Symptotermálna metóda

Nebojte sa, pod týmto krkolomným názvom sa neskrýva nič zložitého. Symptotermálna metóda je, jednoducho povedané, cesta, ako spoznať svoj cyklus. Ukáže vám, v akej fáze cyklu sa zrovna nachádzate a či je vhodná príležitosť pokúsiť sa o bábätko. Vďaka tejto metóde tiež môžete veľmi skoro spoznať, či ste tehotná alebo prečo sa nedarí otehotnieť1. A dokonca sa touto metódou môžete účinne počatiu brániť a tak ju využiť ako antikoncepciu2. Jej spoľahlivosť je pri správnom používaní porovnateľná s hormonálnou antikoncepciou4. Na rozdiel od iných druhov antikoncepcie je prijímaná aj kresťanskou cirkvou.

VIDEO: Gynekologička o bazálnej teplote: postup, odchýlky, ovulácia, plodné dni, tehotenstvo

Rozhovor s gynekologičkou a vedúcou lekárkou ISCARE MUDr. Lenkou Rybánskou

V rozhovore s gynekologičkou MUDr. Lenkou Rybánskou:

  • 00:00 Úvod.​
  • 00:18​ Predstavenie hosťa a témy
  • 00:34​​ Čo je bazálna teplota (BT)?
  • 01:11​​ Základná krivka BT
  • 02:02​​​ Určenie plodných dní podľa BT
  • 03:06​​ Bazálna teplota a tehotenstvo
  • 04:02​​ Kedy, ako a čím si BT merať?
  • 06:17​​ Skúsenosti potrebné pri meraní BT
  • 07:59​​ Odchýlky pri BT - čo znamenajú?

YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka:


🎞️ Čo je ovulácia a ako ju spoznať?


🎞️ O ženskej plodnodsti


🎞️ Ako otehotnieť?


Celá metóda je založená na sledovaní troch ukazovateľov - bazálnej teploty, cervikálneho hlienu a krčka maternice. Bazálna teplota je teplota tela, ktorá sa meria v ústach pod jazykom alebo v pošve. Tzv. cervikálny hlien je vám iste dobre známy hlien nachádzajúci sa v pošve. Slovo cervikálny znamená, že je produkovaný krčkom maternice. Krčok maternice je na samom konci vašej pošvy, uzatvára vchod do vašej maternice. Teplotu, hlien aj krčok ovplyvňuje kolísanie pohlavných hormónov v krvi, ktoré sprevádza každý váš cyklus. A práve sledovaním určitých príznakov a ich zapisovaním môžete zistiť, ako ste na tom s plodnosťou.

Symptotermálna metóda

Popis obrázku: Na obrázku vidíte kolísanie množstva pohlavných hormónov v krvi v závislosti na fáze cyklu. V dolnej časti sú znázornené zmeny sliznice maternice.

Kontrola hlienu

Ako sme si už povedali, cervikálny hlien produkuje krčok maternice. Tento hlien má za úlohu chrániť vaše pohlavné ústrojenstvo pred infekciami. Hlien sa mení podľa fázy cyklu - v neplodnom období nemilosrdne zabíja spermie, v období ovulácie im naopak pomáha lepšie sa pohybovať k cieľu (teda k vášmu vajíčku ) a dlhšie prežiť. Vo vhodnom hliene môžu spermie prežiť až 5 dní!

Preto je hlien zakaždým trochu iný - niekedy suchý až drobivý, inokedy lepkavý, krémovitý, gélovitý alebo má konzistenciu vaječného bielka. To sa zisťuje aspoň trikrát denne, ideálne pri návšteve toalety, zavedením prstov do pošvy. Je veľa hlienu, málo alebo vôbec žiadny? Ako sa hlien správa pri pokuse o jeho natiahnutie medzi prstami?

Väčšie množstvo hlienu, ktorý má krémovitú alebo bielkovú konzistenciu a dá sa natiahnuť medzi prstami, je príznakom plodného obdobia. Naopak suchosť poukazuje na neplodné dni.

Sledovanie konzistencie hlienu krčka maternice

Popis obrázku: Typy cervikálneho hlienu. Krémový a bielkový hlien je známkou plodného obdobia .

Meranie bazálnej teploty

Bazálna teplota sa meria teplomerom pod jazykom alebo v pošve . Pre presné meranie je vhodný teplomer digitálny, ktorý zobrazuje dve desatinné miesta. Na internete či v lekárňach sa také teplomery predávajú pod názvom bazálny teplomer . Ten sa vkladá hrotom pod jazyk, mierne bokom od uzdičky, ktorá je uprostred a spája jazyk s ústnym dnom. Tiež môžete merať bazálnu teplotu v pošve tak, aby bol hrot teplomera celý vnútri. Po každom použití treba samozrejme teplomer očistiť, najlepšie vlhkým obrúskom a vysušiť.

Meranie by ste mali vykonávať stále na rovnakom mieste (teda buď v pošve alebo v ústach) a v rovnaký čas , ráno ihneď po prebudení ako vstanete z postele. Inak by mohli byť výsledky skreslené. Ak ste predchádzajúci večer pili alkohol, išli spať neskôr ako je u vás bežné alebo sa v noci odohralo niečo neobvyklé, je dobré si to zaznamenať, pretože by vaša bazálna teplota tým mohla byť ovplyvnená.

Teplota sa zaznamenáva do grafu. Všeobecne platí, že namerané teploty sú nižšie pred ovuláciou , v takzvanej folikulárnej fáze cyklu . To je fáza, počas ktorej dozrieva folikul s vajíčkom. Potom nasleduje uvoľnenie zrelého vajíčka - to je ovulácia . Tesne po ovulácii dochádza ku skokovému zvýšeniu teploty , ktoré vydrží až do ďalšej menštruácie. Namerané teploty sú u rôznych žien značne rozdielne - môžu sa pohybovať tesne nad 36 ° C, ale aj cez 37 °. To je však v poriadku.

Graf bazálnych teplôtČo je jediné podstatné je ono po-ovulačné zvýšenie, to musí byť aspoň o 0,05 ° alebo viac ako bola teplota v predchádzajúcich 6 dňoch. Zároveň táto teplota býva aspoň o 0,2 ° vyššia ako predchádzajúci deň pred zvýšením - v čase ovulácie totiž teplota mierne klesne .

Obdobie zvýšenej teploty sa nazýva luteálna fázy (podľa latinského názvu pre žlté teliesko - corpus luteum - ktoré sa vytvára na vaječníku po ovulácii). Od večera tretieho dňa zvýšených teplôt začínajú neplodné dni a trvať budú až do menštruácie. Ak luteálna fáza trvá dlhšie ako 18 dní, došlo pravdepodobne k oplodneniu vajíčka a vy ste tehotná.

Popis obrázku: Graf nameraných bazálnych teplôt. 15. deň je vidieť skokové zvýšenie teploty, ovulácia teda prebehla 14. deň cyklu.

Samovyšetrenie krčka maternice

Áno, čítate správne, krčok maternice si môžete kontrolovať sama a nie je to nič zložité. Čapík sa behom jedného cyklu mení - na začiatku cyklu je dlhý, tuhý a uzavretý . V plodnom období sa skracuje, mäkne a otvára , aby sa po ovulácii opäť vrátil k svojej pôvodnej podobe. Ako to vyzerá zrovna s vašim čapíkom zistíte ľahko, najlepšie v sprche v sede na bobku, alebo napríklad v stoji s nohou opretou o kraj vane. Dôležité je, aby ste kontrolu vykonávala stále v rovnakej polohe , najlepšie prostredníkom zavedeným hlboko do vagíny. Pozor na dlhé nechty!

Je úplne normálne, že spočiatku budete neistá a nebudete vedieť, čo vlastne cítite. Telo každej ženy je iné, a to platí aj pre čapík. Behom pár cyklov ale ľahko vysledujete, ako sa čapík počas celého cyklu premieňa a ako to súvisí s fázou vášho cyklu. Z toho dôvodu sa aj stav maternice zaznamenáva, aby ste si kedykoľvek mohli overiť, ako to s čapíkom vyzeralo v predchádzajúcich cykloch.

Samovyšetrenie krčka maternice

Popis obrázku: Samovyšetrenie krčka maternice a jeho zmeny v priebehu cyklu. 1 (červená) - menštruácia, 2 (oranžová) - čapík tvrdý, 3 (žltá) - čapík mäkký, 2 (tyrkysová) - čípok je nízko a suchý 3 (fialová) - čípok je vlhký a pohyblivý, 4 - čípok je vysoko a veľmi vlhký, 5 - maternica, 6 - krčok maternice. o O - krúžky v grafe znázorňujú, ako je čapík otvorený alebo uzavretý

Rovnako ako teplotu a hlien, aj stav maternice si dôkladne zapisujte. Na internete sa dajú nájsť zadarmo na stiahnutie a vytlačenie tabuľky pre zaznamenávanie vašich cyklov .

Vyplnená tabuľka o stave krčka maternice

Popis obrázku: Príklad vyplnenej tabuľky. Môžete si záznamy zjednodušiť alebo naopak ešte viac rozpísať napríklad o pocity vlhkosti v pošve alebo podrobne opísať vyšetrenie maternice. Čo bude vyhovovať práve vám, zistíte praxou .

Ako zistiť, či je plodný alebo neplodný deň?

Teraz už viete, čo všetko sa denne zaznamenáva. Aby sme mohli spoľahlivo určiť plodné a neplodné dni cyklu, je dobré mať záznamy aspoň 3 vašich cyklov , pretože tým sa naučíte rozoznávať pri sebe rôzne druhy hlienov a fázy krčka maternice. Spoľahlivo určiť, čo sa vo vašom tele odohráva je tak trochu veda, a preto sú dostupné brožúry, knihy a dokonca aj kurzy symptotermálnej metódy .

Vieme, že spermie môžu prežiť až 5 dní vo vašom tele, ak je prítomný plodný hlien. Preto je teoreticky 5 dní pred ovuláciou plodných. Ak žiadny hlien prítomný nie je, berie sa tento deň ako neplodný. Niektoré ženy môžu mať hlien prítomný po celý cyklus, preto využijete záznamy z predchádzajúcich cyklov, aby ste vedela, aký je obvyklý priebeh práve u vás a aký typ hlienu mávate pred ovuláciou.

Ovuláciu zistíte podľa krátkeho otvoreného čípku , prítomnosti plodného hlienu (krémovitý až bielkovitý naťahujúci sa hlien). Nasledujúci deň po ovulácii dochádza ku skokovému zvýšeniu teploty a začiatku luteálnej fázy. Od 3. večera luteálnej fázy začína neplodné obdobie až do nasledujúcej menštruácie.

Moderné technológie môžu všetko uľahčiť

Zdá sa vám metóda príliš zložitá? Je pravda, že táto metóda vyžaduje podrobné štúdium, predovšetkým ak ju chcete používať ako spoľahlivú antikoncepciu . V dobe digitálnej si ale môžeme všeličo uľahčiť. Záleží na vás, koľko ste ochotná investovať.

Existujú mobilné aplikácie , ktoré sú zadarmo alebo za minimálny poplatok. Takéto aplikácie väčšinou slúžia len na zaznamenávanie údajov - vlastne len nahradia ceruzku a papier a nakreslia za vás graf bazálnej teploty. Vyhodnotenie údajov tak stále zostane na vás.

O niečo drahšie variantom sú minipočítače alebo teplotné senzory , ktoré merajú bazálnu teplotu a vyhodnotia váš cyklus. Minipočítač má vlastný teplomer, ktorým si meriate rannú teplotu v ústach. Senzor sa zase lepií špeciálnou náplasťou do podpazušia než pôjdete spať. Ráno sa potom senzor spáruje s vaším smartphonom. Na displeji počítača alebo v aplikácii na mobile sa vám rozsvieti údaj, či máte plodný alebo neplodný deň. Tu sa ale pripravte na investíciu v rádoch tisícov. Na slovenskom trhu sú tieto prístroje k dostaniu pod značkami NaturComp, cyclotest alebo iFertracker.

Klady a zápory symptotermálnej metódy

Medzi klady bezpochyby patrí poznanie vlastného cyklu , ktoré vám umožní naplánovať ten správny čas pohlavného styku pri snahe o dieťatko . Ak sa vám počatie nedarí, môže starostlivo vedený "denníček" cyklov pomôcť gynekológovi v diagnóze vašich ťažkostí . Zo záznamov môže váš lekár vyčítať napríklad to, že nedochádza k ovulácii, je problém s produkciou hormónov alebo došlo k potratu3.

Z hľadiska financií môže byť symptotermálna metóda veľmi ekonomická , ak si vystačíte s papierom, ceruzkou a teplomerom. Na druhej stranu do nej môžete investovať aj tisíce , ak sa rozhodnete pre minipočítač.

Ak používate túto metódu ako antikoncepciu, nemusíte sa báť žiadnych vedľajších účinkov alebo alergických reakcií , ktoré môžu sprevádzať užívanie tabletiek, vnútromaternicových teliesok14, spermicídov a latexových prezervatívov. Pritom je symptotermálna metóda spoľahlivá približne rovnako ako hormonálne tabletky.

Nevýhodou je čas , ktorý budete musieť venovať štúdiu, každodennému sledovaniu príznakov a vedeniu záznamov. Ak nechcete počať bábätko, budete tiež musieť vyriešiť iný spôsob ochrany pri vašich plodných dňoch alebo so sexom pár dní počkať .

Video: Symptotermálna metóda - spoľahlivá a prirodzená antikoncepcia aj koncepcia

Viac o symptotermálnej metóde na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.rodina.cz/clanek3633.htm
  2. http://www.rodina.cz/clanek3826.htm
  3. http://www.rodina.cz/clanek3694.htm
  4. http://www.rodina.cz/clanek3775.htm
  5. http://www.lpp.cz/

Použité zdroje obrázkov

  1. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Menstru...
  2. http://www.rodina.cz/clanek3633.htm
  3. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Variaçã...
  4. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cervix_...

archiv autorky

Hodnotenia a skúsenosti so symptotermálnou metódou

Máš skúsenosť so symptotermálnou metódou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke