Už doma jedno dieťatko máte a uvažujete, že je čas na ďalšie bábätko. Alebo možno už tehotenstvo prežívate a riešite, čo na to starší súrodenec? Narodenie ďalšieho dieťaťa do rodiny je veľká zmena, a tak nie je divu, že vás môžu prepadať obavy, ako to ako rodina zvládnete. Predovšetkým to pravdepodobne bude pre vaše prvorodené dieťa veľmi náročné obdobie. Môžete sa ale na potenciálne problémy pripraviť vopred a možno sa niektorým aj vyhnúť.
Materské desatoro mamičky Katky
Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka:
🎞️ „Emócie v tehotenstve som nedokáza usmerniť."
Súrodenecké vzťahy ovplyvňujú celý život detí. Práve medzi súrodencami sa najviac budujú sociálne zručnosti ako sú tolerancia, prispôsobivosť, empatia, spolupráca a umenie kompromisu. Bohužiaľ so sebou môže súrodenstvo niesť aj negatíva ako je rivalita, žiarlivosť a agresia. Majte na pamäti, že vaše dieťa si mladšieho súrodenca nevybralo. Bola to vaša voľba a práve vy, rodičia, by ste sa mali postarať o čo najlepšie rodinné vzťahy.
Prijatie nového člena rodiny je pre prvorodené deti vždy veľká záťaž. Ako dobre či zle vaše dieťa prijme nového súrodenca záleží na vekovom rozdiele, povahe staršieho dieťaťa a na prístupe rodičov.
Pýtate sa, aký vekový rozdiel medzi deťmi je optimálny? Na jednoznačnej odpovedi sa nemôžu zhodnúť ani odborníci. Medzi 1. a 7. rokom prvorodeného je pravdepodobné, že na mladšieho súrodenca bude žiarliť, najviac medzi 2. a 3. rokom veku. Deti mladšie ako 1 rok si žiarlivosť ešte neuvedomujú, ale postupom času k nej dozrejú. Väčší ako sedemročný vekový rozdiel je už priepastný - psychológovia sa zhodujú, že v takom prípade ide skôr o dvoch jedináčikov.
"Žiadny vekový rozdiel medzi súrodencami žiarlivosti nezabráni. Výskumy aj zažitá prax navyše ukazujú, že najväčší vplyv na mieru žiarlivosti má správanie rodičov, potom povaha detí a ich pohlavie (bezproblémoví sú z hľadiska žiarlivosti súrodenci rôzneho pohlavia). Až potom je to vek staršieho súrodenca pri narodení mladšieho, "hovorí psychologička Pavla Koucká.
Je vaše dieťa veľmi citlivé a silne viazané predovšetkým na mamičku? Potom počítajte s tým, že príchod nového súrodenca bude skôr problematický. Deti, ktoré sú viac vyrovnané, citovo stabilné a (relatívne) nezávislé1, sa väčšinou so stresovou situáciou vysporiadajú lepšie. A tou narodenie súrodenca bezpochyby je.
Ak ste ešte vo fáze plánovania ďalšieho potomka a máte pocit, že vaše dieťa nie je dostatočne zrelé, zvážte, či rozšírenie rodiny ešte neodložiť. Práve príchod nového člena rodiny býva pre mnoho detí prvou väčšou záťažovou skúškou. To, či prebehne dobre či zle si môže človek v sebe niesť po celý život. Zlé vzťahy medzi súrodencami sa navyše negatívne premietnu aj do celkovej domácej pohody a pribudne vám veľa vrások.
To, čo môžete najviac ovplyvniť, je váš prístup k súrodencom. Pomocou pár jednoduchých zásad a opatrení môžete upokojiť napätú situáciu. Na druhú stranu aj občasné nevhodné poznámky môžu zasiať semeno veľkých problémov. Je preto dobré, aby ste svoje plány zdieľali nielen s otcom detí, ale aj so širším okolím, s ktorým sa deti pravidelne stýkajú. Priberte preto do tímu aj starých rodičov, tety a strýka alebo učiteľky v materskej škôlke.
Kým je mladší braček alebo sestrička ešte v brušku, je dobré začať pripravovať "vhodnú pôdu" pre prijatie u staršieho dieťaťa. V prvom rade je dôležité túto novinu dieťaťu oznámiť v pokoji. Nie je dobré, ak sa o vašom tehotenstve dieťa dozvie od inej osoby alebo len tak medzi rečou, na to si dajte pozor. Dieťa by mohlo mať pocit, že pre vás nie je dôležité, keď ste mu to nepovedali. Podľa veku dieťaťa mu zrozumiteľne oznámte, že bude mať sestru či brata a vaša rodina sa rozrastie. Batoľatám to budete musieť zrejme pripomínať niekoľkokrát, predškoláci a staršie deti si so správou poradia už lepšie.
Je celkom pravdepodobné, že sa vaše dieťa začne náhle zaujímať o to, akým spôsobom sa nový súrodenec dostane na svet, ako rastie v brušku, či kde sa tam vzal. Trpezlivo odpovedajte na zvedavé otázky. Na trhu je dnes dostať množstvo kníh, ktoré sa práve zameriavajú na zoznámenie budúcich starších súrodencov s tehotenstvom a pôrodom. Niektoré sú vhodné aj pre batoľatá, iné sa zameriavajú na staršie deti. Tým, že dieťaťu všetko vysvetlíte, dodáte mu pocit istoty a podporíte vznikajúce vzťah medzi deťmi.
Dieťaťu v akomkoľvek veku neklamte. Netvrďte, že sa narodí "kamarát, s ktorým sa bude hrať". Bolo by realitou sklamané. Namiesto toho pripravte svojho jedináčika na to, že bábätko bude vyžadovať váš čas a pozornosť. Zdôraznite, že váš prvorodený či prvorodená sú nenahraditeľní a vždy ich budete mať radi ako doteraz. Aj keď je vaše dieťa ešte malé a máte pocit, že vám nerozumie, pokúste sa o veci hovoriť. Deti často prekvapia, čomu už dokážu porozumieť a minimálne budú vnímať tón vášho hlasu.
Odolajte pokušeniu sa neustále pýtať, či sa dieťa na príchod súrodenca teší a inštruujte aj okolie. Táto otázka sama o sebe dieťa zneisťuje - ono samo nevie, aké to bude a má obavy. Navyše, ak sa všetky otázky a rozhovory točia len okolo nového súrodenca, vzniká prvá príčina žiarlivosti. Nabádajte rodinu i priateľov, nech sa zaujímajú aj o vaše staršie dieťa, nie len o bábätko.
Väčšie batoľa, predškoláci a školáci sa s vami môžu pozrieť k lekárovi na vyšetrenie ultrazvukom, cítiť pohyby bábätka2 cez bruško alebo počúvať srdiečko bábätka (napríklad pomocou prístrojov AngelSounds4). Sama viete, ako silný je to okamih, keď svoje nenarodené dieťa vidíte na monitore. Zapôsobí to aj na vaše dieťa a pomôžte mu to budovať vzťahy k súrodencovi.
Ak sa vaše dieťa bude chcieť zapojiť aj do príprav na príchod bábätka4, dovoľte mu to. Môže napríklad pripraviť hračky pre súrodencov1, vyberať s vami výbavičku3 alebo sa podieľať na zariadení izby1. Niektorí rodičia zapájajú staršieho súrodenca do výberu mena13. Dobre to zvážte. Keď svojmu dieťaťu dáte nejakú právomoc v rozhodovaní, mali by ste rešpektovať jeho voľbu. V opačnom prípade môžete dieťa vážne raniť a narušiť vzťah medzi vami alebo ten novo vznikajúce súrodenecký.
Tiež je dobré myslieť a pripravovať sa na odlúčenie v čase pôrodu. Pre mnohé deti je to prvé väčšie odlúčenie od mamičky a to je veľmi ťažké samo o sebe. Ubezpečte svoje dieťa, že sa v poriadku vrátite. Dieťa by malo tento čas tráviť na mieste, ktoré dobre pozná a s ľuďmi, ktorým dôveruje.
Po pôrode je dôležité súrodencov zoznámiť, najlepšie v úzkom rodinnom kruhu - teda len rodičia a deti. Neľakajte sa, ak bude prvé zoznámenie trochu vlažné alebo dokonca negatívne. Pre dieťa je to veľmi ťažká situácia; nevie, ako sa zachovať. Vy ako rodičia buďte pokojní a pozitívne naladení.
Prichádzajúce návštevy, ktoré sa prídu pozrieť na bábätko, poučte, nech sa zaujímajú aj o vaše staršie dieťa - môžu sa porozprávať, priniesť drobnosť, hrať sa. To isté platí aj pre vás. Práve pre vaše prvorodené je celá situácia najťažšia a ono potrebuje teraz viac pozornosti a porozumenia.
Snažte sa zachovať čas, ktorý môžete venovať iba staršiemu súrodencovi, bez bábätka. Prospejete tým vášmu vzájomnému vzťahu. Môžete spoločne navštevovať krúžky, ihrisko alebo sa proste hrať a rozprávať. Každá chvíľka pozornosti vyhradená pre staršieho súrodenca sa počíta.
Zapojte staršieho súrodenca do starostlivosti o bábätko2. Dajte mu pocit, že jeho pomoc potrebujete. Vaše dieťa sa tak bude cítiť dôležito. Nikdy by ale táto pomoc nemala prerásť v nepríjemnú povinnosť - ďalšie dieťa ste si zaobstarali vy, a tak je starostlivosť o neho vašou úlohou. Nútenie staršieho súrodenca napríklad do stráženia mladšieho dobré vzťahy nevytvorí.
Nenúťte svoje staršie dieťa, aby prejavovalo novému súrodenci lásku, staralo sa o neho alebo sa s ním hralo, ak o to samo nestojí. Nátlakom môžete zadusiť vznikajúce dobrý vzťah k bábätku.
Neuprednostňujte jedného zo súrodencov. Každé z detí má svoje potreby a vašou úlohou je (v rámci možností samozrejme) ich uspokojiť. Ak z nejakého dôvodu musí potreba dieťaťa počkať alebo nemôže byť uspokojená, vysvetlite mu to. Aj napriek tomu môže byť váš potomok smutný alebo naštvaný, ale zmiernite tým zlý vplyv situácie na rodinné vzťahy.
Neporovnávajte svoje deti. Každé je iné a má svoje kvality. Snáď nikto by nepočul rád neustále dávanie za vzor a vychvaľovanie druhého človeka. Nerobte to ani svojim deťom. Zbytočne by ste podporovali súrodeneckú rivalitu.
Vyvarujte sa zmien v tomto napätom období. Teraz nie je vhodná doba pre to, aby ste premiestňovali vášho staršieho potomka zo spálne do detskej izby. Ani začať chodiť do materskej školy by nebolo vhodné. Niektorí psychológovia dokonca uvádzajú, že až rok pred narodením mladšieho súrodenca nie je vhodný čas na tieto zmeny! Dieťa by si to totiž mohlo spojiť s príchodom sestry či brata a cítiť sa odvrhnuté.
Nedeste sa, ak sa už v prvých dňoch objavia známky žiarlivosti a rivality. Dieťa môže o súrodencovi nepekne hovoriť, snažiť sa strhávať pozornosť rodičov na seba (a to aj nevhodným správaním) alebo dokonca bábätku ubližovať. Nie je to nič neobvyklé.
Rovnako tak môže táto situácia nastať aj neskôr, keď už sa zdalo, že prijatie súrodencov prebehlo dobre. Postarajte sa, aby bábätko bolo v bezpečí a svojho staršieho potomka uistite, že aj negatívne pocity voči súrodencovi sú v poriadku. Hranice však nastavte - ubližovať sa nesmie.
"Nemusíš ho mať rád, ale nemôžeš mu ubližovať" , to sú slová psychologičky Pavly Kouckej. "Deti, ktoré nemôžu vyjadrovať svoju žiarlivosť, trpia dvakrát: žiarlivosťou samotnou, a potom tým, že ju v sebe dusia. Je dôležité, aby sa nám deti mohli so svojimi pocitmi zveriť, aby sa cítili pochopené a - aj so svojou žiarlivosťou - prijaté, "pokračuje.
Ďalším problémom, ktorý by vás mohol stretnúť je takzvaná vývojová regresia . To znamená, že sa vaše staršie dieťa vráti k správaniu z mladšieho veku - napríklad predškolák sa začne pomočovať, vyžadovať fľašu s mliekom alebo pomoc v situáciách, ktoré predtým zvládal. Regresia je prirodzenou reakciou na veľký stres, k tomu sa pridáva napodobňovanie mladšieho súrodenca a túžba pritiahnuť tak vašu pozornosť.
Cesta von z tejto situácie vedie cez more vašej trpezlivosti, hoci to môže byť značne frustrujúce. Myslite na to, že vaše dieťa práve prežíva naozaj ťažké obdobie a usilujte sa mu vyjsť v ústrety. Nebojte sa, časom regresia odznie.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu