Krčok maternice

Krčok maternice alebo cervix je trochu ako pani Colombová. Tiež ho len tak neuvidíte, ale napriek tomu má (rovnako ako ona) v ženskom tele veľmi významnú úlohu. Je to ukončenie maternice, ktoré plynulo prechádza do stien pošvy. Je jedným z mála orgánov dostupných k vyšetreniu.


VIDEO: Krčok maternice by nemal bolieť

Rozhovor s gynekologičkou a vedúcou lekárkou ISCARE MUDr. Lenkou Rybánskou

V rozhovore s gynekologičkou MUDr. Lenkou Rybánskou:

  • 00:00 Úvod.​
  • 00:31​ Predstavenie hosťa a témy
  • 00:40​​ Čo je krčok maternice?
  • 01:00​​ Nahmatanie krčka maternice
  • 01:35​​​ Funkcia krčka maternice
  • 02:13​​ Krčok maternice v rámci cyklu
  • 03:03​​ Krčok maternice v tehotenstve a cervikálne skóre
  • 04:20​​ Zmeny krčka maternice po pôrode
  • 05:31​​ Samovyšetrovanie krčka maternice
  • 07:16​​ Kedy môže krčok maternice bolieť?
  • 08:02​​​​ Ochorenia krčka maternice
  • 09:14​​​​ Najčastejšie zákroky na krčku maternice
  • 10:43​​ Rady a odporúčania na záver

YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka:


🎞️ Vyvolanie menštruácie
🎞️ Čo je ovulácia a ako ju spoznať?
🎞️ Alchemilka- ženská bylinka
🎞️ O ženskej plodnosti


Čo je to krčok maternice?

Krčok maternice
Popis obrázka: Pohľad na krčok maternice "zospodu".

Ako už bolo povedané, krčok neuvidíte voľným okom, ale možno ho nahmatať. Je možné predstaviť si ho ako spojovník medzi pošvou a maternicou. Tá má tvar obrátenej hrušky. V hornej, bucľatej časti, sú uložené vaječníky. Smerom dole sa zužuje, a na samom konci nájdete krčok. Maternica v tomto malom bode voľne prechádza do pošvy. A práve krčok (niekedy tiež nazývaný hrdlo maternice) drží tieto dve časti pekne od seba. A to aj napriek tomu, že má v priemere asi len 2,5 až 3 cm a na dĺžku 3 až 5 cm.

Úloha krčka maternice

Krčok maternice (čiže cervix uteri) je neoddeliteľnou súčasťou maternice. Chráni ju pred prienikom nečistôt a infekcie do pošvy, a v smere von z nej umožňuje a zároveň reguluje odchod menštruačnej krvi z tela. Zároveň však umožňuje spermiám dostať sa k vajíčku.
Počas tehotenstva zohráva krčok maternice svoju ďalšiu dôležitú úlohu a to ako indikátor hroziaceho pôrodu či potratu v závislosti od fázy tehotenstva.

Krčok maternice počas menštruačného cyklu

Pod vplyvom hormonálnych zmien sa počas menštruačného cyklu mení aj krčok maternice. Počas menštruácie sa kanálik krčka maternice mierne roztiahne, aby mohla menštruačná krv voľne vytekať. Krčok je nízko, je predĺžený a tuhý (asi ako špička nosa).
V prvej polovici cyklu, v tzv. poliferačnej fáze, teda v čase, kedy sliznica maternice rastie a pripravuje maternicu na uhniezdenie oplodneného vajíčka, je hrdlo maternice tuhšie a nepriechodné.
V období ovulácie sa, naopak, skráti až do tej miery, že je ťažko nahmatateľný, stáva sa priechodnejším, aby umožnil vstup spermiám k dozretému vajíčku. Je oveľa mäkší a konzistenciou pripomína pery. V tomto období tiež dochádza k zvýšenej produkcii cervikálneho hlienu, ktorému sa budeme venovať nižšie.
Po ovulácii, v luteálnej fáze cyklu sa krčok maternice stáva opäť nepriechodným.

Cervikálny hlien

Cervikálny, ktorý produkuje hrdlo maternice zohráva dôležitú úlohu pri ovulácii a samotnom otehotnení. Hovorí sa mu tiež plodný hlien, pretože jeho stav (alebo skôr kvalita) určuje, ako dlho prežijú spermie v našom tele. Platí jednoduchá rovnica:

Žiadny hlien = spermie neprežijú niekoľko hodín.
Plodný hlien = spermie môžu žiť až 5 dní.

Neplodný hlien sa objavuje hneď po menštruácii. Je hustý, lepivý a to z neho robí dobrého parťáka pre súťaživé spermie. Plodný hlien má, naopak, vodnatú a klzkú konzistenciu asi ako huspenina (niekedy dokonca celkom ako voda). Signalizuje, že sa telo pripravuje na ovuláciu. Tento hlien podporuje pohyb spermii a sprístupňuje im teda cestu k vajíčku.

Ovulácia a otváranie krčka maternice
Popis obrázku: Fáza otvorenia krčka maternice počas ovulácie.

Krčok maternice v tehotenstve a po pôrode

V tehotenstve je maternicové hrdlo uzavreté hlienovou zátkou14, ktorá sa pred prvými pôrodnými bolesťami4 uvoľní. Je to skrátka osobný strážca každej tehotnej ženy a jej nenarodeného bábätka.
Navyše, ako už bolo spomenuté, je to spoľahlivý indikátor hroziaceho potratu či blížiaceho sa pôrodu. Zmeny na krčku maternice v tehotenstve sú fyziologické a určujeme podľa nich cervikálne skóre, kedy lekár vyhodnotí dĺžku, konzistenciu, a či je krčok otvorený, prípadne nakoľko, a tým je schopný odhaliť blížiaci sa pôrod. Rovnakým spôsobom sa posudzuje aj progres pôrodu.
V závislosti od spôsobu, ktorým pôrod prebehol, nastávajú zmeny na krčku maternice aj po pôrode. Ak prebehol pôrod chirurgicky, cisárskym rezom60, zmeny na krčku maternice nie sú výrazné. Môže byť nezmenený, prípadne zväčšený či presiaknutý pôsobením hormónov. V prípade vaginálneho pôrodu môže trvať návrat cervixu do pôvodného stavu až celé obdobie šestonedelia. Rýchlosť, akou sa krčok maternice zregeneruje je závislá aj od prípadných poranení, ku ktorým došlo počas pôrodu.

Ako nahmatať krčok maternice?

Pre zistenie jednotlivých fáz cyklu nepotrebujete žiadne zložité pomôcky alebo nástroje. Vystačíte si sama. A to hmatom. Niet sa čoho báť, je to obdobné, ako keď si zavádzate tampón. Najvhodnejšia poloha pre test je drep, polodrep. Asi ako keď idete na lyžiach alebo sa chystáte odraziť loptu vo volejbale. Nie je to ale jediná možnosť, časom prídete napríklad na inú, ktorá vám bude vyhovovať viac.

Ďalšia vyskúšaná poloha je, naopak, v stoji s jednou nohou opretou o stoličku či ľahu s pokrčenými kolenami. Nie každej z nás je táto aktivita príjemná. Každá sme iná, každej vyhovuje niečo iné. Zo začiatku veďte prsty len tak, kam je vám to príjemné a kam to vnútorný hlas dovolí. Nepostupujte nasilu a nestresujte sa. Krčok maternice si určite nahmatáte.

V rámci života ženy, ktorá sa pravidelne zúčastňuje prevencie, nie je nutné samovyšetrenie. V prípade podozrenia, že je však na krčku maternice niečo v neporiadku, nie je vylúčené. Každým neodborným samovyšetrením sa však žena vystavuje riziku zanesenia infekcie. Preto je vhodnejšie podrobiť sa gynekologickému vyšetreniu v sterilných hygienických podmienkach s použitím odborných nástrojov a postupov. Pre bežný život ženy, narozdiel od samovyšetrenia prsníkov, nemá palpačná kontrola vlastného krčka maternice význam.

Ochorenie krčka maternice

Tak ako infekcie a ochorenia ohrozujú iné orgány nášho tela, nevyhýbajú sa ani cervixu. Aké choroby číhajú na krčok materice?

Zápaly

Zrejme najčastejšie ochorenia maternice. Idú ruka v ruke s infekciou pošvy. Príčinou môžu byť banálne situácie a stavy ako stres, prechladnutie, hormonálne zmeny počas tehotenstva, zmena partnera, perorálne antibiotiká4 a podobne.

Medzi záškodníkov radíme baktérie Chlamydia trachomatis a Neisseria gonorrhoeae, ktoré sú, okrem iného, ​​ pôvodcom kvapavky. Ako ste už zrejme správne pochopili, prenáša sa nechráneným pohlavným stykom. Ďalšie infekcie sa tvoria ako prirodzený dôsledok stavu pošvy, napr. používanie pomôcok typu pesar či nevhodnej spodnej bielizne (t.j. umelé a nepriedušné materiály).

Zápaly maternice sa definitívne diagnostikujú mikrobiologickým vyšetrením steru. Ten vykoná váš lekár na gynekologickej prehliadke. Liečba je pomerne jednoduchá, nasadia sa antibiotiká.

Genitálny opar

Herpes7 na perách už mal v živote asi každý. Vzniká najčastejšie preľaknutím alebo stresom. Oproti tomu genitálny opar, čiže Herpes simplex virus (ďalej HSV) sa prenáša výlučne pohlavným stykom. Na vnútorných stranách pyskov ohanbia alebo medzi pošvou a konečníkom sa náhle objavia malé pľuzgieriky. Neskôr sú na dotyk značne bolestivé, pridá sa zvýšená teplota2 a výtok či špinenie. Aj v tomto prípade sa nasadzujú lieky, konkrétne antivirotiká.

V prípade výskytu HSV u tehotných žien, ktoré rodia vaginálne32, hrozí nebezpečenstvo prenesenia infekcie na dieťa. Preto sa v týchto prípadoch vykonáva cisársky rez60.

Anatómia ženskej panvy

Popis obrázku: Anatómia ženskej panvy

Polypy

Sú to malé výrastky, ktoré vyrastajú vo vnútri sliznice krčka maternice. Sú veľké len pár milimetrov, ale aj napriek tomu ich môžete nahmatať. Nemusia sa navonok nijako nepriaznivo prejaviť, ale ak zasahujú cez vonkajšiu bránku až na pošvový povrch maternice, môžu spôsobovať občasné špinenie, prípadne bolesti pri pohlavnom styku.

Dobrou správou je, že sú benígne. To znamená, že nemajú nádorovú povahu. Ich odstránenie nie je nijako náročné. Vykonáva sa ako malý chirurgický zákrok, tzv. kyretáž2. Ide o kompletné odstránenie polypov a poslanie výsledkov na histológiu, aby sa vylúčil nádorový charakter.

Video: Polyp v dutine maternice a jeho odstránenie ambulantným hysteroskopom

Karcinóm krčka maternice

Oproti polypom je rakovina či karcinóm krčka maternice nádorové ochorenie, kedy sa bunky krčka maternice začnú nekontrolovateľne množiť. Predchádza mu stav prednádorovej zmeny buniek, tzv. prekancerózy. S ním sa organizmus ľahko vysporiada a nemá ani výrazný priebeh, ktorý by nás upozornil, že sa v našom tele niečo deje. Odhalí ho len špeciálne cytologické vyšetrenie.

Preto je tak dôležité chodiť na pravidelné gynekologické prehliadky. Spravidla raz do roka. Väčšina zdravotných poisťovní ich neuhrádza, ale stojí za to si priplatiť a byť v pokoji. Ak sa totiž na tieto prednádorové bunky príde včas, možno ich úspešne liečiť. Čím neskôr ale dôjde k ich odhaleniu, tým je liečba náročnejšia a, bohužiaľ, tiež menej úspešnejšia.


VIDEO: Jediný druh rakoviny, proti ktorému je možné sa očkovať

Rozhovor s gynekológom MUDr. Borkom Sehnalom

V rozhovore s gynekologom MUDr. Borkom Sehnalom:

  • 00:00 Úvod.​
  • 00:56​ Eké sú hlavné riziká rakoviny krčka maternice?
  • 01:27​​ Ľudský papilomavírus (HPV) a rakovina krčka maternice
  • 02:00​​ Ako sa rakovina krčka maternice prejavuje?
  • 02:32​​​ Ako rakovinu krčka maternice odhaliť?
  • 03:48​​ Liečba rakoviny krčka maternice
  • 05:40​​​ Prevencia rakoviny krčka maternice
  • 06:43​​ Ideálny čas pre očkovanie proti HPV
  • 07:15​​ Rady a odporúčania na záver

Text po odbornej stránke skontrolovala:
MUDr. Lenka Rybánska
vedúca lekárka ISCARE Bratislava
www.ISCARE.sk


Viac o víruse HPV sa dočítate TU
Viac o víruse rakovine krčka maternice sa dočítate TU

Použité zdroje

  1. http://www.klinikazdravi.cz/Abeceda-zdravi/Delozni-cipek-a-co-o-nem-vime-310202
  2. http://kalisek.cz/delozni-cipek
  3. http://www.symptomy.cz/kontrola-delozniho-cipku
  4. http://gyn.cz/tree.php?up=260
  5. http://www.rodina.cz/clanek3633.htm
  6. http://www.konizace-ostrava.cz/zakrokovy-sal/prekancerozy-a-hpv/
  7. https://www.webmd.com/women/
  8. https://is.muni.cz/th/85067/prif_b/cela.pdf
  9. https://www.ockovacicentrum.cz/cz/rakovina-delozniho-cipku
  10. http://hpvinfo.cz
  11. https://www.adc.sk/databazy/produkty/detail/gardasil-9-injekcna-suspenzia-v-napl-striekacke-85395...

Použité zdroje obrázkov

  1. https://www.webmd.com/women/
  2. http://kalisek.cz/delozni-cipek
  3. https://www.symptomy.cz/nemoc/rakovina-delozniho-cipku
  4. https://goo.gl/dnvcLW
  5. http://www.gynprenatal.cz

Hodnotenia a skúsenosti s krčkom maternice

Máš skúsenosť s krčkom maternice?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke