Každý mesiac obmieňa svoju výstelku a v čase tehotenstva v nej rastie bábätko. Kŕče, ktoré počas menštruácie vysiela, mnohým ženám komplikujú život, no pri pôrode majú jej kontrakcie nenahraditeľnú úlohu. Akú funkciu má maternica v ženskom tele a ako sa mení, keď je žena tehotná? Aj to sa, okrem iného, dočítaš v našom článku.
Maternica má tvar obrátenej hrušky a ústia do nej vajcovody.
Tvar a časti maternice
Maternica alebo latinsky uterus svojím tvarom pripomína obrátenú hrušku. Je dutá, má silné steny a vnútornú výstelku tvorenú žľazami, ktorej sa hovorí aj endometrium. U dospelých žien má maternica dĺžku približne 6 – 8 cm, šírku 4 – 5 cm a hrúbku 2,5 – 3 cm. V tehotenstve sa štyrikrát až päťkrát rozširuje, zatiaľ čo v čase menopauzy sa jej veľkosť naopak zmenšuje. Jej rozmery a uloženie v panve ovplyvňuje takisto aj ukončené tehotenstvo, ktoré na nej zanecháva nezanedbateľné zmeny.
Telo maternice je duté, pričom do jeho výstelky sa v čase oplodnenia uhniezdi oplodnené vajíčko a počas celého tehotenstva sa ďalej vyvíja. Steny tela sú oveľa hrubšie než steny krčka maternice, pretože zaisťujú ochranu a podporu vyvíjajúcemu sa dieťatku a sú tvorené svalmi, ktoré počas pôrodu napomáhajú prostredníctvom kontrakcií „vytlačiť“ dieťa von z tela.
Užší koniec maternice smeruje nadol a nazýva sa aj hrdlo maternice alebo krčok maternice. Spája maternicu s vagínou a pôsobí ako svalový zvierač, ktorý spôsobuje vylučovanie výtoku či menštruačnej krvi.
Peritoneum – vonkajšia časť alebo „obal“ maternice. Ide o tenkú vrstvu tkaniva, ktoré má predovšetkým ochrannú funkciu. Na tejto časti sa vylučuje vodnatý sekrét, ktorý chráni maternicu pred trením iných, blízko sa nachádzajúcich orgánov.
Myometrium – stredná vrstva maternice alebo svalovina maternice. Ide o najhrubšiu časť tvorenú svalovými vláknami, ktorá sa vyznačuje svojou pevnosťou a prítomnosťou krvných cievok, nervov a kolagénových vlákien. Myometrium sa dramaticky mení počas tehotenstva a prispôsobuje sa rastu bábätka.
Endometrium – vnútorná časť maternice, ktorej sa hovorí aj výstelka či sliznica maternice. Jej hrúbka sa mení v závislosti od konkrétnej fázy menštruačného cyklu. Endometrium sa každý mesiac obmieňa, ak v tele nedôjde k oplodneniu vajíčka. V prípade, že žena neotehotnie, endometrium je počas menštruácie vylučované z tela von.
Kde sa maternica v ženskom tele nachádza?
Maternica sa nachádza v spodnej časti bruška medzi močovým mechúrom a konečníkom, konkrétne by mala byť jemne ohnutá ponad močový mechúr. V panve ju na svojom mieste držia väzivá, ktoré sú dôležité aj v tehotenstve – v čase prípravy tela na pôrod dochádza k ich uvoľňovaniu, čo môže žene spôsobovať mierny diskomfort až bolesť v podbrušku. Rovnako väzivá pracujú aj pri naplnení močového mechúra či čriev – hoci maternicu fixujú, starajú sa i to, aby mala v tele neustále dostatok priestoru.
Dôsledkom zmien vo väzivách, môže nastať zmena pozície maternice. Ide napríklad o tieto prípady:
Retroverzia – ide o stav, kedy je maternica naklonená smerom dozadu až k hrubému črevu. Maternicový krčok vtedy smeruje k močovému mechúru.
Retroflexia – okrem toho, že je maternica naklonená dozadu, jej telo je v strede mierne ohnuté.
Anteflexia – klenba maternice je preklopená, môže výrazne presahovať ponad horný okraj močového mechúra, dôsledkom čoho žena pociťuje časté nutkanie na močenie.
Lateroflexia – maternica smeruje do strán, buď do ľavej, alebo pravej strany.
Descensus a prolaps – ide o pokles maternice, pričom tento stav sa hodnotí vo viacerých stupňoch podľa závažnosti poklesu. Najvážnejší pokles maternice je jej prepadnutie až do pošvovej oblasti.
Príčiny vzniku zmien na väzivách maternice, ktoré vedú k jej nesprávnej pozícii:
zdvíhanie ťažkých bremien po pôrode či v šestonedelí,
prekonané chirurgické operácie, ktorých rez viedol v oblasti podbruška,
zranenia kostrče pri páde alebo inom náraze.
Funkcie maternice
spolu s inými reprodukčnými orgánmi ovplyvňuje hormonálnu hladinu v tele,
zabezpečuje správne prostredie pre vývoj plodu počas tehotenstva.
Vývoj maternice počas života ženy
Veľkosť maternice ovplyvňuje hormonálna hladina v ženskom tele – najdôležitejšiu úlohu tu zohráva konkrétne hormón estrogén. V puberte dochádza k nárastu estrogénov, preto sa zväčšuje aj maternica. V dospelosti, teda v produktívnom veku ženy, je telo maternice o niečo väčšie ako hrdlo.
Počas života sa veľkosť maternice mení nasledovne:
detstvo – pokojné obdobie, pomer tela a hrdla je 1: 2,
puberta – počas puberty sa zvyšuje hladina estrogénov, pomer tela a hrdla je 1:1,
dospelosť alebo produktívny vek – v tomto období sa upravuje aj poloha maternice, pomer tela a hrdla je 2:1,
postproduktívny vek – v dôsledku poklesu hormónov vo vyššom veku a počas menopauzy sa maternica začína zmenšovať a podobá sa pubertálnemu typu maternice.
Maternica a menštruačný cyklus
Maternica podlieha v priebehu menštruačného cyklu istým zmenám. Pozri si, ako sa každý mesiac mení a čo všetko k týmto zmenám prispieva:
Obdobie po menštruácii Výstelka maternice nie je nikdy tak tenká ako po menštruácii, a tak až do ovulácie postupne hrubne. V tvojom tele sa zatiaľ zvyšuje hladina estrogénu, čo je i dôvod, prečo môžeš pred a počas ovulácie pozorovať krajšiu pleť či lepší stav nechtov a vlasov.
Ovulácia Dochádza k uvoľneniu vajíčka, ktoré je pripravené na možné oplodnenie a na svoj čas čaká vo vajcovode. Na endometriu, teda maternicovej sliznici prebiehajú posledné zmeny, čo sa týka jej hrúbky.
Obdobie po ovulácii V tvojom tele sa zvyšuje hladina progesterónu a endometrium už ďalej nebujnie. Momentálne je totiž pripravené zachytiť oplodnené vajíčko a postarať sa o to, aby malo dokonalé prostredie potrebné k uhniezdeniu.
Menštruácia Menštruácia nastane, ak sa v predošlej fáze cyklu na sliznici maternice nezachytilo oplodnené vajíčko. Vaječníky prestávajú produkovať hormóny, dôsledkom čoho nie je sliznica ďalej vyživovaná a stáva sa krehkou. Na to, aby bola nasledujúci mesiac opäť pripravená zachytiť oplodnené vajíčko, musí prebehnúť jej obnova, čo sa nezaobíde bez toho, aby krehká sliznica odišla z tela von. Tým pádom dochádza k menštruačnému krvácaniu, ktoré je sprevádzané jemnými sťahmi maternice. Práve menštruačné kŕče zodpovedajú za spustenie menštruácie.
Maternica sa v priebehu tehotenstva neustále zväčšuje. Z pôvodných 50 až 60 g nadobudne hmotnosť 900 až 1000 g. Jej vnútorný priestor dosiahne ešte markantnejšie zmeny – pred tehotenstvom je objem dutiny maternice približne 5 až 10 ml, pričom na konci tehotenstva je to až 5 000 ml. Ak ide o viacpočetné tehotenstvo, jej vnútorný objem narastie o to viac.
Približne medzi 18. až 20. týždňom tehotenstva začne lekár merať fundus maternice. Ide o vzdialenosť od lonovej kosti až po vrchnú časť maternice. Tento údaj sa zapisuje aj do tehotenskej knižky.
V tehotenstve môžeš dôsledkom zmien v maternici a jej zväčšovania vnímať nasledujúce symptómy:
Zväčšovanie maternice v tehotenstve – 4. a 40. týždeň.
Zavinovanie maternice po pôrode
Akonáhle telo po pôrode vylúči placentu (alebo je odobratá počas cisárskeho rezu), spúšťa sa v tvojom tele nový hormonálny proces, ktorý okrem iného zodpovedá aj za navrátenie maternice do pôvodného stavu, respektíve do jej pôvodnej veľkosti.
Proces zavinovania maternice je sprevádzaný bolesťami, ktoré každá žena vníma individuálne. Zatiaľ čo jedna žena ich nevníma nijako dramaticky, iné ich zasa prirovnávajú k prvým pôrodným kontrakciám. Bolesti sa najčastejšie objavujú pri dojčení a mali by ustať v priebehu šestonedelia. Zavinovanie maternice kontroluje po pôrode a v šestonedelí gynekológ.
Maternica môže byť, tak ako iné orgány, postihnutá ochoreniami. Najdôležitejšie pre včasné odhalenie choroby sú pravidelné preventívne prehliadky, pričom kontroly u gynekológa majú narastajúci význam najmä so zvyšujúcim sa vekom.
Rakovina maternice
Na zhubnom karcinóme maternice alebo rakovine endometria je zradné to, že sa dlho nijako neprejavuje a žena pociťuje len minimálne alebo žiadne príznaky.
Najčastejšie sa vyskytuje v období menopauzy, kedy sa prejavuje krvácaním, ktoré si ženy často spletú s menštruáciou. Jednoducho si myslia, že v tomto veku nastáva menštruačné krvácanie bez akýchkoľvek „časových pravidiel“, no v skutočnosti už nejde o menštruáciu ako takú, ale o krvácanie spôsobené prítomnosťou rakoviny.
Liečba spočíva v chirurgickom odstránení nielen samotného nádoru, ale aj celej maternice. Väčšinou pri operácii lekári odstránia aj vaječníky, vajcovody a uzliny v slabinách. Práve uzliny sú v prípade rakoviny maternice smerodajné a ich rozbor pomáha určiť ďalší postup liečby. Ak sa rakovina rozšírila až do uzlín, okrem operácie ženu čaká aj chemoterapia, ktorá je často kombinovaná s ožarovaním.
Myómy maternice
Myomatóza maternice alebo myómy na maternici predstavujú nezhubné nádory, ktoré môžu mať rôznu veľkosť. Lekári ich najčastejšie objavia pomocou ultrazvuku pri bežnej gynekologickej prehliadke.
Myómy sa môžu prejavovať silným a bolestivým menštruačným krvácaním, bolesťou pri sexe alebo problémami s vyprázdňovaním, no rovnako nemusia žene spôsobovať žiadne ťažkosti.
Ak myóm na maternici nie je rozsiahly, väčšinou ho lekári len sledujú a nevolia ďalší postup liečby.
Hoci je endometrióza pomerne rozšíreným ochorením – postihuje 1 z 10tich žien, až doposiaľ sa o nej veľa nehovorilo. Prejavuje sa neznesiteľne silnými bolesťami počas menštruácie, tvorbou cýst na rôznych častiach reprodukčného ústrojenstva, nadmerne silným krvácaním a bolesťou v panve aj mimo menzesu. Často vedie až k neplodnosti, prípadne býva komplikáciou pri otehotnení a žene prítomnosť tohto ochorenia môže pre neustále bolesti komplikovať každodenné prežívanie.
Ide o stav, kedy sa odlúčená výstelka maternice, tzv. endometrium nevylučuje z tela von počas menštruácie celá. Jej časti sa môžu usádzať na črevách, vaječníkoch, vajcovodoch alebo aj iných orgánoch – niektoré ženy mali endometrium usadené aj na obličkách či v pľúcach. Takto usadená odumretá výstelka vytvára v tele zrasty, ktorým sa ľudovo hovorí aj tzv. čokoládové cysty – majú totiž charakteristickú tmavohnedú farbu.
Diagnostika endometriózy nie je úplne jednoduchá – na bežnom ultrazvuku nemusí byť toto ochorenie viditeľné. Spoľahlivo ju dokáže odhaliť napríklad magnetická rezonancia, na ktorú však ženu gynekológ odošle len vo výnimočných prípadoch. Definitívne sa preto toto ochorenie potvrdí až počas laparoskopického chirurgického zákroku, kedy sa zvyšky endometria z brušnej dutiny aj rovno odstraňujú.
Liečba endometriózy sa stanovuje individuálne, pričom rozhodujúcim faktorom je stupeň tohto ochorenia. Väčšinou sa však volí chirurgický zákrok, ktorý zbaví brušnú dutinu zvyškov endometria, a následne sa zahajuje hormonálna liečba, pomocou ktorou sa žene zablokuje menštruačný cyklus.
Niektoré vrodené vady na maternici môžu spôsobovať bolesť pri sexuálnom styku alebo nadmerne bolestivú menštruáciu. Prítomnosť vrodených vád na maternici však žena často odhalí až vtedy, ak sa neúspešne snaží otehotnieť, prípadne sa identifikujú až v tehotenstve, kedy môžu stáť za niektorými komplikáciami. Väčšina vrodených vád maternice totiž počas života žene nespôsobuje žiadne výraznejšie problémy.
Najčastejšie ide o tieto vrodené vady:
nevyvinutá alebo chýbajúca maternica,
dvojitá maternica so zdvojeným krčkom maternice a pošvou,
vrodená absencia krčka maternice,
maternica je prehradená priehradkami a má viac dutín,
dvojrohá maternica – maternica má dva rohy a má tvar srdca,
jednorohá maternica – maternica má tvar penisu.
Operácie maternice a zákroky na maternici
Kyretáž
Kyretáž predstavuje zákrok v krátkej celkovej anestézii, ktorý sa môže vykonať z rôznych dôvodov – po zamĺknutom tehotenstve, spontánnom potrate, po pôrode alebo ako diagnostický zákrok, ak žena nepravidelne krváca.
V praxi prebieha tak, že lekár prenikne cez krčok maternice až k maternici a pomocou kovového nástroja, ktorému sa hovorí kyreta, odoberie z maternice tkanivo. Kyretáž netrvá dlhšie ako 15 či 20 minút a žena väčšinou odchádza po niekoľkých hodinách domov.
Pozri si viac informácií v našom samostatnom článku a dozvieš sa napríklad i to, ako by mala prebiehať rekonvalescencia po kyretáži.:
Hysterektómia je odstránenie maternice, pričom lekári môžu počas operácie vybrať aj okolité orgány alebo časti – krčok maternice, vaječníky a lymfatické uzliny. Operácia sa vykonáva viacerými spôsobmi – buď ide o laparoskopický zákrok, vaginálnu hysterektómiu, operáciu cez brušnú stenu alebo kombináciu laparoskopie a vaginálnej hysterektómie.
Dôvodov, prečo lekári môžu žene odporučiť odstránenie maternice, je pomerne mnoho – či už ide o zhubný alebo nezhubný nález, pokročilé štádium endometriózy, krvácanie v období menopauzy, alebo akútne stavy na pôrodnej sále či po úrazoch malej panvy.
Prečítaj si viac informácií o hysterektómii a dozvieš sa napríklad, či odstránenie maternice automaticky vedie k menopauze:
Myomektómia sa volí u mladších žien, ktorým bol nájdený myóm. Ide totiž o jeho odstránenie, pričom sa zachováva funkcia maternice a žena vďaka tomu môže v budúcnosti počať dieťa.
Zákrok prebieha v celkovej anestézii a môže sa vykonať buď laparaskopicky, alebo prostredníctvom jedného väčšieho rezu cez brušnú stenu. Myomektómia sa, žiaľ, nedá urobiť v prípade rozsiahlejšieho alebo hlboko vrasteného myómu a v takýchto prípadoch lekári volia iné, väčšinou taktiež operačné riešenie.
Pozri si náš samostatný článok, v ktorom nájdeš informácie nielen o samotnom zákroku, ale i to, kedy sa odporúča po myomektómii otehotnieť:
Máš otázku, na ktorú potrebuješ zrozumiteľnú odpoveď od odborníka? Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.
Pridaj sa do tematickej skupiny
V tematických skupinách nájdeš užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája, napríklad aj približne rovnaký termín pôrodu. S nastávajúcimi mamičkami, ktoré si prechádzajú rovnakým obdobím tehotenstva, si môžete vymeniť skúsenosti, ale aj rady či dôležité informácie.
Diskutuj v našich fórach o čomkoľvek, čo ťa zaujíma, trápi alebo čím si práve prechádzaš. Zapoj sa do už existujúcej diskusie, no pokojne môžeš vytvoriť aj svoje vlastné vlákno.