Menštruácia, ako vyvrcholenie menštruačného cyklu, sa týka všetkých žien od tých, ktoré na svoju prvú periódu ešte len čakajú, až po tie, ktoré si už len užívajú pokoj od nakupovania hygienických potrieb v období menopauzy. Vieme však, že kúpou menštruačných vložiek či tampónov toto "obdobie ženskej plodnosti" nekončí. Neznesiteľné bolesti brucha, krížov, časté zmeny nálad, ktoré skrátka nedokážete dostať pod kontrolu, sú len zlomkom toho, čo ženy počas "svojich dní" prežívajú. Ak patríte k hŕstke šťastných, ktorých sa týka len pravidelné krvácanie na začiatku lunárneho mesiaca, môžete si vydýchnuť.
Prečo žena menštruuje každý mesiac a čo sa v jej tele deje v období menštruácie, pred ňou či no nej?
Rozhovor s gynekologičkou a vedúcou lekárkou ISCARE MUDr. Lenkou Rybánskou
V rozhovore s gynekologičkou MUDr. Lenkou Rybánskou:
Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka:
🎞️ Čo je ovulácia a ako ju spoznať?
Menštruácia je prirodzený proces, kedy žena opakovane krváca zo svojich pohlavných orgánov. Termín menštruácia, alebo tiež menzes, pochádza z latinského mensis (mesiac) a jeho význam vychádza z toho, že mesiac tiež potrebuje približne 28 dní na obehnutie okolo Zeme. Menštruácia sa teda opakuje po určitej dobe, spravidla raz za mesiac. Hovorovo ju zvyknú ženy nazývať aj krámy či mesiačiky. Ide o súčasť menštruačného cyklu, ktorý je prirodzeným procesom ženského tela, kedy sa maternica pripravuje na prípadné tehotenstvo.
Zdravá žena môže po prvýkrát spozorovať menštruáciu niekedy medzi 11. až 13. rokom, ale nie je výnimočné, že sa prvý cyklus dostaví už v 8., či až v 16. roku života, teda začiatkom dospelosti, či inak povedané, v období puberty. Posledná menštruácia býva prítomná obvykle vo veku 45 až 55 rokov, kedy sa postupne končí obdobie plodnosti ženy a nastupuje menopauza.
Menštruačný cyklus začína tým, že hypofýza začne produkovať FSH - folikulostimulačný hormón, ktorý vo vaječníku podporuje dozrievanie vajíčka. Má štyri fázy: menštruačnú, polyferačnú, ovulačnú a luteálnu. Každý cyklus však začína prvým dňom menštruácie, ktorej je venovaný tento článok. O ostatných fázach cyklu sa dočítate v článku Menštruačný cyklus.
Prvý deň menštruačného krvácania je zároveň prvým dňom menštruačného cyklu. V prípade, že v poslednej luteálnej fáze nedôjde k oplodneniu vajíčka, a teda žena neotehotnie, maternica sa zbaví svojej výstelky, čo spôsobí menštruačné krvácanie. To môže trvať od 3 do 7 dní, kedy žena stratí až 50 ml krvi. Kým niektoré ženy okrem krvácania nepociťujú iné ťažkosti, u iných býva táto fáza sprevádzaná nevoľnosťou, bolesťami hlavy, kŕčmi, zvracaním, nechutenstvom1...
U jednej 28 dní, u inej aj 30. To je dĺžka celého menštruačného cyklu, počas ktorého samozrejme nepretržite nekrvácame. Ku krvácaniu dochádza len počas prvej zo štyroch fáz menštruačného cyklu, teda počas menštruácie.
Nepravidelná menštruácia môže mať viacero príčin, no najčastejšie sa s ňou stretávajú dospievajúce dievčatá, a to do času, pokým sa im prirodzene neupraví ovulácia a tiež ženy v období prechodu, kedy sa ich problémy s menštruáciou môžu vyskytnúť aj niekoľko rokov pred samotným nástupom menopauzy.
Za fyziologický interval, a teda za pravidelnú menštruáciu považujeme krvácanie každých 26 až 32 dní, ak sa menštruácia opakuje v týchto pravidelných intervaloch s odchýlkou cca dvoch dní. Pod vplyvom hladiny hormónov sa môže cyklus tiež predĺžiť až na 50 dní, vtedy hovoríme o takzvanej oligomenorey. Ak k dlhým cyklom dochádza pravidelne, hovoríme stále o pravidelnej menštruácii.
Interval od jednej menštruácie do nasledujúcej sa odvíja od pravidelnosti ovulácie. V prípade, že k tejto v daný mesiac nedôjde, a tým nedochádza k ovplyvňovaniu hladiny hormónov ovuláciou, môže sa cyklus predĺžiť. Hovoríme vtedy o anovulačnom cykle.
Oneskorenie alebo úplné vynechanie menštruácie (amenorea) je jav, s ktorým sa počas života môže stretnúť každá žena. Nemusí však predstavovať žiaden vážny problém. Na pravidelnosť cyklu má totiž, okrem iného, vplyv nespočet faktorov, akými sú, napríklad, stres, fyzická záťaž, či benígna cysta (neprasknutie vajíčka). V prípade, že sa však oneskorenie či vynechanie menštruácie opakuje častejšie, je na mieste podstúpiť gynekologické vyšetrenie.
Ženy však môže potrápiť aj opačný problém, a to krátky cyklus, a teda časté menštruovanie alebo polymenorea. Najčastejšie je to 21-dňová perióda. Tento jav zapríčiňujú kolísavé hladiny hormónov, ktoré spôsobuje nedostatočná schopnosť vaječníkov tieto hladiny udržať a tým ani udržať výstelku maternice. V oslabených vaječníkoch sa neprodukuje dostatok hormónov, klesá ich množstvo v tele a tento stav vyvolá krvácanie, či špinenie.
Dĺžka krvácania, ako aj celého cyklu, je individuálna. Za normálnu sa považuje troj- až sedemdňová menštruácia. Striedanie dĺžky menštruácie nie je časté a žena spravidla krváca pre ňu štandardnú dobu. Tá sa však počas života môže meniť, čo nemusí predstavovať problém. K týmto zmenám dochádza napríklad po pôrode či zmene životného štýlu. Striedanie dĺžky samotnej menštruácie v krátkych intervaloch však už problém môže naznačovať.
Menštruačné krvácanie 1-2 dni by mohlo byť znakom nerovnováhy hormónov, naopak, menštruácia trvajúca viac než 7 dní sprevádzaná silnými bolesťami a silným krvácaním najčastejšie signalizuje endometriózu4.
Pokiaľ sú na vine hormóny, lekár žene odporučí adekvátnu liečbu. U dospievajúcich dievčat to býva spravidla užívanie hormonálnej antikoncepcie, u žien v období menopauzy sú to lieky na úpravu či úplné zastavenie menštruácie. Pokiaľ je príčina inde, gynekológ vás môže odoslať na vyšetrenie k ďalšiemu špecialistovi, napríklad k chirurgovi či onkológovi.
V súčasnosti je možné aj cielené riadenie dĺžky menštruačného cyklu a to medikamentózne (tabletkami alebo injekciami), za pomoci zvýšenia hladiny progesterónu. Najčastejším zásahom do cyklu býva oddialenie menštruácie podľa aktuálnych potrieb ženy. Dôvodom býva napríklad dovolenka, plánovaný športový výkon atď.
Naopak, pri dlhých cykloch sa často pristupuje k vyvolaniu menštruácie injekčnými preparátmi obsahujúcimi vysoké dávky progesterónu.
Bolestivá menštruácia (dysmenorea) nás dokáže vytrápiť už tesne pred samotnou menštruáciou a ustúpi spravidla 2 až 3 dni od spustenia krvácania. Väčšinou ju opisujeme ako kŕče v podbrušku, u niekoho môže táto bolesť vyžarovať aj do oblasti krížov či do nôh. Odkiaľ pramení táto bolesť? Najčastejšie je spôsobená dlhotrvajúcou kontrakciou (sťahom) maternice v dôsledku nedokrvenia jej sliznice.
Bolesti vás môže zbaviť hormonálna antikoncepcia. Hormón estrogén a progesterón, ktoré obsahuje, ovplyvňujú tvorbu a spomaľujú rast sliznice maternice. Pokiaľ ale nechcete užívať hormonálne lieky, môžete si vziať lieky na tíšenie bolesti, ktoré dostanete kúpiť v každej lekárni bez lekárskeho predpisu. Prípadne vyskúšajte izometrické cviky, hormonálnu jógu1, pilates či kalanetiku, ktoré napomáhajú k lepšiemu prekrvovaniu sliznice maternice.
Predmenštruačný syndróm, známy aj ako PMS5 môžu sprevádzať bolesti brucha, zmeny nálad, úzkosť, stres, depresia, podráždenie. PMS je fyziolofický, ale len do tej miery, kým ženu nelimituje v bežnom živote. Ak je bolesť akokoľvek obmedzujúca, či psychický diskomfort žene bráni v normálnom, bežnom živote, je na mieste vyhľadať lekársku pomoc.
Poruchy menštruačného cyklu môžu mať rôzne príčiny od psychiky, užívania liekov až po ochorenia. Dôležité je preto akékoľvek podozrenie konzultovať so svojim ženským lekárom. Tu sú najčastejšie poruchy menštruačného cyklu:
Za problémami s menštruáciou môžu stáť aj vážnejšie dôvody, preto je potrebné, aby žena poznala svoj menštruačný cyklus a dokázala triezvo zhodnotiť, kedy je čas navštíviť svojho gynekológa. Väčšia či menšia strata krvi pri menštruačnom krvácaní, dĺžka či nepravidelnosť menštruácie môžu naznačiť, že niečo nie je v poriadku. Môže ísť o hormonálnu poruchu, vývojové poruchy maternice, rakovinu alebo iné príčiny, ktoré patria do rúk špecialistov.
Asi v polovici menštruačného cyklu, teda niekedy okolo 14. dňa, sa z vaječníka uvoľní vajíčko a to putuje vajíčkovodom až do maternice, kde čaká na oplodnenie mužskou spermiou. Toto obdobie nazývame ovulácia. Dochádza k tvorbe ďalších hormónov, napr. progesterónu, ktoré pripravujú maternicu na uhniezdenie oplodneného vajíčka. Toto je obdobie tzv. plodných dní, kedy sa usilujeme o bábätko alebo si naopak dávame väčší pozor, aby k otehotneniu nedošlo. Je všeobecne známe, že obdobie, kedy je žena schopná otehotnieť, trvá len 12 až 24 hodín. Toto je čas, kedy sa vajíčko uvoľní a je schopné oplodnenia. Celkovo ale dĺžka plodného obdobia závisí tiež od kvality spermii nachádzajúcich sa v pošve, ktorých schopnosť prežiť môže byť až 3 až 5 dní, a teda k otehotneniu môže dôjsť aj zo styku, ktorý neprebehol priamo počas ovulácie.
Gynekológovia sa často stretávajú s otázkou, či je možné, aby žena otehotnela aj priamo počas menštruácie. Toto je veľmi individuálne a otehotnenie počas menštruácie vlastne možné nie je, ale existuje možnosť otehotnenia zo styku, ku ktorému počas menštruácie došlo a to práve v závislosti od vyššie spomenutej životnosti spermii. A tak, ak ovulácia nastane krátko po menštruácii, otehotnenie je možné a to predovšetkým u žien s kratším menštruačným cyklom.
Sexuálny apetít alebo libido sa počas menštruačného cyklu mení v závislosti od meniacich sa hladín ženských hormónov. V praxi sa hovorí o dvoch vrcholoch sexuálneho apetítu počas jedného cyklu. Jeden nastáva v období ovulácie. Ten je z fyziologického hľadiska najvýznamnejší. Dochádza k nemu totiž v najplodnejšom období ženy.
Mnohé ženy tiež pozorujú zvýšené libido v závere menštruácie pod vplyvom zvyšujúcich sa hladín hormónov.
Menštruácia počas tehotenstva nie je veľmi častým javom. Žena môže na začiatku tehotenstva krvácať, nejde však o menštruáciu v pravom zmysle slova, keďže krvácanie nesúvisí s oddeľovaním sliznice maternice. Je v zásade kratšia a slabšia. Jedná sa, v podstate, o špinenie, ktoré by však nemalo trvať príliš dlhú dobu. Každé krvácanie počas tehotenstva by malo byť konzultované s lekárom, keďže môže ísť o znak hroziaceho potratu.
Nástup menštruácie po pôrode závisí z veľkej časti od dojčenia, ktoré sa považuje za prírodnú antikoncepciu, ktorej účinnosť ale nie je stopercentná. V čase intenzívneho dojčenia k menštruácii u mnohých žien nedochádza. Menštruácia prichádza až s poklesom intenzity dojčenia. Existujú však prípady, kedy k prvému krvácaniu po pôrode dôjde na konci šestonedelia, kedy sa spustí prirodzený cyklus. U dlhodobo dojčiacich žien však k jeho nástupu môže dôjsť aj dva roky po pôrode.
Text po odbornej stránke skontrolovala:
MUDr. Lenka Rybánska
vedúca lekárka ISCARE Bratislava
www.ISCARE.sk
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu