Jonášova metóda počatia je jednou z metód počatia, ktoré bývajú označované ako prirodzené. Metóda svoj názov získala podľa zakladateľa, ktorý ju objavil a tiež spísal. O koho ide? Ide sa o MUDr. Eugena Jonáša, slovenského lekára, ktorého mnohé zdroje označujú ako geniálneho muža, ktorý bol za svoj prínos dokonca 2x nominovaný (prvýkrát v roku 1970, druhýkrát v roku 2000) na Nobelovu cenu (ani raz však nomináciu nepremenil). Doktor Jonáš bol silne veriaci človek a svoju metódu počatia vymyslel v čase, keď v Maďarsku došlo k uzákoneniu potratov (v roku 1956). Keďže potrat vnímal ako vraždu, jeho hlavným cieľom bolo zamedziť nechceným tehotenstvám. Za svoj život vydal doktor Jonáš niekoľko publikácií a jeho poznatky boli odprednášané na mnohých svetových lekárskych kongresoch. Jeho myšlienky sú dodnes využívané na špičkových klinikách v mnohých krajinách (napr. kliniky v Moskve či Budapešti).
Jonášova metóda počatia funguje na úplne inom princípe ako vypočítavanie plodných dní v tradičnom gynekologickom odvetví, na ktoré sme zvyknutí. Kým gynekológovia určujú plodné a neplodné dni podľa menštruácie a ženinho menštruačného cyklu, doktor Jonáš vychádzal z astrologického spojenia ženy s Mesiacom. Jeho metóda vychádza z predpokladu, že žena môže otehotnieť v čase, keď sa Slnko a Mesiac nachádza práve v takom postavení, v akom boli vo chvíli, keď sa narodila. Mesačné fázy sa opakujú pravidelne každých 29 až 30 dní a väčšinou sa nekryjú s menštruačným cyklom ženy. Tieto dva cykly sa teda väčšinou vzájomne nekryjú, ale čas od času sa zídu - a v túto dobu má žena najvyššiu pravdepodobnosť otehotnenia6.
Pán doktor Jonáš svoje výpočty overoval rozsiahlym výskumom, ktorý trval 35 rokov. Autor metódy potvrdil úspešnosť v 98%, čo je maximum v oblasti prírodných vied a medicíny.
Otehotnenie podľa Jonášovej metódy je však možné iba v prípade, keď neexistuje nejaká fyziologická príčina neplodnosti ako u ženy (napr. zrasty na vaječníkoch), tak samozrejme aj u muža (napr. veľmi zlý spermiogram, ktorý vylučuje počatie prirodzenou cestou).
A čo o svojej metóde hovorí samotný tvorca? Prečítajte si, z akých najčastejších dôvodov sa na neho ženy obracali a ako sa ich motivácia menila v priebehu rokov. "Keď som začínal, svetovým hitom bol výpočet, kedy počať, aby sa narodil chlapec a kedy dievča. Dnes to však nikoho nezaujíma. Priania žien sa týkajú dvoch základných oblastí – asi 45 percentám sa nedarí otehotnieť, ďalších 45 percent síce otehotnieť vie, ale potratí, má s tehotenstvom komplikácie či dieťa s vývinovými chybami. Takýchto detí a problémov s otehotnením je dnes viac ako v minulosti, lebo ženy viac rodia vo vyššom veku. Zvyšnú časť prianí žien, s ktorými sa na mňa obracajú, tvoria požiadavky na výpočet plodných dní kvôli prirodzenej antikoncepcii. Sťažujú sa na vedľajšie účinky hormonálnej antikoncepcie. Hovoria, že ak by vedeli o mojej metóde skôr, obrátili by sa na mňa."
Ak chceme využiť Jonášovu metódu počatia, je možné využiť napr. služby Centra Jonas či sa spojiť s niektorým z astrológov, ktorí sa touto metódou zaoberajú. Počítajte však s tým, že vyššie uvedené služby sú platené. Ak sa vám nechce platiť odborníkom, a napriek tomu by vás zaujímali plodné dni vypočítané touto metódou, môžete využiť kalkulačku na internete (nájdete na niekoľkých stránkach - napríklad tu v češtine). Potom už vám stačí len pár konkrétnych údajov:
Dátum narodenia muža v prípade využitia Jonášová metódy nie je vôbec potrebný, a to z jedného prostého dôvodu. Táto metóda totiž rešpektuje iba prirodzený cyklus ženy. Ak je jej krivka zdravá, bude zdravé aj dieťa (a naopak). Muž žiadny cyklus nemá - je možné odobrať mu spermie, zmraziť ich a po sto rokoch ešte len využiť. Kdežto u ženy platí "tu a teraz".
Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako sa to robí. Ako príklad využijeme Katku. Katka sa narodila 10. septembra v roku 1990. Pri jej narodení v Zlíne hodiny ukazovali časový údaj 14 hodín a 14 minút. Katka potrebuje zistiť plodné dni pre rok 2018.
Najprv je teda potrebné zadať požadované údaje do tabuľky a potom kliknúť na tlačidlo "Vypočítajte plodné dni".
Po odoslaní údajov sa nám vo veľmi krátkej dobe objaví presný výpočet:
Z obrázku je jasne viditeľné, že sa nám objavia presne vypočítané plodné dni, ktoré sú najvhodnejšie na otehotnenie podľa ženinho astrologického cyklu. Ako ďalší údaj nasleduje pravdepodobnosť pohlavia dieťaťa, ktoré bude v konkrétnom plodnom dni počaté. Ako veľmi zaujímavé sa javia aj napäťové aspekty - ich interpretácia už nie je najjednoduchšia, však platí pravidlo, že čím menej napäťových aspektov sa v konkrétnom plodnom dni vyskytuje, tým vyššia je šanca počať a donosiť zdravé dieťa. Pohlavný styk by mal ideálne prebehnúť 12-24 hodín pred termínom pre počatie.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu