KET alebo kryoembryotransfer je transfer zamrazených-rozmrazených embryí do maternice. Je to vlastne proces, kedy sa po IVF zamrazia nepoužité embryá, ktoré sa využijú neskôr. Pri ďalšom využití sa embryá rozmrazia a vložia sa do maternice.
Úspešnosť transferu býva o niečo nižšia ako pri prenose čerstvých embryí. Žena však nemusí podstupovať hormonálnu stimuláciu a odber vajíčok. Výkon je rovnaký ako pri embryotransfere1 čerstvých embryí.
Zmrazovanie embryí sa považuje za bežnú súčasť procesu IVF. KET ponúka mnoho výhod v tom, že vzniknuté embryá sa môžu použiť neskôr. Je to veľký prínos pre procesy umelého oplodnenia, lebo vplýva to pozitívne na zdravie a pohodu pacienta.
Kryokonzervácia je proces na uchovávanie ľudských buniek pri veľmi nízkej teplote. Počas umelého oplodnenia sa pri hormonálnej stimulácii vaječníkov získa viac vajíčok, ktoré sú oplodnené. Vždy sa oplodní väčší počet vajíčok, ktoré sa ale všetky nepoužijú na prenos do maternice, preto sa využíva zamrazenie embryí. Takto zamrazené embryá sa môžu využiť neskôr pri neúspešnom pokuse otehotnenia.
Embryá sa po 30-120 hodinách po oplodnení zamrazia. Uskladňujú sa pri teplote mínus 196 °C v špeciálnych kontajneroch v roztoku, ktorý chráni embryá pred poškodením.
Pri samotnom KET pred prenesením embrya do maternice sa zamrazené embryá vyberú a rozmrazia sa. Vymyjú sa z nich všetky roztoky, ktoré chránili embryá pred mrazom. Po rozmrazení sa dá použiť asi 50% embryí. Úspešnosť otehotnenia po transfere rozmrazených embryí je o niečo nižšia ako pri čerstvých embryách.
Keď je žena pripravená na otehotnenie, skontaktuje sa so svojím lekárom a dohodnú sa na ďalšom postupe. KET sa robí sa u žien, ktoré majú stabilný cyklus so stabilnou hladinou hormónov alebo aj u žien, ktoré nemajú stabilný ckylus. V prípade, že ženy majú problémy s cyklom sa maternica umelo pripraví podávaním hormónov- estrogénu a progesterónu.
Ženy dostávajú pred transferom embrya injekcie estrogénu, aby sa sliznica maternice pripravila na prijatie embrya. Ultrazvukom sa sleduje rast sliznice maternice a keď má dostatočnú výšku, tak sa postupne začne žene podávať aj progesterón. Ráno v deň zákroku, embryológ rozmrazí embryo a embryo sa prenesie rovnako ako pri čerstvom embryu.
Žena užíva hormóny až po dobu, pokiaľ sa nevytvorí placenta, ktorá začne sama produkovať hormóny, ktoré sú potrebné pre tehotenstvo.
Počas užívania hormónov pacientky nemajú menštruáciu. Po 14 dňoch od zavedenia embrya si môžu urobiť tehotenský test. Ak sú výsledky negatívne, tak sa ešte pacientky vyšetria pomocou ultrazvuku, odoberie sa krv na prítomnosť ľudského choriogonadotropínu. Pri nepotvrdení tehotenstva sa ukončuje hormonálna liečba a žena dostane menštruáciu.
Pred kryokonzerváciou embryí sa lekár stretne s partnermi. Lekár sa ich pýta na ako dlho chcú uskladniť embryo, či je žena schopná rozhodnúť sa sama o ďalšom osude embrya v prípade, že jej partner zomrie. Ďalej zisťuje či embryá sú iba pre nich alebo môžu byť darované pre niekoho iného alebo sa použijú na výskumné účely.
Miera úspešnosti pri KET je podobná ako miera úspešnosti pri IVF. Dôležitým ukazovateľom úspešnosti je vek matky v čase zamrazenia embrya a v čase pokusu o otehotnenie.
Vzhľadom na procesy a zmrazovania a rozmrazovania sú šance mať dieťa pri KET procedúre o niečo nižšie ako pri čerstvých embryách. Šance na otehotnenie nie sú ovplyvnené dĺžkou doby, počas ktorej sú embryá zamrazené.
Zmrazené embryá sa môžu darovať iba v tom prípade, že obidvaja partneri, ktorí darovali spermie a vajíčka súhlasia s darovaním embrya. Darované embryá môžu byť použité na nasledovné účely:
Pri kryokonzervácii sa nemusia uchovávať iba embryá, zamraziť sa môžu vajíčka, spermie a zárodočné tkanivá semenníkov a vaječníkov. Najčastejšie sa však zamrazujú spermie a embryá.
Pri zamrazenení vajíčok je ich použitie po rozmrazení nízke, asi 20%. Odborníci sa snažia zlepšiť procesy zamrazovania vajíčok, pretože by to malo význam najmä pre ženy, ktoré majú ťažké ochorenia ako napr. rakovina. Pri liečbe nádorového ochorenia, pri rádioterapii a chemoterapii sa vajíčka ničia a žena je po liečbe neplodná.
Kryokonzervácia sa používa aj v oblasti darcovstva, kedy sa uchovávajú orgány darcu, ktoré čakajú na príjemcu.
Rozhovor s odborníkom: MUDr. Lenka Lapides
V rozhovore s MUDr. Lenkou Lapides:
0:00 Úvod
0:37 Kedy vyhľadať odborníka?
1:25 Čo vie odhaliť už gynekológ?
2:32 Čo sa dá zistiť v CAR?
3:58 Aké sú možnosti liečenia neplodnosti?
4:41 Umelé oplodnenie: Ako prebieha?
8:32 Aká je úspešnosť umelého oplodnenia?
9:54 Natívny cyklus odoberania vajíčok
11:25 Preplácanie IVF zdravotnými poisťovňami
12:20 Čo ak je liečba aj dlhšie neúspešná?
Pre viac video rozhovorov s odborníkmi klikni na YouTube kanál Modrého koníka.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu