Žena môže otehotnieť v mesiaci iba počas niekoľkých dní. Tieto sa nazývajú plodné dni. Chcete rýchlo otehotnieť? Ste na správnom mieste. Práve tu sa dozviete tie najzásadnejšie informácie, ktoré sa plodných dní týkajú. Budete vedieť, čo sú plodné a neplodné dni, zistíte, ako spoznať plodné dni. Naučíte sa, ako vypočítať plodné dni. A žiaden strach, výpočet plodných dní nie je nijako zložitý a hravo ho zvládne každá z vás. Zaujíma vás, či je možné otehotnenie mimo plodných dní? Na toto všetko a ešte na množstvo iných otázok nájdete odpovede práve v tomto článku, ktorý vám povie aj to, na čo ste sa doteraz možno hanbili opýtať.
Rozhovor s odborníkom: MUDr. Štěpán Machač
V rozhovore s gynekolódom MUDr. Štěpánom Machačom:
Pre viac video rozhovorov s odborníkmi klikni na YouTube kanál Modrého koníka.
🎞️ Čo je OVULÁCIA a kedy nastáva?
🎞️ Ako otehonieť.
🎞️ Menštruáciu je možné vyvolávať, ale aj odďalovať.
🎞️ Čo by ste mali vedieť o bazálnej teplote
Plodné dni označujú obdobie, v ktorom môže žena otehotnieť pri nechránenom pohlavnom styku. Práve počas tejto časti cyklu je najväčšia pravdepodobnosť, že dôjde k oplodneniu vajíčka a teda aj k otehotneniu. Veľmi často sa môžete stretnúť aj s označením ovulačné dni - plodné dni ženy sú totiž vždy dni okolo ovulácie.
Ak chce žena otehotnieť, potrebuje vedieť, kedy sú jej plodné dni. Iba v tomto čase môže totiž k tehotenstvu dôjsť. Maximálna dĺžka plodných dní (bez ohľadu na pravidelnosť cyklu) je u každej ženy 6 dní.
V deň ovulácie sa z vaječníka uvoľní vajíčko, ktoré môže byť oplodnené spermiou. Spermie majú 24 hodín na to, aby sa s vajíčkom spojili a oplodnili ho. Vajíčko totiž prežije len 1 deň od ovulácie. Spermie však v ženskom tele dokážu prežiť aj 5 dní, odkedy sa do tela ženy dostali. Na vajíčko preto môžu čakať celý tento čas a môžu ho oplodniť aj 5 dní po pohlavnom styku. Kvôli tomu je v ženskom cykle 6 plodných dní. Tie pozostávajú z 5 dní prežitia spermie a 1 dňa prežitia vajíčka.
Odpovedať na otázku, kedy začínajú plodné dni je potom jednoduché. Je to 5 dní pred ovuláciou. Treba si však uvedomiť, že k ovulácii nemusí dochádzať každý mesiac presne vo vypočítaný deň. Môže nastať skôr alebo aj neskôr ako je žena zvyknutá. Každý nechránený styk cez plodné dni môže preto viesť k tehotenstvu.
Ak však túžite po dieťatku, je dobré poznať, kedy ovulujete. Najvyššiu šancu na počatie dieťatka máte podľa štúdií v deň ovulácie a dva dni pred ňou. Ak si naplánujete milovanie s partnerom na tieto dva dni pred ovuláciou, máte 30% šancu na bábätko. Ak sa budete milovať v deň ovulácie je to len 12%. V ostatné dni cyklu je však šanca na otehotnenie ešte nižšia. Možno vás napadlo otázka, prečo sú najplodnejšie dva dni pred samotnou ovuláciou? Spermiám po tom, čo vstúpili do ženského tela a cestujú k vajíčkovodom, sa čiastočne rozpúšťa proteínový obal, ktorý obklopuje hlavičku spermií. Majú potom vďaka tomu najlepšie podmienky na oplodnenie uvoľneného vajíčka.
Termín "ovulácia" býva v bežnej reči niekedy zamieňaný za pojem "plodné dni". Kým samotná ovulácia je záležitosťou krátkej chvíle, kedy dôjde k uvoľneniu zrelého vajíčka, plodné dni samozrejme trvajú o niečo dlhšie.
Vo vyššie napísaných riadkoch ste sa mohli dočítať o tom, že za plodné dni je možné označiť len pár dní okolo ovulácie. Ktoré dni sa teda označujú ako neplodné dni? Sú to všetky tie ostatné. Možnosť otehotnenia v neplodných dňoch je nulová. Táto informácia je veľmi dôležitá pre páry, ktoré ako ochranu pred otehotnením2 používajú metódu "plodné a neplodné dni". Ale dávajte si pozor, metóda výpočtu plodných a neplodných dní podľa menštruačného cyklu rozhodne nie je stopercentnou ochranou pred tehotenstvom!
Plodné dni sa spájajú s ovuláciou a tú na sebe niektoré ženy vedia veľmi dobre poznať. Ako teda spoznať plodné dni a aké sú ich príznaky, ktoré na sebe môžete samy pocítiť?
Zmena konzistencie pošvového hlienu - cervikálny alebo pošvový hlien sa v priebehu cyklu mení. V období ovulácie je redší, priehľadný a ťahavejší. Takémuto hlienu sa hovorí tiež plodný hlien. Po prebehnutí ovulácie dochádza k jeho zmene - zhustne a zmení farbu (z priehľadnej na bielu).
Citlivejšie vnímanie pachov a čuchových vnemov - čuchové bunky žien pri ovulácii sú citlivejšie, výraznejšie vnímajú napríklad vôňu potu mužských náprotivkov.
Vyššia atraktivita pre mužov - medzi prejavmi ovulácie bude tento u väčšiny žien pravdepodobne ten najobľúbenejší. Mnohé štúdie preukázali, že sú ženy pri ovulácii pre mužské náprotivky atraktívnejšie. Príťažlivejšie si však pripadajú aj ženy samy, pretože počas plodných dní mávajú plnšie pery, jemnejšiu pleť či rozšírené zreničky.
Zvýšenie bazálnej teploty - tento prejav ovulácie zaznamenajú len ženy, ktoré si počas cyklu merajú bazálnu teplotu. Bazálna teplota sa meria hneď po prebudení a po prebehnutej ovulácii sa skokovo zdvihne až o 0,5 stupňa Celzia. Toto zvýšenie potom trvá až do nasledujúcej menštruácie (či prípadne po koniec tehotenstva).
Zmena zloženia slín - tento prejav ovulácie využívajú slinné ovulačné testy, ktoré sledujú hladinu takzvaného luteinizačného hormónu (používaná tiež skratka LH). Hladina tohto hormónu je najvyššia 12 - 36 hodín pred ovuláciou. V čase ovulácie sú sliny slanšie, čo využívajú voľnopredajné slinné ovulačné testy1. Oproti ovulačným testom z moču prinášajú veľkú výhodu - je možné ich používať opakovane.
Či už sa snažíte otehotnieť3, či naopak otehotnieť rozhodne nechcete, bude sa vám hodiť, vedieť, ako vypočítať plodné dni (ovulačné dni). Výpočet plodných dní nie je naozaj zložitý a na internete nájdete aj pomocníka, ktorý sa označuje ako ovulačná kalkulačka. Ak sa vám ho nedarí nájsť, môžete skúsiť aj slovné spojenie "plodné dni výpočet" či "plodné dni kalkulačka". Teraz už je potrebné zadať len informácie, ktoré po vás kalkulačka vyžaduje a o malú chvíľku a pár kliknutí neskôr pred sebou vidíte výpočet plodných dní čierne na bielom.
Aj do mobilu si môžete stiahnuť aplikáciu, kde si budete zapisovať svoj cyklus. Budete mať prehľad nielen o tom, koľko vaša menštruácia trvá, či kedy máte očakávať najbližšie krvácanie, ale tieto aplikácie vám vypočítajú a v kalendári prehľadne ukážu aj predpokladaný čas ovulácie a vaše plodné dni.
Ovulačná kalkulačka je praktický pomocník, avšak je potrebné si uvedomiť , že je to len orientačná metóda, ako zistiť plodné dni - výpočet ovulácie je len odhadovaný podľa dĺžky vášho bežného cyklu. Môže sa stať, že sa cyklus vplyvom rôznych okolností pozmení, čo posunie ovuláciu a s ňou samozrejme i plodné a neplodné dni. Kalkulačka plodných dní len predpokladá situáciu na základe vami zadaných údajov. Vaše reálne plodné dni však môžu byť časovo posunuté.
Vypočítať, kedy sú plodné dni po menštruácii nie je žiadna veda. Ovulácia nastane asi 14 dní pred začiatkom menštruácie, preto
Vaše najplodnejšie dni sú tri dni vášho cyklu: deň ovulácie a dva dni pred ňou. Nezabudnite však, že spermia dokáže oplodniť uvoľnené vajíčko až 5 dní po tom, čo sa dostala do vášho tela. K tehotenstvu môže preto prísť aj mimo týchto troch dní. Plodné dni po menštruácii sú preto dlhšie. Trvajú 6 dní, t.j. 5 dní pred ovuláciou plus deň samotnej ovulácie.
Plodné dni pri nepravidelnom cykle môže byť náročné vypočítať. Existuje však možnosť , ako zvýšiť šance na tehotenstvo. Stačí, že sa budete počas vášho cyklu s partnerom milovať každé 2 až 3 dni. Budete tak mať istotu, že ste pokryli aj vaše plodné dni.
Je možné otehotnieť mimo plodných dní? Túto otázku si kladie veľké množstvo žien a ruku na srdce, snáď každá z nás počula "legendu" o žene, ktorá otehotnela absolútne mimo svoje plodné dni. Ako to teda je? Je možné otehotnenie mimo plodných dní?
Kdeže, otehotnenia počas neplodných dní nie je fyzicky možné. Žena môže otehotnieť iba, v deň ovulácie. Ale vzhľadom k tomu, že spermia dokáže prežiť v ženskom tele až 5 dní, nemusí prísť k pohlavnému styku iba v deň ovulácie. Pohlavný styk sa musí ale uskutočniť v plodné dni, t.j. 5dní pred ovuláciou alebo v deň ovulácie. Prečo teda niektoré ženy tvrdia, že otehotneli vo svoje neplodné dni? Mohlo sa stať, že ovulácia nasala skôr či neskôr, než je žena zvyknutá. V tom prípade potom ale dni, ktorá ona považovala za neplodné, sú v skutočnosti plodnými. A tehotenstvo je na svete. Pokiaľ si žena chce byť svojimi plodnými dňami naozaj istá, mala by sa spoľahnúť na niektorú z metód, ako zistiť plodné dni s väčšou presnosťou a hlavne s väčšou istotou.
Metód, ktoré nám pomôžu naozaj s istotou určiť, kedy dôjde k ovulácii, je hneď niekoľko.
Doba okolo ovulácie je tou najvhodnejšou, kedy možno otehotnieť. Je preto dobré, aby žena vedela, kedy v jej cykle spravidla prebieha. Dokáže potom rozlíšiť svoje plodné a neplodné dni.
Počas plodných dní sa mení charakter hlienu vylučovaného krčkom maternice. V čase ovulácie je hlien redší, priehľadný a tvorí sa vo väčšom množstve. V tejto dobe môžu mať ženy dole pocit mokra. Tesne po ovulácii potom hlien hustne a mení svoju farbu na bielu.
Po prebehnutí ovulácie sa bazálna teplota skokovo zmení (stúpne o cca 0,5 stupňov Celzia). Ak chcete rýchlo otehotnieť, určite sa vám tieto merania zídu. Ak by ste však meranie bazálnej teploty chceli využiť ako antikoncepciu, nebude to dostačujúca ochrana. Síce zistíte, že ovulácia prebehla, ale vaše plodené dni sú v podstate už nakonci. Ak ste mali nechránený styk pred zvýšením bazálnej teploty, máte veľkú šancu ostať tehotná.
Používanie ovulačných testov nie je zložité. V domácom prostredí sa najčastejšie používajú ovulačné testy, ktoré zisťujú prítomnosť luteinizačného hormónu z moču. Ich veľkou výhodou je to, že na ovuláciu upozorňujú s predstihom 12 - 36 hodín. Ovulačné testy sa dajú zakúpiť v každej lekárni.
V priebehu cyklu dochádza k zmenám na krčku maternice, táto metóda na výpočet ovulácie vychádza teda z jeho stavu. Podľa jeho postavenia, tvrdosti a dĺžky sa dá pomerne spoľahlivo spoznať, kedy žena ovuluje. Stav krčka maternice však môže ovplyvňovať aj stres, choroby či cestovanie. Ani lekári túto metódu, ako spoznať deň ovulácie, úplne neodporúčajú, pretože ak ju vykonáva žena sama na sebe, je miera chybovosti pomerne vysoká.
Túto metódu výpočtu ovulácie vykonáva lekár. Dozrievanie vajíčok vo vaječníku je možné pozorovať ultrazvukom a podľa veľkosti folikulu (vajíčko s obalom, ktoré rastie vo vaječníku) môže lekár odhadnúť, kedy pravdepodobne dôjde k ovulácii. Tento lekársky výkon sa označuje ako folikulometria20.
Text po odbornej stránke skontroloval:
MUDr. Štěpán Machač Ph.D.
vedúci lékar IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu