Imunologická neplodnosť

Imunologická neplodnosť vzniká poškodením alebo nefunkčnosťou určitých prirodzených bariér v tele muža alebo ženy. Tým môže dochádzať k útoku imunitného systému proti spermiám alebo dokonca proti tkanivám samotného vajíčka. Táto situácia nastáva napríklad pri poranení semenníkov, alebo pri nedostatočnej tvorbe látky, ktorá chráni spermie proti imunitnému systému ženy. Na vine môže byť aj autoimunitné ochorenie ženy, ktoré bojuje proti vajíčku a spôsobí napr. potrat3.

Neplodnosť1 je definovaná ako neschopnosť počať dieťa, pri pravidelnom nechránenom pohlavnom styku, trvajúca dlhšie ako rok. Neplodnosť má mnoho príčin a jednou z nich je aj sám imunitný systém. Pri jeho zlom riadení vytvára protilátky proti bunkám a orgánom, ktoré sú telu vlastné a tým im bráni v ich funkcii a poškodzuje ich. U mužov bývajú protilátky smerované proti spermiám, u žien sa okrem toho tvoria protilátky aj proti vajíčkam.

Imunitný systém

Imunitný systém, ktorý je zložený z mnohých buniek, nás chráni pred vonkajšími škodlivými vplyvmi. Denne nás musí brániť pred vírusmi, baktériami, ale aj fyzikálnymi vplyvmi, akými sú slnečné žiarenie, teplo či chlad. Vyvíjal sa dlhú dobu tak, aby bol schopný rozoznávať cudzie častice a tie potom účinne likvidovať.

Musí byť však dobre nastavený, aby správne rozpoznával tkanivá vlastného tela a toleroval ich. Bohužiaľ nie vždy sa to úspešne podarí, a tak vznikajú rôzne autoimunitné ochorenia. To sú ochorenia, pri ktorých sú práve rôzne orgány poškodzované vlastným imunitným systémom. Doposiaľ nebolo zistené, prečo tomu tak je.

Niektoré orgány sú natoľko cenné a imunologicky výnimočné, že sú chránené špeciálnou bariérou, aby sa k nim rôzne bunky imunitného systému vôbec nedostali. Tými sú mozog, semenníky a oči. Za poruchy plodnosti môže imunitný systém dokonca až v 20%. Na jeho poruchy sa však nesmieme pozerať oddelene. Vždy musíme brať do úvahy aj hormonálne riadenie a okolité faktory.

Imunologická neplodnosť u mužov

Najčastejšou imunologickou poruchou spôsobujúcou neplodnosť u muža je porušenie špeciálnej bariéry, ktorá oddeľuje semenníky od imunitného systému. To sa môže stať napríklad vplyvom úrazu, zápalu alebo po prekonanom nádorovom ochorení semenníkov. Imunitné bunky sa tak dostanú k tkanivám, ktoré doteraz nepoznali a začnú na ne útočiť ako na cudzí. Vytvárajú protilátky a tie sa viažu na spermie. Takto označené spermie sa horšie pohybujú, takže často ani neprejdú cez hlien v krčku maternice, alebo môžu mať ťažkosti pri prieniku do vajíčka.

Imunologická neplodnosť u žien

U ženy je situácia iná. Pre ňu sú spermie cudzie bunky, ktoré jej imunitný systém nepozná. Preto v semene muža sú látky, ktoré majú schopnosť imunitný systém tlmiť a zvýšiť tak šancu spermií na oplodnenie. Problém môže nastať v prípade, keď partner tieto látky v semene obsiahnuté nemá.

Ďalšou možnosťou pri imunologickej neplodnosti je, že imunitný systém ženy bude až prehnane reagovať, teda tieto látky nebudú mať šancu ho dostatočne utlmiť. K tomu dochádza napríklad pri opakovaných zápaloch ženských pohlavných orgánov. Imunitné bunky sú vo zvýšenej miere v pohlavnom ústrojenstve a produkujú viac protilátok, ktoré poškodzujú spermie.

Ďalšou príčinou imunologickej neplodnosti môže byť tvorba protilátok proti bunkám, ktoré prirodzene obklopujú a chránia vyvíjajúce sa vajíčko. Častejšie k tomu dochádza po opakovaných odberoch vajíčok. To je podobná situácia ako u muža. Je porušená bariéra a imunitný systém sa stretáva s bunkami, ktoré doteraz nepoznal. Naviazané protilátky môžu tak brániť spermiám v prieniku do vajíčka.

Všetky ženy, ktoré sa už liečia s autoimunitným ochorením, musia byť dôsledne monitorované, či sa u nich prejaví neplodnosť . Napríklad u systémového lupus erythematosus sa tvoria protilátky proti fosfolipidom. To sú častice , ktoré sa prirodzene vyskytujú na obaloch buniek v ľudskom organizme. Teda aj vo vaječníkoch. Tieto protilátky sa môžu naviazať na vaječníkoch bunky a brániť tak uvoľneniu vajíčka alebo sa môžu viazať priamo na vajíčko alebo spermie . Takáto nežiadúca imunita buď zabráni vajíčku sa uhniezdiť v maternici, alebo vajíčko napadne neskôr a spôsobí potrat .

Pri tehotenstve môžu tieto protilátky tiež napádať výstelky ciev v placentu a spôsobiť tak vznik krvných zrazenín, ktoré cievy upchajú. Tým sa sťaží prietok krvi placentou čo môže spôsobiť spomalený rast plodu, potrat3 či predčasný pôrod 6 .

Liečba imunologickej neplodnosti

Liečba imunologickej neplodnosti patrí do rúk špecializovaných pracovísk, ktoré riešia individuálne prípady na základe predchádzajúcich špecializovaných vyšetrení. Je potrebné tieto problémy riešiť s odborníkmi, ktorí navrhnú patričné ​​riešenie. V dnešnej dobe je totiž niekoľko možností, ako šance na prirodzené počatie zvýšiť.

V prípade imunologickej prekážky pri oplodnení vajíčka, možno neplodnosť riešiť metódami asistovanej reprodukcie1. Ak je však príčina imunologickej neplodnosti v ťažkostiach uhniezdenie vajíčka v maternici, je nutné imunitný systém utlmiť .

Reprodukčná imunológia

Diagnostikou a liečbou imunologickej neplodnosti sa zaoberá lekársky odbor reprodukčná imunológia. Zoznam lekárov a ordinácií reprodukčných imunológov nájdeš v samostatnom článku: Reprodukčná imunológia

Liečba imunologickej neplodnosti u mužov

Pri imunologickej neplodnosti u mužov sa s úspechom využívajú účinky kortikoidov s antioxidantmi a pentoxifylín spolu s asistovanou reprodukciou. Využívajú sa aj metódy, pri ktorých sa spermie od protilátok očisťujú. Od tejto metódy však postupne upúšťa.

Liečba imunologickej neplodnosti u žien

U žien pri imunologickej neplodnosti sa odporúča zamedziť dráždeniu imunitného systému cudzorodými látkami. Preto je nutný chránený pohlavný styk s kondómom po dobu troch mesiacov - tzv. kondómová terapia. Tým imunitný systém postupne zabudne, že spermie sú pre neho nepriateľ. Tomu možno pomôcť aj malými dávkami imunosupresívnych liekov , ktoré jeho reakcie potláčajú. Negatívny vplyv protilátok sa obmedzuje aj liemiy na riedenie krvi, aby sa prípadne zamedzilo vzniku krvných zrazenín v cievach placenty .

Metódy asistovanej reprodukcie pri imunologickej neplodnosti


Video: Umelé oplodnenie: Ako to prebieha a čo všetko mu predchádza?

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Lenka Lapides

V rozhovore s MUDr. Lenkou Lapides:

0:00 Úvod
0:37 Kedy vyhľadať odborníka?
1:25 Čo vie odhaliť už gynekológ?
2:32 Čo sa dá zistiť v CAR?
3:58 Aké sú možnosti liečenia neplodnosti?
4:41 Umelé oplodnenie: Ako prebieha?
8:32 Aká je úspešnosť umelého oplodnenia?
9:54 Natívny cyklus odoberania vajíčok
11:25 Preplácanie IVF zdravotnými poisťovňami
12:20 Čo ak je liečba aj dlhšie neúspešná?


YouTube Modrý koník

Pre viac video rozhovorov s odborníkmi klikni na YouTube kanál Modrého koníka.


🎞️ Dokážeme pomôcť až 90 % párov s otehotnením


Viac o imunologickej neplodnosti na modrykonik.sk:

Použité zdroje

  1. Imunologická neplodnosť

Hodnotenia a skúsenosti s imunologickou neplodnosťou

Máš skúsenosť s imunologickou neplodnosťou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke