Premýšľali ste niekedy o tom, že by ste darovali vajíčka a pomohli tak niektorým z párov, ktorým sa nedarí mať vlastné deti prirodzenou cestou? Alebo naopak - využili ste darované vajíčka a zaujíma vás, ako odber vajíčok prebieha? Ak ste aspoň raz odpovedali áno, čítajte ďalej.
Popis obrázku: Priebeh odberu vajíčok
Samotné odobratie vajíčok je až vrcholom pomerne náročného procesu, ktorý tomuto kroku predchádza. Ešte pred tým, než budete zaradená do zoznamu darkýň, musíte absolvovať niektoré vyšetrenia. Ide o:
Ak všetky vyšetrenia dopadnú uspokojivo, môže byť žena zaradená na zoznam darkýň. Potom sa rozbehne samotný proces darovania vajíčok.
Bežne sa každý mesiac vo vaječníkoch ženy pripravuje okolo 25 vaječných vačkov - folikulov, v ktorých rastú vajíčka, ale iba jedno z vajíčok dozreje a dôjde k ovulácii (uvoľneniu vajíčka). Pri odbere vajíčok je nutné, aby bol vo vaječníkoch pripravený väčší počet, preto je nutné vaječníky stimulovať k väčšej produkciu vajíčok. O začiatku, dĺžke a spôsobu stimulácie rozhoduje lekár na základe individuálnej reakcie, veku a hmotnosti pacientky.
Stimulácia spočíva v tom, že si budete každý deň do brucha pichať injekcie, a to od 2. dňa menštruácie. Stimulácia bude trvať približne 10 dní, za 5 dní bude nasledovať kontrola a ak to bude potrebné, lekár s vami dohovorí aj ďalšiu kontrolu o 3-5 dní.
Súčasne sa sleduje rast folikulov pomocou ultrazvuku. Keď dosahuje veľkosť folikulu priemerom 16 mm, lekár vám pichne tehotenský hormón hCG1, ktorý sa musí podať cca 32-36 hodín pred plánovaným odberom vajíčok. Po absolvovaní hormonálnej prípravy a ovariálnej stimulácie vás čaká odber, ktorý prebieha v celkovej narkóze.
Popis obrázku: Aplikace injekce s léky v rámci hormonální přípravy na odběr vajíček
Nie je nutné sa obávať bolestivého zákroku ani iných nepríjemností. Výkon je to ambulantný, a preto ešte v ten deň, asi po 2 hodinovom odpočinku, budete môcť ísť domov. Vlastný zákrok trvá približne 15 minút.
Na odber sa musíte dostaviť nalačno a pred zákrokom nesmiete ani fajčiť a piť alkohol. Keď vás anestéziológ uspí, lekár zavedie do pošvy ultrazvukovú sondu s ihlou. Ihla nasaje vajíčka z vaječníkov, konkrétne z vaječných vačkov (folikul) - ich počet sa pohybuje zvyčajne okolo 8 - 15 kusov. Získaný materiál je následne odovzdaný embryológovi, ktorý sa stará o ďalšie kroky umelého oplodnenia1. Pri zákroku sa komplikácie objavujú minimálne a ani po zákroku sa nemusíte ničoho báť. Pacientky si občas môžu sťažovať na nepríjemné pocity v podbrušku či jemné špinenie, ale všetko sa v priebehu jedného až dvoch dní vráti do normálu.
Popis obrázku: Priebeh odberu vajíčok - sonda s ihlou, ktoré z folikulov nasaje vajíčka
Poskytnutie vlastného vajíčka je pre darkyňu spojené s určitou kompenzáciou nákladov spojených s darcovstvom, ktoré majú pokryť napríklad zdravú výživu, ušlú mzdu, ušlý čas a cestovné. Pohybuje sa až do sumy okolo 1 000 Eur. Žena môže darovať vajíčka opakovane. Najčastejšie je to 3x až 4x, pričom sa odporúča trojmesačný interval medzi jednotlivými odbermi. Pre darkyňu môže byť darcovstvo zaujímavým privyrábaním, však dôvod podstúpiť náročný proces darcovstva býva mnohokrát iný ako finančný.
Ak uvažujete o tom, že sa stanete darkyňou vajíčok, musíte spĺňať zadané kritéria (tie sa môžu medzi jednotlivými zdravotníckymi pracoviskami líšiť), čítajte nasledujúce odseky. V prípade vážneho záujmu si ale nezabudnite zistiť podmienky, ktoré má vami vybraná klinika nastavenej.
Program darovanie vajíčok sa riadi pomerne prísnymi pravidlami. Darkyňou môže byť iba žena vo veku od 18 do 35 rokov s dobrým zdravotným stavom, pravidelným menštruačným cyklom a normálnou hodnotou BMI, v ktorej rodine sa nevyskytujú žiadne dedičná a psychiatrické ochorenia a nie je nijako drogovo závislá. V rámci darcovstva podstúpi kompletné krvné a genetické vyšetrenia a hormonálnu stimuláciu. Celý proces prípravy trvá 1-2 mesiace, samotný odber vyžaduje krátkodobú anestéziu, avšak pár hodín po zákroku je darkyňa z kliniky prepustená.
Hoci je odber vajíčok regulérny lekársky zákrok, komplikácie sa pri ňom vyskytujú veľmi zriedka. Zásluhu na tom má predovšetkým séria dôkladných vyšetrení, ktoré musí žena pred odberom podstúpiť a ktorá ju prípadne z programu vyradí. Tieto vyšetrenia sú tak zároveň ďalším benefitom, kedy žena vďaka darcovstvu vajíčok môže zistiť svoj zdravotný stav a predispozície k prípadným ochoreniam do budúcna.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu