Nedostatočnosť krčka maternice

Krčok maternice je najspodnejšia časť maternice, ktorá ústi do pošvy. Žena, ktorá nie je tehotná, má krčok mierne otvorený, aby mohli spermie vstúpiť do maternice a aby odtekala menštruačná krv. Po otehotnení sa vytvorí hlienová zátka14, ktorá vyplní kanál v krčku maternice a chráni dutinu maternice pred prienikom mikroorganizmov. Nedostatočnosť (insuficiencia) krčka maternice je stav, kedy sa krčok maternice predčasne skracuje, rozširuje a otvára bez činnosti maternice.

Schematické znázornenie ženskej pohlavnej sústavy

Popis obrázku: Schematické znázornenie ženskej pohlavnej sústavy.

Čo nedostatočnosť krčka maternice môže spôsobiť?

O nedostatočnosti krčka maternice nemusíte vôbec vedieť. To, že ňou trpíte, zistíte zvyčajne až pri prvom tehotenstve.

Pri normálnom tehotenstve je krčok maternice pevný a uzavretý. Pred pôrodom32 sa začína krčok skracovať a otvárať ako reakcia na kontrakcie maternice, ktoré pri pôrode začínajú. Pri nedostatočnosti krčka maternice je však krčok maternice slabý. Aj ťarchou bábätka v maternici sa tak môže začať otvárať a skracovať predčasne. Nedostatočnosť krčka maternice a tým spôsobené predčasné otváranie a skracovanie potom môže zaviniť potrat3, predčasný pôrod6 alebo predčasný odtok plodovej vody2.

V prípade ďalšíieho tehotenstva, keď už je nedostatočnosť známa, je potom žena viac sledovaná, lekár pomocou ultrazvuku meria krčok maternice a následne ho sleduje, kontroluje, či nedochádza ku kráteniu. Ďalším možným spôsobom riešenia nedostatočnosti krčku môže byť operácia, ktorá predčasnému otváraniu zabráni.

Čo mohlo nedostatočnosť spôsobiť?

Príčiny nedostatočnosti krčka maternice môžu byť vrodené, ale aj vzniknuté niektorými vývojovými chybami maternice a krčka maternice. Nedostatočnosť môžu spôsobiť aj niektoré gynekologické zákroky, napríklad prekonaná konizácia krčka maternice7, kyretáž2 alebo poškodenie vzniknuté pri umelom oplodnení alebo pri predchádzajúcich pôrodoch. Maternicové hrdlo môže byť tiež zjazvené a tým menej pružné.

Ako sa zistí, že je krčok maternice nedostatočný?

Diagnostikovať nedostatočnosť krčka maternice je veľmi náročné a bohužiaľ skôr ako pred prvým tehotenstvom sa nepodarí odhaliť.

Krčok maternice

Popis obrázku: Normálna dĺžka krčku maternice je približne 3 cm.

Pri diagnostike sa využíva dĺžka kanála krčka maternice. Za normálnych okolností je krčok maternice dlhý 30 mm. Nedostatočnosť krčka maternice je potom zistenie, že krčok maternice sa skrátil na menej ako 25 mm.

Riziko predčasného pôrodu je nepriamo úmerné k dĺžke krčka maternice:

  • Menej ako 25 mm - 18% riziko predčasného pôrodu
  • Menej ako 20 mm - 25% riziko predčasného pôrodu
  • Menej ako 15 mm - 50% riziko predčasného pôrodu

Lekár si skracovanie maternice všíma pri gynekologických prehliadkach v prvých týždňoch 1 tehotenstva pri vyšetrení vnútorným ultrazvukom. Pri týchto vyšetreniach už od prvej návštevy sleduje veľkosť vášho krčku maternice a zapisuje si ho.

Hodnoty sa zapisujú aj do tehotenskej knižky2, jedná sa o údaj CS - cervix skóre. V prípade, že namerané hodnoty vybočujú z normy, lekár krčok vyšetruje podrobnejšie - ultrazvukovým vyšetrením, pri ktorom ho dokáže zmerať presne. Pozerá sa tiež na to, či je vnútorná bránka uzavretá a podľa toho hodnotí závažnosť stavu.

Nedostatočnosť krčka maternice môže byť rôzne závažná, v prípade, že je u vás zistená nedostatočnosť len mierna, riziko komplikácií donosenia bábätka je len veľmi malé a ako liečba stačia len vhodné opatrenia.

Dlžka normálneho a skráteného krčka maternice

Popis obrázku: Ilustrácia dĺžky normálneho a skráteného krčka maternice.

Liečba nedostatočnosti krčka maternice

Medzi prvé opatrenia, ktoré pomôžu zabrániť ďalšiemu otváraniu a skracovaniu maternice, je obmedzenie pohlavného styku a pokoj na lôžku. Kľudový režim je zvyčajne potrebné dodržiavať počas celej doby tehotenstva.

Pri podozrení, že sa problém bude zhoršovať alebo pri náleze ohrozujúcom tehotenstvo, je vám zvyčajne odporučená hospitalizácia. Na oddelení rizikového tehotenstva potom dodržiavate absolútny pokoj na lôžku a sú vám podávané lieky aj pomocou infúzie. Lieky sú určené na tlmenie činnosti maternice, aby nedochádzalo k predčasným sťahom maternice a tým nebol na čapík vyvíjaný tlak. V prípade pokročilého tehotenstva a hroziaceho predčasného pôrodu sú podávané aj kortikoidy, ktoré bábätku pomôžu rýchlejšie vyvinúť pľúca.

Ak je nedostatočnosť veľmi významná, či ste už pri minulom tehotenstve nedostatočnosťou a s ňou spojenými rizikami trpeli, lekár vám odporučí operáciu, ktorá roztvárajúci sa krčok malým zásahom dokáže ustáliť.

V závažných prípadoch možno podstúpiť operáciu

Serkláž1, ako sa operácia nazýva, spočíva v zošití svalov v oblasti krčka maternice. Oblasť okolo maternice sa tak spevní a krčok nemá možnosť sa ďalej predčasne otvárať. Zákrok je možné podstúpiť v čase od 16. do 24. týždňa tehotenstva.

Operácia sa vykonáva v celkovej narkóze, ku ktorej je potrebné absolvovať aj štandardné predoperačné vyšetrenie, ide však o krátky a jednoduchý výkon. Lekár pri ňom urobí malý steh pod sliznicou maternicového hrdla, ktorý celé hrdlo obkrúži a uzavrie.

Po takejto operácii nemusíte dlho zostávať v nemocnici a operované miesto nie je potrebné nejako intenzívne hojiť. Malým rizikom tejto operácie je, že môže spôsobiť predčasné sťahy maternice. Zvyčajne po nej preto na pooperačnom lôžku dostanete lieky, ktoré prípadné sťahy maternice tlmia. Po operácii je potrebné niekoľko dní dodržiavať pokoj na lôžku a len veľmi pozvoľne a po konzultácii s lekárom pridávať záťaž.

Kľudový režim je ale treba dodržiavať aj do konca tehotenstva, viac sa opatrovať a šetriť. Pravdepodobne vám bude aj odporúčané užívať počas celého tehotenstva magnézium5, ktoré zabraňuje predčasným sťahom maternice.

Ak nenastanú iné komplikácie, steh sa vyberá okolo 38. týždňa tehotenstva. Vždy musí byť odstránený pred začiatkom pôrodných bolestí. Vybratie stehov je jednoduché a občas ho sprevádza slabšie krvácanie, vykonáva sa pri bežnej gynekologickej prehliadke v poradni.

Video: Vonkajšia serkláž (ENG)

Video: Vyberanie stehu po serkláži (ENG)


Rozhovor s gynekologičkou a vedúcou lekárkou ISCARE MUDr. Lenkou Rybánskou

V rozhovore s gynekologičkou MUDr. Lenkou Rybánskou:

  • 00:00 Úvod.​
  • 00:31​ Predstavenie hosťa a témy
  • 00:40​​ Čo je krčok maternice?
  • 01:00​​ Nahmatanie krčka maternice
  • 01:35​​​ Funkcia krčka maternice
  • 02:13​​ Krčok maternice v rámci cyklu
  • 03:03​​ Krčok maternice v tehotenstve a cervikálne skóre
  • 04:20​​ Zmeny krčka maternice po pôrode
  • 05:31​​ Samovyšetrovanie krčka maternice
  • 07:16​​ Kedy môže krčok maternice bolieť?
  • 08:02​​​​ Ochorenia krčka maternice
  • 09:14​​​​ Najčastejšie zákroky na krčku maternice
  • 10:43​​ Rady a odporúčania na záver

YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanály Modrého koníka:


🎞️ Vyvolanie menštruácie

🎞️ Čo je ovulácia a ako ju spoznať?

🎞️ Alchemilka- ženská bylinka

🎞️ O ženskej plodnosti


Viac o nedostatočnosti krčka maternice na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://www.babycenter.com/0_cervical-insufficiency-incompetent-cervix_1425796.bc?showAll=true
  2. http://en.wikipedia.org/wiki/Cervical_incompetence

Použité zdroje obrázkov

  1. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e4/Scheme_female_reproductive_system-cs.sv...
  2. https://healthjade.com/wp-content/uploads/2017/10/short-cervix.jpg
  3. https://pixabay.com/cs/děloha-zařízení-vaječníky-1089344/

Hodnotenia a skúsenosti s nedostatočnosťou krčka maternice

Máš skúsenosť s nedostatočnosťou krčka maternice?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
martina2ve  12. dec 2018

Áno, trpím ňou aj ja

Tiež som ani netušila, že niečo také existuje, až kým som skoro nepotratila v 5 mesiaci. Našťastie to bolo sledované a syn vydržal do 37 tt. Medzičasom sme o 2 pokladíky došli, ale máme ešte najmenšiu ročnú bábiku. Obe tehotenstvá boli vysoko rizikové, sledované a aj sme si poležali par krát v nemocnici, ale zvládli sme to. Myslím, že mi namerali pri poslednom tehotenstve 2,3 cm krčok.
1 človek považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke