Konizácia krčka maternice je operácia, ktorú vám môže váš lekár odporučiť, ak ste nemali v poriadku výsledky cytologických sterov či lekár zaznamenal viditeľné zmeny na vašom krčku maternice - jeho tvaru či veľkosti.
Zámerom operácie je z krčka maternice pomocou špecifických chirurgických nástrojov odstrániť postihnuté tkanivo, konizácia sa tiež môže vykonávať pre lepšiu diagnostiku ochorení, na ktoré má váš lekár podozrenie.
Operácia je veľmi krátka, zvyčajne nie je potrebné pristúpiť ani k vášmu celkovému uspaniu a následnej hospitalizácii a zvyčajne maximálne po dvoch hodinách môžete odísť domov. Pre dobré zhojenie je ale dôležité dodržať následný niekoľkotýždňový šetriaci režim - podobný ako pri období takzvaného šestonedelí, ktoré mamičky prežívajú po pôrode alebo iných gynekologických operáciách.
Pri každej preventívnej prehliadke u gynekológa, kam by ste mali chodiť každý rok, vám lekár krčok maternice vyšetruje. Za pomoci takzvaných zrkadiel, ktoré určite poznáte - obvykle plastový predmet v tvare V, ktoré pri vyšetrení rozširujú pošvový vchod, lekár kontroluje vzhľad maternice, jeho mäkkosť, veľkosť a vykonáva aj z jeho povrchu ster. Ster sa vykonáva pomocou štetca alebo drobnej kefky a následne sa natrie na podložné sklíčko. Vyšetrenie trvá len niekoľko sekúnd a nie je bolestivé. Tento ster odosiela do laboratória, kde je vykonávaná tzv. cytologické vyšetrenie.
Cytológia je bunková biológia - skúma anatómiu buniek, ich správanie a vlastnosti . Z takéhoto vyšetrenia možno veľmi dobre rozpoznať rakovinu krčka maternice už vo veľmi ranom štádiu.
Rakovina krčka maternice je jedna z dvoch najčastejších typov rakoviny u nás.
Dodržiavanie pravidelných kontrol u gynekológa a vykonávanie cytologických sterov je najlepšia prevencia proti možnému rastu tejto choroby - pokiaľ lekár zachytí pomocou vyšetrenia zmeny na krčku včas, rakovina sa nemusí vôbec vyvinúť a drobný zásah, ako je práve konizácia krčka maternice, je veľmi účinnou liečbou, ktorá zamedzí rastu poškodeného tkaniva.
Rakovinu krčka maternice najčastejšie spôsobuje niektorý z druhov vírusu HPV (ľudský papilomavírus). V súčasnej dobe poznáme už aj účinné očkovanie proti tzv. vírusu HPV, mnoho dospelých žien ho ale nemá, keďže očkovacia látka je známa krátko a očkovať treba ideálne ešte pred počiatkom začatia sexuálneho života, teda vo veku do 15 rokov dievčat.
Očkovať sa proti nakazením vírusu HPV, ktorý sa prenáša pohlavným stykom, sa ale samozrejme môžete aj teraz a chrániť sa aj do budúcnosti, zvlášť v prípade, že nemáte stáleho partnera. Hovorí sa aj o očkovaní pre mužov a chlapcov.
V prípade, že sú výsledky cytológie nepriaznivé, váš lekár - gynekológ vás pravdepodobne odošle na špecializované pracovisko onkogynekologie. Tu lekári cytologické vyšetrenia zopakujú a zamerajú sa aj na vzhľad krčka maternice.
Zlé výsledky cytológie alebo zmeny na krčku, ako sú lézie či zmena jeho veľkosti, neznamená automaticky, že rakovinou trpíte. Vyšetrenia týchto ochorení sú natoľko pokročilé, že dokážu odhaliť zmeny na krčku ešte pred tým, než rakovina vypukne.
Konizácia krčka maternice, teda chirurgická úprava zmien na krčku, je potom veľmi účinnou prevenciou rozšírenia a bujnenia choroby, pretože lekári dokážu odstrániť aj veľmi malé ložiská.
Ak máte menej ako 30 rokov, operácia sa obvykle odkladá, pretože imunitný systém je v tomto veku zvyčajne veľmi výkonný a s malými nálezmi aj s vírusom HPV si občas poradí sám.
Ak máte viac ako 30 rokov, doba, v ktorej sa s operáciou vyčkáva, sa veľmi skracuje a k operácii sa obvykle pristupuje v najbližšom možnom termíne.
Na rozhodnutí, či je operácia potrebná, naopak nehrá rolu to, či máte, alebo nemáte deti. Výkon je tak šetrný, že nebráni v budúcnosti prirodzenému počatiu a vaginálneho pôrodu32.
Popis obrázku: Obrázok ukazuje umiestnenie krčka maternice a ďalších ženských orgánov.
Ak vám bolo odporúčané podstúpiť konizáciu krčka maternice, nemusíte sa zákroku obávať. Operácia je veľmi rýchla, trvá rádovo len niekoľko minút a je možné ju postúpiť aj ambulantne - teda netreba sa zdržiavať v nemocnici ani vopred, ani po operácii.
Zákrok vykonávajú aj niektoré kliniky - ak nemáte rada nemocničné prostredie, je možné si vybrať nejaké zariadenie v blízkosti vášho bydliska, kde možno aj pracuje priamo váš gynekológ, a strach zo zákroku tak zminimalizovať. Ak si takú kliniku budete vyberať, hľadajte také, ktoré majú s konizáciou veľké skúsenosti - väčšie kliniky mávajú takýchto operácií aj stovky za rok a mávajú aj lekárov, ktorí sa na tento druh zákroku špecializujú.
Pri objednávaní sa na výkon vám lekár zrejme odporučí termín, ktorý bude zodpovedať prvému dňu po tom, čo vám skončí menštruácia. V tejto dobe je totiž najmenšie riziko krvácania a tiež doba, kedy sa tkanivo po operácii bude najlepšie hojiť.
Pred operáciou vám lekár vypíše žiadanku na štandardné predoperačné vyšetrenie, ktoré absolvujete niekoľko dní pred samotným výkonom. Z vyšetrenia krvi, ktorú vám v laboratóriu odoberú, sa skúma napríklad zrážanlivosť krvi a biele krvinky. K predoperačnému vyšetreniu tiež patrí zvyčajne bežná kontrola u vášho praktického lekára, ktorá zahŕňa meranie krvného tlaku a otázky ku vašej telesnej kondícii.
Ak trpíte obavami z výkonu alebo máte strach, že váš nález bude rakovinový, zverte sa vášmu lekárovi. Zákrok aj váš zdravotný stav vám podrobne vysvetlí, oboznámi vás s postupom počas operácie a tiež s percentuálnou úspešnosťou operácie. Konizácia krčka maternice je totiž veľmi účinná aj v prípade, že sa o rakovinové tkanivo jedná, obvykle je tento zákrok jediné, čo bude na liečbu vašich problémov potrebné. Nie je potrebné sa obávať ďalších zásahov a lekárskych postupov.
Operácia je navyše vďaka moderným nástrojom veľmi šetrná a v súčasnej dobe vďaka pokročilosti medicíny a chirurgie nemá vplyv na vaše budúce materstvo.
Popis obrázku: Ilustračný obrázok predoperačného vyšetrenia .
Lekár, ktorý vás bude operovať, vás poučí o tom, čo je potrebné dodržiavať priamo pred samotným výkonom. Medzi štandardné podmienky patrí minimálne šesť hodín pred operáciou nejesť a nepiť, neodporúča sa ani fajčiť.
Pri konizácii maternice nie je potrebné podávať celkovú narkózu, ak chcete, môžete absolvovať zákrok len za pomoci lokálnej anestézie v mieste operácie. Anestézia, čiže umŕtvenie, nie je bolestivé - pred injekčnou aplikáciou anestetika sa miesto vpichu znecitlivie iným anestetikom v tekutej forme - rovnako, ako to robí napríklad váš zubár. Ak sa rozhodnete pre celkovú anestéziu, je to anestézia veľmi šetrná, nie je potrebné pri nej strážiť dýchanie a jej účinnosť trvá asi hodinu.
Operácia sa vykonáva v gynekologickej polohe - teda na kresle, ako pri bežnej gynekologickej prehliadke.
Lekár počas nej za použitia špecifické chirurgické nástroje alebo laserom opatrne odstraňuje postihnuté tkanivo. Povrchové zmeny na maternici je veľmi jednoduché odstrániť a poranenia krčka maternice a zásah do neho je veľmi malý.
Popis obrázku: Na obrázku je žltou farbou zobrazená lézia na povrchu krčka maternice. Predmet vyobrazený modrou farbou je takzvaná kľučka - nástroj, ktorým sa postihnuté tkanivo odstraňuje. V prípade odstránenia takto malých a povrchových nálezov je zásah do krčku veľmi malý a hojenie prebieha veľmi dobre.
Popis obrázku: Tento obrázok zobrazuje žltou farbou zmeny na krčku v prípadoch, keď sú lézie lokalizované smerom do krčka maternice. Tento typ sa operuje pomocou ihly, ktorá je na obrázku modrá. Vďaka tomuto modernému chirurgickému nástroju je aj tento spôsob operácie veľmi šetrný a poranenia krčku minimálna - veľkosť nástroja totiž dokáže odstrániť iba choré tkanivo a krčok tak zostáva poranený len minimálne.
Po operácii budete odpočívať na pooperačnej miestnosti a zvyčajne ženy po konizácii maternice odchádzajú po dvoch hodinách od výkonu do domácej starostlivosti. Zariaďte si však odvoz domov, aj po takto malej anestézii sa neodporúča šoférovať.
Pokiaľ si zvolíte lokálne umŕtvenie, odísť môžete pokojne aj po desiatich minútach.
Po operácii máte nárok na desaťdňovú pracovnú neschopnosť, ktorú vám lekár vystaví. Treba ale počítať s tým, že rekonvalescencia po konizácii krčka maternice je dlhšia, celkovo trvá tri až štyri týždne, počas ktorých by ste sa mali naozaj šetriť a odpočívať.
Ak je to možné, po dobu hojenia, čo bude niekoľko týždňov, majte pri ruke pomocníka a dopredu oboznámte rodinu s tým, že vám bude musieť s väčšinou vecí okolo domácnosti pomôcť.
Ak nebudete mať iné problémy, kontrolná prehliadka u gynekológa sa vykonáva 4-6 týždňov po zákroku, zvyčajne po skončení prvého menštruačného krvácania od operácie.
Na tejto kontrolnej prehliadke vás lekár prehliadne a vykoná z maternice ster, ktorý v laboratóriu podrobia ďalšej cytológii. Skorší odber sterov je zbytočný, pretože výsledky bývajú hojením skreslené.
Podľa výsledkov cytológie, ktoré sú k dispozícii po niekoľkých málo dňoch, vám lekár navrhne ďalší postup liečby. Budú to zrejme dni plné strachu a napätia, ale nie je potrebné sa obávať. Konizácia býva v mnohých prípadoch úspešná a ďalšia liečba nie je potrebná.
Aj v prípade, že bol nález úplne odobratý a výsledky cytológie sú v poriadku, budete chodiť na preventívne prehliadky každého pol roka a takto intenzívne budete sledovaná nasledujúce tri roky.
Po konizácii maternice sa neodporúča aspoň tri mesiace otehotnieť, pretože tehotenstvo by bolo veľmi rizikové pre vás i pre bábätko. Je to odporúčanie podobné ako po iných gynekologických operáciách alebo napríklad potratoch3. Je potrebné dať telu priestor sa so zákrokom vyrovnať a úplne sa zotaviť.
Ak túžite po dieťati, doprajte si kľudový režim aj počas tejto doby a následne sa tešte zo svojho zdravia už v plnej sile.
O tehotenstve po prekonaní konizácie krčka maternice aj o samotnej operácii sú na Modrom koníku vedené medzi užívateľkami diskusie - nižšie na ne nájdete odkazy.
Podeľte sa o svoj príbeh a prečítajte si, ako mamičky v boji s touto zdravotnou komplikáciou vyhrali.
Rozhovor s gynekologičkou a vedúcou lekárkou ISCARE MUDr. Lenkou Rybánskou
V rozhovore s gynekologičkou MUDr. Lenkou Rybánskou:
Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka:
🎞️ Čo je ovulácia a ako ju spoznať?
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu