Ovulácia

Ovulácia označuje okamih, kedy dôjde k uvoľneniu zrelého vajíčka z vaječníka. Dochádza k nej spravidla iba raz počas menštruačného cyklu. Pri ovulácii sa zvyčajne uvoľní jedno vajíčko. Výnimočne však môže dôjsť k uvoľneniu viacerých vajíčok. Ak sa uvoľnia dve vajíčka a tie oplodnia spermie, žena bude tehotná s dvojčatami. Niektoré menštruačné cykly môžu byť naopak anovulačné, tzn. že uvoľnenie vajíčka z vaječníka vôbec nenastane. V dňoch okolo ovulácie je šanca na otehotnenie najvyššia, preto sa ovulačné dni označujú ako plodné dni.


Video: Ak chce žena otehotnieť, ovulácia je nevyhnutná

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Štěpán Machač

V rozhovore s gynekolódom MUDr. Štěpánom Machačom:

  • 00:00 Úvod.​
  • 00:19​ Čo je to ovulácia?
  • 00:46​​ Čo ovulácii predchádza?
  • 01:30​​ Dochádza u ženy k ovulácii vždy?
  • 01:54​​​ Kedy má žena ovuláciu?
  • 02:33​​ Cítí žena ovuláciu?
  • 03:42​​ Aký význam má ovulácia?
  • 04:50​​ Ako často žena ovuluje?
  • 05:12​​ Je treba absenciu ovuláciu riešiť s gynekológom?
  • 06:36​​ Ako sa riešia problémy s ovuláciou?
  • 08:05​​ Kedy je nutné navštíviť lekára?
  • 09:37​​ Zhrnutie a rady na záver.

YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka:


🎞️ Alchemilka- ženská bylinka
🎞️ O ženskej plodnodsti
🎞️ Umelé oplodnenie: Ako to prebieha a čo všetko mu predchádza?
🎞️ Čo by ste mali vedieť o bazálnej teplote
🎞️ Ako otehotnieť?


A ako vlastne taká ovulácia prebieha? V čase ovulácie dôjde k uvoľneniu vajíčka, ktoré začne pomaly zostupovať vajcovodom do maternice. Ak vajíčko oplodní spermia, pokračuje oplodnené vajíčko do maternice, kde sa uhniezdi v sliznici maternice. A po pár dňoch sa objavia na tehotenskom teste dve čiarky.

Ako spoznať a zistiť ovuláciu?

Metód, ako zistiť ovuláciu, je hneď niekoľko. Keďže je každá z nás iná, tak odpoveď na otázku ako spoznám ovuláciu, a teda kedy ovulujem, nemusí byť vždy jednoduchá. Doba ovulácie je však tou najvhodnejšou dobou, kedy možno otehotnieť, preto je dobré, aby žena vedela, kedy v jej cykle ovulácia spravidla prebieha. V riadkoch nižšie sa môžete pozrieť na podrobné informácie o metódach, ktoré vám zodpovedajú otázku: "Ako spoznať, kedy môžem otehotnieť?"

Ako spoznať ovuláciu podľa hlienu?

V čase ovulácie sa mení cervikálny hlien (tj. hlien vylučovaný krčkom maternice) svoju konzistenciu. Stáva sa redším, priehľadným a tvorí sa vo väčšom množstve. Počas ovulácie ho označujeme príznačne ako ovulačný hlien alebo aj ako plodný hlien. Ak sa objaví takýto výtok, pravdepodobne prebieha ovulácia. Ovulačný hlien sa tvorí vo väčšom množstve, v tejto dobe môžu mať ženy preto pocit mokra na spodnom prádle a cítiť sa mierne nekomfortne. Tesne po ovulácii hlien hustne a mení svoju farbu (na bielu) a zároveň končí nepríjemne mokrý pocit.

Môže sa stať, že počas ovulácie nastane špinenie. Ak nie je silné, netreba sa hneď ľakať, pravdepodobne ste objavili ovulačný hlien s krvou alebo sfarbený do ružova. Zvyčajne nejde o nič vážne. Na vine sú hormóny. Počas ovulácie dočasne klesne hladina estrogénu, čo stačí na to, aby došlo ku krvácaniu.

Ako spoznať ovuláciu podľa bazálnej teploty?

Po prebehnutí ovulácie sa bazálna teplota skokovo zmení. Stúpne o cca. 0,5 °C. Veľkou nevýhodou tejto metódy je to, že prebehnutú ovuláciu žena zistí až spätne na konci plodného obdobia. Samotné meranie bazálnej teploty nie je preto spoľahlivou antikoncepciou2. Ak však žena chce zabrániť otehotneniu, je dobré túto metódu kombinovať s inou (napríklad so sledovaním hlienu krčka maternice).

Ovulácia a bazálna teplota

Ako spoznať ovuláciu za pomoci ovulačných testov?

Používanie ovulačných testov nie je vôbec zložité. V domácom prostredí sa najčastejšie používajú ovulačné testy, ktoré zisťujú prítomnosť luteinizačného hormónu v moči. Ich veľkou výhodou je to, že na ovuláciu upozorňujú s predstihom 12 - 36 hodín. Ovulačné testy1 sa dajú zakúpiť v každej lekárni.

Ako spoznať ovuláciu podľa krčka maternice?

V priebehu cyklu dochádza k zmenám na krčku maternice. Táto metóda na výpočet ovulácie vychádza teda z jeho stavu. Podľa jeho postavenia, tvrdosti a dĺžky sa dá pomerne spoľahlivo spoznať, kedy žena ovuluje. Stav krčka maternice môže však ovplyvňovať aj stres, choroby či cestovanie. Lekári však túto metódu, ako spoznať deň ovulácie, úplne neodporúčajú. Ak ju vykonáva žena sama na sebe, je miera chybovosti pomerne vysoká.

Sledovanie dozrievania vajíčok ultrazvukom

Túto metódu výpočtu ovulácie vykonáva lekár. Dozrievanie vajíčok vo vaječníku je možné pozorovať ultrazvukom a podľa veľkosti folikulu (vajíčko s obalom, ktoré rastie vo vaječníku) môže lekár odhadnúť, kedy pravdepodobne nastane ovulácia. Toto vyšetrenie sa označuje ako folikulometria20.

Kedy je ovulácia?

Odpoveď na otázku, kedy nastáva ovulácia, nie je úplne jednoznačná, pretože je potrebné vychádzať z normálneho cyklu konkrétnej ženy. Pre výpočet ovulácie teda musíme vedieť, ako dlhý máme cyklus a aká dlhá je luteálna fáza cyklu (tj. obdobie medzi ovuláciou a začiatkom ďalšej menštruácie). Táto fáza cyklu trvá u väčšiny žien 14 dní. Určitú predstavu, kedy dôjde k ovulácii, tak môže žena získať práve zo znalosti dĺžky svojho cyklu. Metóda je to však skôr orientačná, pretože niektoré ženy môžu mať luteálnu fázu kratšiu, a snáď takmer každá z nás sa občas stretne s nepravidelnosťami svojich cyklov.

Všeobecne sa však dá povedať, že k ovulácii dochádza približne v polovici menštruačného cyklu. Ako vypočítať ovuláciu si tak môžeme ukázať na nasledujúcom príklade: Ak je váš cyklus 28 dňový, ovulácia nastane približne 14. deň, teda pravdepodobne medzi 12. - 16. dňom.

Pre predpokladaný výpočet ovulácie môžu skvele poslúžiť nástroje ako ovulačný kalendár či kalkulačka ovulácie. Stačí zadať požadované údaje (napr. dĺžka cyklu) a ovulačná kalkulačka online vám vypočíta predpokladaný termín ovulácie. Ak túto informáciu skombinujete s niektorou z vyššie uvedených metód ako spoznať ovuláciu, získate pomerne dobrú predstavu, kedy prebieha ovulácia a teda aj vhodnú dobu, kedy je najlepšie otehotnieť.

Ovulácia príznaky a prejavy ovulácie

Zatiaľ čo niektoré ženy príznaky ovulácie nepociťujú, iné si jej prejavy nemôžu nevšimnúť. Aké príznaky môže ovulácia priniesť? Poďme sa spoločne pozrieť na tie najčastejšie:

  • Zmena konzistencia pošvového hlienu - pošvový hlien sa v priebehu cyklu mení. V období ovulácie je redší, priehľadný a ťahavejší. Po prebehnutí ovulácie dochádza k jeho zhustnutiu a zmene farby (z priehľadnej na bielu).
  • Citlivejšie vnímanie pachov a čuchových vnemov - čuchové bunky žien pri ovulácii sú citlivejšie, výraznejšie vnímajú napríklad vôňu potu mužských náprotivkov.
  • Vyššia atraktívnosť u mužov - medzi prejavmi ovulácie bude tento u väčšiny žien pravdepodobne ten najobľúbenejší. Mnohé štúdie preukazujú, že sú ženy pri ovulácii pre mužské náprotivky atraktívnejšie. Príťažlivejšie si však pripadajú aj ženy samy, pretože počas plodných dní mávajú plnšie pery, jemnejšiu pleť či rozšírené zreničky.
  • Zvýšenie bazálnej teploty - tento prejav ovulácie pocítia len ženy, ktoré si počas cyklu merajú bazálnu teplotu. Bazálna teplota sa zisťuje hneď po prebudení a po prebehnutej ovulácii sa skokovo zdvihne až o 0,5 stupňa Celzia. Táto zvýšená bazálna teplota potom trvá až do nasledujúcej menštruácie (či prípadne po koniec tehotenstva).
  • Zmena zloženia slín - tento prejav ovulácie môžeme využiť pri používaní ovulačných testov, ktoré sledujú hladinu takzvaného luteinizačného hormónu (veľmi často sa môžete stretnúť aj s používanou skratkou LH). Hladina tohto hormónu je najvyššia 12 - 36 hodín pred ovuláciou. V čase ovulácie sú sliny slanšie, čo využívajú voľnopredajné slinné ovulačné testy (oproti ovulačným testom z moču prinášajú veľkú výhodu - je možné ich používať opakovane).

Ovulácia, otehotnenie a pravdepodobnosť otehotnenia

Bez ovulácie nie je možné, aby došlo k otehotneniu. Bohužiaľ však sex počas plodných dní nezaručí stopercentnú pravdepodobnosť toho, že k otehotneniu dôjde. Pravdepodobnosť otehotnenia pri ovulácii je však najvyššia. Šance na počatie potomka sú potom najvyššie pri pohlavnom styku približne dva dni pred ovuláciou a v deň samotnej ovulácie.

Ovulácia a ovulačný test

Ako dlho trvá ovulácia?

Termín "ovulácia" býva v bežnej reči niekedy zamieňaný za pojem "plodné dni". Kým samotná ovulácia trvá krátku chvíľu, kedy dôjde k uvoľneniu zrelého vajíčka, plodné dni sú záležitosťou niekoľkých dní. Uvoľnené zrelé vajíčko žije jeden obyčajný deň. Oproti tomu spermie sú v ženskom tele podľa odhadov odborníkov schopné prežiť (a teda aj oplodniť vajíčko) približne 3 - 5 dní. Plodné dni teda začínajú už niekoľko dní pred ovuláciou a končia približne 24 hodín po uvoľnení vajíčka.

Ako vyvolať ovuláciu?

Ak chce žena otehotnieť a neobjavuje sa v jej cykloch ovulácia (cyklus bez ovulácie je odborne označovaný ako anovulačný), je možné ovuláciu vyvolať umelo. Ak u ženy nenastáva ovulácia, najčastejšie sa za tým skrýva stres, kolísanie hmotnosti a syndróm polycistických vaječníkov (PCOS). Medzi ďalšie obvyklé príčiny patria poruchy štítnej žľazy, hypofýzy, zvýšená hladina prolaktínu či predčasná menopauza. Najjednoduchším spôsobom pre vyvolanie ovulácie je podávanie tabletiek klomifén citrátu (antiestrogén). Tabletky sa zvyčajne užívajú od tretieho až piateho dňa menštruačného cyklu po dobu 5 dní. Spôsobov pre umelé vyvolanie ovulácie je viac, je však dobré vedieť, že so sebou prinášajú aj možné vedľajšie účinky, o ktorých vás poučí váš ošetrujúci lekár.

Podpora ovulácie

Lieky na podporu ovulácie

Pre mnohé neplodné páry, túžiace po bábätku, predstavujú lieky na podporu ovulácie začiatok ich liečby. Každý rok sú predpisovené ženám po celom svete. Pre ženy, ktoré majú ovuláciu iba občas alebo nepravidelne, fungujú ako zázrak. Lieky na vyvolanie ovulácie predpisuje lekár a liečba prebieha pod jeho dohľadom. O tom, ktorý liek je vhodný, rozhodne gynekológ, podľa situácie.

Pred samotným nasadením liekov sú potrebné vyšetrenia na zistenie príčiny, prečo žena neovuluje. Určite vás neminie ultrazvukové vyšetrenie u gynekológa, krvné testy na zistenie hladiny rôznych hormónov a pravdepodobne aj vyšetrenie štítnej žľazy3.

Lieky na podporu plodnosti sú dostupné ako tablety. Ak nezaberú, na rad prichádzajú silnejšie vo forme injekcií. Najčastejšie používané lieky na podporu plodnosti sú:

  • Klomifén (obchodný názov Clostilbegyt). Tablety s klomifénom klamú telo, že má málo estrogénov. To spôsobí, že hypofýza začne vo väčšom množstve produkovať hormóny FSH a LH. Tieto dva hormóny stimulujú funkciu vaječníkov a aj rast vajíčok.
  • Gonadotropín (obchodný názov napr. Gonal-F, Menogon, Puregon, Luveris, Pergoveris a iné). Gonadotropíny sú podávane injekčne. Obsahujú buď iba hormón FSH alebo aj LH. Hormón FSH stimuluje tvorbu folikulov vo vaječníkoch.

Pre ženy s PCOS býva clostilbegyt zvyčajne liekom prvej voľby. Môžu sa však nasadiť aj iné lieky na podporu ovulácie:

  • metformín (obchodný názov napr. Siofora a iné). Metformín sa používa pri inzulínovej rezistencii alebo podozrení na ňu, ktorá je častá u žien s PCOS. Pomáha zníziť hladinu inzulínu a prispieva k regulácii cyklu. Ide o moderný prístup k liečbe PCOS.

Bylinky na podporu ovulácie

Ak ovulácia chýba alebo je nepravidelná, má čo ponúknuť aj samotná príroda. Patria sem najmä bylinky na podporu ovulácie:

  • Alchemilka1 - reguluje hladinu hormónov a stimuluje tvorbu progesterónu. Prispieva k ľahšiemu uvoľneniu vajíčka a k zahniezdeniu oplodneného vajíčka.
  • Rozmarín - poznáme skôr ako korenie z talianskej kuchyne. Stimuluje krvný obeh, ale má aj vplyv na podporu plodnosti.
  • Maliník - pozitívne vplýva na maternicu a posilňuje ju.
  • Vitex jahňací - reguluje hladinu hormónov a stimuluje tvorbu progesterónu.
  • Maca - vplýva na správne fungovanie štítnej žĺazy a znižuje príliš vysokú hladinu progesterónu. Naviac zvyšuje libido a u mužov zlepšuje kvalitu spermií.
  • Palina obyčajná - prispieva k ľahšiemu uvoľneniu zrelého vajíčka.
  • Pupalka dvojročná - výborne vplýva na ženský cyklus, reguluje hladinu hormónov a podporje tvorbu cervikálneho hlienu.

Ak túžite po dieťatku, neuškodí vyskúšať aj niektrú z horeuvedených liečivých rastlín. Najčastejšie sa pijú vo forme čaju, z niektorých sú však dostupné aj tabletky či kapsule.

Bolestivá ovulácia

Jednou z nepríjemností, s ktorou sa ženy počas menštruačného cyklu môžu stretnúť, je bolestivá ovulácia. Bolesti pri ovulácii nie sú nič nezvyčajné, trpí nimi asi 40% žien. Pri ovulácii sa zvyšuje celková citlivosť tela, čo sa u niektorých žien prejavuje bolesťami prsníkov, výraznejšou citlivosťou bradaviek, či bolesťami v podbrušku. Na bolestivé príznaky pri ovulácii sa častejšie sťažujú ženy, ktoré už majú nejaký pôrod za sebou.

V období ovulácie môžete tiež pociťovať nevoľnosť, nechutenstvom1, vyššiu únavu, zhoršenie alebo zlepšenie pleti. Príznaky ovulácie sú veľmi rozmanité a u každej ženy sa líšia.

Ako cítiť bolesť pri ovulácii?

Bolesť pri ovulácii sa prejavuje zvyčajne ako mierna až stredne silná bolesť. Niektoré ženy necítia počas ovulácie žiadne bolesti alebo zacítia len krátke zašklbnutie v podbrušku, niektoré žiaľ trpia kŕčami a silnou bolesťou. Zvyčajne je bolesť pri ovulácii pociťovaná v podbrušku. Niektorým ženám však bolesti pri ovulácii vyžarujú do chrbtice a prejavujú sa ako bolesť krížov. Je možné mať aj nepríjemné pocity v oblasti hrádze.

Bolestivú ovuláciu nemusíte mať každý mesiac. Tiež sa môže meniť strana, na ktorej cítite ovulačné bolesti, a to podĺa toho z ktorého vaječníka sa vajíčko uvoľnilo. Vzhľadom k tomu, že intenzita bolesti a aj príznaky bolestivej ovulácie sa líšia od ženy k žene, je náročné zadefinovať čo presne sa pod pojmom bolestivá ovulácia skrýva.

Koľko trvajú ovulačné bolesti?

Ovulačné bolesti trvajú zvyčajne niekoľko minút až niekoľko hodín. Niektorým ženám trvajú dokonca jeden alebo dva dni. U väčšiny žien sa vyskytujú ovulačné bolesti vždy približne v rovnakom čase- v strede menštruačného cyklu. Bolesť môže nastať pred, po a aj v deň ovulácie. Každopádne ak chcete otehotnieť, je užitočné použiť aj tento približný čas na určenie plodných dní. Ak netúžite otehotnieť, nie je určite bezpečné spoliehať sa na ovulačné bolesti. Tie totiž neurčujú jednoznačne, kedy máte neplodné dni.

Čo pomáha na bolestivú ovuláciu?

Rýchlu úľavu od bolestí pri ovulácii poskytne fľaša s teplou vodou (termofor), zohriaty čerešňový alebo špaldový vankúšik či teplý kúpeľ. Proti kŕčom pomôže aj magnézium. Bolesť zvyčajne rýchlo istúpi. Ak bolesť pri ovulácii trvá dlhšie alebo trpíte silnými bolesťami, mali by ste sa poradiť s lekárom. Za bolesťami sa môže skrývať endometrióza4 alebo cysta1. Ak pociťujete bolesť v oblastí slabín, môže ísť aj o zápal slepého čreva2.

Bolestivá ovulácia

Bolesť prsníkov počas ovulácie

Mnoho žien pociťuje počas ovulácie nielen bolesti v podbrušku, ale aj bolesť prsníkov. Objavuje sa zvyčajne medzi ovuláciu a nasledujúcou menštruáciou. Vedci predpokladajú, že tieto bolesti sú prípravou prsníkov na dojčenie. Ženské telo sa totiž každý mesiac pripravuje na to, že môže prísť k otehotneniu. Počas dojčenia je v tele matky vysoká hladina progesterónu. Vysoká hladina tohto hormónu sa objavuje aj počas ovulácie. Viac progesterónu v tele znamená aj väčšie zadržiavanie vody v tele. Okrem toho je prsné tkanivo zásobované väčším množstvom krvi. Prsia sú väčšie, ťažšie, napínajú sa a preto bolia. Prsia či bradavky môžu byť tiež citlivé na dotyk. Je bolesť prsníkov niečo vážne? V skutočnosti sa zvyčajne vyskytujú v súvislosti s ovuláciou, čo znamená, že sú nepríjemné, ale neškodné.

Špinenie a krvácanie počas ovulácie

Krvácanie počas ovulácie či plodných dní nie je zvyčajne dôvod na paniku. Pravdepodobne ide o ovulačné krvácanie. U niektorých žien sa špinenie či krvácanie počas ovulácie objavuje každý mesiac, u iných len sporadicky a časť žien vôbec nezažije, čo je to ovulácia sprevádzaná krvácaním. Presný dôvod, prečo sa objavuje krvácanie počas ovulácie, nie je úplne objasnený. Vedci predpokladajú, že je to kvôli búrlivým zmenám hormonálnych hladín ženskom tele. Pred ovuláciou prudko klesá hladina estrogénu. K poklesu dôjde rýchlo a ak je hladina estrógénu príliš nízka, nedokáže telo úplne udržať vysokú výstelku maternice a nastane preto krvácanie.

Krvavý výtok pri ovulácii trvá spravidla 2 - 4 dni a býva slabší ako pri menštruácii. Jeho farba môže byť svetlo ružová, jasne červená ale aj tmavo hnedá. Zvyčajne je však svetlej farby. Svetlo ružová farba signalizuje, že sa zmiešal ovulačný hlien s krvou.

Text po odbornej stránke skontroloval:
MUDr. Štěpán Machač Ph.D.
vedúci lekár IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz

Použité zdroje

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Ovulace
  2. http://www.naseporodnice.cz/menstruacni-kalendar-a-plodne-dny.php
  3. https://www.repromeda.cz/plodne-dny-ovulace-a-jak-ji-zjistit/
  4. http://priznaky.vitalion.cz/bolest-pri-ovulaci/
  5. http://www.stopneplodnosti.cz/
  6. Understanding Ovulation
  7. https://www.babycentre.co.uk/ovulation (ENG)
  8. https://www.dr-gumpert.de/html/brustschmerzen_beim_eisprung.html
  9. https://magazin.rubbelbatz.de/kinderwunsch/ovulationsblutung/
  10. https://www.wunschkinder.net/theorie/grundlagen-der-fruchtbarkeit/der-normale-weibliche-zyklus/ov...
  11. https://www.rtl.de/cms/schmerzen-beim-eisprung-die-mittelschmerzen-2870104.html
  12. https://www.eltern.de/kinderwunsch/fruchtbarkeit/ein-ziehen-zeigt-den-eisprung

Hodnotenia a skúsenosti s ovuláciou

Máš skúsenosť s ovuláciou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke