Inseminácia

Inseminácia je umelý spôsob oplodnenia1. Je to proces, pri ktorom sa zavádzajú spermie do pošvy, do krčkam maternice , Maternice, alebo do vajíčkovodov, za účelom oplodnenia, ak majú partneri problém s otehotnením. Cieľom inseminácie je umelo pomôcť spermiám, aby sa dostali k vajíčku. Inseminácia je technika, ktorá pomáha liečiť niektoré druhy neplodnosti. Je to jednoduchá a rýchla procedúra, ktorá nie je finančne náročná ako iné metódy umelého oplodnenia.


Video: Dokážeme pomôcť až 90% párov na ceste za dieťaťom...

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Štěpán Machač

V rozhovore s MUDr. Štěpánom Machačom:

  • 00:00 Úvod
  • 00:25 Ako na to?
  • 02:10 Ovulácia, plodné dni, meranie BT, ovulačné testy ai. Používať alebo len prirodzene plánovať?
  • 02:34 Vitamíny, doplnky, šport, obmedzenie fajčenia ... Sú to nevyhnutné "zákazy a príkazy" na ceste za bábätkom?
  • 02:53 Ako rýchlo zistiť, že to vyšlo a som tehotná?
  • 03:40 Keď zistím, že som tehotná, kedy je vhodné navštíviť gynekológa?
  • 04:09 Po ako dlhej dobe neúspešného snaženia sa o dieťa by sa mal pár obrátiť na lekára?
  • 05:05 Čo ich v CAR čaká?
  • 05:48 Aké sú metódy liečby neplodnosti?
  • 06:23 Aká je úspešnosť pomôcť? A dá sa povedať, aká metóda je najistejšia?
  • 07:04 Čo znamená slovné spojenie hormonálna stimulácia?
  • 08:45 Je u každej ženy v prípade umelého oplodnenia nutná?
  • 09:24 Ako sa vyrovnať s neplodnosťou a faktom, že to jednoducho prirodzene nejde?
  • 10:11 Je vhodné využiť služby psychológa pri neplodnosti páru?
  • 10:38 Adopcia a náhradné rodina
  • 11:18 Náhradné materstvo, náhradná matka
  • 12:00 Rady a odporúčania na záver

YouTube Modrý koník

Pre viac video rozhovorov s odborníkmi klikni na YouTube kanál Modrého koníka.


🎞️ Umelé oplodnenie: Ako to prebieha a čo všetko mu predchádza?


Inseminácia môže byť umelá alebo prirodzená. Prirodzená inseminácia je vlastne pohlavný styk. Umelá inseminácia je proces, kedy sa spermie vkladajú do ženských pohlavných orgánov pomocou katétra, potom, čo sa získa vzorka spermií od partnera alebo darcu. Inseminácia sa využíva pri liečbe neplodnosti u ľudí a je to taktiež bežná praktika, ktorá sa využíva pri chove zvierat, pri oplodnení samice pomocou zmrazených spermií od samca.

Inseminácia sa robí počas ovulácie, pacientka môže byť hormonálne stimulovaná.

Typy umelej inseminácie

Najznámejší typ inseminácie je intrauterinná inseminácia (IUI) , ktorá je známa ako umelé oplodnenie. Okrem tejto procedúry sú známe ešte ďalšie tri typy, ktoré sa už nevyužívajú tak často ako intrauterinná inseminácia.

Intracervikálna inseminácia

Intracervikálna inseminácia (ICI) je metódou, ktorá sa používa pri liečbe neplodnosti, kedy sa spermie vkladajú do vnútra krčka maternice, spermie následne putujú do maternice a do vajíčkovodov. Je to rýchla a jednoduchá metóda.

Najprv sa odoberie vzorka spermií od partnera alebo darcu. Zákrok sa robí tesne pred ovuláciou, kedy príde žena k lekárovi. Lekár (gynekológ) si pomocou gynekologických zrkadiel sprístupní a odhalí krčok maternice. Lekár vkladá spermie do krčka maternice cez katéter. Celý proces trvá asi 5-10 minút. Po zákroku sa pred krčok maternice umiestni zátka, ktorá zabraňuje úniku spermií navonok. Táto zátka je v pošve približne 6 hodín.

Intracervikálna inseminácia je často využívaná u párov, ktoré si nemôžu dovoliť drahšie procedúry umelého oplodnenia. IUI je už o niečo drahšie ako ICI. ICI je taktiež indikované u párov, u ktorých má partner problém s ejakuláciou pri pohlavnom styku, pritom jeho spermie sú v poriadku, bez žiadnej patológie.

ICI nie je vhodné pre páry, kde je príčinou neplodnosti príliš hustý cervikálny hlienalebo zlá kvalita spermií. Pri hustom cervikálnom hliene spermie nemôžu spontánne prejsť cez krčok maternice.

Priemerná miera úspešnosti intracervikálnej inseminácie je približne 10% na jeden cyklus. Úspešnosť sa zvyšuje pri zdravých a silných spermiách ako aj vtedy, ak sa urobia procedúra zopakuje počas jedného cyklu ženy dvakrát.

Intratubálna inseminácia

Intratubálna inseminácia (ITI) sa robí menej často ako IUI a ICI, pretože je ivazívnejšia a stojí viac. Proces procedúry je podobný ako pri IUI a ICI, rozdiel je však v tom, že spermie sa vkladajú priamo do vajíčkovodov. Spermie majú výhodu v tom, že nemusia putovať cez krčok maternice a cez maternicu k vajíčku, ale sú priamo pomocou katétra dopravené k vajíčku. Spermie sú umiestnené presne na miesto oplodnenia

ITI sa môže urobiť dvomi spôsobmi:

  • intracervikálne- pri intracervikálnej metóde lekár vloží plastový katéter cez krčok maternice do vnútra maternice a až do vajíčkovodov. Spermia sa potom vložia do katétra a sú vložené priamo k vajíčku.
  • laparoskopicky- pri laparoskopickej operácii 5 lekár musí najprv nájsť vajíčkovody. Je to invazívnejšia metóda ako intracervikálne vkladanie spermií do vajíčkovodov. V dolnej časti brucha sa urobí drobný rez, cez ktorý sa zavedie kamera (optika) do brušnej dutiny, ktorá pomôže nájsť vajíčkovody. Následne sa urobí drobný rez na vajíčkovode a vloží sa tam katéter so spermiami.

ITI sa robí u párov, u ktorých mali partneri problémy s oplodnením alebo zlyhali metódy ICI a IUI. Priame vloženie spermií do vajíčkovodov pre spermiu znamená, že nemusí vynaložiť veľkú námahu, aby sa dostala k vajíčku.

Miera úspešnosti sa pohybuje približne od 5 do 30 percent na jeden cyklus. Očakávalo sa, že miera úspešnosti bude vyššia ako 30%, ale nie je to tak. Táto procedúra je drahšia ako predchádzajúce.

Intravaginálna inseminácia

Intravaginálna inseminácia (IVI) je najmenej využívaná forma umelého oplodnenia. Partnerove spermie sa vkladajú do pošvy ku krčku maternice. Celý proces je veľmi podobný pohlavnému styku. Je to najmenej invazívna metóda inseminácie. Partneri si celý proces môžu urobiť sami doma.

IVI sa robí v nemocnici alebo aj doma. Ak sa robí doma, partner po ejakulácii zhromaždí ejakulát v sterilnej nádobe, celá vzorka sa potom nasaje do striekačky a partner alebo samotná žena si vzorku vstriekne ku krčku maternice. Spermie potom začnú putovať k vajíčku. IVI sa nazýva aj vlastná inseminácia.
IVI sa robí u párov, kde má partner problém s ejakuláciou počas pohlavného styku, a to je príčinou prečo žena nemôže otehotnieť.

Liečba je najúčinnejšia u žien, ktoré majú pravidelnú ovulácia a muž má zdravé spermie.
Úspešnosť intravaginálnej inseminácie je 10 až 30 percent, šance sa zvyšujú v prípade, že celý proces sa uskutoční v klinickom prostredí, pretože spermie v ejakuláte sa v laboratóriu upravia a prečistia až potom sa použijú na proces IVI. Úspešnosť takisto závisí na konkrétnom probléme, ktorý je príčinou neplodnosti.

Intrauterinná inseminácia

Intreuterinná inseminácia (IUI) sa zo všetkých metód využíva najčastejšie. IUI je považovaná za najmenej náročnú metódu asistovanej reprodukcie1. IUI znamená zavedenie spermií pomocou katétra cez hrdlo maternice do dutiny maternice. Je to jednoduchý a bezbolestný výkon, ktorý sa odporúča pre páry, ktoré majú problém s počatím.

Viac o IUI si prečítajte v hlavnom článku IUI.

Vzorka spermií

Inseminácia sa môže urobiť pomocou partnerových spermií alebo spermií od darcu. Inseminácia sa najčastejšie robí u pacientov s mužským faktorom neplodnosti alebo u pacientok s malým stupňom endometriózy4, s nevysvetliteľnou neplodnosťou a pri problémoch s ovuláciou. Spermie môžu byť od partnera alebo od darcu.

Oplodnenie spermiami od partnera

Partner prinesie v deň zákroku vzorku k lekárovi. V laboratóriu sa vzorka vyšetruje, analyzuje sa a vylepšuje sa. Spermie sa oddelia od semennej plazmy a tak sa zvýši ich aktivita.Spermie sa v laboratóriu upravujú asi dve hodiny. Samotný zákrok oplodnenia sa robí v ambulancii u lekára.

Oplodnenie spermiami od darcu

Spermie od darcu si zvyčajne žiadajú páry, kde je neplodný muž. O spermie darcu môže požiadať aj slobodná žena, ktorá chce mať dieťa1.
Darca spermií sa vyberie pred začatím celého procesu. Žena má prístup k informáciám o veku darcu, o jeho fyzických vlastnostiach, o zamestnaní, o rodinnej anamnéze a o vlastnostiach. Nemenej dôležitá je Krvná skupina.

Všetci darcovia musia vyplniť dotazník, aby sa zistilo, či nemajú v rodine nejakú genetickú poruchu alebo ochorenie, ktoré by mohlo ovplyvniť budúcich potomkov. Okrem toho sa musí urobiť podrobná analýza spermií. Po vyšetrení sa spermiazamrazia a musí sa zabezpečiť to, aby boli spermie funkčné aj po rozmrazení.

Darcom sa robia testy na HIV, žltačku, cytomegalovírus a na prítomnosť pohlavných chorôb.

Video: Inseminácia IUI 3D

Viac o inseminácii na modrykonik.sk

Diskusia: Intrauterinná inseminácia 2017
Diskusia: Intrauterinná inseminácia so syndrómom polycystických vaječníkov
Diskusia: Koľko folikulov ste mali pri úspešnej intrauterinnej inseminácii?

Použité zdroje

  1. http://www.parentingweekly.com/preconception/preconception_information/artificial_insemination_ty...
  2. http://en.wikipedia.org/wiki/Artificial_insemination
  3. http://www.fertilityfactor.com/types-of-insemination.html

Hodnotenia a skúsenosti s insemináciou

Máš skúsenosť s insemináciou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke