Byť tehotná po 30 je dnes úplne bežné. Benefity neskoršieho tehotenstva sú zrejmé a väčšinou sa dajú označiť ako socioekonomické. V tridsiatich piatich už s väčšou pravdepodobnosťou, než napríklad o 10 rokov, skôr máte :
A teda keď už plánujete otehotnieť, máte v tejto chvíli perfektné predpoklady stať sa výborne pripravenou mamičkou. Vaše tehotenstvo bude veľmi informované (veľa čítate, vyhľadávate informácie, nebojíte sa opýtať), bábätku aj sebe chcete dať skrátka to najlepšie. Pravdepodobne sa budete aktívne zúčastňovať rôznych tehotenských cvičení a budete dbať na zdravú a vyváženú stravu.
Byť tehotná po 30 ale neznamená iba benefity. Po 30. roku začínajú pomaly ale isto klesať hladiny ženských pohlavných hormónov estrogénu a progesterónu a tiež dochádza k pozvoľnému vyčerpávaniu ovariálnej rezervy (počet vajíčok). Táto skutočnosť má za následok fakt, že pomaly klesá schopnosť otehotnieť, a to najmä po 35. roku života. Tento vek je v Slovenskej republike vnímaný ako taká hranica medzi tehotenstvom, ktoré je považované za bezproblémové a tehotenstvom, na ktoré je už nutné viac medicínsky dohliadať.
Spoločne s tým, ako sa zvyšuje počet sviečok na vašej torte tiež okrem iného "starnú" vaše vajíčka. Čím dlhšie vaše vajíčka čakajú na oplodnenie, tým väčšie je potom riziko chromozomálnej vady. Vďaka tejto skutočnosti sa tiež pri tehotenstve po 35. roku veku viac sleduje jeho priebeh. Existuje vyššie riziko genetických chýb a tiež samovoľných potratov11. Skrátka a dobre - vajíčka už nie sú tak kvalitné, ako predtým a navyše vaječníky pomaly strácajú funkciu nekvalitné vajíčka rozpoznať a nedopustiť, aby boli oplodnené.
Vzhľadom na uvedené skutočnosti sa po 35. roku dočkáte automaticky jedného vyšetrenia navyše - amniocentézy. Amniocentéza je odber plodovej vody, vďaka ktorej rozboru dokážu lekári vylúčiť niektoré genetické vady, napr. Downov syndróm2.
Amniocentéza sa vykonáva ambulantne medzi 16. a 20. týždňom tehotenstva (iba u viacpočetného alebo rizikového tehotenstva3 môžete byť hospitalizovaná v nemocnici). Veľmi tenkou ihlou je vám odobratá vzorka asi 20 ml plodovej vody. Počas doby odberu ste zároveň pod kontrolou ultrazvuku, lekár má možnosť sledovať polohu plodu. Následne v rámci vyšetrenia sledujú lekári tzv. chromozomálnu aberáciu, čo je zmena počtu chromozómov, ktorá môže mať vplyv na zdravie plodu. Na základe toho sú potom schopní určiť potenciálne riziko vývojovej chyby plodu. Bezprostredne po vyšetrení by ste sa mali vyhýbať zvýšenej fyzickej námahe, ďalšie obmedzenia väčšinou nutné nie sú.
Viac sa o amniocentéze môžete dočítať v samostatnom článku na tému:Amniocentéza18
Vzhľadom k vyššie uvedeným skutočnostiam je tiež pravdepodobné, že otehotnenie nemusí vyjsť tzv. na prvý pokus. V okamihu, keď máte viac ako 35 rokov, nechajú vás lekári zvyčajne skúšať počať prirodzenou cestou približne 6 mesiacov. V prípade, že budete musieť podstúpiť umelé oplodnenie1, je vaša šanca na úspech cca 15%.
Viac informácií o umelom oplodnení nájdete v článku: Asistovaná reprodukcia
Ak sa práve snažíte otehotnieť4, držíme vám palce, nech sa zadarí. A v prípade, že už tehotné ste, užívajte si svoj stav každým dúškom!
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu