LH

“Luteinizačný hormón? Čo je zač a čo by som o ňom mala vedieť?” vravíte si pri pohľade na názov tohto článku.
Luteinizačný hormón alebo LH je pohlavný hormón, vďaka ktorému u žien dozrievajú vajíčka a tie sa následne uvoľňujú z vaječníkov, u mužov zase podporuje tvorbu ďalších pohlavných hormónov. Zložité? Poďme si túto poučku rozmeniť na drobné a začnime pekne od začiatku.

Čo sú to tie hormóny?

Ide o látky, či akýchsi chemických informátorov, ktorí prenášajú určitý signál v rámci nášho tela. Vďaka nim tak môže fungovať napríklad trávenie či naša schopnosť rozmnožovať sa. Každý hormón sa tvorí na špecifickým miestach, teda napríklad v žľazách či väzive, odkiaľ ďalej putuje zväčša krvou tam, kde je ho treba. Naše telo je natoľko dokonalé, že na ten ktorý hormón dokáže zareagovať len tá bunka, ktorá je na to uspôsobená.

Podmozgová žľaža - hypofýzaAk sa vám to zdá ešte stále príliš zložité, skúsme si celý proces prirovnať k niečomu veľmi jednoduchému, napríklad k nakupovaniu. Pozeráte do chladničky a zisťujete, čo všetko vám chýba. Vychádza vám z toho jediné - treba ísť nakúpiť. Začnete teda u vás doma písať zoznam. V našom prípade je váš domov konkrétna žľaza či väzivo a nákupný zoznam tvorba hormónov. Napísať samotný zoznam však na naplnenie chladničky nestačí, rovnako ako pre povedzme schopnosť rozmnožovať sa nestačí hormóny len vytvoriť. Váš nákupný zoznam treba doručiť na to správne miesto. Telo to urobí prostredníctvom krvi, my asi skôr sms-kou. Náš hormón má svoju cieľovú stanicu, tak ako aj naša sms. Ak by sme ju doručili inému manželovi, len ťažko by sme mohli očakávať, že nákup dorazí k nám domov. Na to potrebujeme správne telefónne číslo. V prípade hormónov by sa dalo toto číslo prirovnať k látke, tzv. proteínu, ktorý má na povrchu tá ktorá cieľová bunka. A keď sms nájde nášho manžela, či hormón danú bunku, môže dôjsť k požadovanej reakcii.

Popis obrázku: Hypofýza je žľaza s vnútorným vylučovaním a teda hormóny vylučuje priamo do krvi.

Muži versus ženy

Pohlavným hormónom vďačíme za rozdiely medzi mužským a ženským telom, a tiež za možnosť stať sa rodičmi. Kým u žien rozlišujeme estrogény a gestagény, mužské pohlavné hormóny označujeme pojmom androgény. Hlavnými, a možno už pre vás aj pomerne známymi, ženskými pohlavnými hormónmi sú estrogén a progesterón. U mužov je to testosterón, či androsterón. Ako vidieť, pohlavných hormónov je niekoľko a každý z nich má aj svoju špecifickú funkciu. Tu ale v neznámych pojmoch ešte nekončíme. Zaujímavou skupinkou hormónov sú tzv. gonadotropíny, kam okrem folikulostimulačného hormónu (FSH) a hCG1, patrí aj náš luteinizačný hormón (LH). Čo je vlastne ten LH zač?

O luteinizačnom hormóne v kocke

Luteinizačný hormón sa tvorí v podmozgovej zľaze, známej tiež ako hypofýza. Už samotný názov napovedá, že túto žľazu treba hľadať v hlave, teda presnejšie pod mozgom (viď. obrázok). Na tomto malom miestečku sa tvorí hneď niekoľko hormónov, no nás teraz zaujíma ten náš LH. Keď sa vytvorí v podmozgovej žľaze, putuje krvou za svojou dôležitou úlohou. A tá je jasná u oboch pohlaví.

Vnútorné ženské pohlavné orgányPokiaľ putuje luteinizačný hormón z mužského mozgu, jeho konečná zástavka bude v semeníkoch, kde podporí tvorbu dôležitého mužského hormónu testosterónu. Ten následne podnieti tvorbu spermií a úloha je splnená. Teraz už zostáva jediné, nájsť si vhodnú budúcu mamičku pre svoje dieťa 🙂

U žien bude, ako inak, celý proces o čosi zložitejší. Cieľ je však rovnako jasný - treba uvoľniť vajíčko, aby mohlo dôjsť k oplodneniu mužskou spermiou, a tak k úspešnému tehotenstvu. Asi 15 dní pred menštruáciou začne hypofýza produkovať veľké množstvo LH. Ten sa krvou dostane do vaječníkov, aby na nich podporil vývoj folikulov (vačkov), obsahujúcich vajíčko. Z toho najvyvinutejšieho sa následne vajíčko uvoľní a presunie sa cez vajcovody do maternice, kde si počká na spermiu. Ostatné folikuly zastavia svoj rast. Takže keď to zhrnieme, úlohou LH u žien je podporiť dozrievanie a uvoľnenie vajíčka.

Popis obrázku: Vnútorné ženské pohlavné orgány

No tu sa jeho práca ešte nekončí. Pôsobením LH sa folikul mení na tzv. žlté teliesko, ktoré produkuje hormón progesterón. Tento hormón je mimoriadne dôležitý v príprave a udržaní tehotenstva. Podieľa sa totiž na výžive vajíčka cez výstelku maternice v prvých týždňoch tehotenstva1. Ak nedôjde k oplodneniu, teliesko zanikne a nastúpi menštruačné krvácanie. Ak však k oplodneniu dôjde, teliesko produkuje hormón progesterón až do 3. mesiaca tehotenstva. Potom už jeho funkciu preberie placenta.

Viac o LH na modrykonik.sk:

Použité zdroje

  1. https://sk.wikipedia.org/wiki/Hormón
  2. https://sk.wikipedia.org/wiki/Pohlavný_hormón
  3. https://sk.wikipedia.org/wiki/Luteinizačný_hormón
  4. https://web.archive.org/web/20140206000326/http://www.doktori.sk/index.php?go=medicinsky-o-neplod...
  5. https://sk.wikipedia.org/wiki/Podmozgová_žľaza
  6. https://sk.wikipedia.org/wiki/Testosterón
  7. https://cs.wikipedia.org/wiki/Menstruace#Folikulární_fázeň
  8. https://pixabay.com/sk/maternica-prístroje-vaječníky-1089344/

Použité zdroje obrázkov

  1. https://sk.wikipedia.org/wiki/Podmozgová_žľaza
  2. https://pixabay.com/sk/maternica-prístroje-vaječníky-1089344/

Hodnotenia a skúsenosti s LH

Máš skúsenosť s LH?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke