Ovulačný test

S trochou nadsadenia by sa dalo povedať, že ovulačný test je taký predchodca (alebo skôr predskokan) testu tehotenského. Pomáha totiž odhaliť, kedy je najvhodnejší čas k počatiu bábätka. Na akých princípoch ovulačné testy fungujú a aké existujú druhy?

Ovulačný test pomáha určiť dva dni z menštruačného cyklu ženy, kedy je žena najviac plodná. Je to okamih, kedy dôjde vo vaječníku k prasknutiu zrelého folikulu obsahujúceho vajíčko. Toto uvoľnené vajíčko sa následne presunie do vajcovodu, kde je potom niekoľko hodín pripravené na oplodnenie spermiou.

Mocný LH hormón

(Ne) plodnosť ovplyvnená našou hlavouNaše telo je múdre, stačí mu načúvať. Vnímanie jeho vnútorných pochodov môže uľahčiť práve ovulační test. Nie sú to žiadne kúzla ani čary. Funguje na princípe zvýšenej hladiny určitých látok (náhodne folitropín, lutotropin či gonadotropidy) v moči alebo slinách . Ide o hormón menom luteinizačný , my mu ale budeme skrátene hovoriť LH.

Vzniká v mozgovom podväzku, teda v tej časti mozgu, ktorá sa stará o produkciu a funkciu hormónov v našom tele. LH hormón reguluje množstvo estrogénu, ktoré spustia ovuláciu.

Popis obrázku: Ako hlava ovplyvňuje našu (ne) plodnosť

Ako to funguje?

Schéma menštruačného cyklu ženy
Čo zvyšuje jeho hladinu? Nie sú to vysoké ceny masla ani romantický film v televízii, ale náš starý známy estrogén, ktorý produkujú bunky vaječníkového folikulu.

Folikul je taký výbežok, alebo skôr vačok, v ktorom je uložené vajíčko. Približne 40 až 90 dní pred očakávanou menštruáciou začne na povrchu vaječníka rásť skupina asi 20 folikulov. Táto jednotka je extrémne citlivá voči uvoľnenému hormónu LH. Víťazom je však iba jeden vačok, ktorý ostatné svojím vzrastom prevýši a dozreje. Ostatné celkom bezpečne zaniknú bez toho aby vaječníkom ublížili.

Popis obrázku: Schéma menštruačného cyklu

Druhy

Ovulačné testy teda zisťujú hladinu LH hormónu, ktorá krátko pred ovuláciou výrazne vzrastá. Už asi 16 až 28 hodín pred ňou môžeme zistiť slabý pozitívny LH test. Už sme si povedali, že testy sa vykonávajú zo slín a z moču . Aký je medzi nimi rozdiel?

Test zo slín

Vyzerá síce ako balzam na pery, ale v skutočnosti má vlastnosti mikroskopu. Ovuláciu odhalí vďaka zmene štruktúry slín, ktoré práve pred plodnými dňami vyzerajú ako malé stromčeky. Viac sa dozviete z priloženého letáčiku, kde uvidíte normálny tvar a tvar pred ovuláciou. Tieto testy môžete použiť opakovane, sú ale pomerne drahé. Cena jedného sa pohybuje okolo 15 Eur za krabičku.

V súčasnosti predstavuje jednu z najspoľahlivejších metód na zistenie plodných dní. Postup použitia je veľmi jednoduchý:

Testovanie ovulácie zo slín

  • Test otvoríte ako rúž a vyberte čierny mini-mikroskop z ochranného obalu.
  • Mini-mikroskopické sklíčko je chránené plastovou fóliou. Pred použitím odstráňte ochrannú fóliu na spodnej strane čierneho mikroskopu. Vyčistite sklíčko mäkkou, vlhkou handričkou pred každým nanesením slín.
  • Naslinte prst (primerané množstvo slín), bez bublín, vložte na mini-mikroskopické sklíčko.
  • Vložte späť mini-mikroskop do ochranného obalu, postavte tester tak, aby sliny nestiekli (spínačom nahor).
  • Čakajte aspoň 10 minút na výsledok. Sliny musia byť vysušené. Presný čas usušenia slín závisí na vlhkosti a teplote.
  • Stlačte svetlo ukazovákom na spodnej strane testera. Držte tlačidlo nadol, zatiaľ čo vy sa pozeráte optikou na mini-mikroskop.
  • Otočte a zaostrite mikroskop, až budete mať jasnú predstavu o kryštalickej štruktúre slín vašej vzorky. Ak budete mať nejaký pohyb vo vzorke slín, znamená to, že sliny neboli úplne usušené. Počkajte ešte niekoľko minút.
  • Po použití vyčistite ochranné sklíčko a mikroskop tampónom namočeným v alkohole.

Neplodné obdobie reprezentujú nespojené bodky.

Obdobie asi 3 dni pred začiatkom ovulačného obdobia, tzv. medziobdobí potom môžete vidieť ako krátke linky o sile vlasov. Šanca na počatie je asi dvadsať až tridsať percent.
Plodné obdobie potom vyzerá ako vzájomne sa prekrývajúce očné riasy . V skutočnosti to sú kryštáliky estrogénu. Teraz je najlepší možný čas otehotnieť.

Popis obrázku: Ovulačný test zo slín ponúka výsledky s veľkou mierou presnosti.

Test z moču

Tento test pracuje s naším starým známym LH hormónom. Fungujú na princípe tehotenského testu1. Moč nechajte asi 5 minút odstáť, a potom v ňom nechajte prúžok ponorený. Stačí asi 10 sekúnd. Pre zistenie jeho najvyššej hladiny sa odporúča testovať v rozmedzí 10. hodiny ráno až 10. hodiny večer. V túto dobu je totiž hormón najkoncentrovanejší, teda najviac nahromadený v moči. Výsledok sa dozviete ihneď: podľa toho, koľko čiarok sa na teste ukáže. Jedna ešte nič neznamená, dve znamenajú výhru. Aj keď je tá druhá slabšia. Je to rýchle, pomerne bezpečné a jednoduché. Bohužiaľ, idú použiť len raz, za to cena je oveľa priaznivejšia. Najlacnejšie zoženiete od eura. Aké druhy to sú?

Prúžok

Ovulačné testy z moču Používa sa pri teste ovulácie z moču. Prúžok vložíte do vhodnej nádobky (neostýchajte sa použiť umytý kelímok od jogurtu), počítajte do desať a potom prúžok vytiahnite a položte na suché miesto. Ideálne na obrúsok. Na konci papierika sa čoskoro objaví jedna alebo dve čiarky . Ak sú obe čiarky dobre viditeľné a zreteľné , výsledok testu je pozitívny. Druhá čiarka nemusí byť vždy dostatočne výrazná, ovplyvňuje to najmä kolísavá hladina hormónov. Druhý deň si pokojne urobte druhý test, váhavá čiarka si potom dá iste povedať a ukáže sa v celej svojej kráse. Ide o najlacnejšiu formu, ako zistiť najvhodnejšiu dobu ovulácie.

Testovanie začína 11. dňom namočením testu do nádobky s močom. Ak je výsledok pozitívny (jasne viditeľné dve čiarky) ovulácia nastane v nasledujúcich 24 až 48 hodinách. Najlepšia doba pre oplodnenie je potom v priebehu 24 hodín.

Popis obrázku: Ovulačný test vo forme prúžku - v niektoré dni sú čiarky zreteľnejšie, inokedy sa schovávajú

Kazeta

Ako už názov napovedá, je to taký malý kufrík alebo pudrenka s prúžkom vo vnútri. Malým otvorom v tomto púzdre sa nakvapká určité množstvo moču do kvapkadla - presné množstvo sa opäť dozviete v priloženom letáčiku. Ďalší postup je potom totožný ako pri prúžku. Jedna čiarka znamená negatívny, dve čiarky pozitívny výsledok. Je o niečo drahší ako klasický test z prúžku, zato s jasným výsledkom.

Midstream

Midstream test
Vyzerá ako puzdro, teplomer alebo pilník. V skutočnosti ide o najpohodlnejší, najrýchlejší, ale tiež najdrahšiu formu zistenia stavu ovulácie. Jeden koniec sa strčí pod prúd moču, na druhom konci sa behom okamihu objaví výsledok.

Popis obrázku: Ovulačný test alebo pilník?

Video: Ovulačné testy FertilTime

Tak kedy?

K ovulácii zvyčajne dochádza medzi 12. - 17. dňom menštruačného cyklu, tzn. 12. - 17. deň počítaný od 1. dňa menštruačného krvácania. Pozitívny test iba naznačí, že ovulácia ešte len prebehne. A to za 24-36 hodín. Spermie potrebujú zhruba hodinu než dorazia k vajíčku, takže zase sa tak ponáhľať nemusíte. Uvarte si niečo dobré, čo vás navnadí a užite si príjemný večer. Spermie žijú v pošve niekedy až 5 dní, takže ak sa celkom presne netrafíte, rozhodne to neznamená, že sa vám otehotnieť nepodarí.


Video: Ak chce žena otehotnieť, ovulácia je nevyhnutná

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Štěpán Machač

V rozhovore s gynekolódom MUDr. Štěpánom Machačom:

  • 00:00 Úvod.​
  • 00:19​ Čo je to ovulácia?
  • 00:46​​ Čo ovulácii predchádza?
  • 01:30​​ Dochádza u ženy k ovulácii vždy?
  • 01:54​​​ Kedy má žena ovuláciu?
  • 02:33​​ Cítí žena ovuláciu?
  • 03:42​​ Aký význam má ovulácia?
  • 04:50​​ Ako často žena ovuluje?
  • 05:12​​ Je treba absenciu ovuláciu riešiť s gynekológom?
  • 06:36​​ Ako sa riešia problémy s ovuláciou?
  • 08:05​​ Kedy je nutné navštíviť lekára?
  • 09:37​​ Zhrnutie a rady na záver.

YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka:


🎞️ Všetko o menštruácii


🎞️ Čo by ste mali vedieť o bazálnej teplote


Viac o ovulačnom teste na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://www.ovulacnitesty.cz/
  2. http://gyn.cz/tree.php?up=216
  3. https://www.mj-krasazdravi.cz/ovulacni-tester-fertilcontrol-light--donna--pro-opakovane-pouzivani/

Použité zdroje obrázkov

  1. https://www.modrykonik.cz/forum/ovulacni-testy/ovulacni-test-je-pozitivni/?page=3
  2. https://www.mj-krasazdravi.cz/ovulacni-tester-fertilcontrol-light--donna--pro-opakovane-pouzivani/
  3. http://www.kalisek.cz/hormonalni-tanec
  4. https://cs.wikipedia.org/wiki/Menstruace

Hodnotenia a skúsenosti s ovulačnými testami

Máš skúsenosť s ovulačnými testami?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
rybkaa  13. jan 2015

Mám ovuláciu? Skús test!

Napriek tomu, že ovulačný test je na trhu niekoľko rokov, pre mnohé ženy je veľkou neznámou. Prevažná väčšina pozná len tehotenské testy na včasné určenie tehotenstva.

Snažilky často nevedia presne určiť svoje plodné dni, kedy je najvhodnejší čas na splodenie vysneného potomka. Spoliehať sa na mobilné aplikácie, vedenie menštruačného kalendára, bolesti v oblasti vaječníkov alebo na cervikálny hlien nie je vždy zárukou úspechu. Meranie bazálnej teploty je síce výborná metóda, ale jej nedostatkom je, že ovuláciu potvrdí až vtedy, keď už je po nej, teda prebehla pred niekoľkými dňami a vtedy je už na snaženie neskoro.

Výhodou ovulačného testu je, že akonáhle sa na teste ukážu jasné dve čiarky, je to znamenie, že je vhodný čas na snaženie a ovuláciu môžeme očakávať do 12-48 hodín. Dôležité je spomenúť, že ovulačný test sa považuje za pozitívny len vtedy, ak je testovacia čiarka rovnako silná, resp. silnejšia ako kontrolná čiarka, tzv. duch alebo slabá čiarka nie sú dostatočné a vtedy sa test vyhodnotí ako negatívny. Aspoň naň nie je potrebné škúliť a lámať si oči, ako je to pri tehotenských duchoch :-D

Začať s ovulačnými testami je treba niekoľko dní pred očakávanou ovuláciou, najlepšie cca 5 dní pred ovuláciou, preto ovulačných testov v jednom cykle spotrebujeme niekoľko kusov. Odporúča sa testovať medzi 10.00 hod. - 20.00 hod., kedy je hladina luteinizačného hormónu (LH) v moči stabilná a najlepšie tak môžeme vystihnúť jej vrchol. Po dosiahnutí vrcholu hladina znova klesá, jeho vplyvom sa folikul mení na žlté teliesko, ktoré začína produkovať progesterón, čo značí, že ovulácia prebehla a bazálna teplota sa zvýši.

Pred testovaním by sme aspoň 2 hodiny nemali prijímať tekutiny, aby moč nebol príliš koncentrovaný a neskreslil sa tak výsledok. Ranný moč nie je na testovanie ovulácie vhodný, pretože môže vykázať falošne pozitívny výsledok, preto je vhodnejšie testovať počas dňa, kedy je hladina LH stabilnejšia a lepšie tak vystihneme jeho vrchol. V čase, keď je test takmer pozitívny, môžeme urobiť test aj 2x denne, aby sme neprešvihli vrchol LH. Po dosiahnutí vrcholu hladina LH klesá a test opäť bledne.

Existuje široká škála ovulačných testov, ktoré sú dostupné na trhu. Poznáme obyčajné prúžkové testy, kazetové testy a digitálne testy, okrem toho existujú aj rôzne ovulačné monitory a mikroskopy. Najčastejšie sú používané klasické prúžkové ovulačné testy, ktoré sa jednoducho používajú z malej vzorky moču a sú najviac cenovo dostupné. Cena sa pohybuje v rozmedzí pár centov do niekoľko EUR.

Po odsledovaní niekoľkých cyklov pomocou ovulačných testov sa žena naučí presnejšie vystihnúť svoje plodné dni aj samotnú ovuláciu a teda aj najvhodnejší čas na splodenie bábätka :-)
15 ľudí považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke