FSH

FSH čiže folitropín
Narazili ste na skratku FSH vo svojej lekárskej správe alebo pri surfovaní na internete a neviete, čo táto skratka znamená. Možno vás zmiatlo, že sa o FSH hovorí v súvislosti so ženskou, ale aj mužskou plodnosťou? FSH je skratka pre folikulostimulačný hormón. Niekedy sa mu tiež hovorí folitropín . Tento hormón koluje v krvi mužom aj ženám a u oboch pohlaví je dôležitý pre správnu funkciu pohlavných orgánov.

Folitropín sa radí do skupiny hormónov, ktoré stimulujú vývoj a činnosť pohlavných orgánov. Takým hormónom sa odborne hovorí gonadotropíny. Medzi gonadotropíny patrí ešte LH (lutropín) a hCG (choriogonadotropín), niekedy sa medzi ne radí aj LTH (prolaktín)3.

Popis obrázku: Takto zložitá je štruktúra hormónu folitropinu.

Kde sa vzal FSH?

Riadenie produkcie hormónov Možno vás to prekvapí, ale folikulostimulačný hormón sa vytvára vo vašom mozgu. Jedná sa o časť mozgu s názvom mozgový podvesok čiže hypofýza. V prednej časti tohto mozgového útvaru sú bunky, ktoré produkujú hormóny. Táto časť sa volá adenohypofýza a obsahuje niekoľko druhov sekrečných buniek. Preto sa v adenohypofýze tvorí nielen FSH, ale aj rastový hormón (somatotropný hormón, STH), luteotropný hormón (prolaktín, LTH), thyreotropný hormón (TSH) a mnohé ďalšie.

Hypofýza je tzv. žľaza s vnútornou sekréciou, čo v preklade znamená, že svoje hormóny vypúšťa priamo do krvi. Zároveň je hypofýza veľmi citlivá na hladiny hormónov, ktoré v krvi už cirkulujú a na základe toho upravuje svoju činnosť. O tom si povieme ďalej.

"Nadriadeným" hypofýzy je hypotalamus (časť tzv. medzimozgu) prostredníctvom vlastných hormónov. Tie sa označujú skratkou GnRH (Gonadotropin-releasing hormone) alebo ako gonadoliberíny. Tieto látky hypofýzu nútia produkovať viac hormónov. Naopak hormóny označované ako gonadostatiny (GnIH - gonadotropín inhibiting hormone) činnosť hypofýzy tlmia.

Popis obrázku: Na obrázku vidíte, ako dochádza k riadeniu produkcie hormónov u muža. Hypotalamus prostredníctvom gonadoliberínu (GnRH) aktivuje hypofýzu (+) k vyššej produkcii folitropínu a lutropínu (FSH +, LH +). FSH a LH pôsobia na semenníky, ktoré začínajú produkovať viac testosterónu. Vyššia hladina testosterónu v krvi spätne tlmí činnosť hypotalamu aj hypofýzy (-). U žien je situácia veľmi podobná - miesto semenníkov si dosaďte vaječníky, úlohu testosterónu preberajú estrogény a progesterón, hormóny vaječníkov.

Aká je funkcia FSH v ženskom tele?

Už samotný názov, folikulostimulačný hormón, nám napovedá, čo má vlastne FSH za úlohu. Folitropín stimuluje rast a dozrievanie folikulov - to sú vačky, ktoré sa nachádzajú na vašich vaječníkoch. V týchto vačkoch sú bezpečne uložené vajíčka. Počas zdravého mesačného cyklu ženy dochádza k rastu (spravidla) jedného vačku (tzv. Graafov folikul) a dozretiu vajíčka vnútri. Za to môže práve FSH, ktorý k tomuto rastu dáva pokyn. Úloha FHS vrcholí s ovuláciou - prasknutím vačku a uvoľnením zrelého vajíčka.

Pretože je FSH potrebný predovšetkým v prvej polovici cyklu (od menštruácie k ovulácii), neprodukuje ho hypofýza stále rovnaké množstvo, hladina FSH kolíše. Do ovulácie jeho hladina v krvi stúpa, po ovulácii potom náhle klesne a drží sa nízko až do začiatku ďalšieho cyklu. Je to spôsobené tým, že po ovulácii sa vo vašej krvi zvýši množstvo hormónu progesterónu a ten hypofýze "hovorí", že FSH už nie je potrebný v takej miere. Progesterón sa totiž tvorí v žltom teliesku, ktoré vznikne na mieste prasknutého folikulu. Nový mesačný cyklus začína prvý deň menštruačného krvácania.

Funkcia folitropínu v ženskom tele

Popis obrázku: V riadku A vidíme rast a zrenie folikulu, jeho prasknutie (ovuláciu) a potom tvorbu žltého telieska. V riadku B je znázornené kolísanie hormónov v cykle - 1 FSH, 2 Estrogény, 3 LH, 4 Progesterón. FSH nájdeme aj u mužov a detí.

Rovnako ako u žien, aj u mužov produkuje folikulostimulačný hormón adenohypofýzy. Na rozdiel od žien, u zdravých mužov hladina FSH nekolíše a drží si od puberty stálu hodnotu až do konca plodného obdobia. Mužský FSH stimuluje tvorbu a dozrievanie spermií, tzv. spermatogenézu.

Aj u detí sa tvorí folitropín, a to predovšetkým u novorodencov1 a dojčiat. Asi v 6 mesiacoch u chlapcov a v 1-2 rokoch u dievčat jeho hodnota klesne a drží sa nízko zhruba do 6-8 rokov, kedy sa opäť začína v krvi jeho množstvo zvyšovať a pomaly sa približuje obdobie puberty.

Vyšetrenie hladiny FSH

Teraz, keď už viete, ako dôležitý je folitropín pre plodnosť páru, vás iste neprekvapí, že stanovenie hladiny FSH v krvi je súčasťou vyšetrenia pri problémoch s počatím, menštruačným cyklom alebo menopauzou. Problém je ten, že množstvo FSH v krvi je veľmi individuálne a niekedy aj lekári len ťažko zisťujú, či je daná hodnota v norme alebo nie.

Variabilita ženského cyklu a množstvo FSH

Popis obrázku: Tu vidíme veľkú variabilitu ženského cyklu aj množstvo FSH. Ružový stĺpec (Ovulation) ukazuje premenlivosť dňa ovulácie medzi 9.-21. dňom cyklu, modrý stĺpec (Next Menstruation) zase začiatok nasledujúceho cyklu medzi 23.-36. dnom. Modrá krivka predstavuje hladinu FSH v jednom konkrétnom cykle. Táto krivka sa môže v rôznych cykloch tej istej ženy výrazne meniť - to predstavuje zelené polia. Žltá farba zahŕňa aj odlišnosti medzi rôznymi ženami. Dobre je tu vidieť vzostup FSH v období ovulácie a pokles v druhej polovici cyklu.

Pri odbere krvi u ženy je dôležité uviesť, ktorý deň cyklu bola krv odoberaná. Krv sa odoberá z lakťovej žily, ako pre mnoho iných vyšetrení. Často sa vo vzorke vyšetruje viac parametrov naraz alebo sa robí tzv. hormonálny profil, čo je opakované odoberanie krvi v rôznych fázach ženského cyklu. Pri hormonálnom profile sa zisťujú hladiny pohlavných hormónov (LH, FSH, prolaktín, progesterón, estradiol, androgény), teda aj folikulostimulačný hormón.

U mužov sa folitropín zisťuje, ak bolo v ejakuláte nájdených málo spermií. U detí sa zase FSH skúma v prípade predčasnej alebo naopak oneskorené puberty.

Niekedy sa môže FSH zisťovať aj z moču, ktorá sa zbiera po celý deň. Lekár tak zistí viac o vylučovaní FSH v priebehu dňa.

Príliš nízke hodnoty FSH môžu u žien i mužov ukazovať na problémy s hypofýzou alebo hypotalamom, ktoré neprodukujú dostatok hormónov. Nedostatok FSH býva častý u ľudí s anorexiou alebo s extrémne nízkou hmotnosťou.

Zvýšené hodnoty folitropínu ukazujú na zlyhanie funkcie vaječníkov / semenníkov - či už ide o ich nevyvinutie alebo poškodenia, napríklad rádioterapiou alebo chemoterapiou, ktoré sa využívajú pri liečbe nádorových ochorení; autoimunitnou chorobou, keď imunitný systém poškodzuje vlastné orgány; alebo úrazom. Tiež pri chronickej anovulácii (to je stav, kedy žena dlhodobo z rôznych príčin nemajú ovuláciu) je folitropín zvýšený. V období menopauzy dochádza tiež k zvýšeniu hodnôt FSH, ale v tomto prípade je to normálny jav.

Použité zdroje

  1. http://www.labtestsonline.cz/fsh.html
  2. http://www.imalab.cz/clanek/184-fsh-folikulostimulacni-hormon.aspx
  3. https://cs.wikipedia.org/wiki/Folitropin
  4. http://gyn.cz/tree.php?up=214
  5. https://cs.wikipedia.org/wiki/Gonadotropin
  6. https://www.wikiskripta.eu/w/Hypothalamus
  7. https://web.archive.org/web/20180405001907/http://muj-gynekolog.cz.uvirt5.active24.cz/blog/195-ho...

Použité zdroje obrázků

  1. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Structure_of_FSH-FSHRED.png
  2. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Osa_hypotalamus_hypofyza_varlata.png?uselang=cs
  3. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hormons_level_-_follicle_%26_corpus_luteum.svg
  4. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Follicle-stimulating_hormone_(FSH)_during_menstrual_cycle...

Hodnotenia a skúsenosti s FSH

Máš skúsenosť s FSH?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke