Spermiogram, analýza semena alebo tiež štandardizované vyšetrenie ejakulátu je prvým vyšetrením, na ktoré je váš muž poslaný, ak sa snažíte o bábätko a stále sa vám to nedarí.
Ďalšími dôvodmi pre vyšetrenie je napríklad potvrdenie úspešnej vazektómie (nevratná metóda mužskej antikoncepcie2, pri ktorej sa prerušia semenovody a prirodzený tok spermií), kedy si chcú byť lekári istí úspešnosťou operácie a teda tým, že v ejakuláte nie sú žiadne spermie.
Konečný výsledok spermiogramu je zvyčajne stanovený po 2 - 3 odobratých vzorkách, ktoré sa skúmajú s minimálne týždňovým odstupom. Odstupy aj počet vyšetrovaných vzoriek sú stanovené preto, aby bol výsledok čo najpresnejší a najobjektívnejší. Pred samotným vyšetrením je muž väčšinou prizvaný aj na bežnú urologickú prehliadku a na testovanie pohlavne prenosných chorôb. Na urologickej prehliadke lekár vyšetrí brušnú a bedrovú oblasť a hlavne prostatu (v rukaviciach cez konečník s pomocou znecitlivujúceho gélu). Muž by mal tiež doniesť vzorku moču a lekár vykoná aj odber krvi.
Samotný odber ejakulátu prebieha väčšinou pomocou masturbácie po 2 - 3 dňovej prestávke v pohlavnom živote (tzn. bez pohlavného styku, masturbácie, skrátka, nesmie dôjsť k ejakulácii). Spermie sa odoberajú do sterilnej nádobky, ktorú muž dostane v rámci vyšetrenia. Ak môže muž doniesť spermie z domu je nutné, aby zabezpečil, že nádobka neobsahuje žiadne látky, ktoré by mohli spermie znehodnotiť (dezinfekcia a pod.).
Spermiogram je vyšetrenie spermií a semennej tekutiny. Sleduje sa v rámci neho nasledujúce:
Prvé hodnotenie ejakulátu sa koná hneď po odbere. Najskôr sa lekári zameriavajú na vzhľad. V rámci tohto posudzovania je podstatná farba. V poriadku je biela až nažltlo zakalená. V odobratej vzorke nesmie byť prítomná krv ani žiadny vločkovitý materiál, ktorý by poukazoval na prítomnosť infekcie v pohlavnom systéme.
Ejakulát sa nechá niekoľko desiatok minút (väčšinou do 30 minút) skvapalniť (skvapalnenie sa odborne označuje ako kolikvácia ) a následne sa meria jeho objem v odmerke, natiahnutím do sterilnej injekčnej striekačky alebo sa váži na presných digitálnych váhach. Za normálny objem je považovaných 2 - 6 ml. Avšak, množstvo ejakulátu obvykle nemá významný vplyv na plodnosť. Rozhodujúcim faktorom je množstvo spermií v tekutine.
Po skvapalnení hodnotí lekár konzistenciu spermií tak, že nasaje cca 5 ml do pipety, z ktorej majú spermie voľne odkvapkávať. Normálne spermie vytvárajú jednoduché kvapky, pri zvýšenej viskozite sa vytvárajú vlákna dĺžky až 2 cm.
Následne sa stanovuje pH ejakulátu. Kvapka ejakulátu sa nanesie na pH papierik a dochádza k vyhodnocovaniu. Normálne pH je mierne zásadité a pohybuje sa okolo hodnoty 7,2 alebo vyššej, horná hranica pH je 7,8. Kyslé pH spermie zabíja. Kyslosť a zásaditosť ejakulátu ovplyvňuje rovnováha medzi kyslými sekrétmi prostaty a zásaditými sekrétmi, ktoré produkujú semenné vačky. Ak je pomer zásaditých sekrétov veľmi nízky, majú celkovo spermie vyššiu kyslosť.
Počítanie spermií sa deje najčastejšie pomocou Maklerovej komôrky (metóda počítania spermií v rámci štvorcových polí, viď obrázok) alebo riadeným analyzátorom (v špeciálnom prístroji s využitím počítača). Koncentrácia spermií sa meria ideálne z dvoch vzoriek ejakulátu odobratých v rôznej dennej dobe. Normálny počet spermií v 1 ml ejakulátu sa pohybuje okolo 50 miliónov. Za dolnú hranicu pre plodnosť sa považuje 15 miliónov spermií v 1 ml. Nepohyblivé spermie sa väčšinou považujú za mŕtve, ale nemusí to tak byť vždy. Špeciálnym testom možno odlíšiť spermie, ktoré sú mŕtve (farebný test, ktorý odlíši živé) alebo tie, ktoré sa tvária, ako že v ejakuláte nie sú (test na centrifúge).
Popis obrázku: Minimálna koncentrácia spermií pre plodnosť sa považuje 15 miliónov spermií v 1 ml.
Pohyblivosť spermií je percentuálne vyjadrenie spermií, ktoré majú pohyblivý bičík. V ideálnom prípade má byť vyšetrenie vykonané do 1 hodiny od odobratia ejakulátu.
Podľa WHO je motilita spermií rozdelená do štyroch kategórií:
Kategória A | - rýchlo postupujúce, spermie rýchlo sa pohybujúce dopredu. |
Kategória B | - pomaly postupujúce, spermie pomaly sa pohybujúce. |
Kategória C | - nepostupujúce, spermie majú len lokálnu pohyblivosť, točia sa v kruhu. |
Kategória D | - spermie sa nepohybujú vôbec. |
Pohyblivosť spermií sa považuje za normálnu v okamihu, keď je viac ako 25% spermií z kategórie A - rýchlo postupujúce, alebo aspoň 50% z kategórie A a B.
Morfológia, čiže skúmanie tvaru spermií, je veľmi citlivý údaj. Toto vyšetrenie hľadá akékoľvek nezdravé tvary, ktoré sú odchýlkou od normálne vyzerajúcich spermií (vzhľadom k počtu hlavičiek, bičíkov, ich tvaru a dĺžke). Odchýlky od normálneho tvaru sú napr. dvojitá hlavička, dvojité bičíky, deformácie hlavičiek, poškodenie krčku. Kritériá hodnotenia sú veľmi prísne. Za normálny morfologický test je považovaný taký, ktorý obsahuje aspoň 60% spermií normálneho tvaru.
K hodnoteniu vitality spermií sa pristupuje v okamihu, keď je viac ako 60% spermií v pohyblivostnej kategórii D - spermie sa nepohybujú. Ide o stanovenie životaschopnosti spermií, resp. o percento živých spermií. Mŕtve spermie prijímajú špeciálnu farbiacu látku cey poškodený obal, ktorý oddeľuje vnútro bunky od vonkajšieho prostredia a tým sa odlíšia od živých.
Spermiogram sa riadi aj týmto parametrom, na základe ktorého sa posudzuje prítomnosť leukocytov, baktérií, prvokov, prípadne ďalších cudzorodých látok. Protilátky proti spermiám nebývajú absolútnou príčinou neplodnosti, ale výrazne znižujú pravdepodobnosť tehotenstva.
Samozrejme existujú faktory, ktoré môžu kvalitu spermií ovplyvniť, a to nielen z negatívneho, ale aj pozitívneho hľadiska. Pokiaľ má spermiogram hraničné hodnoty pre možnosť počatia, pravdepodobne odporučí lekár vášmu partnerovi zamerať sa na zmenu životného štýlu.
Vplyv má najmä:
Spermiogram, ktorého výsledky nie sú v norme, poukazuje na problémy. Mnohé z týchto problémov sú však liečiteľné. Výsledky s odchýlkou od normálu nám môžu naznačiť, že ide o nasledujúce chorobné stavy:
Normálny spermiogram a jeho základné hodnoty podľa WHO z roku 2010:
Objem ejakulátu | > 1,5 ml |
pH ejakulátu | > 7,2 |
Koncentrácia spermií | ≥ 15 miliónov / ml |
Celkový počet spermií v ejakuláte | ≥ 39 miliónov |
Celková pohyblivosť | 40% a viac pohyblivých spermií |
Progresívny pohyb | 32% a viac |
Morfológia | viac ako 4% s normálnou stavbou |
Vitalita | 58% živých spermií |
Leukocyty | <1 milión / ml |
Spermiogram a jeho výsledky v dnešnej dobe niekedy nezistia, aká je príčina neplodnosti. Je potrebné urobiť mnoho ďalších vyšetrení, aby sa objasnila príčina neplodnosti. Tieto vyšetrenia sú samozrejme závislé od toho, aký problém spermiogram odhalí. O ďalšom postupe rozhoduje vždy lekár.
Medzi následné vyšetrenia môžu patriť napríklad:
Ak v ejakuláte nie sú prítomné žiadne spermie (azoospermia), lekár môže po doplnení ďalších vyšetrení indikovať mikrochirurgické zákroky alebo iné, menej invazívne metódy odberu spermií:
Viac o metódach PESA, MESA, TESE a TESA nájdete v samostatných článkoch PESA, MESA, TESE a TESA.
# http://en.wikipedia.org/wiki/Semen_analysis
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu