Postkoitálny test

Postkoitálny test (PCT), alebo tiež Sims-Huhnerov test, podľa svojich autorov - J. Marion Simsa (ten je tiež označovaný ako otec modernej gynekológie) a Maxa Huhnera. Ako už jeho názov napovedá, ide o test, ktorý sa vykonáva po pohlavnom styku a slúži na zistenie funkčnosti spermií aj vylúčenie určitých prekážok na strane ženy.

Jedná sa o test, ktorý je jedným z najstarších v určovaní neplodnosti a tiež možnosťou, ak máte nespolupracujúceho partnera, vzorka sa totiž odoberá od ženy. Je to veľmi diskrétne vyšetrenie, ktoré otestuje nielen mužove spermie, ale aj niektoré problémy na strane ženy.

Postkoitálny test

Z testu sú lekári schopní spoznať nasledujúce:

  • Schopnosť spermií prejsť kanálikom krčka maternice do cervikálneho hlienu ( hlien krčka maternice, ktorého funkciou je poskytnúť spermiám zásadité prostredie v inak kyslom prostredí vagíny a zabezpečiť ich ľahšie dopravenie k vajíčku)
  • Stav cervikálneho hlienu u ženy
  • Adekvátnu estrogénovú stimuláciu u ženy (dostatok / nedostatok estrogénu, hlavného hormónu, ktorý priamo ovplyvňuje počatie)
  • Plnohodnotnosť pohlavného styku (či došlo k ejakulácii do pošvy)

Ako postkoitálny test prebieha?

Pred samotným vyšetrením odporúčajú lekári 2 - 3 dni pohlavnej abstinencie, aby bola kvalita spermií čo najvyššia. K odberu sa zvyčajne musíte dostaviť asi 2 - 12 hodín po nechránenom pohlavnom styku, kedy došlo k ejakulácii do pošvy. Lekár odoberie z krčka maternice hlien, ktorý je následne vyšetrovaný na sklíčku pod mikroskopom. Odber je úplne bezbolestný.

Výsledky postkoitálneho testu

Výsledok postkoitálneho testu môže byť negatívny alebo pozitívny. Ako negatívny je vyhodnotený v okamihu, keď sú všetky sledované parametre v poriadku. Pozitívny je v okamihu, keď sa na sklíčku objaví menší počet spermií alebo spermie s nezvyčajnou pohyblivosťou (motilitou). To môže znamenať výskyt autoprotilátok proti spermiám. Tie môže obsahovať ako ejakulát muža, tak cervikálny hlien u ženy. Tieto látky sa priamo naviažu na spermie a negatívne ovplyvňujú ich kvalitu (napríklad z hľadiska ich pohyblivosti).

Viac si o tejto problematike si môžete prečítať v hlavnom článku na tému: Imunologická neplodnosť

Postkoitálny test je pomerne háklivý na správne načasovanie - pohlavný styk v rámci ovulácie, sexuálny pôst pred samotným testom, dodržanie času odberu. Je nevyhnutné, aby ste sa pred testom naozaj dôsledne držali s partnerom všetkých inštrukcií, ktoré od lekára dostanete a nebáli sa opýtať, ak budete mať akékoľvek nejasnosti.

Video: Postkoitálny test

Viac o postkoitálnom teste na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.sexuologie-brno.cz/POSTKOITALNI-TEST-diskretne
  2. http://lekarske.slovniky.cz/lexikon-pojem/postkoitalni-test-simsuv-huhneruv-test-2
  3. https://en.wikipedia.org/wiki/Postcoital_test

Použité zdroje obrázkov

  1. http://www.depositphotos.com

Hodnotenia a skúsenosti s postkoitálnym testom

Máš skúsenosť s postkoitálnym testom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke