Poruchy menštruačného cyklu

Dĺžka štandardného menštruačného cyklu je u každej ženy iná, pohybuje sa v rozmedzí medzi 21 až 35 dňami. Medzi najčastejšie poruchy, s ktorými sa môžete vo vašom cykle stretnúť, sú poruchy rytmu, dĺžky alebo intenzity krvácania a v neposlednom rade tiež PMS - predmenštruačný syndróm.

Ak vás niekedy vo vašom živote také anomálie v cykle stretnú, treba hľadať príčinu. Tá je zvyčajne dôsledkom psychického vypätia, ale tiež dôsledkom anovulácie, užívania niektorých liekov, či systémových ochorení. Pri hľadaní príčiny treba anomálie cyklu správne riešiť a liečiť, pretože menštruácia je jedným z ukazovateľov vášho celkového zdravia.


VIDEO: Všetko, čo by ste mali vedieť o menštuácii

Rozhovor s gynekologičkou a vedúcou lekárkou ISCARE MUDr. Lenkou Rybánskou

V rozhovore s gynekologičkou MUDr. Lenkou Rybánskou:

  • 00:00 Úvod.​
  • 00:43​ Čo presne je menštruačný cyklus?
  • 01:49​​ Plodnosť vrámci menštruačného cyklu
  • 02:26​​ Ako dlho je žena plodná?
  • 03:18​​​ Je možné otehotnieť aj počas menštruácie?
  • 03:43​​ Pravidelný a nepravidelný cyklus
  • 04:37​​ Dĺžka menštruačného cyklu
  • 04:56​​ Oneskorenie alebo vynechanie menštruácie
  • 06:09​​ Častá menštruácia a krátky cyklus
  • 07:35​​ Dĺžka menštruačného cyklu
  • 09:16​​​​ Výtok počas menštruácie
  • 10:04​​​​ Menštruačné bolesti a zmeny nálad
  • 11:40​​ Vyvolanie a oddialenie menštruácie
  • 12:55​​​​​ Menštruačný cyklus a chuť na sex
  • 13:54​​ Menštruácia počas tehotenstva?
  • 15:11​​ Nástup menštruácie po pôrode
  • 16:02​​​ Rady a odporúčania na záver

YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka:


🎞️ Vyvolanie menštruácie
🎞️ Čo je ovulácia a ako ju spoznať?
🎞️ Alchemilka- ženská bylinka
🎞️ O ženskej plodnodsti
🎞️ Ako otehonieť.
🎞️ Čo by ste mali vedieť o bazálnej teplote
🎞️ Vynechanie menštruácie je jeden z najčastejších príznakov tehotenstva


Menštruačné pomôcky

Prečo k poruchám cyklu dochádza?

Hormonálna antikoncepcia

Jedným z dôvodov, prečo sú poruchy cyklu u žien tak časté, môžeme hľadať v jednom z najlepších lekárskych objavov storočia a spúšťači sexuálnej revolúcie - hormonálnej antikoncepcii4. Hormonálnu antikoncepciu sme totiž zvyknuté užívať ihneď, akonáhle dosiahneme pätnásť rokov. Ovšem, spolu so zodpovednosťou za prípadné rodičovstvo sa dostávame do bludného kruhu nášho cyklu. Možno ste menštruovali ešte len krátko, svojmu cyklu ste nevenovali žiadnu pozornosť a následne ste niekoľko dlhých rokov požívali hormonálnu antikoncepciu. Tá z podstaty svojho fungovania mohla prekrývať poruchy cyklu, ktoré vás pred tým nenapadlo riešiť. Problémy s cyklom ste tak pravdepodobne ako väčšina žien odhalili až vo chvíli, kedy ste hormonálnu antikoncepciu vysadili s prianím, že by ste si želala otehotnieť. Až vo chvíli, keď si menštruáciu všímate, pretože ju kvôli otehotneniu skutočne potrebujete poznať, zistíte, že nefunguje tak dobre, ako ste si mysleli.

Psychické ťažkosti

Aj bez rokov umelo vyvolaného cyklu pomocou hormónov môžu v živote ženy nastať ťažkosti, ktoré sa prejavujú chýbajúcim alebo abnormálne fungujúcim menštruačným krvácaním. Určite ste si všimli, že na pravidelnosť menštruácie má vplyv aj vaša psychická pohoda. Ak sa niekde odrazí veľká prežitá traumu, obdobie stresu alebo nešťastná udalosť v rodine, na prvom mieste to bude menštruácia. Ak je taká psychická záťaž dlhodobá, menštruačný cyklus vám na to bude odpovedať stále intenzívnejšie.

Psychické ťažkosti a poruchy menštruačného cyklu
Popis obrázku: Za poruchami menštruačného cyklu často stoja psychické ťažkosti.

Kvasinka Candida albicans

Kvasinky s nami prirodzene žijú v ústach, tráviacom trakte aj v našom pohlavnom ústrojenstve úplne v symbióze. Problém nastáva až vo chvíli, keď sa premnožia, či ste mali oslabenú imunitu, napríklad vplyvom prekonanej choroby či liečbe antibiotikami4. Kvasinková infekcia, s ktorou ste sa pravdepodobne v živote už stretli, ktorá vyvoláva svrbenie, pálenie a hrudkovitý výtok z pošvy, potom má na menštruačný cyklus veľký vplyv. Najčastejšie spôsobí, že menštruácia úplne vynechá. V prípade chronickej infekcie sa potom stáva chronickým problémom i problém s menštruačným cyklom.

Poruchy príjmu potravy a vrcholové športovkyne

Menštruačný cyklus sa vďaka hormónom, ktoré ho riadia, viaže na tukové zásoby vo vašom tele. Ženy, ktoré sú veľmi štíhle až chudé, majú s menštruáciou problémy najčastejšie. Ak je zásoba telesného tuku veľmi malá, hormóny, ktoré menštruáciu riadia, nespolupracujú s telom tak dobre, a výsledkom môže byť úplne vynechaný menštruačný cyklus.

Ako vnímate svoj cyklus?

Ak sa nezistí objektívna príčina u vášho lekára, skúste sa zamerať na príčinu vo vašej hlave - veľmi často sú problémy s cyklom, najmä bolesť pri menštruácii a predmenštruačný syndróm, spojené s tým, ako svoj cyklus vnímate. Spýtajte sa sama seba, či pre vás nie je menštruácia otravná alebo obťažujúca a skúste prístup k nej zmeniť. Skúste vnímať svoj cyklus ako súčasť života, dar, ktorý je pre ženy výsadou a možnosťou, ako mať deti. Aj keď práve po dieťati netúžite alebo už ich máte doma dostatok, menštruáciu vnímajte ako obrad, ktorý je súčasťou vašej ženskosti. Aj tak na prvý pohľad banálna zmena vnímania cyklu vám môže pomôcť zbaviť sa bolesti a nepríjemných pocitov počas krvácania.

Ako môžete menštruáciu liečiť?

Ak trpíte nejakou poruchou menštruačného cyklu, je potrebné pátrať a pomenovať príčinu. V prvom rade sa zverte svojmu gynekológovi a nechajte sa riadne vyšetriť. Aj na prvý pohľad banálne problémy menštruácie môže spôsobovať závažné ochorenie. Ak plánujete rodinu, hoci vo vzdialenej budúcnosti, riešte problémy s menštruáciou ihneď. Vyhnete sa tak stresu, ktorý by vás mohol čakať, až vaša túžba po dieťatku bude aktuálna. Znalosť vášho cyklu je tiež pre počatie dieťaťa veľmi dôležitá.

Ruka v ruke s lekárskymi vyšetreniami sa ale tiež zamyslite nad svojím životným štýlom. Mnoho porúch menštruácie sa totiž ukrýva za psychickými ťažkosťami, ktoré si často ani nemusíte uvedomovať.

S odporúčanou liečbou od vášho lekára sa tiež môžete obrátiť na alternatívne alebo prírodné preparáty. Nielen homeopatia8, ale tiež bežné bylinné prípravky2 dostupné v lekárňach alebo v predajniach zdravej výživy, dokážu menštruačné problémy veľmi dobre liečiť.


Popis obrázku: Pri poruchách menštruačného cyklu stojí za vyskúšanie aj alternatívna alebo prírodná liečba.

Najčastejšie poruchy menštruačného cyklu

Medzi najčastejšie poruchy potom patrí nepravidelnosť cyklu, chýbajúca ovulácia alebo nadmerné krvácanie. Medzi moderné poruchy cyklu možno počítať aj predmenštruačný syndróm, ktorým trpí čoraz viac žien. Jednotlivé typy porúch majú svoje názvy a tiež niekoľko možností, ako ich úspešné liečiť.

Predmenštruačný syndróm

Medzi poruchy cyklu môžeme počítať aj predmenštruačný syndróm, ktorým trpí čoraz viac žien. Bolesti prsníkov, nadúvanie1, opuch končatín a podráždená a plačlivá nálada patrí medzi najčastejšie problémy, s ktorými sa ženy svojmu gynekológovi zverujú. Medzi jednu z terapií, ktoré na PMS zaberajú, je hormonálna antikoncepcia v režime, kedy je obdobie pred menštruáciou viac riadené hormónmi, ktoré ťažkosti tlmia. Bohužiaľ, ak antikoncepciu po terapii na PMS vysadíte, môžete sa ľahko dostať späť do bludného kruhu ťažkostí. Predmenštruačný syndróm potom možno riešiť hlavne z pohľadu psychiky. Prehodnoťte svoj vzťah k celému cyklu, zamyslite sa nad tým, ako svoju menštruáciu vnímate.

Viac o tom, ako krotiť prejavy predmenštruačného syndrómu, si môžete prečítať v článku: PMS5

Menorágia - silné a dlhé krvácanie

Menorágia je pomenovanie pre silné a predĺžené menštruačné krvácanie, ktoré môže trvať aj dlhšie ako týždeň. Celková strata krvi je viac ako 80 ml počas menštruácie - pre predstavu, bežný tampón normálnej veľkosti nasaje asi 5 ml krvi, vložka 5 - 15 ml. Podľa počtu spotreby vložiek alebo tampónov sa dá približne určiť intenzita krvácania. Dobrým pomocníkom pre určenie množstva krvi počas cyklu potom môžu byť menštruačné kalíšky, z ktorých môžete objem krvi priamo merať. Ak trpíte veľkým krvácaním, obráťte sa na svojho gynekológa a požiadajte ho o dôkladné vyšetrenie.

Medzi príčiny, ktoré silné krvácanie môžu vyvolať, môžu byť z gynekologického hľadiska myómy a polypy sliznice maternice, zväčšenie maternice, spontánny potrat11, mimomaternicové tehotenstvo4. Silné krvácanie môže spôsobovať aj nehormonálne vnútromaternicové teliesko14.

Ak nenájde gynekológ príčinu z pohľadu svojho oboru, je dobré navštíviť tiež endokrinológa či internistu. Ten bude hľadať príčinu napríklad v hormónoch štítnej žľazy, poruchách funkcie obličiek alebo pečene.

V závislosti na príčine tejto poruchy sa potom ponúka niekoľko spôsobov liečby. Gynekológ vám pravdepodobne ponúkne užívanie hormonálnej antikoncepcie alebo hormonálnej terapie v tabletkách alebo injekčne. V prípade, že objavia ťažkosti priamo v maternici, ako je ochabnutosť maternice alebo nájdenie niektorých myómov, liečba často spočíva v chirurgickom zákroku.

Pokiaľ nebude nájdená závažná príčina, ktorá by spôsobovala nadmerné krvácanie, môžete sa skúsiť obrátiť na alternatívne metódy liečby. Okrem využitia služieb homeopata, ktorého metóda ponúka veľké množstvo prostriedkov na liečbu cyklu, možno vyskúšať užívanie nejakých bylín.

Matka príroda ako žena totiž ponúka mnoho byliniek, ktoré vám môžu uľaviť. Medzi ne patrí napríklad alchemilka1, hluchavka, šalvia či obyčajný citrón. Počas silného krvácania je tiež dobré užívať železo, ktoré veľkú stratu krvi dokáže dobre kompenzovať.

Hypomenorea - slabé a krátke krvácanie

Hypomenorea je opakom predchádzajúceho problému. Táto porucha sa vyznačuje slabým krvácaním či len špinením, spotreba vložiek alebo tampónov je menej ako 2 denne. Menštruácia trvá maximálne 3 dni.

Hypomenorea je znakom nedostatočnej činnosti vaječníkov v dôsledku vývojových anomálií, napríklad pri zmenšení sliznice maternice, po prekonanej hysterektómii4 alebo po neúplnom vylučovaní sliznice.

Medzi hlavné príčiny potom patria psychicky alebo hormonálne podmienenej príčiny. Táto porucha si väčšinou nevyžaduje žiadnu liečbu, skladá sa zvyčajne len z odporúčaní na zlepšenie stravy a hľadaní príčiny v psychickej rovnováhe. Ak je však problém spojený s neplodnosťou, lieči sa hormonálnymi prípravkami.

Nedostatočnou menštruáciou sa z alternatívnych metód zaoberá najmä tradičná čínska medicína, ktorá ju vidí ako komplexný problém, ktorý sa musí uzdraviť.

Metrorágia - krvácanie z maternice mimo menštruačný cyklus

K metrorágii sa môžete stretnúť najmä v období klimaktéria a po menopauze. Príčinou môže byť polyp, zhubný nádor maternice, rakovina krčka maternice, krvácanie pri rozvrátenom cykle, slabé krvácanie počas ovulácie, tesne pred alebo po samotnej menštruácii. V prípade, že u vás nastane silné krvácanie mimo menštruácie, vyhľadajte ihneď lekára.

Polymenorea - skrátený menštruačný cyklus

Polymenorea sa prejavuje ako menštruačné krvácanie v intervaloch kratších ako 25 dní. Príčinou býva skrátenie folikulárnej fázy alebo anovulačné krvácanie. Polymenorea je potom v závislosti na príčine liečená pomocou hormonálnych prípravkov.

Menometroragia - nepravidelná menštruácia

Menometroragia je názov pre častú ťažkosť, kedy menštruácia opakovane prichádza v nepravidelných intervaloch. Aj množstvo a trvanie krvácania sú rôzne.

Príčiny sú podobné ako u metrorágii. Často však môžete nájsť príčinu tejto ťažkosti v psychickej nerovnováhe alebo v zlom stravovaním, napríklad dôsledkom diét. Sledujte preto svoj cyklus vrátane času, kedy by ste mala mať ovuláciu, a zamerajte sa na svoje psychické prežitky aj na to, či telu dodávate dostatok živín.

Oligomenorea - predĺžený cyklus

O Oligomenorei možno hovoriť, ak je váš cyklus predĺžený na viac ako 35 dní a tiež intenzita krvácania je znížená.

Príčinou je najčastejšie chýbajúca ovulácia a endokrinné poruchy. Pri potvrdzovaní tejto diagnózy sa musí myslieť aj na opakovane sa objavujúci skoré potraty3, ktoré s touto poruchou môžu súvisieť. Ak pre vás nie je aktuálne snaženie sa o bábätko, nie je nutná žiadna terapia farmaceutiky, hľadať pomoc môžete v prírodných zdrojoch.

Pokiaľ si chcete rodinu v blízkej dobe založiť alebo rozšíriť, gynekológ vám môže predpísať hormonálne prípravky ovplyvňujúce cyklus.

Postkoitálne krvácanie - krvácanie po pohlavnom styku

Príčinou tejto poruchy môžu byť polypy alebo iné útvary na krčku maternice (ektopium, ektropium), pošvové infekcie, ale aj rakovina krčka maternice. Preto sa v prípade, že sa u vás krvácanie po sexe objavilo alebo objavuje, zdôverte sa svojmu lekárovi a nechajte sa vyšetriť.

Dysmenorea - bolestivá menštruácia

S bolestivou menštruáciou sa ženy stretávajú veľmi často. Bolesť v podbrušku sa objavuje tesne pred začiatkom krvácania a zvyčajne 2 až 3 dni po začiatku krvácania mizne.

Bolesť je najčastejšie spôsobená dlhotrvajúcimi kontrakciami maternice. Medzi príčiny, ktoré môžu bolesť vyvolávať, patrí nerovnováha vegetatívneho systému nervovej sústavy, vývojové chyby, choroby maternice, zápaly orgánov v panve, nádory maternici, zúženie krčku maternice, zrasty alebo jazvy v panvovej dutine. V takýchto prípadoch sa ťažkosti riešia medikamentózne alebo operačne.

Požiadajte vášho gynekológa o vyšetrenie, ak vás bolesť trápi tak, že si musíte v prvých dňoch menštruácie brať lieky proti bolesti. Zároveň s premýšľaním môžete skúsiť namiesto prehĺtania Ibalginu aj prírodné prostriedky, ako bolesť zmierniť. Medzi vyskúšané preparáty patrí na prvom mieste užívania magnézia, hlavne počas prvých dní krvácania. Najvhodnejšou formou je potom magnéziový olej, ktorý sa aplikuje priamo na kožu.

Bylinky, ktoré bolesť pri krvácaní zmierňujú, možno zakúpiť v lekárni alebo v obchodoch so zdravou výživou. Spýtajte sa tam na alchemilku, harmanček alebo materinu dúšku.

S bolesťou počas menštruácie vám tiež môže pomôcť pohyb. Aj keď sa na neho kvôli bolesti asi necítite, skúste sa premôcť a vyskúšať napríklad len svižné prechádzky alebo jogu. Pomôže tiež horúca sprcha, teplé obklady na podbruško alebo jemná masáž v mieste bolesti za pomoci bylinkovej tinktúry.

Amenorea - chýbanie menštruačného krvácania

Chýbajúca menštruácia sa považuje za bežnú do 16 rokov veku dievčaťa.

Keď mu menštruácia vynecháva počas viac ako troch mesiacov, môže sa jednať o amenoreu. Príčinou chýbajúceho krvácanie môže byť porucha vaječníkov, ale aj prežitý stres, trauma alebo nedostatočná výživa.

Viac informácií o amenorei si môžete prečítať v hlavnom článku na tému: Amenorea.

Video: Čaj z rebríčka - na menštruačné bolesti, kŕče, nepravidelnú menštruáciu ai.

Použité zdroje

  1. http://www.zdravie.sk/choroba/23636/menstruacne-bolesti
  2. http://primar.sme.sk/c/4117103/menstruacne-krvacanie-anomalie-pri-menstruacnom-krvacani.html
  3. https://web.archive.org/web/20150708113008/http://www.sexualnyzivot.sk/silna-menstruacia-a-co-s-nou/
  4. http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=3726

Použité zdroje obrázkov

  1. https://pixabay.com/cs/pohár-menstruační-menstruace-období-3155656/
  2. https://pixabay.com/cs/lidé-smutek-obličej-model-děvče-2430065/
  3. https://pixabay.com/cs/bylinkový-čaj-byliny-tričko-máta-1410563/

Hodnotenia a skúsenosti s poruchami menštruačného cyklu

Máš skúsenosť s poruchami menštruačného cyklu?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke