojím

Moja skúsenosť nie je bohvie aká a v podstate ani nemám veľa síl o tom písať, tak len v krutej, no reálnej skratke.

Prvýkrát sme prišli o náš malý zázrak v lete 2014, takmer po ročnom snažení sa - spontánny potrat v 6 týždni tehotenstva (tt). V práci som dostala silné bolesti, môj manžel ma vzal do nemocky a na druhý deň na obed ma čakal kyret ;-(

Dali sme si pauzu akú kázal doktor a dá sa povedať, že okamžite, ako sme mali snaženie dovolené, sa podaril náš druhý zázrak. Tento raz som však kyret zažila až v 12tt, tri dni pred Silvestrom (2014), no s takou diagnózou, že dovi.

Môj Dr. tvrdil, že plod nie je (anembryomola), lekári v nemocnici zasa špekulovali, že šlo o kombináciu anembryomoly a zamlčaného potratu a dokonca sa nevedeli zhodnúť, či sme mali mať (údajne) dvojičky, či trojičky :-S ;-(

Boli sme zdrvení a tri mesiace sme sa, nie že nesnažili o mimi, ale báli sme sa sex vôbec mať :-( tie pocity neprajem nikomu na svete... Ani úhlavnému nepriatelovi. Na naše 1. výročie svadby (máj 2015) sme začali osud pokúšať znova, no keď sa tri mesiace nič nedialo, vykašlali sme sa na to a začali sme sa proste buď milovať s ochranou, alebo sme nemali sex vôbec (čo však 100x dobre na náš vzťah nevplývalo) :-(

A tak prešiel takmer rok a vo februári 2016 prišla obrovská radosť - 1 sex za celý cyklus a mimi sa podarilo z čista jasna. Okamžite, ako som si našla dve čiarky na teste, som volala dokimu (tak mi kázal) a ten mi nasadil fraxiparine a po krátkej dobe k nemu pribudol aj duphaston. Ale ani to, ani PN a nohy hore nepomohli a práve sa zotavujem z ďalšieho kyretu v 10tt, z ďalšej rany pod pás od života, ktorú si ani ja a hlavne ani môj manžel nezaslúžime :-( (si myslím).

No a aj napriek tomu, že sme objednaní na genetiku koncom mesiaca a snahe o pozitívne myslenie, mám strach už zo všetkého. Bojím sa testov, bojím sa výsledkov, bojím sa, že nič nezistia, bojím sa, že nás pošlú na ďalšie a ďalšie a buď nič nenájdu alebo nám povedia zlé správy. Bojím sa znova začať s manželom spávať (veď naša posledná láska vznikla z náhody), bojím sa znova otehotnieť... Bojím sa úplne všetkého ;-(

Viem, sú ženy, ktoré o bábo prišli viackrát ako ja. Sú ženy, ktoré sa na to dali znova a znova. Ale ja sa proste bojím.
3 ľudia považujú za užitočné
majorosovalucia  10. máj 2016

Potrat

Ja som mala dva potraty - 2007 a 2015. Išlo o biochemické tehotenstvo. Po prvom sa nič neriešilo. Minulý rok som potratila v apríli 2015. Hneď potom sme už išli do CAR, lebo môj bývalý gynekológ ma 2,5 roka moc neriešil.

Tam nám spravili komplet vyšetrenia. Keď sme šli pre výsledky o mesiac, už som mala pozitívne tehu testy, takže som ďalší mesiac otehotnela.

Doktorka mi hneď ukázala výsledky a bol tam hematologický problém. Mám trombofilné mutácie, čo spôsobujú potrat. Hneď som zmenila gynekológa a on ma poslal doriešiť problém. Celých 9 mesiacov som bola pod dozorom hematológa, aj teraz po pôrode. Som rada, že sa to doriešilo, lebo by som vôbec netušila o zdravotnom probléme.

Je pravdou, že veľa gynekológov nerieši také veci, ale nehádzala by som všetkých do jedného vreca. Môj nový, čo k nemu rok chodím, tak má skvelý prístup a hlavne, rieši problémy.

Bohužiaľ, veľa žien ani nevie, že sú tehu a ani o nejakom skrytom probléme.
2 ľudia považujú za užitočné
dadka180  10. máj 2016

Môj prípad

Ja som potratila cca v 5-tom týždni.To bol marec 2014, asi v polovici mesiaca. Dva dni som mala hrozne vysoké horúčky, okolo 40 a zimnice. Po týždni som dostala menzes. Gynekologička z krvných testov potvrdila, že som bola tehotná (ešte som mala hladinu tehu hormónov cca 50%) a že som potratila.

Ale my sme nečakali dlho na ďalší pokus. Počkali sme ešte na jeden cyklus a potom na "prvý šup" sa podarilo, na konci apríla už som bola tehu 😊.

Tehotenstvo bez väčších komplikácii a máme našu krásnu Ninku, ktorá má 15mesiacov.
3 ľudia považujú za užitočné
katusinka  5. máj 2016

Potrat

Ja som teraz potratila druhýkrát a idem na hematológiu. Obvodná mi ide urobiť základné testy, či tam dačo nezistí.
1 človek považuje za užitočné
marylynn  3. máj 2016

Rada

Iba narýchlo, baby aj po prvom potrate Vás môžu poslať aspoň na najzákladnejšie testy.

Gynekológovia nepovažujú za potrebné to riešiť, ale môžete sa opýtať obvodného lekára.

Moja obvoďáčka mi vravela, že hneď po prvom ma mohla poslať na hematológiu. Možno by som sa vyhla druhému potratu, ak by som to vedela.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke