Sterilita

Sterilita alebo neplodnosť je znížená alebo chýbajúca schopnosť splodiť potomka. Neplodnosť sa definuje ako neschopnosť páru otehotnieť po jednom roku (niekde dvoch rokoch) nechráneného sexuálneho styku.

Sterilita neznamená bezdetnosť. Väčšina párov, ktoré majú problém otehotnieť sa nedajú v pravom slova zmysle označiť za neplodné, ale trápi ich "len" znížená plodnosť. V posledných rokoch sa zvyšuje množstvo párov, ktoré vyhľadávajú odborníkov kvôli neplodnosti.

Sterilita

Zdravé páry, ktoré majú do 30 rokov, ktoré majú pravidelný pohlavný styk , majú 30% šancu na otehotnenie každý mesiac. Žena má najvyššiu šancu otehotnieť vo veku 20 rokov1, po 35.roku klesá šanca na otehotnenie, ale vek, kedy sa znižuje plodnosť je u každej ženy iný.

Delenie

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) rozoznáva dva typy sterility: primárnu a sekundárnu.

  • Primárna sterilita je definovaná ako stav, kedy napriek pravidelnému nechránenému styku počas minimálne jedného roka nedošlo k otehotneniu alebo pôrodu životaschopného dieťa. Teda, k tehotenstvu u ženy nikdy nedošlo alebo k tehotenstvu alebo tehotenstvám síce došlo, ale nedošlo k jeho úspešnému ukončeniu (spontáne potraty11, narodenie mŕtveho plodu).
  • Sekundárna sterilita je klasifikovaná tak, že aj napriek pravidelnému pohlavnému styku nedošlo k novému počatiu alebo úspešnému ukončeniu tehotenstva, napriek tomu, že v minulosti žena počala alebo porodila životaschopné dieťa. Teda žena už počala alebo má dokonca jedno či viac detí, ale teraz sa to nedarí.

Odhaduje sa, že 2 až 10% párov nie je schopných počať dieťa prirodzeným spôsobom a ďalších 10 až 25% nie je schopných počať ďalšie dieťa.

Príčiny

Existuje mnoho príčin, ktoré sú zodpovedné za neplodnosť. Príčina neplodnosti môže byť na strane ženy alebo chlapa, preto príčiny môžeme rozdeliť na dve skupiny:

Sterilita u ženy

Neplodnosť u ženy1 je vtedy ak:

  • oplodnené vajíčko po oplodnení nedokáže prežiť a následne dôjde k potratu
  • oplodnené vajíčko sa nedokáže uhniezdiť v sliznici maternice
  • vajíčka nedokážu prejsť od vaječníkov do maternice
  • problém je vo vaječníkoch (vajíčka nedokážu dozrieť vo vaječníkoch)

Ženská neplodnosť

Neplodnosť u ženy môžu spôsobiť tieto ochorenia a stavy:

Sterilita u mužov

Muž je neplodný vtedy, ak:

Neplodnosť u muža spôsobujú nasledovné patologické stavy:

  • rakovina, chemoterapia, ožarovanie
  • vrodené vývojové vady
  • hormonálna nerovnováha
  • infekcie, zápaly
  • obezita, starší vek, toxické látky v okolí
  • vazektómia

Diagnostika

Lekár (gynekológ, urológ) pri podozrení na neplodnosť urobí všetky vyšetrenia, aby diagnostikoval poruchu a našiel príčinu. U obidvoch partnerov sa spíše anamnéza a lekár ich fyzikálne vyšetrí, ďalej sa urobia krvné testy.

U žien sa robí hormonálny profil, meranie telesnej teploty, sonografické vyšetrenie pohlavných orgánov, laparoskopia5, vyšetrenie štítnej žľazy. U mužov sa najčastejšie robí spermiogram, sonografické vyšetrenie reprodukčných orgánov a v niektorých prípadoch sa indikuje biopsia semenníkov.

Terapia

Liečba neplodnosti závisí na príčine. V niektorých prípadoch sa dá úplne odstrániť príčina a pár môže otehotnieť bez pomoci centra asistovanej reprodukcie1. Na druhej strane sú rôzne ochorenia a patologické stavy, pri ktorých sa pár bez pomoci nezaobíde, vtedy sa robí IUI alebo IVF7.

Páry si môžu zvýšiť šancu na otehotnenie vtedy, ak majú pohlavný styk aspoň raz za tri dni medzi 10.-18. dňom menštruačného cyklu, je to obdobie ovulácie. Je lepšie mať pohlavný styk ešte pred ovuláciou, pretože spermie dokážu prežiť tri dni v tele ženy, ale vajíčko je schopné oplodnenia iba niekoľko hodín po tom ako je uvoľnené z vaječníkov.

Ženám s nadváhou alebo podváhou sa odporúča zmeniť životný štýl, tak aby mali zdravú hmotnosť. Obezita alebo podváha spôsobujú hormonálnu nerovnováhu, čo vedie k poruchám menštruačného cyklu a k problémom s ovuláciou.

Psychologické aspekty neplodnosti

Neúspešné pokusy o otehotnenie a silná túžba po dieťati je pre ženu silným emočným zážitkom, ktorý sa môže prejaviť v podobe hnevu, depresie, úzkosti1, problémami v manželstve a pocitom bezcennosti. Je vedecky dokázané, že ženy v neplodnom páre sú viac úzkostlivé ako ich partneri. Rôzne štúdie upozorňujú na fakt, že stres a úzkosť negatívne ovplyvňujú liečbu neplodnosti.

Ženy, ktoré sa neúspešne pokúšajú otehotnieť majú silné depresie1, ktoré sú podobné ženám, ktoré majú rakovinu alebo iné závažné ochorenie. Emočný stres a problémy v manželstve sú výraznejšie u párov, kde je príčina neplodnosti na strane muža. Psychologický dopad neplodnosti u jedného partnera môže negatívne ovplyvniť aj druhého partnera.

Psychický stres, ktorý vzniká v súvislosti s neplodnosťou, vyplýva z troch nasledujúcich faktorov:

  • mať dieťa je pre partnerov hlavnou túžbou a životným cieľom
  • na ženy je vyvíjaný tlak spoločnosti, tzv. ženská rola
  • vplyv na pohlavný život

Správanie neplodných párov (stres, depresia, úzkosť) sa popisuje ako dôsledok neplodnosti. Depresia u neplodných párov sa vyskytuje omnoho častejšie ako u plodných párov. Ženy s anamnézou depresie v minulosti majú až dvojnásobné riziko, že môžu mať problémy s otehotnením v budúcnosti, pretože nemôžu kontrolovať faktory, ktoré negatívne ovplyvňujú plodnosť ako napr. pitie alkoholu alebo fajčenie.

Psychologické faktory môžu negatívne ovplyvniť plodnosť v tom, že pri depresii dochádza k poruchám ovulácie, luteinizačný hormón nedokáže správne regulovať ovuláciu. Depresia ďalej spôsobuje zmeny v imunitnom systéme, ktoré tiež negatívne ovplyvňujú plodnosť ženy. Stres sa preto pokladá za jeden z možných príčin neplodnosti.

Samotný proces liečby neplodnosti a neúspešné cykly IVF predstavujú pre partnerov ďalší stres a úzkosť, zhoršujú sa prejavy depresie. Výsledok liečby neplodnosti je vo vysokej miere ovplyvnený psychikou.

Depresia spôsobená neplodnosťou

Príznaky depresie:

  • smútok trvajúci týždne až mesiace
  • pocity beznádeje a bezmocnosti
  • častý plač, podráždenie
  • problémy so spánkom (nespavosť alebo príliš veľa spánku)
  • nízky záujem o sex
  • časté pocity úzkosti a obáv

Depresia sa môže liečiť antidepresívami. Niektoré páry si myslia, že antidepresíva negatívne ovplyvňujú plodnosť, nie je to úplne pravda. V dnešnej dobe sú k dispozícii lieky, ktoré spolu so sedeniami u psychiatra alebo psychológa zvyšujú šance na otehotnenie. Depresia sa však môže liečiť v skupinových terapiách a mnoho kliník asistovanej reprodukcie ponúka psychologické poradenstvo. Pri zvolení antidepresívnej liečby by mal psychiater spolupracovať s gynekológom a vybrať najvhodnejšiu liečbu pre pacientku, pretože niektoré lieky na plodnosť majú vplyv na náladu a zhoršujú depresiu.

Video: Neplodnosť, keď sa nedarí otehotnieť

Viac o neplodnosti na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. Klinika reprodukční medicíny a gynekologie Zlín: http://www.crmzlin.cz/24794-priciny-a-diagnostika-neplodnosti
  2. Svetová zdravotnícka organizácia: https://web.archive.org/web/20190421095423/http://www.who.int/reproductivehealth/topics/infertili...
  3. http://www.bjmp.org/content/psychological-aspects-infertility
  4. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/001191.htm

Použité zdroje obrázkov

  1. https://pixabay.com/sk/žena-smiley-smajlík-hnev-tvár-tip-1253485/
  2. https://pixabay.com/sk/smutná-dievča-dievča-plače-smútok-1382940/
  3. https://pixabay.com/sk/photos/?q=plodnosť+test&hp=&image_type=all&order=popular&cat=&min_width=&m...

Hodnotenia a skúsenosti so sterilitou

Máš skúsenosť so sterilitou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
nikola81  7. máj 2013

Moja nekonečná cesta

Rozhodla som sa prispieť s mojimi skúsenosťami aj preto aby som sa raz hrdo pozrela na to čo sem napíšem a budem len spomínať na všetko čím som si prešla. 2004 - hormonálna liečba, zisťovanie príčin prečo sa mi nedarí... HSG - super, vajcovody priechodné Hormonálny profil - viac testosterónu, potvrdený syndróm PCO Nasadený duphaston na spravidelnenie cyklu. Nepomohlo, mrcha síce chodila, no otehotnieť sa nepodarilo. Neskôr nasadený clostilbegyt u môjho gynekológa ktorý ma vôbec nesledoval. Maximálna neochota a snaha pomôcť.... Zmena lekára, znova kolotoč clostilbegyt, duphaston...Stále neúspešne....Skoro stále cysty, a nikdy nikoho nenapadlo pichnúť mi pregnyl :( Už som mala dosť, objednala som sa začiatkom roka 2006 do centra asistovanej reprodukcie v Martine 2006 - 1 IVF, Sanatórium Helios Martin - neúspešné, krvácanie asi po 4 dňoch od vkladu Neobišiel ma ani OHSS, po výbere 18 vajíčok sa moje telo zbláznilo a vaječníky som mala veľmi zväčšené..Ťahali mi z brucha tekutinu ktorá, mi spôsobovala strašné bolesti. Ale zvládla som to 2006 - KET, Sanatórium Helios Martin - na 10 deň od vkladu krásne // na teste a neskutočná radosť, kontrolné sono potvrdilo tehu. Bola som nesmierne šťastná. V tom období som sa už snažila už dva roky. Po dvoch týždňoch od vkladu prišlo veľké krvácanie, nepomohli ani zvýšené dávky utrogestanu, proste mi nebolo súdené stať sa matkou a drobček odišiel sám. Bola som hospitalizovaná a v bolestiach a sama som čakala kedy to samé odíde. Nasledovalo čistenie a potom už len prázdno, beznádej, znechutenie a pesimizmus. Skončila som na psychiatrii s antidepresívami. Nezvládla som svoje neúspechy a moje telo bolo totálne unavené a zničené. 2007 - toto bol prelomový rok. V mojom živote nastali neskutočné zmeny. Rozvod, nová práca, prenájom malého bytíku. 2007 - v ten istý rok som si našla priateľa. Bábo sme samozrejme hneď neriešili. No moje problémy boli nekonečné. Naďalej menzes nechodila aj 6 mesiacov, pichala som si sama Agolutin z ktorého som mala neustále cysty. 2008 - Prišiel neskutočný šok...Išla som ku svojej lekárke pre bolesti na ľavej strane podbruška. Na sone nebolo nič vidno, sliznica vysoká, odobratá krv na HCG. Nasledoval telefonát, HCG niečo vyše 1400. Skoro som odpadla, bola som v práci a nemo som hľadela von oknom, že to nie je možné aby som ja prirodzene otehotnela..Ale stalo sa. Nasledovala ďalšia kontrola,, na sone stále nič, pri takej hodnote už malo byť niečo vidno. Podozrenie na mimomaternicové tehotenstvo. Hneď som dostala papiere do nemocnice a v ten deň ma operovali. Po prebratí z narkózy som si chytala brucho či ho mám rozrezané alebo mi to urobili laparoskopicky. Našťastie mala som len tri dierky emoticon No lekár ma nepotešil. Ľavý vajcovod bol veľmi poškodený, museli mi ho zobrať. V tom momente mi to nedochádzalo, ale až neskôr som si uvedomila že to znova len pridá na tom že nebudem môcť otehotnieť. Život išiel ďalej, s priateľom sme si kúpili malý domček a prerábali ho. Samozrejme ja som naďalej fungovala na agolutine. Nikdy sme si nedávali pozor, no ovulácia u mňa evidentne neprebiehala. 14.10.2011 sme prvý krát spali v našom domčeku emoticon 11/2011 - Som po dlhánskej dobe znova išla do Heliosu a prosila som aby niečo urobili s mojím cyklom. Predpísaný Lutenyl, užívala som ho 6 mesiacov...Stále sa nič nepodarilo hoci mrcha chodila pravidelne. Bola som nútená ho prestať užívať..Začali sa prejavovať jeho nežiadúce účinky a už som s nimi nedokázala fungovať... Znova prechod na Agolutin 10/2012 - Helios Martin, potvrdená ovulácia - nechápala som ako to je možné, ale proste stalo sa. Predpísaný duphaston na prípadné udržanie tehu 11/2012 - Rozhodnutie že ideme ešte viac bojovať 11/2012 - Helios Martin - predpísaný duphaston, aj napriek tomu že na sone nebolo vidno prichádzajúcu ovulku, z krvi mi zistili že aj november bol ovulačný 12/2012 - Helios Martin - pridaný clostilbegyt + duphaston 26.12.2012 - pichnutý pregnyl, clostilbegyt zabral 29.12.2012 - znova duphaston pre prípadne udržanie tehu 8.1.2013 - dušík na tehu teste 10.1.2013 - znova len dušík na teste 13.1.2013 - znova len dušík na teste..to som už vedela že z toho nič nebude, lebo ani na sone nič nebolo a nakoniec HCG vyšlo 0,5 Môj záver bol...biochemické tehu... Mrcha prišla až na 41 DC - 20.1.2013 22.1.2013 - clostilbegyt 4.2.2013 - pregnyl, no na moje sklamanie, nádherný folikul 22mm sa urodil na ľavej strane kde nemám vajcovod. No i tak sa snažíme. 6.2.2013 - duphaston a modlenie aby sa stal zázrak 15.2.2013 - posledná tabletka duphastonu, Kiež by mrcha neprišla 23.2.2013 - mcha dorazila v plnej kráse :( ale rátala som s tým od 25.2. do 1.3. - clostilbegyt 7.3.2013 - HELIOS Martin folikulometria, rozhodne sa či pôjdeme na IUI 7.3.2013 - kontrola dopadla zle...krásne vajko 20mm je znova na ľavej strane kde nemám vajcovod. Mesiac musíme mať prestávku pretože clostil som brala tretí krát..No čo už...Znova je tu nácvik trpezlivosti a pevných nervov 26.3.2013 - dorazila mrcha, skúsim tento cyklus fytosoju. Hormóny ma už ničia :( 7.4.2013 - kontrola v Heliose, či sa niečo udialo aj bez clostilu. Ovu test pozitívny, no na sone žiadny dominantný folikul. Ďalšia záhada u mňa 6.5.2013 - až teraz dorazila mrcha...A u nás padlo veľké rozhodnutie, že v MÁJI ideme skúsiť naše prvé IUI a ja verím že aj víťazné 18.5.2013 - čaká má folikulometria v Heliose a rozhodne sa či mi IUI urobia
8 ľudí považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke