Ak sa snažíte otehotnieť, možno ste už počuli o spôsobe výpočtu plodných dní. Jeho zmyslom je sledovanie a zaznamenávanie teplotných odchýlok, ktoré vedú k jasnému určeniu vhodného dňa k počatiu. Výsledkom je graf bazálnej teploty.
Rozhovor s gynekologičkou a vedúcou lekárkou ISCARE MUDr. Lenkou Rybánskou
V rozhovore s gynekologičkou MUDr. Lenkou Rybánskou:
Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka:
🎞️ Vyvolanie menštruácie
🎞️ Čo je ovulácia a ako ju spoznať?
🎞️ Alchemilka- ženská bylinka
🎞️ O ženskej plodnodsti
🎞️ Všetko o menštruácii
Ale pekne od začiatku. Neviete, čo je to bazálna teplota? Prečítajte si o nej podrobnejšie v samostatnej kapitole. V krátkosti ide o najnižšiu teplotu tela v pokoji. Preto sa meria najčastejšie ihneď po prebudení, kedy ste po poctivom spánku náležite oddýchnutá. Ovplyvňuje ju však rad faktorov. Napríklad aj to, či ste deň pred tým búrlivo oslavovala kamarátkine narodeniny alebo ak prechádzate záťažovým životným obdobím (napr. úmrtím v rodine a pod.). V tom prípade ju pravdepodobne nameriate mierne vyššiu ako normálne. Ale to je v poriadku. Zapisovanie bazálnej teploty je beh na dlhšiu trať. Je to ako čítať v mape: čím podrobnejšiu ju máte, tým presnejšie viete, kde sa nachádzate a čo vás čaká. Čoskoro sa tieto odchýlky naučíte rozoznávať a budete vedieť, čo znamenajú. Druhý deň bude bazálna teplota opäť v norme.
V období menštruácie a pred ovuláciou táto teplota u žien klesá. Naopak počas ovulácie až do posledného dňa pred očakávanou menštruáciou sa mierne zvyšuje. Následne opäť klesá. To už je slušný kolotoč. Majú na neho vplyv dva hormóny, o ktorých ste už možno počula: nie je to nikto iný ako estrogén a progesterón. A s nimi súvisia aj dve fázy.
Znie to trochu odborne, ale v podstate ide o dve obdobia s charakteristickými cyklami, ktoré jasne vypovedajú o tom, čo sa s nami práve deje.
Obe štádia od seba delí ovulácia. To je moment, v ktorom sa z vaječníka uvoľnia zrelé vajíčka. Tie putujú vajcovodom ďalej, kde sa môžu stretnúť so spermiami. A jedna z nich potom vajíčko oplodní. Určiť správny moment ovulácie nie je len tak, ale ak si na pomoc zoberieme graf bazálnej teploty, budete mať dokonalý prehľad o svojom tele a jeho pochodoch.
Ak zakreslíme namerané nízke teploty z folikulárnej fázy a vyššie teploty z luteálnej fázy do grafu, vznikne nám tzv. bifázická krivka. Rozdiel týchto teplôt sa pohybuje okolo 0,2 - 0,5 ° C.
Chce to cvik, dobré oko a naozaj presné a pravidelné zápisky. Za tri mesiace už sa budete v grafe orientovať lepšie než váš muž v nákupnom stredisku.
Ako už bolo povedané: bazálna teplota sa meria ráno, bezprostredne po prebudení. A to rovnakým teplomerom a na rovnakom mieste. Ideálne po dobu asi 5 minút.
Výslednú hodnotu zapíšte do jednoduchého grafu: Ľahko si ho nakreslíte sama na štvorčekový papier alebo zošit. Na vodorovnú linku prídu dátumy. Čo štvorček, to jeden deň, 7 dní v týždni. Na zvislú potom zakreslite stupne Celzia, kam zanesiete teplotu, ktorú ste namerali. Túto linku urobte poctivo milimeter po milimetri. Je naozaj dôležité zaznamenať aj najmenší rozdiel. Teplota sa líši len o niekoľko desatín, buďte k sebe poctivá, vyplatí sa to.
Na internete nájdete plno šablón, kam stačí zadať číslo a krivka sa automaticky dokreslí. Výhodou je, že so sebou nemusíte nosiť zápisník, tieto elektronické zápisy máte vždy po ruke a nezaberajú miesto v kabelke alebo nočnom stolíku.
Prvý prípad, ktorý vidíme, pekne ilustruje spomínané dve fázy: v prvej časti folikulárna, kde sú namerané teploty nižšie, pod 37,0 ° C. Od 9. septembra potom krivka vystrelí nahor, nad oných 37,0 ° C a sme v luteálnej fáze, typickej svojimi vyššími hodnotami. Výsledný graf vyzerá ako slušná morská vlna.
Úplne opačný prípad vidíme tu. V období, keď nemáte ovuláciu, linka sa drží pri zemi a čaká na búrku menom ovulácia.
Ak trvá luteálna fáza 18 a viac dní, budete pravdepodobne za deväť mesiacov mamička7. Vidíte to zvlnenie dole? Gratulujeme, ste v očakávaní. Teraz si rýchlo urobte tehotenský test1 a ak bude aj ten pozitívny, smelo zamierte za vaším gynekológom.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu