IVF (tiež In Vitro Fertilizácia) je metóda asistovanej reprodukcie, kedy dochádza k mimotelovému oplodneniu vajíčka. Úspech IVF je podmienený:
Rozhovor s odborníkom: MUDr. Štěpán Machač
V rozhovore s MUDr. Štěpánom Machačom:
Pre viac video rozhovorov s odborníkmi klikni na YouTube kanál Modrého koníka.
🎞️ Umelé oplodnenie: Ako to prebieha a čo všetko mu predchádza?
IVF sa indikuje u párov, ktorým sa nepodarilo otehotnieť po dobu najmenej jedného roka, odvtedy ako sa snažia o dieťa. Medzi najčastejšie indikácie k tomuto výkonu patria:
Pred zaradením neplodných párov do centra asistovanej reprodukcie je nevyhnutné vykonať nasledovné vyšetrenia:
Stimulácia vaječníkov hormonálnymi liekmi sa robí preto, aby sa vytvorilo viac folikulov, v ktorých dozrievajú vajíčka. Pri bežnom menštruačnom cykle dozrieva zvyčajne jedno vajíčko, ale zvýšením počtu odobratých vajíčok je väčšia možnosť získať pri jednom odbere viac kvalitných vajíčok a teda následne viac embryí. Žena je neustále pod kontrolou lekára.
K stimulácii vaječníkov sa používajú tieto preparáty: CC (klomifencitrát), hMG (ľudský menopouzálny gonadotropín), hCG (choriový gonadotropín) a analógy luteinizačného hormónu.
Výhody stimulácie vaječníkov:
Nevýhody stimulácie vaječníkov:
Odber vajíčok sa vykonáva v krátkodobej celkovej anestéze a trvá 5-10 minút. Výkon prebieha pod kontrolou ultrazvuku. Cez pošvu je zavedená špeciálna ihla až k vaječníkom, kde sa odsávajú vajíčka. Domov odchádza pacientka asi po 2 hodinách od výkonu.
Odber a príprava spermií - vzorka partnerových spermií sa odoberá v deň odberu vajíčok. Vyberú sa najsilnejšie a najaktívnejšie spermie. Je možné použiť tiež skôr zamrazené spermie. Pre mužov, ktorí nemajú žiadne spermie v ejakuláte je možnosť využiť metódu MESA a TESE.
K oplodneniu dochádza spontánne, spermie docestujú vlastným pohybom k vajíčku a prenikajú cez jeho obaly. Oplodnenie vajíčok a ich kultivácia do štádia, kedy je vysoká pravdepodobnosť úspešného vývoja v maternici po transfere embrya, predstavuje najnáročnejšiu časť celého programu.
Kultivácia embryí prebieha 2-6 dní, predtým ako sú zavedené do maternice. Pri spojení vajíčka a spermie vznikne jedna bunka, ktorá sa začne postupne deliť, vzniká embryo.Pri nadmernom počte embryí je možné ich zamraziť pre prípadné ďalšie použitie.
Embryotransfer1 prenos embrya do maternice významne ovplyvňuje úspešnosť metódy IVF. Prenos sa robí zvyčajne na 5.-6- deň po oplodnení. V dnešnej dobe sa odporúča prenos maximálne troch embryí. Dôležitým faktorom pri transfere embrya je jeho prenesenie s čo najmenším množstvom kultivačného média. Lekár vloží embryo do maternice pomocou katétra, ktorý sa zavedie cez pošvu do maternice. Po transfere jedného embrya žena ostane tehotná v priemere 15%, pri dvoch embryách je to 25% a pri troch je to 29%.
Výsledky transferu embrya sú závislé:
Jeden cyklus IVF trvá priemerne 4-6 týždňov. Ženám sa odporúča prestať fajčiť, piť alkohol a kávu. Mali by si udržať hmotnosť v rozmedzí BMI 19-30.
Žena by mala po celej procedúre IVF oddychovať po zvyšok dňa. Na druhý deň po výkone sa môže vrátiť k bežnej činnosti. Každá žena užíva progesterón, a to približne 8-10 týždňov po IVF. Progesterón je hormón, ktorý zlepšuje rast výstelky maternice pre embryo. Embryo sa tak lepšie zahniezdi do maternice. Príliš málo progesterónu v prvých týždňoch tehotenstva môže viesť k potratu. Približne po 2 týždňoch sa žena vráti na kliniku, kedy sa urobí tehotenský test.
Ak sa po IVF doma objavia nasledovné príznaky, tehotná žena by mala okamžite navštíviť lekára:
Zmrazovanie embryí sa odborne nazýva kryokonzervácia. Je to metóda, pri ktorej sa uchovávajú embryá. Kryokonzervácia sa využíva pri vyššom počte embryí, embryá sú tak uchované pre ďalší prenos pri neúspechu IVF.
Po použití zmrazeného embrya sú šance na otehotnenie o niečo nižšie, ale šanca na otehotnenie je vždy. Embryá sa uchovávajú v špeciálnych kontajneroch, ktoré sú uložené v tekutom dusíku. Pri veľmi nízkej teplote, až mínus 196 stupňov Celzia.
Nie všetky embryá prežijú zamrazenie. Po rozmrazení sa dá využiť asi 60-80% embryí.
Kryokonzervácia je veľkým prínosom pre ženu, pretože nie je nutná ďalšia ovariálna stimulácia, ale použijú sa zamrazené embryá.
Problémy s počatím dieťaťa má každý siedmy pár. IVF si žiada veľa času, energie a peňazí. Veľa párov kvôli tomu trpí depresiami a žije v neustálom strese. Ak je žena pod neustálym stresom, znižujú sa tak jej šance na otehotnie. Podľa lekárskych štúdií sa dokázalo, že ženy, ktoré sú silné a menej stresované, otehotnejú rýchlejšie ako úzkostlivé ženy. Veľmi dôležité je myslieť pozitívne, aj keď nie vždy sa to dá.
Pre bližšie informácie týkajúce sa komplikácii pozri samostatný článok: Komplikácie IVF
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu