Pod sterilizáciou rozumieme rozumieme zabránenie plodnosti bez odstránenia alebo poškodenia pohlavných žliaz osoby. Definícia sterilizácie sa týka tak mužov ako aj žien.
Môže ísť teda o:
Problematika sterilizácií bola upravená socialistickou smernicou z roku 1972 (č. 2 – 4582/1972 – B/1). Prinášala však so sebou nielen praktické problémy, ale hlavne nezodpovedala medzinárodným štandardom v oblasti ľudských práv, keďže sterilizácia môže znamenať závažný zásah do ľudských práv.
V súčasnosti je sterilizácia upravená zákonom č. 576/2004 Z.z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov , v jeho štvrtej časti nazvanej Zdravotná starostlivosť v osobitných prípadoch.
Socialistická smernica vyžadovala dosiahnutie určitého veku a počtu odrodených detí, aby sa mohla vykonať sterilizácia, táto koncepcia sa odstránila a sterilizácia sa stala prístupnou antikoncepčnou metódou (samozrejme vnímame v súvislosti s dosiahnutím plnej spôsobilosti na právne úkony, vôľovú a rozumovú vyspelosť). K sterilizácii sa nevyžaduje súhlas partnera a závisí od dotknutej osoby, či svojho partnera zapojí do rozhodovania. Pacient rozhoduje sám za seba, nemôže o ňom rozhodnúť lekár, pri sterilizáciách to platí bez výnimky. Lekár si musí splniť svoje zákonné povinnosti ohľadom poučenia a informovania pacienta o možnostiach, ktoré má, komunikovať s ním, aby si vedel vybrať a rozhodnúť sa vzhľadom na všetky alternatívy.
Zákon stanovuje, že medzi poskytnutím informovaného súhlasu a vykonaním sterilizácie musí byť aspoň 30 dní.
Dôvody prečo sa muž alebo žena rozhodne pre sterilizáciu sú rôzne:
Sterilizácia ako antikoncepčná metóda je vhodná iba pre páry, ktoré už nechcú mať ďalšie dieťa, či už z osobných dôvodov alebo aj zdravotných.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu