Keď sa hovorí o príznakoch tehotenstva, každému zákonite napadnú meškajúca menštruácia a nevoľnosť či zvracanie. No nie nadarmo sa vraví, že sa oplatí počúvať svoje telo, pretože signálov, ktorými ženský organizmus ohlasuje tehotenstvo, je omnoho viac. Čo na sebe pozorovať, ak sa snažíš otehotnieť? A kedy zbystriť pozornosť, ak si tehotenstvo naopak neplánovala? O tom si prečítaš v nasledujúcich riadkoch.
Žena môže prvé tehotenské príznaky pocítiť už vo štvrtom týždni tehotenstva.
Paradoxom prvých sprievodných signálov tehotenstva je to, že často bývajú trochu zavádzajúce – predovšetkým z dôvodu, že mnohé z nich sa „nápadne ponášajú“ na symptómy pred menštruáciou. Takisto je samozrejmé, že intenzita jednotlivých príznakov sa bude u viacerých žien líšiť a nie každá budúca maminka pocíti všetky tehotenské signály.
Prsia vedia v tehotenstve ženu poriadne prekvapiť. Prečo sa vlastne poprsie v gravidite mení a aké konkrétne zmeny by si mala očakávať, ak otehotnieš? Poď sa spolu s nami pozrieť, čo ťa v nasledujúcich týždňoch neminie a prečo sú nové telesné prejavy také dôležité.
Poznať normálnu telesnú teplotu patrí k základným znalostiam. Aj malé dieťa vie, že ak stúpne teplota tela nad 37 °C zaváňa to chorobou. Podobne by mala poznať každá žena svoju bazálnu teplotu. V čom sa líši od tej telesnej? Ako ju merať a čo nám bazálna teplota hovorí?
Výtok v tehotenstve - počas tehotenstva sa zvyšuje tvorba hustého cervikálneho (krčka) hlienu, ktorý vzniká v krčku maternice. Jedná sa o fyziologický výtok (lat. leukorea), ktorý je zvyčajne bezfarebný alebo mliečno biely, s hustejšou či tekutou konzistenciou, nezapácha. Zvýšená tvorba hlienu môže byť aj jeden z príznakov tehotenstva.
Nevoľnosti sú najdiskutovanejším tehotenským príznakom a zároveň sa ho najviac nastávajúcich mamičiek aj obáva. Prečo tehotenské nevoľnosti vznikajú, ako ich zmierniť a sú nebezpečné ako pre teba, tak i pre bábätko? Aj tieto informácie, okrem množstva iných, sa dozvieš v našom článku.
Častým príznakom tehotenstva je aj precitlivený čuch.
Čipsy, ktoré ťa priam magicky priťahujú, zvláštne chuťové kombinácie, nad ktorými ostatní len krútia hlavou, ale aj obyčajné jablká, ktorých sa nevieš dojesť a zješ ich na kilá… Aj takto môžu vyzerať tehotenské chute, s ktorými sa vo väčšej či menšej miere stretne takmer každá budúca maminka. Prečo vlastne tehotenské chute vznikajú a čo robiť, ak ti prerastajú cez hlavu?
S častým močením v tehotenstve sa stretne každá nastávajúca mamička. Pocit na močenie môže prichádzať dokonca bezprostredne po už vykonanej potrebe. S rastúcim štádiom tehotenstva veľa budúcich mamičiek zistí, že sa frekvencia nutkania stále zvyšuje.
Pocit nafukovania v tehotenstve zaznamená takmer každá budúca mamička. Črevné plyny môžu spôsobovať bolesti alebo nepríjemné pocity.
Pálenie záhy trápi každého desiateho človeka a každú druhú tehotnú ženu. Dochádza k nemu pri návrate žalúdočných štiav späť do pažeráka, tzv. reflux. Kyslé šťavy vtedy dráždia sliznicu pažeráka a dochádza k nepríjemnému páleniu. Pyróza, ako sa páleniu záhy hovorí, býva sprevádzaná zápachom z úst a bolesťami žalúdka.
Zmeny nálad v tehotenstve sú časté. Emócie tehotnej sú často ako na hojdačke, raz hore a raz dole. Zmeny nálady sa vyskytujú väčšinou počas prvého trimestra medzi 6. až 10. týždňom tehotenstva a potom v treťom trimestri, keď sa telo pripravuje na pôrod.
Vďaka nemu ti vyjde pozitívny tehotenský test, no rovnako môže spôsobovať aj tehotenské nevoľnosti. Reč je o hCG – „tehotenskom hormóne“, ktorý by v žiadnom inom období tvojho života nemal byť vo zvýšenej koncentrácii vyplavovaný do krvi. Poď sa s nami pozrieť, akú má hCG v ženskom tele funkciu a čo je príčinou jeho zvyšujúcej sa hladiny.
Výsledok pozitívneho testu ťa môže potešiť, prekvapiť, ale aj poriadne sklamať či dokonca zaplaviť úľavou. Nech sa už snažíš o bábätko, alebo sa práveže prípadného tehotenstva trochu obávaš, poď si prečítať, ako tehotenské testy vlastne fungujú, kedy by si si ho mala urobiť a kedy napríklad môže byť falošne negatívny či pozitívny.
Každý gynekológ objednáva svoje pacientky na prvú kontrolu v tehotenstve v inom čase. Sú lekári, ktorí ti dajú termín takmer okamžite, ako ti vyjde pozitívny tehotenský test. Niektorí zase nechcú, aby budúce mamičky, ktoré prídu príliš skoro, odišli z ambulancie sklamané, pretože na ultrazvuku zatiaľ nebolo okrem gestačného vaku nič vidno, a tak na prvú kontrolu objednávajú o niečo neskôr. Tak či onak, do ambulancie gynekológa zavolaj, len čo uvidíš na teste dve čiarky.
Rozhovor s odborníkom: pôrodná asistentka Hanka Kolmanová
Čo vo videu zaznelo:
Na internete možno nájdeš množstvo rád, ako zistíš, či si tehotná. No skôr, ako týmto metódam zasvätíš svoj čas, musíme ťa sklamať – žiadny domáci recept na zistenie tehotenstva neexistuje. Jedinou metódou je tehotenský test z moču, ktorý si kúpiš v lekárni, a následne ti tehotenstvo definitívne potvrdí až gynekológ pomocou ultrazvuku a krvného rozboru, v ktorom ho bude zaujímať hladina hCG hormónu.
Výpočet týždňa tehotenstva môže nejednu nastávajúcu maminku zaskočiť. Hlavne z dôvodu, ak jej lekár krátko po tom, ako jej vyjde pozitívny tehotenský test, povie, že je v šiestom alebo v siedmom týždni tehotenstva. Ako sa počíta tehotenstvo a aké okolnosti sa považujú za rozhodujúci faktor?
Ovulácia označuje okamih, kedy dôjde k uvoľneniu zrelého vajíčka z vaječníka. Dochádza k nej spravidla iba raz počas menštruačného cyklu. Pri ovulácii sa zvyčajne uvoľní jedno vajíčko. Výnimočne však môže dôjsť k uvoľneniu viacerých vajíčok. Ak sa uvoľnia dve vajíčka a tie oplodnia spermie, žena bude tehotná s dvojčatami. Niektoré menštruačné cykly môžu byť naopak anovulačné, tzn. že uvoľnenie vajíčka z vaječníka vôbec nenastane. V dňoch okolo ovulácie je šanca na otehotnenie najvyššia, preto sa ovulačné dni označujú ako plodné dni.
Termín pôrodu je dátum, kedy má podľa výpočtu s najväčšou pravdepodobnosťou začať pôrod donoseného dieťaťa. Iba 5% detí sa narodí presne vo vypočítanom termíne.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu