Sterilita alebo neplodnosť je znížená alebo chýbajúca schopnosť splodiť potomka. Neplodnosť sa definuje ako neschopnosť páru otehotnieť po jednom roku (niekde dvoch rokoch) nechráneného sexuálneho styku.
Sterilita neznamená bezdetnosť. Väčšina párov, ktoré majú problém otehotnieť sa nedajú v pravom slova zmysle označiť za neplodné, ale trápi ich "len" znížená plodnosť. V posledných rokoch sa zvyšuje množstvo párov, ktoré vyhľadávajú odborníkov kvôli neplodnosti.
Zdravé páry, ktoré majú do 30 rokov, ktoré majú pravidelný pohlavný styk , majú 30% šancu na otehotnenie každý mesiac. Žena má najvyššiu šancu otehotnieť vo veku 20 rokov1, po 35.roku klesá šanca na otehotnenie, ale vek, kedy sa znižuje plodnosť je u každej ženy iný.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) rozoznáva dva typy sterility: primárnu a sekundárnu.
Odhaduje sa, že 2 až 10% párov nie je schopných počať dieťa prirodzeným spôsobom a ďalších 10 až 25% nie je schopných počať ďalšie dieťa.
Existuje mnoho príčin, ktoré sú zodpovedné za neplodnosť. Príčina neplodnosti môže byť na strane ženy alebo chlapa, preto príčiny môžeme rozdeliť na dve skupiny:
Neplodnosť u ženy1 je vtedy ak:
Neplodnosť u ženy môžu spôsobiť tieto ochorenia a stavy:
Muž je neplodný vtedy, ak:
Neplodnosť u muža spôsobujú nasledovné patologické stavy:
Lekár (gynekológ, urológ) pri podozrení na neplodnosť urobí všetky vyšetrenia, aby diagnostikoval poruchu a našiel príčinu. U obidvoch partnerov sa spíše anamnéza a lekár ich fyzikálne vyšetrí, ďalej sa urobia krvné testy.
U žien sa robí hormonálny profil, meranie telesnej teploty, sonografické vyšetrenie pohlavných orgánov, laparoskopia5, vyšetrenie štítnej žľazy. U mužov sa najčastejšie robí spermiogram, sonografické vyšetrenie reprodukčných orgánov a v niektorých prípadoch sa indikuje biopsia semenníkov.
Liečba neplodnosti závisí na príčine. V niektorých prípadoch sa dá úplne odstrániť príčina a pár môže otehotnieť bez pomoci centra asistovanej reprodukcie1. Na druhej strane sú rôzne ochorenia a patologické stavy, pri ktorých sa pár bez pomoci nezaobíde, vtedy sa robí IUI alebo IVF7.
Páry si môžu zvýšiť šancu na otehotnenie vtedy, ak majú pohlavný styk aspoň raz za tri dni medzi 10.-18. dňom menštruačného cyklu, je to obdobie ovulácie. Je lepšie mať pohlavný styk ešte pred ovuláciou, pretože spermie dokážu prežiť tri dni v tele ženy, ale vajíčko je schopné oplodnenia iba niekoľko hodín po tom ako je uvoľnené z vaječníkov.
Ženám s nadváhou alebo podváhou sa odporúča zmeniť životný štýl, tak aby mali zdravú hmotnosť. Obezita alebo podváha spôsobujú hormonálnu nerovnováhu, čo vedie k poruchám menštruačného cyklu a k problémom s ovuláciou.
Neúspešné pokusy o otehotnenie a silná túžba po dieťati je pre ženu silným emočným zážitkom, ktorý sa môže prejaviť v podobe hnevu, depresie, úzkosti1, problémami v manželstve a pocitom bezcennosti. Je vedecky dokázané, že ženy v neplodnom páre sú viac úzkostlivé ako ich partneri. Rôzne štúdie upozorňujú na fakt, že stres a úzkosť negatívne ovplyvňujú liečbu neplodnosti.
Ženy, ktoré sa neúspešne pokúšajú otehotnieť majú silné depresie1, ktoré sú podobné ženám, ktoré majú rakovinu alebo iné závažné ochorenie. Emočný stres a problémy v manželstve sú výraznejšie u párov, kde je príčina neplodnosti na strane muža. Psychologický dopad neplodnosti u jedného partnera môže negatívne ovplyvniť aj druhého partnera.
Psychický stres, ktorý vzniká v súvislosti s neplodnosťou, vyplýva z troch nasledujúcich faktorov:
Správanie neplodných párov (stres, depresia, úzkosť) sa popisuje ako dôsledok neplodnosti. Depresia u neplodných párov sa vyskytuje omnoho častejšie ako u plodných párov. Ženy s anamnézou depresie v minulosti majú až dvojnásobné riziko, že môžu mať problémy s otehotnením v budúcnosti, pretože nemôžu kontrolovať faktory, ktoré negatívne ovplyvňujú plodnosť ako napr. pitie alkoholu alebo fajčenie.
Psychologické faktory môžu negatívne ovplyvniť plodnosť v tom, že pri depresii dochádza k poruchám ovulácie, luteinizačný hormón nedokáže správne regulovať ovuláciu. Depresia ďalej spôsobuje zmeny v imunitnom systéme, ktoré tiež negatívne ovplyvňujú plodnosť ženy. Stres sa preto pokladá za jeden z možných príčin neplodnosti.
Samotný proces liečby neplodnosti a neúspešné cykly IVF predstavujú pre partnerov ďalší stres a úzkosť, zhoršujú sa prejavy depresie. Výsledok liečby neplodnosti je vo vysokej miere ovplyvnený psychikou.
Príznaky depresie:
Depresia sa môže liečiť antidepresívami. Niektoré páry si myslia, že antidepresíva negatívne ovplyvňujú plodnosť, nie je to úplne pravda. V dnešnej dobe sú k dispozícii lieky, ktoré spolu so sedeniami u psychiatra alebo psychológa zvyšujú šance na otehotnenie. Depresia sa však môže liečiť v skupinových terapiách a mnoho kliník asistovanej reprodukcie ponúka psychologické poradenstvo. Pri zvolení antidepresívnej liečby by mal psychiater spolupracovať s gynekológom a vybrať najvhodnejšiu liečbu pre pacientku, pretože niektoré lieky na plodnosť majú vplyv na náladu a zhoršujú depresiu.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu