Indukcia ovulácie - názov tejto metódy je trochu zavádzajúci. Nejde o indukčné varenie, ale o jednu z metód asistovanej reprodukcie. Teda prístup, ako pomôcť párom, ktoré sa snažia o dieťa, ale veľmi sa im to nedarí. Veľakrát stačí malý nechirurgický zákrok a za deväť mesiacov je na svete váš malý poklad.
Rozhovor s odborníkom: MUDr. Lenka Lapides
V rozhovore s MUDr. Lenkou Lapides:
0:00 Úvod
0:37 Kedy vyhľadať odborníka?
1:25 Čo vie odhaliť už gynekológ?
2:32 Čo sa dá zistiť v CAR?
3:58 Aké sú možnosti liečenia neplodnosti?
4:41 Umelé oplodnenie: Ako prebieha?
8:32 Aká je úspešnosť umelého oplodnenia?
9:54 Natívny cyklus odoberania vajíčok
11:25 Preplácanie IVF zdravotnými poisťovňami
12:20 Čo ak je liečba aj dlhšie neúspešná?
Pre viac video rozhovorov s odborníkmi klikni na YouTube kanál Modrého koníka.
Na začiatok si ujasníme pojmy: indukcia znamená umelé vyvolanie. Skúsené mamičky iste poznajú indukciu pôrodu, teda jeho umelé vyvolanie (napr. keď prenášate, máte vysoký krvný tlak alebo vám praskla voda, ale pôrod sa nedal do pohybu ). Ovulácia je uvoľňovanie vajíčok z vaječníka, kde ich je uložených asi 40 000. Z čoho počas vášho reprodukčného obdobia (teda doby, kedy môžete otehotnieť a rodiť deti - začína pubertou a prvou menštruáciou a končí obdobím menopauzy) odíde z tela zhruba iba 400. Ak teda chcete počať dieťa, je každé uvoľnené neoplodnené vajíčko ako soľ do rany.
Popis obrázku: Schéma menštruačného cyklu
Ako jedna z najpravdepodobnejších príčin sa uvádza syndróm polycystických ovárií. Týmto ochorením trpí až 10% žien v populácii. Ide o situáciu, keď vnútri vaječníkov dozrievajú tzv. folikuly - to sú také vačky s vajíčkami obsahujúce vajíčko obalené vrstvami buniek. Stimulujú ich hormóny z hypofýzy, a keď tieto vačky prasknú, uvoľní sa vajíčko pripravené k oplodneniu. Ak sa folikuly neuvoľnia vznikne cysta a dôjde k zastaveniu ovulácie.
Ako už vieme, ovuláciu riadia hormóny, najmä estrogén a gestogénu. Majú na starosti tiež produkciu hlienu na krčku maternice a strážia bezproblémové tehotenstvo. A práve tu nastupuje metóda indukcie ovulácie, kedy lekári zasiahnu do týchto hormonálnych zmien a stimulujú vajíčka tak, aby sa uvoľnili a dozreli. Cieľom je teda podporiť vajíčka, ktoré normálne nemajú ovuláciu. Asi ako povolený doping v športe. Všetko v rámci pravidiel a regúl.
Najčastejšie sa používa aplikácia pomocou ihiel, ktoré si budete pichať sama. Nie je to nič zložité, pozná to každý diabetik. Je to len o cviku a možno prekonaní prvotného strachu z ostrých vecí. Lekár vás iste zoznámi s vhodnou technikou, ktorá nebolí. A keď aj potom budete nesvoja, nebojte sa opýtať zdravotnej sestričky. Tá za svoj profesijný život rozdala nejednu včeličku. Dokonca aj neposedným deťom, vy ste predsa dospelá žena, bude to hračka, uvidíte.
Akcia "A" začína tretí deň vášho menštruačného cyklu a trvá až desať dní. V priebehu tejto doby bude váš gynekológ pomocou ultrazvuku sledovať množstvo a veľkosť prípadných folikulov - teda vačkov, v ktorých je uložené vajíčko. Akonáhle vyrastú do požadovanej veľkosti, predpíše vám ďalšiu injekciu, ktorá vybudí vajíčko k uvoľneniu. Po jej pichnutí naberie celá akcia rýchly spád. Do 24 až 36 hodín sa uvoľní vajíčko, ktoré už bude len čakať na partnerove spermie. Preto je veľmi dôležité mať v rtomto časovom rozmedzí pohlavný styk. Prípadne lekár vykoná tzv. vnútromaternicovú insemináciu (IUI čiže zavedenie spermií tenkou hadičkou priamo do vašej maternice.
Ak ste s partnerom obaja zdraví, predstavuje pre vás táto metóda prirodzenú možnosť, ako otehotnieť. To znamená, že sú vaše vaječníky schopné uvoľniť zrelé vajíčko a spermia vášho muža dokáže toto vajíčko oplodniť.
Je vhodná najmä pre tie z nás, ktoré trpia anovulačnými (teda bez výkyvov) cyklami, kedy nedochádza k dozrievaniu a vycestovaniu vajíčka von z tela. A to aj napriek tomu, že normálne menštruujete.
Základné vyšetrenie ženy spočíva v prevedení transvaginálneho ultrazvuku maternice a vaječníkov s ohľadom na fázu menštruačného cyklu a následnom gynekologickom vyšetrení.Ultrazvukové vyšetrenie umožňuje zistiť veľkosť a tvar maternice, prítomnosť svalových uzlov (myómov, výšku a kvalitu sliznice maternice. Taktiež poskytuje informácie o stave vaječníkov, rastu folikulov a prítomnosti cýst1 alebo endometriózy4.
Popis obrázku: Ako hormóny ovplyvňujú našu (ne) plodnosť
Nejde o nič zložitejšieho, ako zistenie, v akom stave sú vaše vaječníky a či sú schopné uvoľniť zrelé vajíčka.
Toto vyšetrenie sa robí buď pomocou ultrazvuku alebo röntgenu. Bezbolestnejší a rýchlejší je ultrazvuk, ktorý vás navyše nevystavuje zbytočnému ožarovaniu. Cieľ oboch metód je rovnaký: zistiť priechodnosť (či možnú nepriechodnosť) vajíčkovodov a tvar dutiny maternice.
Nasledujúce spôsoby už zasahujú priamo do tela, pretože umožňujú priamy pohľad do dutiny brušnej a maternice. Pri hysteroskopii1 vidí lekár možné problémy maternice ako polypy a myómy. Laparoskopia5 odhalí priechodnosť vaječníkov. Obe metódy (laparoskopia a hysteroskopia) sa často spoja do jednej operácie, ktorá prebieha pod celkovou anestéziou, teda uspaním.
Odporúča sa najmä pri opakovaných spontánnych potratoch3 alebo vtedy, ak sa už oplodnené embryá nevyvíjajú celkom v poriadku. Zisťujú sa počty chromozómov a vykonáva sa imunologické vyšetrenie. V praxi to znamená, že sa testujú protilátky proti spermiám, trofoblastu (placente) a proti obalu embrya (zona pellucida). Moderné laboratória stanovuje aj problémy v bunkovej imunite a navrhnú následnú liečbu.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu