Prolaktín (tiež luteotropný hormón, luteomammotropný hormón, LTH, PRL) je hormón, ktorý je symbolom materstva. Okrem toho, že z úplne neaktívne mliečnej žľazy dokáže prolaktín vytvoriť zdroj potravy pre práve narodené bábätko, vytvára zároveň medzi mamičkou a dieťaťom láskyplné puto. Zároveň však môže byť prolaktín prekážkou na ceste za vysnívaným tehotenstvom.
Popis obrázku: Sekrécia materského mlieka z prsníka, ktorú má hormón prolaktín na starosti.
Prolaktín hrá dôležitú úlohu v reprodukčnom zdraví žien aj mužov, aj keď v bežnom živote si na neho málokedy spomenieme.
Je tvorený predovšetkým predným lalokom hypofýzy (adenohypofýzou), ďalej sa tvorí tiež v maternici, mozgu, prostate, prsnom a tukovom tkanive.
Jeho hlavnou úlohou je ale spoločne s oxytocínom20 stimulácia tvorby materského mlieka - tento proces sa spúšťa ihneď po pôrode - prolaktín spúšťa laktáciu.
Počas tehotenstva je jeho vplyv potlačený vyššou hladinou estrogénov, ale niektoré nastávajúce mamičky zaznamenávajú vytekanie materského mlieka z prsníka už počas tehotenstva. Tento jav je v poriadku - prolaktín sa v tomto prípade snaží mliečnu žľazu pripraviť na obdobie dojčenia.
Okrem toho, že vďaka prolaktínu máme po narodení bábätka neobmedzené množstvo vynikajúcej stravy na mieru, prolaktín tiež ovplyvňuje vzťah matky k dieťaťu. Spolu s oxytocínom pomáha vytvárať väzbu matky k narodenému bábätku.
Ale je to aj hormón tzv. stresový - okrem toho, že spúšťa produkciu materského mlieka, nám aj pomáha vyrovnať sa stresom vzniknutým počas pôrodu a po ňom, kedy sa adaptujeme na rolu mamičky. Táto obrana ale nemusí vznikať len bezprostredne po pôrode, hladina prolaktínu ako obrany pred stresovou situáciou sa môže zvyšovať kedykoľvek počas života.
Vysoké hladiny prolaktínu po pôrode tiež ovplyvňujú ovuláciu u dojčiace ženy, a preto v tomto období väčšina žien nemá ovuláciu a následne ani menštruáciu.
Úloha prolaktínu u mužov nie je známa, aj keď sa zistilo, že hladina tohto hormónu ovplyvňuje mieru sexuálneho uspokojenia mužov aj žien.
Prolaktín okrem správania ženy po pôrode ovplyvňuje aj niektoré metabolické procesy organizmu. Má napríklad vplyv aj na hospodárenie s tekutinami.
Prolaktín je produkovaný adenohypofýzou, umiestnenou pod hypotalamom, teda v našej hlave, približne niekde medzi ušami.
Hormón je vylučovaný v 2-3 hodinových intervaloch s meniacim sa množstvom. Najväčšie množstvo sa produkuje počas spánku, v takzvanej REM fáze, teda dobe, keď spíme veľmi hlbokým spánkom. Počas dňa sa vylučuje najmä v stresových a psychicky vypätých situáciách.
Produkcia prolaktínu sa potom stimuluje predovšetkým dráždením bradaviek ústami bábätka pri prisatí a dojčení. Hladina prolaktínu sa pri dojčení zvyšuje a zase klesá.
Naopak negatívne emócie uvoľňujú dopamín, ktorý je taktiež produkovaný v hypotalame, a ktorý produkciu prolaktínu tlmí. Možno práve preto vznikli mnohé z odporúčaní, ktoré nám naše mamičky a babičky dávajú v čase, keď sa staneme mamičkami a svoje bábätko dojčíme. Apelujú na nás, aby sme boli pokojné, chránia nás pred stresovými situáciami a varujú pred tým, že keď sa budeme rozčuľovať alebo obávať, prídeme o mlieko.
V prípade problémov s otehotnením či dojčením sa hladina prolaktínu zisťuje meraním koncentrácie prolaktínu v krvi, po odbere krvi ráno a nalačno.
Normálne hladiny prolaktínu sa môžu líšiť v rôznych laboratóriách.
Muž | 2 - 18 ng/ml |
Žena (negravidná) | 2 - 29 ng/ml |
Tehotná žena | 10 - 209 ng/m |
Dojčiaca žena | približne 50 -100 ng/m |
Ako bolo uvedené vyššie, koncentrácia prolaktínu v krvi klesá a stúpa nielen počas životných udalostí, ale aj počas dňa.
Namerania nízkej hladiny hormónu u mužov alebo u žien sa väčšinou nie je potrebné obávať, keďže nijako neovplyvňuje bežné životné funkcie. Nízka hladina prolaktínu mimo tehotenstva a dojčenia je úplne bežná a žiadaná.
Len vo veľmi zriedkavých prípadoch ukazuje veľmi nízka hladina prolaktínu na ochorenie hypofýzy, na jej nedostatočnosť. Tá sa prejaví napríklad ako silné krvácanie počas pôrodu.
Na rozdiel od nízkej hladiny prolaktínu je vysoká hladina hormónu v krvi nežiaduca, a to pred otehotnením4 aj po skončení dojčenia.
Hladiny tohto hormónu sa líšia počas dňa. Najvyššia hladina sa objavuje počas spánku a krátko po prebudení.
Hladina môže stúpnuť aj ako reakcia na stres, úzkosť1, hlad či prehriatie. Hladina sa prirodzene zvyšuje aj pri milovaní a dráždení bradaviek.
Tvorba prolaktínu výrazne narastá počas tehotenstva a zostáva vysoká niekoľko mesiacov po pôrode, ak žena dojčí, zvyšuje sa až niekoľko násobne priamo pri dojčení. Hladina vzrastá priamo pri dojčení, keď dochádza k stimulácii bradavky saním bábätka.
Počas rastu bábätka a znižovania jeho potreby materského mlieka potom prolaktín prirodzene a pozvoľne klesá až do úplného odstavenie dieťaťa6.
Ak je odstavenie prirodzené a pozvoľné, produkcia mlieka zároveň s odstavením dieťaťa, hladina prolaktínu sa ustáli a mlieko sa ďalej neprodukuje.
Zvýšenie hladiny môžu spôsobovať aj niektoré lieky, napríklad lieky používané v psychiatrii, lieky na znižovanie krvného tlaku, lieky na žalúdočné vredy.
Za nadpriemerne zvýšenou hladinou prolaktínu sa môže skrývať aj vážny problém. Môže signalizovať ochorenie pečene, obličiek, hypotyreózu a alebo nádor hypofýzy.
Nadbytok prolaktínu mimo obdobia dojčenia a tehotenstva sa nazýva hyperprolaktinémia.
Hyperprolaktinémia znamená zvýšenie hladiny hormónov nad hornú hranicu normy.
Prejavy hyperptolaktinémie sú rôzne. Prejavy sú závislé na hladinách hormónu i na pacientovi - iné prejavy tak bude mať u mužov a u žien v rôznej fáze životného cyklu.
Prejavy sa líšia u žien v produktívnom veku a u žien, ktoré už nemenštruujú vplyvom prechodu. Odlišné prejavy sú aj u mužov.
Častým príznakom zvýšenej hladiny prolaktínu je tvorba a vylučovanie mlieka mliečnou žľazou mimo obdobia dojčenia, kedy ženám samovoľne alebo po prehmataní prsníka vyteká materské mlieko.
U mužov k vylučovaniu materského mlieka dochádza výnimočne.
Vysoká hladina prolaktínu tiež môže stáť za vynechávaním či úplnom vymiznutí menštruácie. Aj preto sa hladina prolaktínu meria aj u žien, ktoré sa ešte matkami nestali, ale po tehotenstve túžia a majú problémy s menštruačným cyklom. Je to jeden zo základných hormónov, ktorého hladina sa pri problémoch s neplodnosťou meria.
U oboch pohlaví sa môže zvýšiť telesná hmotnosť, pretože vplyvom hormónu dochádza k zadržiavaniu tekutín.
Za zvýšenou hladinou prolaktínu môžeme hľadať aj psychické zmeny - ak vás trápi emočná labilita, úzkosť, či zvýšená únava, aj za to môže nevyrovnaná hladina.
Ak chcete otehotnieť, ale nedarí sa vám to, jednou z hodnôt, ktorú bude lekár sledovať po odbere krvi, bude aj prolaktín. Ak trpíte na nepravidelnú menštruáciu, alebo pozorujete, že vôbec nedochádza k ovulácii, môže byť zistenie nesprávnej hladiny prolaktínu a jej liečba vašou cestou k vyliečeniu a k vysnívanému bábätku.
Zvýšená hladina tohto hormónu v krvi totiž spôsobuje u žien poruchy menštruačného cyklu a tým neplodnosť, pretože potláča dozrievanie vajíčok. Často sa tiež vyskytuje v kombinácii so syndrómom polycystických vaječníkov (PCO).
Prolaktín sa meria z odobratej krvi v laboratóriu. Na odber krvi choďte dopoludnia, nalačno, asi dve hodiny po prebudení - časové oneskorenie po prebudení je dôležité hlavne preto, aby hladina v krvi stihla klesnúť po nočnej produkcii, kedy je prolaktín prirodzene najvyšší.
Skresliť výsledok môže aj stres a vypätie, na odber sa teda pripravte, urobte si čas, buďte pokojná. Ostatne, aj samotný dlhodobý stres či dlhodobo napätá situácia v rodine či v zamestnaní, za zvýšenou hladinou môžu stáť.
Ženy so zvýšenou hladinou prolaktínu tak majú problém s otehotnením kvôli chýbajúcej ovulácii.
Ak je vaším gynekológom odhalená ťažkosť s hladinou prolaktínu, odošle vás na vyšetrenie k ďalším odborným lekárom.
Obvykle vás čaká vyšetrenie prsnej žľazy pomocou sonografie a do starostlivosti vás preberie endokrinológ, teda lekár, ktorý sa špecializuje na žľazy. Ten ďalej vyšetruje príčinu, prečo je hladina prolaktínu vysoká, a to hlavne z krvných odberov a testov krvi na rôzne látky, ktoré môžu značiť ďalšie ochorenia.
Za poruchou môže byť ako zlá funkcia štítnej žľazy10, pečene alebo obličiek, tak spomínaný malý nádor v mozgu, ktorý je však ľahké vyliečiť.
Aj niektoré lieky môžu zvyšovať hladinu prolaktínu, preto je potrebné sa lekárom zveriť so všetkými, ktoré užívate. Patria sem napríklad lieky na vysoký krvný tlak, antidepresíva, lieky na žalúdočné ťažkosti.
Liečba zvýšenej hladiny prolaktínu spočíva v odhalení príčiny, prečo sa hladina zvýšila.
Medzi tieto príčiny sa často počíta práve faktor stresu a iné vzniknuté duševné nepohody. Tá môže byť dôsledkom ťažkostí v rodine alebo zamestnaní, ale tiež môže vzniknúť ako sprievodný syndróm diét a hladovania, kedy je telo pod stresom z hladu a začne sa brániť.
Endokrinológ, ktorý má za úlohu príčinu odhaliť, vám vykoná laboratórny test krvi, z ktorého bude hľadať ďalšie príčiny, prečo by mohla byť hladina prolaktínu vysoká. Hľadať môže anomálie v krvnom teste poukazujúce na ochorenie pečene či obličiek, poruchu funkcie štítnej žľazy.
Pokiaľ má lekár podozrenie na prolaktinóm, teda malý nádor na hypofýze, je potrebné absolvovať vyšetrenie na magnetickej rezonancii. Vďaka tomuto prístroju by bol nádor na snímke vidieť a môže byť liečený.
Liečba takto malého nádoru je až v 90% prípadov úspešná len za pomocou liečiv, takzvaných dopaminergných agonistov. Medzi ne patrí napr. Periodel, Norprolac, Medocriptine. Tieto lieky znižujú hladinu prolaktínu v krvi nezávisle na príčine zvýšenej hladiny prolaktínu.
U väčšiny pacientov po podaní týchto liekov na zníženie koncentrácie prolaktínu v krvi dôjde k zastaveniu rastu nádoru a často aj k jeho zmenšovaniu, čo ako cesta k uzdraveniu aj k vysnívanému tehotenstvu stačí, pretože okamžite dochádza k obnoveniu plodnosti, ak bola jej hlavnou príčinou hladina prolaktínu.
Len vo veľmi malom percente prípadov sa pristupuje k operácii za pomoci gama noža či neurochirurgickej operácii. Aj tá je minimálne invazívna a zvyčajne jeden zákrok problém navždy vyrieši.
Ak v prípade preukázania s malým prolaktinómom žena otehotnie, liečbu dopaminergnými agonistami lekár ukončí a liečba sa obnovuje až po ukončení dojčenia.
Tehotenstvo s malým prolaktinómom (do 10 mm) je vo väčšine prípadov normálne, bez rizika poškodenia zdravia bábätka a bez vplyvu na možný predčasný pôrod6.
Pri veľkých prolaktinómoch sa liečba počas tehotenstva neprerušuje a sleduje sa hladina hormónov v krvi.
Farmaceutická liečba spočíva v užívaní tzv. agonistov , liekov, ktoré podporujú produkciu dopamínu. Dopamín totiž slúži ako inhibítor produkcie prolaktínu - spomaľuje, alebo úplne zastavuje jeho pôsobenie.
Hlavnou účinnou látkou v týchto liekoch je bromokriptín, obsiahnutý napríklad v liečivách s názvom Parlodel a Cycloset. Medzi nové, moderné lieky s minimom vedľajších účinkov, je potom liek obsahujú Cabergolin.
Hladinu prolaktínu môžu zvyšovať aj niektoré potraviny alebo byliny. Medzi tie patrí napríklad žihľava, ďatelina alebo fenikel.
Ruka v ruke v hľadaní príčiny hyperprolaktinémie je tiež potrebné pátrať aj vo svojom vnútri, obmedziť stres, sústrediť sa viac na vnútorný pokoj a poobzerať sa po tom, čo jete za koreniny v jedle, lieky a potravinové doplnky.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu