Či už sa o bábätko práve pokúšate alebo sa naopak na počatie nechystáte, môže vám pomôcť metóda, ktorú poznáme ako prirodzené plánovanie rodičovstva. Tá spočíva v pozorovaní prirodzeného ženského menštruačného cyklu. V priebehu svojho cyklu môžete vysledovať alebo vypočítať dni, v ktorých je počatie možné a tiež dni, kedy oplodnenie nehrozí. Ak teda chcete bábätko, využite na pohlavný styk tzv. plodné dni. Ak chcete túto metódu využiť ako antikoncepčnú, budete využívať na styk dni tzv. neplodné . V plodných dňoch budete musieť použiť ďalšie z antikoncepčných metód (napr. kondóm, pesar, spermicid ...) alebo si styk odpustiť.
Rozhovor s odborníkom: MUDr. Štěpán Machač
V rozhovore s gynekolódom MUDr. Štěpánom Machačom:
Pre viac video rozhovorov s odborníkmi klikni na YouTube kanál Modrého koníka.
🎞️ Umelé oplodnenie: Ako to prebieha a čo všetko mu predchádza?
🎞️ Čo je OVULÁCIA a kedy nastáva?
🎞️ Žena je teoreticky plodná iba jeden deň v mesiaci.
🎞️ Menštruáciu je možné vyvolávať, ale aj odďalovať.
🎞️ Čo by ste mali vedieť o bazálnej teplote
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) definovala prirodzené plánovanie rodičovstva už v roku 1988 ako "metódu plánovania a predchádzania tehotenstvu na základe sledovania prirodzene sa vyskytujúcich znakov a symptómov plodných a neplodných fáz menštruačného cyklu. Ľudia, ktorí používajú PPR na vyhnutie sa počatiu, sa zdržujú v potenciálne plodných dňoch pohlavného styku. Tí, ktorí o tehotenstvo usilujú, používajú PPR na určenie plodného obdobia, čím maximalizujú pravdepodobnosť tehotenstva. "
Metód, ako zistiť plodné alebo neplodné dni, je viac. V každom prípade budete potrebovať poznať dĺžku svojho cyklu. Tá sa počíta od prvého dňa menštruačného krvácania. Teda napr. Z
začala ste krvácať v pondelok - to je 1. deň cyklu. Deň pred tým, v nedeľu, bol posledný deň predchádzajúceho cyklu.
V minulosti bola populárna tzv. kalendárová Ogino-Knausová metóda, kedy sa zložitými výpočtami zisťovali plodné dni. Dnes sa už nepoužíva, pretože okrem toho, že bola veľmi zložitá, bola tiež dosť nespoľahlivá. Ďalšou možnosťou je metóda štandardných dní . Tú môžete použiť v prípade, že máte cyklus pravidelne dlhý 26 až 32 dní. Medzi 8.-19. dňom by vaše dni mali byť plodné.
Ak nedôverujete číslam alebo máte nepravidelné cykly, môžete tiež využiť metódy sledujúce telesné príznaky. Taká je napríklad teplotná metóda, kedy si každý deň meriate teplotu v pošve alebo v ústach (tzv. bazálna teplota). Teplota tela je pred uvoľnením vajíčka nižšia, po ovulácii prudko stúpa. Pochopiteľne si musíte teplotu každý deň zaznamenávať, najlepšie formou grafu1, aby ste vzostup teploty videla.
Hlienová metóda zase hodnotí kvalitu hlienu, ktorý produkuje krčok maternice - či v pošve nejaký je, akú má konzistenciu a farbu. Aj hlien sa totiž mení kvôli hormonálnym zmenám v období uvoľnenia vajíčka. Informácie o nej nájdete pod heslami Billingsova ovulačná metóda a Creightonský model.
Asi najpopulárnejšia a najspoľahlivejšia je symptotermálna metóda. Tá kombinuje denné meranie bazálnej teploty v ústach či vo vagíne, kontrolu hlienu a vyšetrenie krčka maternice. Krčok maternice si zvládnete skontrolovať sama, nie je k tomu potrebné navštevovať gynekológa. Najlepšie sa k maternici dostanete prstami v polohe na boku alebo napríklad v sprche. Zistené údaje o teplote, hliene a maternici si zaznamenáte do tabuľky, ktoré sa dajú stiahnuť aj na internete, a podľa určitých pravidiel vyhodnotíte, ako ste na tom s plodnosťou. Pozrite sa na symptotermálnu metódu podrobnejšie.
Popis obrázku: Kontrola maternice prstom, tabuľka hore znázorňuje priebehu cyklu. 1. fáza menštruácie, 2. čapík na pohmat tuhý a nízko, 3. čapík mäkký, stredne vysoko, 4. čapík mäkký, vysoko a vlhký, 5. maternica, 6. krčok maternice. Veľkosti krúžkov označujú mieru otvorenia maternice. 3 označuje plodné obdobie.
Pokiaľ chcete metódy prirodzeného plánovania rodičovstva používať proti otehotneniu, musíte sa naučiť s nimi správne pracovať. Podľa štatistík je najspoľahlivejšia symptotermálna metóda - pri správnom použití je riziko otehotnenia 0,4%. Pri Billingsovej hlienovej metóde sú to 3%, u metódy štandardných dní 5%. Pre predstavu - pri kondóme je riziko otehotnenia 2%, pri hormonálnej antikoncepcii 0,3%.
Predovšetkým sa musíte naučiť vami zvolenú metódu správne používať a pravidelne sledovať svoj cyklus. To si vyžaduje váš čas. Na druhej strane, vďaka metódam prirodzeného plánovania rodičovstva lepšie porozumiete svojmu telu. Metóda nemá žiadne vedľajšie účinky - teda okrem neplánovaného tehotenstva, samozrejme - ale ako vidíte vyššie, riziko je porovnateľné s inými druhmi antikoncepcie. Tiež je takmer zadarmo - investujete len do teplomeru, ak ho potrebujete, papiera a ceruzky.
V prípade, že plánujete počať dieťa, tak vám znalosť svojho cyklu pomôže pri plánovaní styku. Symptotermálna metóda môže tiež odhaliť poruchy brániace počatiu - napríklad to, že u vás nedochádza k uvoľneniu vajíčka.
Ak sa počatiu bránite, musíte v období plodných dní použiť inú antikoncepciu alebo styk odložiť na neplodné obdobie.
Okrem toho je prirodzené plánovanie rodičovstva jedinou antikoncepčnou metódou, ktorú schvaľuje kresťanská cirkev.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu